Opticum HD T90 - N2 (Series 2)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Opticum HD T90-N2 (Series 2)

opticum_dekoder_stb_disp_front_template.jpg


Ανέβηκε στο site της Globo ο νέος δέκτης βασισμένος στο τσιπ M3801 της ALi.


Support of SD/HD (MPEG2 / MPEG4 H.264), DVB-T system.
Supported bandwidth - 6MHz, 7MHz or 8MHz.
High resolution video output - HDMI.
Standard resolution video output - SCART.
Supported video resolutions - 576p, 720p, 1080i, Full HD 1080p.
Analog audio output - 3,5mm jack stereo.
Digital audio output S/PDIF - coaxial.
Software update by USB, OTA SSU.
Simultaneous output on HDMI and SCART.
USB connector compliant with USB 2.0 standard.
Automatic and manual channel search.
Electronic Program Guide - EPG.
Multilingual Menu, including English.
Time Shift (video pausing, rewinding).
PVR Ready - possibility to record on external USB drive.
Parental Lock for channels and Menu.
Fast channels switching.
Possibility of creating own channels lists.
Channel Editing features - Remove, Lock, Skip, Move, Rename.
Subtitle support - Teletext and DVB.
Teletext support.
Build-in Dolby Digital decoder (downmix to stereo).
Build-in Dolby Digital Plus (E-AC-3) decoder (downmix to stereo).
Color - black.
OPTICUM USB HDD supported.

Εξωτερικά ο δέκτης είναι όμοιος με τον παλιό Τ90. To νέο μενού είναι βασισμένο στον δορυφορικό δέκτη Χ8, σε Metro style. Χάρη στην μεγαλύτερη ποσότητα μνήμης του νέου τσιπ μπόρεσαν να μεταφέρουν την εμφάνιση του Χ8 στον Τ90-Ν2.

Κεντρικό μενού:
main_menu.jpg


Πληροφορίες εκπομπής:
info.jpg


Λίστα καναλιών:
chan_info.jpg


Ρυθμίσεις:
systam.jpg


Πληροφορίες λογισμικού:
fw_info.jpg


To τηλεκοντρόλ είναι και αυτό ίδιο με του Τ90 αλλα σε επόμενη έκδοση του λογισμικού θα προστεθεί υποστήριξη για το καλύτερο τηλεκοντρόλ του Opticum Flexi Scart.

Σύμφωνα με την τεχνική υποστήριξη της Globo, η θύρα USB βγάζει 300 mA όπως και στον προκάτοχο του.

Η τιμή του στην Πολωνία είναι ίδια με του Τ90, κάτω απο 25



Οι πληροφορίες και οι φωτογραφίες είναι απο το πολωνικό forum Emitel
 
Last edited:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Το θεμα ειναι να κρατησε την εμφανιση και τις λειτουργιες της εκδοσης λογισμικου Cameleon. Και απλα να το βελτιωσαν στα σημεια που χρειαζοταν.
Τωρα αν εβαλαν "καλυτερο" = ομορφοτερο/πληρεστερο OSD δεν ειναι το θεμα. Το θεμα ειναι να εχει κρατησει την απολυτη λειτουργικοτητα που ειχε το OSD απο το Cameleon.

Οσο για το τηλεχειριστηριο, φαουλ.
Οσοι εχουν STB HD N1 ή T90 δυστυχως δεν θα πρεπει να αγορασουν αν τυχον προοριζεται για την ιδια τηλεοραση.

Αν ειχε λογισμικο Cameleon θα αγοραζα και χωρις να τον εχω δει. Τωρα θα χρειαστει να περιμενω και να δω το αν το OSD ειναι αναλογο.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Να και το OSD:

c472301c926aad63med.jpg

Διακριτικό μια φορά δεν το λες.

Και ένα βίντεο με OSD και οριζόντιο EPG απο τον "αδελφό" Χ8:


Η μπάρα προόδου της τρέχουσας εκπομπής είναι στο φόντο του τίτλου, όπως και στον Τ650.
 
Last edited:
17 October 2013
5
Καλησπέρα σας! αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum..
Μόλις πήρα τον αποκωδικοποιητή, ανώ νόμιζα οτι είχα παραγγήλει τον προηγούμενο. Από μόνος του φοράει την έκδοση 1.1.5 αλλά το θέμα είναι οτι ενω επιλέγω την Ελληνική γλώσσα δεν αλλάζουν ούτε η γλώσσα του menu ούτε οι περιγραφές τον προγραμμάτων που παίζουν στην τηλεόραση. Φαίνεται χειρότερο από το λειτουργικό του Τ90 Ν1.
Έχετε καμία ιδέα για το πως θα βάλω Ελληνικά;;

γράφω εκ νέου να πω οτι υπάρχει διαθέσιμη η έκδοση του λογισμικού στην 1.1.9 αλλά το θέμα με τα Ελληνικά δεν έχει λυθεί...

