Welcome to the AVClub.
Page 27 of 27 FirstFirst ... 172324252627
Results 261 to 267 of 267

Thread: Post your video

Συντονιστής κατηγορίας

Re: Post your video

To focus δεν το χάνει, το χάνω εγώ.... ήταν κουρασμένα τα μάτια μου αρκετά, η απόσταση σχετικά μεγάλη και ο φωτισμός όχι ιδανικός..

AVClub Fanatic

Δηλαδή ήσουν σε manual και δεν άλλαζες γρήγορα την εστίαση;
    Με βιντεοκάμερα ήσουν;
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Μακάριοι οι πεινώντες και διψώντες την δικαιοσύνην, ότι αυτοί χορτασθήσονται.
    κατά Ματθαίον ‐ ε’ 6

Συντονιστής κατηγορίας

όχι, με olympus m5 σε manual εστίαση, στο χέρι και λίγα με ένα μικρό μονόποδο. Στην κορυφή της εξέδρας, τα πιο κοντινά πλάνα που φαίνονται 4-5 παιδιά είναι στα 100-110 (35mm) mm, και τα λίγα πλάνα από τη μπάντα είναι με ψηφιακό Χ2 γιατί ήταν ακόμα πιο μακριά.

Οπότε κάποιες φορές εστίαζα και μετά κοιτούσα την εκδήλωση και έριχνα και κλεφτές ματιές στην LCD για καδράρισμα μόνο, αλλά μπορεί να ακουμπούσα λίγο και το δαχτυλίδι κρατώντας.... κάποιες φορές επειδή άλλαζα το zoom ή κάδρα ή τα παιδιά άλλαζαν θέση εστίαζα λίγο.... εμπειρικά... ειδικά στις μεγάλες αποστάσεις και βράδυ, και δίχως τα γυαλιά της μικρής πρεσβυωπείας που προσφάτως απέκτησα, ε, έχω ένα μικρό θεματάκι.

Είχα πει ότι δεν θα τραβήξω και θα ευχαριστηθώ την εκδήλωση, ήμουν και πολύ κουρασμένος, έτσι κι αλλιώς πάντα είναι 4-5 καθηγητές ή γονείς που καλύπτουν πλήρως, αλλά τελικά δεν κρατήθηκα....
    Last edited by nicksoti; 03-07-2017 at 00:16.

Συντονιστής κατηγορίας

Απάντηση: Re: Post your video

Πρεσβυωπία ωχ, καλώς τον , στα 40μου πούλησα όλους σχεδόν τους μανουαλ φακούς που εϊχα (και τωρα τους ψαχνω και δεν τους βρίσκω) γιατί ακόμη δεν εϊχαν βγεί στις μηχανές τεχνικές focus magnify assist, focus peaking κλπ. Βεβαια η παλια ΕΜ5 που μάλλον έχεις τώρα δεν διαθέτει focus peaking (έχει ένα art filter εναλλακτικά) και θα σε δυσκολεύει λϊγο αλλά για τα χρονάκια της το βίντεο δεν εϊναι καθόλου άσχημο, ειδικά στο χέρι τραβηγμένο (αν και βεβαια ήσουν καθισμένος και πιο σταθερός), δεϊχνει κατα την γνώμη μου πως ενας μπαμπάς μπορεί να καλύψει την σχολική γιορτή με επιτυχία κάνοντας χρήση μηχανής πενταετίας (και βάλε) αφιερώνοντας λίγο χρόνο ωστε να εξοικιωθεί με τη χειροκίνητη εστίαση.

Βασίλη για 500mm απο σταθερή θέση (αν ήσουν) οκ βλέπω γενικα την σταθεροποίηση αν και εκεί στο 1.30-1.40 γίνεται ενας μικρός χαμός και όντως θες δραμαμίνες ..., τα γρήγορα ζουμ στο ζευγάρι δειχνουν ότι η μηχανή κρατά εϋκολα την εστίαση αν και εμένα προσωπικα με κουράζει τέτοια ταχύτητα στο ζουμ.
    Last edited by kbouk; 03-07-2017 at 07:53.
    Σύστημα 4/3 : Olympus E-1, Olympus E-3, Leica DigiLux 3, ΕC-2.0X, ΕC-1.4X, ZD 14-35mm/2, ZD25/2.8, ZD 50mm/2.0 macro, ZD 150mm/2.0, ZD SWD 50-200mm/2.8-3.5, Lensbaby 3G, Flash FL50R, MacroFlash STF-22.
    Σύστημα ΟΜ : Olympus OM-2N, OM-4 & πλήθος ΟΜΖ φακών.
    Συστημα m4/3 : Olympus ΕΜ1.2, ΕΜ-5, EPL5(IR), GF-7+12-32mm, BCL 9mm, mZD 8mm fisheye, Lumix 7-14mm, Lumix 20mm, PLeica 15mm, PLeica 25mm, Voiglander 25mm, Lumix 35-100mm, mZD 60mm macro, mZD 75mm, Lensbaby composer pro+Edge 50, FL-600R.

