Samsung Galaxy S4 -VS- Apple iPhone 5/5S

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Εχω την αίσθηση ότι όπως και με το iphone έτσι και με τα galaxy αρχίζουμε και πλαφονάρουμε στο θέμα των smartphone.

Αλλαγές με το σταγονομετρο, ίδια design με μικρές διαφορές , αν δούμε την ουσία ΑΝΕΤΑ θα ζούσαμε και με τα προηγούμενα μοντέλα. Ας μην γελιόμαστε.

Δεν υπάρχει πλέον κάτι το πραγματικά πρωτοποριακό. Δεν ξέρω αν τα βλέπω εγώ έτσι τα πράγματα έχοντας μεγάλες προσδοκίες ή έτσι είναι.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Tασο αυτο ειναι αληθεια.

Οσο θα "τρεχουμε σαν τα προβατα" για τα νεα μοντελα, αυτο θα γινεται.

Γιαυτο και τα τμηματα μαρκετινγκ ολων των εταιριων αυτου του ειδους, κοντευουν να γινουν μεγαλυτερα απο το r&d τους.

Οσο οι καταναλωτες θα αγοραζουν βαση του νεου μοντελου κι οχι βαση του τι πραγματικα θελουν, αυτο δεν προκειται να αλλαξει. Κι οσες εταιριες "μεγαλωνουν" τεινουν
να ακολουθουν το μοντελο ως μονοδρομο.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Εχω την αίσθηση ότι όπως και με το iphone έτσι και με τα galaxy αρχίζουμε και πλαφονάρουμε στο θέμα των smartphone.

Αλλαγές με το σταγονομετρο, ίδια design με μικρές διαφορές , αν δούμε την ουσία ΑΝΕΤΑ θα ζούσαμε και με τα προηγούμενα μοντέλα. Ας μην γελιόμαστε.

Δεν υπάρχει πλέον κάτι το πραγματικά πρωτοποριακό. Δεν ξέρω αν τα βλέπω εγώ έτσι τα πράγματα έχοντας μεγάλες προσδοκίες ή έτσι είναι.

Μα πάντα αυτό γινόταν Τάσο, δεν ειναι κάτι καινούριο!!
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Εντάξει όχι πάντα. Υπήρχαν προϊόντα που αντικειμενικά με την τεχνολογία τους ανέβαιναν πολλα σκαλοπάτια μαζεμένα (iPhone, Kuro, JVC HD1 κλπ) .

Τώρα, ένα σκαλοπατάκι κι αυτό παίζεται....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Όντως ground breaking... Αν σου σκασει στο πατωμα ανοιγει τρυπα!

:p
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Εχω την αίσθηση ότι όπως και με το iphone έτσι και με τα galaxy αρχίζουμε και πλαφονάρουμε στο θέμα των smartphone.

Αλλαγές με το σταγονομετρο, ίδια design με μικρές διαφορές , αν δούμε την ουσία ΑΝΕΤΑ θα ζούσαμε και με τα προηγούμενα μοντέλα. Ας μην γελιόμαστε.

Δεν υπάρχει πλέον κάτι το πραγματικά πρωτοποριακό. Δεν ξέρω αν τα βλέπω εγώ έτσι τα πράγματα έχοντας μεγάλες προσδοκίες ή έτσι είναι.

Υπερβολικο σε βρίσκω, καμια σχεση η αναβαθμιση s3 -->s4 με τις αντοιστοιχες στα μηλα....
δεν ειναι δα και λιγες οι διαφορες http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/...ung-galaxy-s4-vs-galaxy-s3-comparison-review/
μεγαλυτερη οθονη, αναλυση, cpu το ιδιο, μπαταρία, OS , καμερα σχεδον τα παντα βελτιώθηκαν ωστε να ειναι τοπ αυτη την στιγμη...., αντιστοιχες τετοιες αλλαγες βλεπαμε ανα 2 μοντέλα στα μηλα...
φυσικα και το s3 ειναι υπεραρκετο για την πλειοψηφία.. αλλα καποιοι θελουν φρεσκο πραγμα στην παλάμη τους...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Υπερβολικο σε βρίσκω, καμια σχεση η αναβαθμιση s3 -->s4 με τις αντοιστοιχες στα μηλα....
δεν ειναι δα και λιγες οι διαφορες http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/...ung-galaxy-s4-vs-galaxy-s3-comparison-review/
μεγαλυτερη οθονη, αναλυση, cpu το ιδιο, μπαταρία, OS , καμερα σχεδον τα παντα βελτιώθηκαν ωστε να ειναι τοπ αυτη την στιγμη...., αντιστοιχες τετοιες αλλαγες βλεπαμε ανα 2 μοντέλα στα μηλα...
φυσικα και το s3 ειναι υπεραρκετο για την πλειοψηφία.. αλλα καποιοι θελουν φρεσκο πραγμα στην παλάμη τους...



