HD εγγραφές και ip streaming από NOVA Pace και ΟΤΕ TV Kaon

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ξεκινάω αυτό το νήμα για όλους τους συνδρομητές Nova και OTE TV που θέλουν να εξασκήσουν το νόμιμο δικαίωμά τους για ελεύθερες HD εγγραφές. Ως γνωστόν, τόσο ο Pace της Nova όσο και ο Kaon του OTE δεν επιτρέπουν την εγγραφή σε κάποιο ελεύθερο μέσο - για την ακρίβεια του ΟΤΕ δεν επιτρέπει απολύτως τίποτα προς το παρόν αφού δεν υπάρχει δέκτης PVR ούτε έχουν ενεργοποιηθεί δυνατότητες PVR στους υπάρχοντες δέκτες. Είναι δικαίωμα κάθε συνδρομητή να μπορεί να κάνει εγγραφές για προσωπική χρήση, ή να μπορεί να στριμάρει την εικόνα του δέκτη του σε ένα Android Player ή μία smart tv.

Στο παρόν νήμα λοιπόν θα αναφερθούν εξοπλισμός και λογισμικό που απαιτείται για να επιτευχθεί αυτή η δυνατότητα.

Ξεκινώ από το δέκτη του OTE που έχει έξοδο Component. Η έξοδος Component δεν έχει καμία προστασία κατά της αντιγραφής, οπότε μπορεί να αντιγραφεί πολύ εύκολα μέσω κάποιας HD capture device με είσοδο component. Μία τέτοια είναι η HD PVR της Hauppauge. Με τη συγκεκριμένη συσκευή που κοστίζει περίπου 180 ευρώ και με τη χρήση του προγράμματος DVBLink HDPVR, μπορούμε να βλέπουμε τα κανάλια του ΟΤΕ TV στο Windows Media Center ή να τα μοιράζουμε σε Windows Media Streamers. Το DVBLink HDPVR κοστίζει περίπου 30 $. Αντίστοιχη δυνατότητα δίνει το πρόγραμμα NextPVR, το οποίο μπορεί να συνδυαστεί με το XBMC.

Για τον έλεγχο του δέκτη (αλλαγή καναλιού κτλ) απαιτείται ένα IR blaster, μία συσκευή δηλαδή που ελέγχεται με λογισμικό και στέλνει εντολές IR στον δέκτη. Η Hauppauge HD PVR έχει έναν ενσωματωμένο IR blaster. Εναλλακτικά υπάρχει η συσκευή USB UIRT http://www.usbuirt.com/

Στη συνέχεια θα αναφερθούμε σε συσκευές που μετατρέπουν το HDMI σε Component αλλά και σε συσκευές που κάνουν strip το HDCP και συσκευές που γράφουν κατ' ευθείαν από HDMI.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Να αναφέρουμε επίσης πως η Hauppauge HD PVR έχει δικό της hardware h.264 encoding. Αυτό επιτρέπει τη χρήση ενός όχι ισχυρού Η/Υ για την καταγραφή και το streaming. Το νέο μοντέλο της Hauppauge, το HDPVR2 http://www.hauppauge.co.uk/site/products/data_hdpvr2plus-gaming.html έχει και είσοδο HDMI και μπορεί να καταγράφει και από συσκευές που δεν έχουν component. Βεβαίως δεν υποστηρίζει εγγραφή από συσκευές με προστασία HDCP, αλλά αυτό όπως θα δούμε αργότερα παρακάμπτεται εύκολα.

Αν έχετε ένα ισχυρό PC, μπορείτε να κάνετε την κωδικοποίηση σε H.264 σε λογισμικό. Σε αυτή την περίπτωση ιδανική είναι μία κινέζικη κάρτα, κλώνος της Avermedia HD, http://dx.com/p/hdmi-1-3-pci-express-high-definition-video-capture-card-72046 . Η συγκεκριμένη κάρτα έχει συμβατότητα με το HDCP και δεν έχει κανένα πρόβλημα εγγραφής από HDCP protected δέκτες. Μία realtime κωδικοποίηση H.264 στα 15-20Mbit με το VLC θέλει πάντως πολύ ισχυρό PC (Core i5 ή και καλύτερο). Η ποιότητα βέβαια που μπορεί κανείς να επιτύχει με την software λύση είναι σίγουρα ανώτερη από τον ενσωματωμένο encoder των προϊόντων της Hauppauge.

Αν δε θέλετε εξωτερικές USB συσκευές, καλή περίπτωση είναι και η Hauppauge Colossus http://www.hauppauge.co.uk/site/products/data_colossus.html . Δέχεται είσοδο από HDMI ή αναλογικές εισόδους και ενσωματώνει τον ίδιο hardware h.264 encoder που έχουν και οι HDPVR και HDPVR2. Βέβαια η συγκεκριμένη δεν μπορεί να εγγράψει από HDCP αλλά αυτό όπως είπαμε παρακάμπτεται εύκολα.
 