Supreme Member

Διόρθωση, έκανα λάθος ήμουν με τον 24-70mm GM και τράβηξα max στα 210mm .... μπέρδεψα τα κλιπάκια... η κίνηση μου ακολουθούσε τη κάμερα που είχαν αναλάβει τη δουλειά ως κάποιο σημείο.
    Ευχαριστήθηκα τη κάμερα στα ζουμ που δεν χόρευε πολύ αντίθετα κρατήθηκε..... τα χέρια ακόμη κρατάνε αντίθετα με τα γόνατα.
    Τραγούδι της Γης
    https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU

Οι φωτογραφίες μου
    https://www.flickr.com/photos/apollwnios/

Συντονιστής κατηγορίας

Re: Απάντηση: Re: Post your video

Quote Originally Posted by kbouk View Post
    Πρεσβυωπία ωχ, καλώς τον , στα 40μου πούλησα όλους σχεδόν τους μανουαλ φακούς που εϊχα (και τωρα τους ψαχνω και δεν τους βρίσκω) γιατί ακόμη δεν εϊχαν βγεί στις μηχανές τεχνικές focus magnify assist, focus peaking κλπ. Βεβαια η παλια ΕΜ5 που μάλλον έχεις τώρα δεν διαθέτει focus peaking (έχει ένα art filter εναλλακτικά) και θα σε δυσκολεύει λϊγο αλλά για τα χρονάκια της το βίντεο δεν εϊναι καθόλου άσχημο, ειδικά στο χέρι τραβηγμένο (αν και βεβαια ήσουν καθισμένος και πιο σταθερός), δεϊχνει κατα την γνώμη μου πως ενας μπαμπάς μπορεί να καλύψει την σχολική γιορτή με επιτυχία κάνοντας χρήση μηχανής πενταετίας (και βάλε) αφιερώνοντας λίγο χρόνο ωστε να εξοικιωθεί με τη χειροκίνητη εστίαση.

Βασίλη για 500mm απο σταθερή θέση (αν ήσουν) οκ βλέπω γενικα την σταθεροποίηση αν και εκεί στο 1.30-1.40 γίνεται ενας μικρός χαμός και όντως θες δραμαμίνες ..., τα γρήγορα ζουμ στο ζευγάρι δειχνουν ότι η μηχανή κρατά εϋκολα την εστίαση αν και εμένα προσωπικα με κουράζει τέτοια ταχύτητα στο ζουμ.
    Για του Απόλλωνα, ε με τόσο ζουμ μαγικά δεν μπορούν να γίνουν. Μια χαρά usable είναι.

Κώστα στο μισό βίντεο ήμουν όρθιος στην κορυφή των κερκίδων, με ένα απλό μονόποδο. Για το focus, με τόση κίνηση και κακό φωτισμό, δεν θα εμπιστευόμουν οποιοδήποτε caf. Καλύτερα λίγο out of focus που και που παρά να αρχίσει να κάνει το AF τα δικά του και να αποσπά την προσοχή.

Η ποιότητα του αρχείου έχει επιβαρυνθεί και από την αρκετή συμπίεση που έφαγε πριν ανέβει. Η γιορτή τελείωσε Παρασκευή βράδυ και Σαββάτο μεσημέρι τους το είχα πάνω γιατί ξέρω ότι πολλά παιδιά θα έφευγαν για διακοπές, είχαν ρίξει πολύ κόπο με πρόβες 5 το πρωί κλπ και ήθελα να τα ευχαριστήσω άμεσα! Υπ΄ όψιν, χορογραφίες ντύσιμο κουστούμια κλπ τα πάντα μόνα τους...

Συντονιστής κατηγορίας

Page 27 of 27 FirstFirst ... 172324252627

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)