Samsung Plasma E450 : Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Καλησπερα.Στην πλασμα μου παρατητω σε ασπρο φοντο κυριως οτι εχει καποιες οριζοντιες γραμμες σε ολο το πανελ ομοιομορφα κατανεμημενες σε μεγεθος περιπου 0.5cm.Το χρωμα που εχουν ειναι προς το γκρι σε ολα τα χρωματα που εχει το break in dvd.Ρωτησα ενα φιλο που ξερει λιγα πραγματα και μου ειπε οτι ειναι η κατασκευη της πλασμα ετσι και φαινονται σαν γραμμες αλλα δεν ειναι προβλημα.Οι πιο ειδικοι τι λετε?Να σημειωσω οτι δεν επηρεαζει την εικονα καθολου απο τα 3 μετρα που βλεπω αλλα ειναι και θεμα ψυχολογικο.Οταν βαζω το break in για να βγαλω image retention klp τις βλεπω σε ολα τα χρωματα.Σε φωτο που δοκιμασα δεν φαινοντε οι γραμμες για να ανεβαζα.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Την εχω 3 μηνες.Ειναι η http://www.skroutz.gr/s/443932/Samsung-PS43E450A1W.html.Ενας γνωστος μου ειπε οτι ισως ειναι απο τη κατασκευη του πανελ επειδη εχει απο πισω κελια κατι τετοιο δε καταλαβα.Αλλα καλυτερα να παρω απαντησει απο πιο ειδικους στα θεματα αυτα οπως εδω μεσα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Αν και απο τις φωτογραφίες δεν μπορώ να δω πολλά πράγματα (καλά και εσύ σε πορνό site τις ανέβασες?) οποιαδήποτε γραμμή είναι πρόβλημα του πάνελ και συνιστώ να πάρεις τηλέφωνο το σερβις για να την δουν.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Φιλε Yperion στο γοογλη το πρωτο image upload που βρηκα τις εβαλα,http://postimage.org/ δεν ειναι πορνο,δε ξερω γιατι τα βγαζει αυτα.Μαλλον επρεπε να κλικαρο το family safe:BXVZCBXZ6: .Οσον αφορα το πανελ θα παω να κοιταξω μια hd ready ενος φιλου σημερα παρομοιας κατηγοριας lg pa4500 και θα κινηθω αναλογος.Αν ειναι καποια ανομοιομορφοια του πανελ δε μπορω να κανω και πολλα φανταζομαι ε?
 

kokkalo

New member
14 January 2011
51
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε μια samsung lcd...στην αρχη ηταν γραμμες παραλληλες και με τον καιρο χαλασε η εικονα σχεδον τελειως...τελικα ειχε προβλημα το panel...

θα σου προτεινα να επισκευτεις την αντιπροσωπεια μιας και εισαι μεσ στην εγγυηση
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε μια samsung lcd...στην αρχη ηταν γραμμες παραλληλες και με τον καιρο χαλασε η εικονα σχεδον τελειως...τελικα ειχε προβλημα το panel...

θα σου προτεινα να επισκευτεις την αντιπροσωπεια μιας και εισαι μεσ στην εγγυηση

Ειναι μια περιεργη περιπτωση η δικη μου απ οτι καταλαβαινω με τις λιγες γνωσεις μου.Το προβλημα σου περιοριζοταν οταν εβλεπες ασπρες καρτελες?Η ειχες προβλημα και σε ταινιες η ποδοσφαιρο κλπ?
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Για φωτό, σκοτεινό δωμάτιο, χωρίς flash και προτιμότερο πράσινη καρτέλα ή γκρι. Αλλιώς δεν φαίνεται κάτι. Οι οριζόντιες γραμμές και γενικά DSE/Banding, φαίνεται όταν η οθόνη καλύπτεται στο μεγαλύτερο μέρος από ένα χρώμα και υπάρχει κίνηση της κάμερας πάνω-κάτω (& αντίστροφα) για οριζόντιες γραμμές ή δεξιά-αριστερά και αντίστροφα για κάθετες γραμμές.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Για φωτό, σκοτεινό δωμάτιο, χωρίς flash και προτιμότερο πράσινη καρτέλα ή γκρι. Αλλιώς δεν φαίνεται κάτι. Οι οριζόντιες γραμμές και γενικά DSE/Banding, φαίνεται όταν η οθόνη καλύπτεται στο μεγαλύτερο μέρος από ένα χρώμα και υπάρχει κίνηση της κάμερας πάνω-κάτω (& αντίστροφα) για οριζόντιες γραμμές ή δεξιά-αριστερά και αντίστροφα για κάθετες γραμμές.

