Καλώδιο Subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Mπορείς και να φτιάξεις,ή απευθύνσου σε κατάστημα που διαθέτει καλώδια με το μέτρο!
Θα σου στοιχίσει λιγότερο

καλημέρα
δοκίμασα να φτιάξω μόνος μου αλλά δεν ...
υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο βύσμα για σαμπγούφερ ή κάνει οποιοδήποτε rca ?
και δεύτερη ερώτηση
το καλώδιο είναι το κλασικό κόκκινο - μαύρο , άρα συνδέω κανονικά και τα δύο ή μόνο το ένα είναι απαραίτητο ?
ευχαριστώ για την όποια απάντηση
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
ναι έχεις δίκιο, απλά ένα έτοιμο πού είχα ήταν μονό και δεν ξέρω αν πρέπει
να ενώσω και τα δύο, κόκκινο και μαύρο, πάνω στο βύσμα, στις αντίστοιχες θέσεις ή μόνο το ένα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Εννοείς να χρησιμοποιήσεις τα 2 καλώδια(κόκκινο-μαύρο) σε ένα rca;
Γίνεται και αυτό,αρκεί να ξέρεις
Το sub το συνδέεις στον ενισχυτή;
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
αυτό θέλω αλλά είναι μακριά και τα καλώδια εντοιχισμένα
δεν θέλω να το βάλω μπροστά στον ενισχυτή
θα το δοκιμάσω πάντως
ευχαριστώ και πάλι
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Τελικά τα κατάφερα αν και πρέπει να πάρω ποιοτικότερα βύσματα γιατί αυτά που βρήκα ήταν το λιγότερο της πλάκας
 

sat lover

Established Member
18 November 2007
272
καλημέρα,πείτε μου κάποια πρόταση καλωδίου για σύνδεση ενισχυτή με subwoofer,περίπου 15 μέτρων(θα περάσει μέσα από ηλεκτρολογικό κανάλι)
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να βρω κάπου ΠΛΑΚΕ καλώδιο rca είτε έτοιμο είτε με το μέτρο. Θέλω να το χρησιμοποιήσω για το sub μου και επειδή το χειμώνα το περνάω κάτω από το χαλί του σαλονιού και δε θέλω να φαίνεται γιατί αυτό που έχω τώρα ανασηκώνει το σημείο εκείνο και φαίνεται άσχημο.
Υπάρχει κάποιο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία από καλώδια με το μέτρο? Γιατί όσο και να ψάχνω στο νετ δε βρίσκω κάτι.
Σας ευχαριστώ.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σε καλώδια και αξεσσουάρ είναι από τα γνωστά καταστήματα εξειδικευμένος ο Ρίτσος.

https://www.ritsos.com/?lang=gr

Και στον Ορφέα θα βρεις επίσης αρκετή ποικιλία προκειμένου να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

http://www.orpheusaudio.gr/el/
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλώδιο Subwoofer

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να βρω κάπου ΠΛΑΚΕ καλώδιο rca είτε έτοιμο είτε με το μέτρο. Θέλω να το χρησιμοποιήσω για το sub μου και επειδή το χειμώνα το περνάω κάτω από το χαλί του σαλονιού και δε θέλω να φαίνεται γιατί αυτό που έχω τώρα ανασηκώνει το σημείο εκείνο και φαίνεται άσχημο.
Υπάρχει κάποιο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία από καλώδια με το μέτρο? Γιατί όσο και να ψάχνω στο νετ δε βρίσκω κάτι.
Σας ευχαριστώ.

Να πάρεις πλακέ,για κάτω από το χαλί.