Όχι ακριβως.. Και στα μήλα, τα τελευταια χρονια καθε μοντελο διπλασιαζει την ισχύ (απο το 4 στο 4s στο 5).. Εμφανισιακά τα κρατάνε ιδια για 2 χρονια..
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Όντως ground breaking... Αν σου σκασει στο πατωμα ανοιγει τρυπα!

:p

Ποιος? Το πατωμα η το τηλεφωνο ? -bye-
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Όντως ground breaking... Αν σου σκασει στο πατωμα ανοιγει τρυπα!

:p

Eχεις δουλεψει με το note 2 + spen η εστω να εχεις δει τι κανει με αυτο?
Δεν υπάρχει σε αλλες συσκευες και δεν προκειται για εφφε, αλλα για πραγματικη χρηση.
Για μενα , καλυτερο και απο το S4...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Eχεις δουλεψει με το note 2 + spen η εστω να εχεις δει τι κανει με αυτο?
Δεν υπάρχει σε αλλες συσκευες και δεν προκειται για εφφε, αλλα για πραγματικη χρηση.
Για μενα , καλυτερο και απο το S4...

Σοβαρα μου απαντάς σοβαρα; :p

Χιούμορ εκανα..
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Απάντηση: Re: Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Eχεις δουλεψει με το note 2 + spen η εστω να εχεις δει τι κανει με αυτο?
Δεν υπάρχει σε αλλες συσκευες και δεν προκειται για εφφε, αλλα για πραγματικη χρηση.
Για μενα , καλυτερο και απο το S4...

Το πήρες Χρήστο?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Όχι ακριβως.. Και στα μήλα, τα τελευταια χρονια καθε μοντελο διπλασιαζει την ισχύ (απο το 4 στο 4s στο 5).. Εμφανισιακά τα κρατάνε ιδια για 2 χρονια..

Εσυ μιλας για ισχυ, εγω μιλω για overall ολες τις αλλαγες, ενα μονο παράδειγμα περασαν 5 χρονια για να μεγαλωσει η οθόνη πράγμα που στην αλλη μερια αλλάζει καθε χρόνο!! και πλέον fullHD.... βάλε κάτω και τα υπόλοιπα.... για να μη πω το OS που ειναι ακομα το ιδιο.... και θα συνεχίσει εις του αιώνας των αιώνων :p

Οπως και να έχει θεωρώ τα βήματα εξέλιξης μεγαλύτερα εδώ (μαλλον περισσότερα) απ ότι απέναντι... για καινοτομίες... περιμένουμε ευκαμπτες οθόνες και μιλάμε πάλι...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Εσυ μιλας για ισχυ, εγω μιλω για overall ολες τις αλλαγες, ενα μονο παράδειγμα περασαν 5 χρονια για να μεγαλωσει η οθόνη πράγμα που στην αλλη μερια αλλάζει καθε χρόνο!! και πλέον fullHD.... βάλε κάτω και τα υπόλοιπα.... για να μη πω το OS που ειναι ακομα το ιδιο.... και θα συνεχίσει εις του αιώνας των αιώνων :p

Οπως και να έχει θεωρώ τα βήματα εξέλιξης μεγαλύτερα εδώ (μαλλον περισσότερα) απ ότι απέναντι... για καινοτομίες... περιμένουμε ευκαμπτες οθόνες και μιλάμε πάλι...