Θα ζητησω απο ενα φιλο λιγο αργοτερα να μου φερει ψηφιακη ωστε να διαφωτισω λιγο τη κατασταση.Αλλα και παλι δε ξερω αν γινει κατι διοτι ειναι σαν γκριζες σκιες και αχνοφαινοντε και πρεπει να εισαι στο 1 μετρο και για να τις δεις,θα κανω μια προσπαθεια.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Μονο σε αυτη τη φωτο κατι ψιλοφαινεται.Τι να πω.
e450.jpg
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Mαλλον τα βλεπω μονο εγω επειδη ξερω που βρισκονται.ε?:HTEHETH63:
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Λοιπον παιδια τελικα με το γκριζοασπρο της κηλισης απο την προστασια οθονης καταφερα να βγαλω νομιζω μια κατατοπιστικη φωτο.Νομιζω πως φαινονται καθαρα η γκριζες οριζοντιες γραμμες/σκιες σε σχεδον σε ολο το λευκογκριζο σημειο.Ειδικα προς το κατω μερος αριστερα.
s450.jpg
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Εγώ βλέπω και μπόλικο ματζεντομώβ και green, το RGB το έχεις στο default? ή έχεις πειράξει τίπτα Gain-Offset? σε ποιο mode είναι τραβηγμένες?
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Στο movie ειναι και ειναι ολα default. Το πρωτο δε το καταλαβα που ειπες.Μπορω να πειραξω κατι;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Οποιαδήποτε κάθετη γραμμή είναι πρόβλημα του πάνελ και πρέπει να πας είτε για αντικατάσταση του στα πλαίσια της εγγύησης είτε αν δεν υπάρχει πάνελ διαθέσιμο για νέα τηλεόραση.

Επικοινώνησε με το σέρβις της Samsung για τα περαιτέρω.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Οποιαδήποτε κάθετη γραμμή είναι πρόβλημα του πάνελ και πρέπει να πας είτε για αντικατάσταση του στα πλαίσια της εγγύησης είτε αν δεν υπάρχει πάνελ διαθέσιμο για νέα τηλεόραση.

Επικοινώνησε με το σέρβις της Samsung για τα περαιτέρω.

Το θεμα ειναι να το δεχθει και το service,γιατι σε τηλεοπτικο η αθλητικα δεν υπαρχει περιπτωση να δει τιποτα.Πρεπει να του βαλω μια ασπρη καρτελα απο το 1 μετρο και να του πω να παρατηρησει.Τους "φοβαμαι" αυτους στα service μηπως δεν βρουν τιποτα οπως εχει γινει πολλες φορες σε αλλους.Παντως με ενα googlarisma μαλλον για banding το βλεπω.Το banding το καλυπτει το service?
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Στο movie ειναι και ειναι ολα default. Το πρωτο δε το καταλαβα που ειπες.Μπορω να πειραξω κατι;

Μενου>Εικόνα>Ρυθμίσεις για προχωρημένους>Ισορροπία λευκού. Εκεί όπως θα δεις υπάρχουν ρυθμίσεις R-G-B Gain & Offset.

Όταν βλέπεις την μπάρα κύλισης υπάρχουν διαβαθμίσεις του γκρι από το μαύρο έως το λευκό. Αν οι κάθετες γραμμές που φαίνεται στις φωτο να έχουν πράσινη και ματζεντομώβ χροιά κινούνται μαζί με την μπάρα κύλισης σε κάποια απόχρωση του γκρι, τότε θέλουν πείραγμα τα παραπάνω για να ρυθμιστεί το grayscale.

Αν οι κάθετες γραμμές παραμένουν σταθερές σε κάποιο σημείο της οθόνης και εμφανίζονται μόνο όταν περνάει από εκείνο το σημείο κάποια συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι, να επικοινωνήσεις με το service.

Προέκυψε συζήτηση για τις κάθετες γραμμές, ενώ το βασικό πρόβλημά σου, όπως αναφέρεις στο 1ο post, είναι οι οριζόντιες.