Last edited:

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
και είστε σίγουροι πως δεν κάνετε αβαντά στην πειρατεία;
το streaming ειναι το επόμενο βήμα της πειρατείας μετα το cardsharing, π.χ. ligtv Τουρκίας και κάποια αραβικα κανάλια.
 

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
δεν νομιζω φιλε να κανει αβαντα στην πειρατεια,
μια απλη ενημερωση ειναι,
ποιος θα παει να παρει 50 συνδρομες για να κανει stream tin nova?
αντε να δωσει κανα σπορτ το πολυ....
 

Panos dikaios

New member
11 October 2012
22
είσαι σίγουρος για αυτο που λες;
έχω το appletv2 και πρόσφατα μου πρότειναν απο το μαγαζι που το είχα αγοράσει ανταλλαγή με το 3 και φράγκα!
Αρνηθηκα, αλλα μου κίνησε την περιέργεια! έτσι πήγα κοίταξα στο eBay και ειδα οτι τα πουλάνε για 290 με τα ελευθερα καναλια στην τιμη,η οποία μάλιστα ανεβαίνει όσο πιο πολλα τα συνδρομητικα κανάλια. για παράδειγμα μου ζητησε για τα ελληνικα μπουκέτα (νοβα και ΟΤΕ) 80 επιπλέον εάν θέλω και το Sky Germany αλλα 50 !
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Τι σχέση έχει η πειρατεία με αυτά που αναφέρω εδώ; Εδώ λέμε για υψηλής ευκρίνειας (15+ Mbit) encoding για καταγραφή και χρήση εντός της οικείας, εξασκώντας το νόμιμο δικαίωμα των προσωπικών εγγραφών (fair use policy). Επειδή ορισμένοι προσπαθούν να μας αφαιρέσουν αυτό το δικαίωμα με κλειδωμένους δέκτες και κωδικοποιημένες εγγραφές, δε σημαίνει πως πρέπει να το ανεχτούμε κιόλας!
 

kten

Established Member
20 April 2008
287
και είστε σίγουροι πως δεν κάνετε αβαντά στην πειρατεία;
το streaming ειναι το επόμενο βήμα της πειρατείας μετα το cardsharing, π.χ. ligtv Τουρκίας και κάποια αραβικα κανάλια.

Δεν είναι αβάντα στην πειρατεία σε καμία περίπτωση, σκέψου ότι ενώ πληρώνεις για την συνδρομή σου δεν σου δίνουν το δικαίωμα να ξαναδεις μια ταινία που μπορεί να σου έχει αρέσει πολύ (οτε) ή θα μπορείς να το κάνεις μόνο όσο παραμένεις συνδρομητής με έξτρα χρέωση (νοβα) αλλιώς δεν την ξαναβλέπεις. Δεν είναι δίκαιο.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Στο επόμενο post θα έχω μαζεμένες προτάσεις για "παράκαμψη" του hdcp, έχω αργήσει λίγο για να μαζέψω όσο γίνεται περισσότερες και να είναι όσο το δυνατόν πιο "επιβεβαιωμένες". Γενικότερα πάντως φαίνεται πως όλες οι πρόσφατες κινεζιές σε hdmi switches παρακάμπτουν το hdcp.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Αν έχετε ένα ισχυρό PC, μπορείτε να κάνετε την κωδικοποίηση σε H.264 σε λογισμικό. Σε αυτή την περίπτωση ιδανική είναι μία κινέζικη κάρτα, κλώνος της Avermedia HD, http://dx.com/p/hdmi-1-3-pci-express-high-definition-video-capture-card-72046 . Η συγκεκριμένη κάρτα έχει συμβατότητα με το HDCP και δεν έχει κανένα πρόβλημα εγγραφής από HDCP protected δέκτες. Μία realtime κωδικοποίηση H.264 στα 15-20Mbit με το VLC θέλει πάντως πολύ ισχυρό PC (Core i5 ή και καλύτερο). Η ποιότητα βέβαια που μπορεί κανείς να επιτύχει με την software λύση είναι σίγουρα ανώτερη από τον ενσωματωμένο encoder των προϊόντων της Hauppauge.