Κανεις λάθος: Σε hardware το μονο που δεν αλλαζει (πολύ) ειναι το μέγεθος οθόνης και αυτο για λογους φιλοσοφίας/εργονομιας. Κατα τα αλλα και retina πρωτη έβαλε, και η καμερα συνεχως βελτιωνεται και έγινε λεπτότερο, ελαφρύτερο, ταχύτερο κλπ Το IOS το μονο που θελει ειναι αισθητικο φρεσκαρισμα γιατι το βαρεθήκαμε (φροντίζει ο Ive ήδη..) αλλα σε επιπεδο λειτουργιας παραμενει κορυφη..
Αυτα απο εμενα και τελος το offtopic.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Προφανως τα βηματα στο ''αλλο'' στρατόπεδο ειναι μεγαλύτερα.

Γιατι απλούστατα η Apple έχει την δυνατότητα (ακόμα) να τα δίνει με το σταγανόμετρο (τα περι φιλοσοφιών για μεγεθος οθόνης κλπ για μενα ειναι marketing μουφες).

Η Apple όμως διατηρεί ακόμα 2 βασικότατα πλεονεκτήματα:

1. Design

2. Software

Οπως λεγαμε παλια, ''ευτυχως που ηρθε το iPhone'' (και πήραν χαμπάρι κι οι υπόλοιποι το μέλλον - αλλιως θα μασταν ακόμη με Windows και πενάκια), έτσι και τώρα λέμε ''ευτυχως που υπάρχει η Samsung και οι αλλοι'' (και δινουν νέες οθόνες - αλλιώς θα μασταν ακόμη στις 3'').
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Πραγματικά στις 5” είναι το μικρότερο και δυνατότερο δε ξέρω τι άλλο θέλετε.
Φρου φρου και αρώματα … αυτό το φρεσκάρισμα που λέει ο takisot πιθανά να θέλετε

Το Note δημιούργησε νέα κατηγορία. Και η κατηγορία αυτή είθε για να μείνει.
Και τα 7αρια σα κατηγορία ήρθαν για να μείνουν.,

Οι αστειότητες με τον αντίχειρα και τις αποστάσεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Μικραίνοντας τα περιθώρια γύρω από την οθόνη και αφαιρώντας τα κουμπιά στην όψη και το χώρο γύρω από την μπροστινή κάμερα και το μικρόφωνο…. Δε μεγαλώνει ο αντίχειρας ξαφνικά! Αλλά η χρήσιμη επιφάνεια.

Μια χαρά βολεύονται εκατομμύρια άνθρωποι και με το form factor του note και με το form factor του S3.
Κάποιοι δε βολεύονται σε μικρότερη οθόνη πια.

Spcav εγώ δε θα ήμουν ποτέ με ‛ατζέντα’ win + πενακι … σε τόσο μικρή οθόνη. Η Psion είχε form factors που με βόλεψαν πολύ καλύτερα. Και ας τους φαινόταν τότε σε όλους παντόφλα… τι να κάνουμε… όπως βολεύετε ο καθένας.

Τα s3 s4 έχουν ανταγωνισμό στην κατηγορία τους. Η Samsung έχει ανταγωνισμό σε όλες τις κατηγορίες κινητών / ταμπλετών που κυκλοφορεί. Το όποιο προβάδισμα ή υστέρηση είναι προσωρινό σε ένα τόσο τεχνολογικά ανερχόμενο τομέα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Τάσο δεν είναι αστειοτητες τα περί αντιχειρα, ειδικά για όσους έχουν κοντά χέρια και για τις γυναίκες. Εγω με το iPhone 5 είμαι στα όρια μου για χρήση με το ένα χέρι.
Κατα τα αλλά πλέον έχουμε επιλογές πλέον για ολα τα γούστα...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S4 - Life Companion

Τάσο δεν είναι αστειοτητες τα περί αντιχειρα, ειδικά για όσους έχουν κοντά χέρια και για τις γυναίκες. Εγω με το iPhone 5 είμαι στα όρια μου για χρήση με το ένα χέρι.
Να ξερες ποσο συγκρατούμαι, αχ, να ξερες.....:p :p :p