Αν οι οριζόντιες γραμμές είναι σε όλο το panel, παχιές, ομοίομορφα κατανεμημένες, έχουν διαφορετική απόχρωση στις διάφορες καρτέλες με τις διαβαθμίσεις του γκρι (από σκούρο γκρι έως λευκό) και είναι διακριτές ακόμα και σε ταινίες, δεν είναι ανομοιομορφία και πιθανόν να υπάρχει θέμα οδήγησης, οπότε πάλι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το service.
 

Gannicus

New member
8 March 2013
67
Re: Απάντηση: Re: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Μενου>Εικόνα>Ρυθμίσεις για προχωρημένους>Ισορροπία λευκού. Εκεί όπως θα δεις υπάρχουν ρυθμίσεις R-G-B Gain & Offset.

Όταν βλέπεις την μπάρα κύλισης υπάρχουν διαβαθμίσεις του γκρι από το μαύρο έως το λευκό. Αν οι κάθετες γραμμές που φαίνεται στις φωτο να έχουν πράσινη και ματζεντομώβ χροιά κινούνται μαζί με την μπάρα κύλισης σε κάποια απόχρωση του γκρι, τότε θέλουν πείραγμα τα παραπάνω για να ρυθμιστεί το grayscale.

Αν οι κάθετες γραμμές παραμένουν σταθερές σε κάποιο σημείο της οθόνης και εμφανίζονται μόνο όταν περνάει από εκείνο το σημείο κάποια συγκεκριμένη απόχρωση του γκρι, να επικοινωνήσεις με το service.

Προέκυψε συζήτηση για τις κάθετες γραμμές, ενώ το βασικό πρόβλημά σου, όπως αναφέρεις στο 1ο post, είναι οι οριζόντιες.

Αν οι οριζόντιες γραμμές είναι σε όλο το panel, παχιές, ομοίομορφα κατανεμημένες, έχουν διαφορετική απόχρωση στις διάφορες καρτέλες με τις διαβαθμίσεις του γκρι (από σκούρο γκρι έως λευκό) και είναι διακριτές ακόμα και σε ταινίες, δεν είναι ανομοιομορφία και πιθανόν να υπάρχει θέμα οδήγησης, οπότε πάλι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το service.

Οχι η οριζοντιες παραμενουν στο ιδιο χρωμα σε οτι καρτελα και να βαλω.Πιο πολυ φαινονται αν κοιταξω απο πλαγια τη τηλεοραση.Ειναι στο μεγεθος ενος "δεικτη" του χεριου,Φαινονται πιο πολυ δεξια και αριστερα του πανελ και προς τα κατω,απο τη μεση και πανω του πανελ δε φενεται τιποτα,καλα για ταινιες ουτε συζητηση ειδικα απο τα 3 μετρα που βλεπω.Οι καθετες κινουνται μαζι με τι μπαρα κυλισης οποτε θα πρεπει να πειραξω τις ρυθμισεις που ειπες,βεβαια απο ρυθμισεις δεν εχω ιδεα και τα εχω ολα default του movie.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Plasma TV Οριζοντιες γραμμες.Κατασκευη η προβλημα?

Το πόσο πράσινίζει, κοκκινίζει, μπλεδίζει το γκρι, ρυθμίζεται από τα ανωτέρω ρυθμιστικά και ρύθμιση τους δεν μπορεί να γίνει με το μάτι.

Αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση προς κάποια απόχρωση, μπορείς κατ' εκτίμηση να το δεις αν χαμηλώσεις το ρυθμιστικό που αντιστοιχεί στην απόχρωση που βλέπεις (π.χ. αν πρασινίζει κατεβάζεις το Green Gain), επαναλαμβάνω ότι σε κάθε περίπτωση η ρύθμιση του grayscale δεν είναι εφικτή χωρίς εξοπλισμό και λογισμικό, απλά μπορείς να διαπιστώσεις την συμπεριφορά της τηλεόρασης.

Αφού λοιπόν οι κάθετες γραμμές κινούνται μαζί με την μπάρα κύλισης, δεν υπάρχει θέμα κάθετων γραμμών και είναι θέμα ρυθμίσεων.

Έτσι όπως περιγράφεις τις οριζόντιες γραμμές σου προτείνω να εεπικοινωνήσεις με το service για να δεις τι θα σου πουν και ενημερώνεις κι εμάς.