Παναγιωτη αν σε καταλαβα καλα ειναι αυτο που αναρωτιωμουν εδω και χρονια. Δηλαδη συνδεεις hdmi out απο δεκτη (OTE TV, Sky xy, ..) περναει στην hdmi in της καρτας και γινεται εγγραφη του bitstream κανονικοτατα ασχετα εαν το hdcp ειναι ενεργο η μη. Και ερωτω τωρα ειναι αναγκαια να συμπιεστει ξανα σε h.264; Δεν υπαρχει η δυνατοτητα το γνησιο bitstream να γραφτει π.χ. ως ts;

Tην συγκεκριμενη καρτα την εχεις δοκιμασει; Δουλευει σταθερα; Διαβασα για προβλημα σε 1080i πηγη εαν η RAM ειναι >4GB.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Οκ εχεις απολυτο δικιο, το παραβλεψα στη βιασυνη μου. Μπορεις ομως να μου πεις εαν εσυ την εχεις δοκιμασει την καρτα και εαν ναι κατα ποσο αξιοπιστη την θεωρεις;
 

stelioskk

New member
24 August 2011
83
Θεσσαλονίκη
Εγώ αυτό που έχω απορία και θέλω να ρωτήσω πάνω στο θέμα είναι το εξής:
Έχω στον υπολογιστή μία κάρτα pci AVerTV CaptureHD H727 η οποία έχει hdmi in και μπορώ να συνδέσω επάνω της συσκευές όπως το ps3 ή αντίστοιχα έναν δέκτη ote tv ή nova και να δω live στον υπολογιστή.
Γίνεται από αυτήν την κάρτα να κάνω κάπως μέσω software, streaming αυτό που βλέπω σε κάποια άλλη συσκευή στο σπίτι μου μέσω lan;
Πχ σε iPad, iPhone, android κτλ.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ναι, μπορείς, μέσω του VLC. Αν η κάρτα σου δεν παρακάμπτει το HDCP, θα χρειαστείς έναν HDCP stripper.
 

sdiama

New member
16 September 2011
9
Με το VLC γίνεται με "περίεργο" τρόπο γιατί δεν υποστηρίζει είσοδο audio από την H727. Οπότε για να γίνει σωστά, θα πρέπει να πάρεις την audio έξοδο RCA από τον δέκτη και να την βάλεις σε μία microphone-in ή line-in του υπολογιστή. Ετσι λύνεται μια και καλή το πρόβλημα. Προσοχή για το HDMI video πρέπει να επιλεγεί το Secondary capture.

Στο δικό μου setup έχω βάλει το VLC να κάνει stream από την H727 στο δίκτυο. Ο υπoλογιστής που κάνει το stream είναι συνδεμένος στον A/V ενισχυτή και σε αυτόν, έχω ανοιγμένο ένα 2ο VLC που κάνει playback το network stream του 1ου VLC στον projector.

Το μόνο που μου μένει είναι:
1) να βρω έναν αξιόπιστο IR blaster που να δουλεύει over ethernet για να μπορώ να κάνω αλλαγή καναλιού από παντού. Καμμιά ιδέα;
2) να βρω έναν τρόπο να κάνω και 2ο stream στον ίδιο υπολογιστή, αλλά αυτή τη φορά με transcoding σε μικρότερο bitrate, προκειμένου να μπορώ να streamάρω over 3g και στο tablet μου ;)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
@sdiama: Το καλύτερο είναι αυτό: http://www.globalcache.com/products/itach/ip2irspecs/ , επιτρέπει τον έλεγχο 3 διαφορετικών πομπών IR και κοστίζει περίπου 100$. Αν θες μόνο ένα πομπό IR υπάρχει σχέδιο με χρήση Adruino board που θα σου κοστίσει συνολικά περίπου 40$. Αν το pc που κάνει τα encodes είναι κοντά στους δέκτες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα USB MCE IR blaster, έχουν στο ebay περίπου 15 $.

To VLC μπορεί να κάνει δύο και τρία encodes ταυτόχρονα από την ίδια είσοδο, αρκεί να φτάνει η επεξεργαστική ισχύς.
 
Last edited:

sdiama

New member
16 September 2011
9
@sdiama: Το καλύτερο είναι αυτό: http://www.globalcache.com/products/itach/ip2irspecs/ , επιτρέπει τον έλεγχο 3 διαφορετικών πομπών IR και κοστίζει περίπου 100$. Αν θες μόνο ένα πομπό IR υπάρχει σχέδιο με χρήση Adruino board που θα σου κοστίσει συνολικά περίπου 40$. Αν το pc που κάνει τα encodes είναι κοντά στους δέκτες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα USB MCE IR blaster, έχουν στο ebay περίπου 15 $.

Είσαι πρώτος. Αυτό ακριβώς έψαχνα :)


To VLC μπορεί να κάνει δύο και τρία encodes ταυτόχρονα από την ίδια είσοδο, αρκεί να φτάνει η επεξεργαστική ισχύς.

Επεξεργαστική ισχύ υπάρχει, άρα μάλλον κάτι θα κάνω λάθος στο setup. :(