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και καλώς όρισες!
Περίεργο πρόβλημα. Δοκίμασε να του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναδοκίμασε. Αν συνεχίζει, θα κοιτάξω να ενημερώσω την AxSat ή την Opticum.

Από πού τον αγόρασες; Αν και στο εξωτερικό κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό, δεν φαινόταν ότι θα ερχόταν στην Ελλάδα.
 
17 October 2013
5
Re: Απάντηση: Opticum HD T90 - N2 (Series 2)

Με την επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων μου έβγαλε το menu ξανα όπως όταν έκανα την τελευταία αναβάθμιση. Έχει την Ελληνική σημαία αλλά γράφει "Επιλέξτε στα Ρώσσικα"(!).. και συνεχίζει να σκανάρει τα κανάλια και όλα τα βγάζει στα Αγγλικά..

παρακάτω σας δίνω την σελίδα από την οποία πήρα τον αποκωδικοποιητή:
http://stokostos.gr/opticum-t90.html

όταν έφτασε σπίτι και είδα οτι το menu δεν είναι το ίδιο από αυτό που είχα δει στο internet και οτι δεν δεχότανε τις αναβαθμίσεις του T90 είδα οτι είναι ο T90 N2..
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Πολύ καλή τιμή!

Βγάλε αν μπορείς φωτογραφία της οθόνης που περιγράφεις παραπάνω και μια του μενού που φαίνεται ότι έχεις επιλέξει ελληνική γλώσσα αλλά είναι ακόμη στα αγγλικά. Θα είναι χρήσιμες να καταλάβουν ακριβώς το πρόβλημα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Σ'ευχαριστώ για τις εικόνες.
Φαίνεται ότι η μετάφραση είναι χειρότερη από εκείνη που συνηθίζουν οι Κινέζοι, αλλά να το να μην αλλάζει καθόλου γλώσσα ίσως είναι απλό πρόβλημα που θα λυθεί εύκολα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αναγκαστικά. Ελπίζω ότι δεν θα αργήσει.
Στείλε μου μια φωτογραφία από το μενού όμως, όχι από την οθόνη που ζητάει αλλαγή γλώσσας μετά την επαναφορά ρυθμίσεων. (έχεις π.μ.)

Το καλώδιο τροφοδοσίας εξέρχεται από τον δέκτη δεξιά ή αριστερά από την scart;
 
17 October 2013
5
Re: Απάντηση: Opticum HD T90 - N2 (Series 2)

αυτές είναι μερικές εικόνες από το 'μηχανάκι' που μου ήρθε χθες.. από το πίσω μέρος δεν αλλάζει καθόλου, απλός από εμπρός έχουν αλλάξει οι θέσεις των γραμμάτων (αυτά που λένε τι μοντέλο είναι). Όπως φαίνεται ενώ έχω επιλέξει την Ελληνική γλώσσα δεν γίνετε καμία αλλαγή, όπως έχω γράψει και πιο πάνω..

IMG_20131018_121842.jpgIMG_20131018_121948.jpgIMG_20131018_122108.jpgIMG_20131018_122127.jpgIMG_20131018_122144.jpgIMG_20131018_123537.jpg
 

kropilack

Senior Member
Re: Opticum HD T90

Παιδια γεια.
Συγγνωμη αν ειμαι σε λαθος θεμα αλλα..
Εχω παρει ενα δεκτη που λεει
GLOBO T90 και καπου πανω στο κουτι (συσκευασιας) λεει και OPTICUM
Στις πληροφοριες λεει
Harware Version HD N2-3v.1 2011-2-10
Software Version v. 1.2.7 2014-6-23
UNI_RETA_PVR
PEODUCTER: GLOBO
Αυτο πουθελω να ρωτησω ειναι..
1. Αν δεν ειμαι στο σωστο θεμα να μου υποδειξετε που ειναι αυτο..
2. Αν υπαρχει νεοτερο software απο αυτο που εχω, η αν υπαρχει καποιο αλλο (απο αλλο δεκτη, κλωνο..) που να ταιριαζει
3. Αν τελικα υπαρχει αυτο το software, μηπως διορθωνει.. οχι ακριβως διορθωνει γιατι στην ουσια δεν ειναι προβλημα.. μηπως διαβαζει αυτοματα τους υποτιτλους και δεν χρειαζεται να τους διαλλεξεις χειροκινητα.
4. Γενικα ψαχνω για καποιο software καλυτερο απο το 1.2.7 2014-6-23
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ξεκίνα λέγε πού τον βρήκες, πόσο, αν έχει το καλώδιο στην θέση που φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες ή αριστερά της υποδοχής scart και πού βρήκες την έκδοση 1.2.7 (είναι η νεότερη και ακυκλοφόρητη)! :smile:
 

thant

New member
6 August 2014
15
Re: Απάντηση: Opticum HD T90 - N2 (Series 2)

