Apps για δορυφορικούς δέκτες Linux Enigma2 (DreamBox / OpenPli)

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Apps για δορυφορικούς δέκτες Linux - Enigma2 DreamBox OpenPli


Δε το έχω ψάξει και πολύ γιατί η πρώτη εφαρμογή που βρήκα , ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα

DreamDroid

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.reichholf.dreamdroid


Είναι και Open Source http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/ :)

https://github.com/sreichholf/dreamDroid/

Μέσω Port 80 στην ουσία, δηλαδή μέσω της web κονσόλας του enigma2 συμβατού δέκτη, συνδέεται στο δέκτη
Αρχικά θέλει ένα σύντομο configuration όπου πρέπει να βάλετε την IP address και το password του δέκτη σας (εάν δεν έχετε το default)

Κατεβάζει άμεσα τις λίστες και τα μπουκέτα καναλιών, για εύκολο zapping από το κινητό σας.
Υποστηρίζει και εγγραφές, δίνει πληροφορίες για το τι παρακολουθούμε
Και το καλύτερο ! Υποστήριξη streaming στο κινητό σας!
Το δοκίμασα με VLC και παίζει εξαιρετικά SD κανάλια. HD δεν υποστηρίζονται αν κατάλαβα καλά ακόμα.
Το καλό με τον VLC είναι ότι σου δίνει άμεσα και δυνατότητα επιλογής γλώσσας του προγράμματος με ένα ταπ στην οθόνη.
Η χρονική καθυστέρηση / buffering ήταν με το μάτι γύρω στα 2 δευτερόλεπτα
Η ευχρηστία εκπληκτική, με τρία κλικ βλέπει stream, open app -> current -> stream !!!

ΝΤαξ τα κινητά μας μπορεί να μην έχουν 50 ίντσες οθόνη, αλλά η πρακτικότητα, του να το έχεις στο μπαλκόνι και στον κήπο, για να ακούσεις κάτι που ήθελες, είναι εκπληκτική!

Τέλος, έχει και μια οθόνη που εξομοιώνει το τηλεκοντρόλ, με όλα τα γνωστά κουμπάκια, info, menu etc. Και μπορεί να αντικαταστήσει εξολοκλήρου το τηλεχειριστήριο.

Σε όλους τους μανιακούς … το προτείνω ανεπιφύλακτα :)
 
Last edited by a moderator:

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Φοβερή εφαρμογή!!!
Streaming δεν κάνει σε όλα τα κανάλια ή για να είμαι πιο σαφής,κάνεις σε πολύ λίγα βγάζοντάς μου error msg:"Error opening file 1:0:1:1ΧΧΧ" όπου τα ΧΧΧ αλλάζουν ανάλογα με το κανάλι.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Αν κάνατε και οι δυο μια βόλτα από την κατηγορία των δορυφορικών θα τα είχατε δει εδώ και καιρό !!!
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Για το συγκεκριμένο έψαχνα καιρό κάποια λύση για να στριμάρει στο κινητό μόνο τον ήχο, αλλά με καλό συγχρονισμό.
Ώστε να μπορεί κάποιος να παρακολουθεί τηλεόραση στο mute ενώ ο ήχος θα έρχεται μέσα από ακουστικά στο κινητό του για να μην ενοχλεί τους άλλους.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στους δέκτες ώστε να βάζεις τεχνητό lag έτσι ώστε να πετύχεις σωστό συγχρονισμό.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Το έψαξα λίγο παραπάνω και κατέβασα την εφαρμογή Controloid.
Βάζεις μόνο την ip και τελείωσες.Στριμάρει τα πάντα απροβλημάτιστα.
Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί να στριμάρει και μέσω data όπως το DreamDroid (που μου φάνηκε βέβαια βουνό για να κάνω τις ρυθμίσεις μιας και λέει ότι πρέπει να ανοίξω port στον ρουτερ).
 
Last edited:

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Αν κάνατε και οι δυο μια βόλτα από την κατηγορία των δορυφορικών θα τα είχατε δει εδώ και καιρό !!!
Κάνεις που κάνεις το καλό,βάλε και το Link αν και πιστεύω ότι αν δεν το έχετε κάνει νιανια,δύσκολα θα καταλάβει κάποιος σαν κι εμένα το τι γράφετε.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Είναι διάσπαρτα τα θέματα Σωκράτη, θέλει λίγο ψάξιμο.. τα περισσότερα είναι εδώ
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Όταν θα έχεις μακαρονάδα φώναξε με για να μασήσω εγώ !!!! :BDGBGDB55: Ψάξε....
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Αν κάνατε και οι δυο μια βόλτα από την κατηγορία των δορυφορικών θα τα είχατε δει εδώ και καιρό !!!

Είναι διάσπαρτα τα θέματα Σωκράτη, θέλει λίγο ψάξιμο.. τα περισσότερα είναι εδώ

Αφού δεν είστε οργανωμένοι :p

Θα τα οργανώσουμε εμείς :BDGBGDB55:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Αφού δεν είστε οργανωμένοι :p

Θα τα οργανώσουμε εμείς :BDGBGDB55:

Νομίζεις !!! Αυτά για εμάς είναι σαν καραμέλες..... :BDGBGDB55: