Samsung PS F8500 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Και ναι τα κατάφερα! Μετά από πώληση σε πολύ καλή τιμή της 64Ε8000 σε φίλο, βρήκα άκρη πήρα και παρέλαβα μόλις τώρα την νέα plasma θηριο PS64F8500!!!!

H τηλεόραση απλά δεν υπάρχει! Απίστευτη φωτεινότητα για πλασμα, εκπληκτική ευκρίνεια, φοβερή κίνηση, μαύρο εξαιρετικό, ταχύτατη αποκριση των μενού και του smart hub. Τελικά είχε και κανονικό χειριστήριο μέσα, παρά τα όσα έλεγαν ότι θα έχει μόνο smart touch pad. Η κάμερα την κλικάρεις και βγαίνει από πάνω, ενώ κανονικά δεν φαίνεται. Την έβαλα για στρώσιμο και βλέπουμε. Πάντως στο movie mode που την έχω, με κυψελη στο 12, αντιθεση 75 και φωτεινότητα 40, αποδίδει ήδη εκπληκτικό φως!!! Έβαλα avatar σε 2d και ηταν εκπληκτικό! Μετά το γύρισα σε 3D και πρόσεξα ότι έχει απίστευτη φωτεινότητα για 3D (καμία σχέση με την προηγούμενη) και σχεδόν μηδενικό crosstalk!!!!

Ένα μόνο αρνητικό υπάρχει το οποίο με προβληματίζει (όχι πως δεν θα υπήρχε με την γκαντεμιά που με δέρνει στα πάνελ):
Φαίνεται μια πολύ αχνή λεπτή ψιλολευκή γραμμή οριζόντια λίγο πάνω από την μέση η οποία εμφανίζεται σε πολύ Light μονοχρωμα Backrounds όπως ουρανός, χιόνι κλπ. Φαίνεται και στο break in dvd στα περισσότερα χρώματα. Πάντως σε μπάλα, τηλεοπτικό και Bluray, όταν τα πλάνα δεν είναι μονοχρωμα και light δεν φαίνεται τίποτα. Με έχει ξενερώσει πάλι και δεν ξέρω τί να κάνω. Βέβαια αν δεν στο πουν πάλι δεν το καταλαβαίνεις, δεν το προσέχεις. Είναι πολύ ελάχιστη η γραμμή αυτή. Διάβασα σε άλλα ξένα φορουμ ότι την έχουν κι άλλοι την γραμμή αυτή και ότι είναι κάποιο φίλτρο του πάνελ. Κάποιοι την έχουν πάει πίσω, άλλοι πάλι την κρατάνε. Θα ποστάρω στην συνέχεια φωτογραφίες για να δειτε. Ποιά είναι η γνώμη σας; Αξίζει άλλη μια ταλαιπωρία για κάτι τόσο αχνό; Έχω προβληματιστεί πάλι...

Κατά τα άλλα η τηλεόραση είναι από άλλον πλανήτη...

Θα ακολουθήσουν φωτό...
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Δεν παίζεσαι. Πάλι πρόβλημα; Αν είναι γενικό το θέμα και δεν φαίνεται σε κανονική θέαση, αγνόησε το.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλοθέατη.
Τώρα από τα τόσα που έχω διαβάσει για σένα και τις τηλεοράσεις που έχεις πάρει - αλλάξει, θεωρώ απίθανο να μην ξεκινήσεις διαδικασία αλλαγής ότι και αν σου πούμε.
Πάντως , αν μετράει η γνώμη μου, εγω στη θέση σου δε θα την άλλαζα αν είναι αμυδρό το θέμα, και θα καθόμουν επιτέλους να χαρώ το νέο σούπερ απόκτημα.
Φαντάζομαι επίσης πως μετά από τόσες ταλαιπωρείες που έχεις περάσει, θα έχεις διαπιστώσει πως εντελώς απροβλημάτιστη τηλεόραση δεν υπάρχει, ακόμα και αυτοί που λεν πως δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, ή δε το βλέπουν ή κάνουν πως δε το βλέπουν για να χαρούν την ουσία της αγοράς τους και καλά κάνουν αν είναι κάτι ελάχιστο όπως το δικό σου.
Χαλάρωσε και απόλαυσε την επιτέλους, μετά από τόσα και τόσα δώσε αυτό το δικαίωμα στον εαυτό σου, και μην κάνεις το χόμπι σου - ( και χόμπι μας ) ταλαιπωρεία.
Πολύ φιλικά Λεωνίδας
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Ευχαριστω παιδια. Λεωνιδα ισως να εχεις δικιο. Πραγματι η γραμμη δεν φαινεται πολυ. Πραγματι τελεια τηλεοραση δεν υπαρχει, ολες κατι εχουν, οποτε...Παντως τις σκεψεις για τηλεφωνο τις κανω, το παραδεχομαι...
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Ευχαριστω παιδια. Λεωνιδα ισως να εχεις δικιο. Πραγματι η γραμμη δεν φαινεται πολυ. Πραγματι τελεια τηλεοραση δεν υπαρχει, ολες κατι εχουν, οποτε...Παντως τις σκεψεις για τηλεφωνο τις κανω, το παραδεχομαι...

Θα σου πρότεινα να πάψεις να τις κάνεις αυτές τις σκέψεις, και να δεις μετά από λίγο καιρό που ουτε εσύ θα το βλέπεις αλλά και ουτε θα το θυμάσαι, αρκεί να θέλεις να το ξεπεράσεις.
Στο λέω από ανάλογη εμπειρία σε άλλο χόμπι που είχα και έχω, που ασχολιόμουν με τη ψείρα γιατί ήθελα να είναι το τελειότερο του τέλειου, και όταν συνέβη κάτι άλλο πράγματι σοβαρό, εκτό του ότι είχα ξεχάσει την ψειριά που ασχολιόμουν, όταν το θυμήθηκα με έβριζα γιατί μου άξιζε. Κατάλαβες τι θέλω να πω.
Και πάλι καλοθέατη , να σου είναι οι ωρες μαζί της ξεκούραστες και ευχάριστες, αρκεί να θέλεις να τη χαρείς για αυτό που τη πήρες να σου προσφέρει.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Μεγειες , καλοριζικη σε τι τιμουλα την πηρες αν επιτρεπετε ;

Thanks φιλε. Τιμη δεν θα ηθελα να αποκαλυψω λογω του οτι εχει μεσολαβησει γνωστος. Παντως λιγο πιο πανω απο την προηγουμενη samsung που την πηρα 2500 και την πούλησα και 2500...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Ορίστε και οι πρωτες φωτο:

img0062ep.jpg


img0063rr.jpg


img0065ih.jpg


img0066gy.jpg


img0067ao.jpg


img0069us.jpg


img0071d.jpg


img0068bt.jpg
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Thanks φιλε.

Να πω επισης οτι οι ωρες ηταν 0 στον ελεγχο με mute,7,3,7,ok και όχι 20 ώρες όπως η τελευταία μου 64Ε8000
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Ευχαριστω παιδια. Εχω βαλει το avatar και την στρωνω. Γραμμη δεν βλεπω πουθενα, εκτος απο καποια πλανα στον ουρανο που αχνοφαινεται αλλα πρεπει να κοιτας εκει για να την δεις και παλι δυσκολα! Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να κρατησω ενα μοντελο γιατι τηλεοραση με τετοια ποιοτητα και χωρις αλλο προβλημα δυσκολο να πετυχω, ακομα κι αν κανω αλλαγη...

Υ.Γ. Η φωτεινότητά της δεν υπαρχει...

Y.Γ.2 Επιτέλους βλέπω ολοκάθαρο ποδοσφαιρο, χωρίς γραμμές dse κλπ...Ανασταση...
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Καλοριζικη φιλε μου.Κανε και το τηλεφωνακι σου στη samsung.θα ιδρωσουν αμα μαθουν οτι πηρες την 8500.
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Παιδια ξερετε που υπαρχει σε καταστημα ντεμο της 64F8500 για να παω να κανω τσεκ για την γραμμη, αν εχουν και οι αλλες τηλεορασεις ή αν φταιει μονο η δικη μου;
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!Γιαννη δεν το προσεξα.θΑ την κανει την αλλαγουλα του αυτος ετσι και αλλιως.Δε τον φοβαμαι
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Δεν νομίζω να την κάνω την αλλαγή. Είναι αμιδρό το θέμα σε μια κατα τα άλλα απίστευτη τηλεόραση. Δεν αξίζει η ταλαιπωρία και το ρίσκο να πάρω μια χειρότερη...