Ξεκίνα λέγε πού τον βρήκες, πόσο, αν έχει το καλώδιο θέση που φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες ή αριστερά της υποδοχής scart και πού βρήκες την έκδοση 1.2.7 (είναι η νεότερη και ακυκλοφόρητη)! :smile:
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.:eek:perator:
Μπαίνω στον πειρασμό να απαντήσω εγώ μιας κι εχω το ίδιο μοντέλο με τον φιλο παραπάνω, τον (GLOBO T90), αλλά και την ίδια έκδοση (1.2.7).
Τον αγόρασα στη Χαλκίδα 30 ευρώ και το καλώδιο ειναι αριστερά της υποδοχής scart... το scart είναι τέρμα δεξιά.
Επί την ευκαιρία να πω οτι τα 2 απο τα 3 usb που δοκίμασα (4GB, 16GB, 200GB) δεν μου τα δέχεται και μου βγάζει μήνυμα "βραχυκύκλωμα usb" ή μου τα δέχεται για λίγο και μετα παλι τα ιδια.

Φίλε @kropilack εχεις ανάλογο πρόβλημα?
 

kropilack

Senior Member
Λοιπον..
Εγω τον πηρα στο βραχατι κορινθιας (μολις ανοιξε καποιος ενα μαγαζι.. τωρα το στηνει.. τεχνικος ειναι) 29 ευρω. Ειχε μολις 3 μοντελα (και τρια κομματια!). Αυτο, εναν ιδιο αλλα SD στα 25 ευρω και εναν αλλο πιο ακριβο αλλα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια γιατι βιαζομουνα.
Δοκιμασα τρεις δισκους και ενα USB
Το USB 8G σε FAT 32 το ειδε κανονικα.
Μετα εβαλα ενα δισκο 250G, NTFS, 2.5 σε κουτι USB3 και μου εβγαλε κι εμενα το μήνυμα "βραχυκύκλωμα usb"
Μετα εβαλα εναν αλλο 2Τ, NTFS τον οποιο δεν τον ειδε καθολου (ισως αν τον αφηνα λιγο ακομα να τον εβλεπε, γιατι τον συγκεκριμενο και το media player που εχω αργει να τον δει).
Τελος δοκιμασα με ενα δισκο 1Τ, NTFS ενος φιλου.. και τον ειδε κανονικα.
Δεν εχω τον δεκτη μπροστα μου γιατι τον πηρα για τον φιλο μου αλλα (αν) θυμαμαι (σωστα), οπως ειπε και ο φιλος thant, το καλώδιο ειναι αριστερά της υποδοχής scart... το scart είναι τέρμα δεξιά.
Εκ των υστερων διαπιστωσα οτι δεν παιζει mp3.
Kαι πως δεν εβλεπε καποια abaout που εχω φτιαξει με το yaDIS (εβλεπε μονο τα folder) αλλα δεν εβλεπε και καποιες φωτογραφιες τραβηγμενες απο φωτ. μηχανη.
Την έκδοση 1.2.7 την ειχε περασμενη απο μονος του.
 

kropilack

Senior Member
Επισης..
Το Decoder STB (σε αντιθεση με την φωτογραφια στο 1post) το γραφει στο πανω δεξι μερος της προσοψης του δεκτη.
Πανω αριστερα (εκει που στην φωτογραφια του 14post γραφει OPTICUM) γραφει GLOBO.
Το μενου, ειναι ιδιο.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Αφού το καλώδιο τροφοδοσίας είναι αριστερά της scart είναι η Ν3 σειρά. Έχει ολόιδιο λογισμικό με την Ν2, οπότε ουσιαστικά είναι ίδια με λίγο πιο συμμαζεμένες διαστάσεις.
Η έκδοση λογισμικού 1.2.7 δεν υπάρχει διαθέσιμη από την εταιρία, οπότε δείτε μήπως μπορεί να κάνει αντίγραφό της σε στικάκι ο δέκτης.

Οι παλιότεροι Opticum/Globo είχαν χαμηλή ένταση στην USB και δεν λειτουργούσαν με δίσκους USB3 ή χωρίς ξεχωριστή τροφοδοσία και γενικότερα με όσους δεν είχαν χαμηλές απαιτήσεις σε ρεύμα.
Έτσι θα δικαιολογούσα το μήνυμα βραχυκυκλώματος, αλλά δεν υπάρχει λόγος εμφάνισής του σε στικάκι, εκτός κι αν συνδέονται μέσω κακής ποιότητας USB καλωδίου επέκτασης.