Ζώα και άνθρωπος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Φιλοι μου, σημερα ηταν μια δυσκολη ημερα για μενα γιατι προκαλεσε τα ορια μου ως ανθρωπο. Η ιστορια ξεκιναει με μια γατα η οποια οντας της γειτονιας, ετυχε της καλης μεταχειρισης 3 οικογενειων της πολυκατοικιας μου οι οποιες την σιτιζαν απο καιρο με οτι περισσευε απο το μεσημεριανο τραπεζι. Καποια στιγμη το εν λογω ζωντανο κυοφορει, και ψαχνει ενα μερος ζεστο να κοιμηθει για πολλες ωρες την ημερα χωρις να ενοχλησει κανεναν. Εμπαινε λοιπον στην πολυκατοικια, και οταν ηθελε να κανει τη αναγκη της εβγαινε στην εξωπορτα κ νιαουριζε μεχρι καποιος να της ανοιξει.
Η γατα εφτασε στις μερες της και προχτες μπηκε στην πολυκατοικια. Την ωρα που ετρωγε μπηκε μια αχαρακτηριστη (περιμενω να την χαρακτηρισετε εσεις) ηλικιωμενη ανυπαντρη κ ατεκνη γυναικα η οποια πηρε παραμαζωμα το φαγητο της γατας κ εβγαλε κλωτσηδων το ζωντανο στην εισοδο. Εκεινη την ωρα ημουν ακριβως απο κατω και ειδα το θεαμα... Εγινα εξω φρενων κ απο τα νευρα μου δεν μπηκα καν απο την εξωπορτα, πηδηξα το καγκελο και βρεθηκα μπροστα στην "κυρια". Προσπαθησα να μην εκραγω κ το καταφερα εν μερη, η γατα τη γλιτωσε...
Χτες τα ξημερωματα η γατα γεννησε 1 γατι πανω στο χαλακι της εξωπορτας μου κ αλλα 4 στο χαλακι της εισοδου. Ξυπνησα απο το νιαουρισμα του νεογνου κ το κατεβασα κ το εβγαλα εξω να το βρει η μανα του. Δεν ηξερα οτι υπαρχουν αλλα 4...
Σημερα το απογευμα φευγοντας κατεβασα τα σκουπιδια. Ανοιγω το καπακι του καδου κ ακουω κλαμα γατιου.. Καποιοι πεταξαν πρασινες και μαυρες μεγαλες σακουλες σκουπιδιων πριν απο μενα αγνοοντας αυτο τον "ενοχλητικο" θορυβο. Τρελλαθηκα, 2η φορα σε μια μερα, ανεβασα πιεση, καβαλαω τον καδο και τον ριχνω κατω και πεταω τα σκουπιδια που επνιγαν το θορυβο. Μεσα σε μια σακουλα καποιος ειχε στοιβαξει 4 ψυχες και ειχε κλεισει με κομπο τη σακουλα για να μην παιρνουν ανασα. Εκεινη την ωρα εβγαινε μια γειτονισσα με το μωρο της μεσα στο καροτσι και με ρωταει "Καλα τι κανεις??". "Περιμενε να δεις!" της λεω κ με το που καταλαβαινει τι εγινε βαζει τα κλαμματα.
Τρεχω, βρισκω ενα κουτι απο αθλητικα παπουτσια και σκιζω τη σακουλα για να αναπνευσουν τα νεογνα. Τα βαζω μεσα κ τα παω στο διπλανο παρκακι. Περιμενω στην αυλη της πολυκατοικιας να ρθει η μανα τους. Ερχεται η γατα κ την παιρνω στα χερια. Την παω στο σημειο που ειχα αφησει το κουτι κ βλεπω οτι ασχολειται μονο με ενα απο τα παιδια της το οποιο παιρνει κ φευγει, κ το παει στην πολυκατοικια. Μαλλον επελεξε αυτο που προλαβε να μυρισει να να νιωσει δικο της , τι να πω τα αλλα της τα πηραν...
Μπαινω εξαλλος στην πολυκατοικια και φωναζω "Αυτος που το κανε αυτο...." , (τα υπολοιπα δεν λεγονται), μπας κ βγει ο σκ@τοψυχος που το κανε εξω. Καποια στιγμη βγαινει καποιος κ μου ζηταει το λογο. "Σταματω να περιγραφω" που λεει κ ο Χελακης... Μετα βρισκω ενα γειτονα ο οποιος μου επιβεβαιωνει οτι αυτος το εκανε το εγκλημα, στις 7 το πρωι οπου βγηκε απο την πορτα του μπροστα σε 4 νεογνα κ αντι να μαλακωσει η καρδια του εριχνε μπινελικια %^$^%$..
Ο συγκεκριμμενος ανθρωπος εχει 2 παιδια κ ενα εγγονι 2 ετων, εκει ειναι που τρελαινομαι... Καποια στιγμη τον ξανασυναντησα, κρατηθηκα.. Τον ρωτησα "πες πως υπηρχε κατι πιο μεγαλο απο σενα κ επαιρνε το παιδι σου κ το πεταγε στα σκουπιδια...". Ηταν σαν να μιλησα στον τοιχο...
Αργα το βραδυ τα γατακια παρεμεναν στο παρκο, πηρα τηλ εναν φιλοζωο ανθρωπο κ φιλο που γνωρισα απο το φορουμ, ο οποιος σε μιση ωρα ηρθε στο σπιτι μου απο 20 χλμ μακρια για να παρει τα ζωακια και να τα φροντισει με τον καλυτερο τροπο κ να χρησιμοποιησει και τις γνωριμιες του με προσωπικο του κοστος. Τον ευχαριστω απο καρδιας γιατι ακομη κ νηφαλιος να ημουν, δεν ηξερα πως να αντιμετωπισω την κατασταση.
Συμπερασμα: Δεν μας φταιει ουτε το ΔΝΤ ουτε η οικονομικη μας στενοτητα, μπ$#ρδελλο γιναμε επειδη εμεις γιναμε φθηνοι κ δεν πειθουμε πλεον κανεναν για την αξια μας.
Με συγχωρειτε αν σας "φορτωσα", αλλα ηθελα να το μοιραστω με ανθρωπους οι οποιοι ειναι εντελως αμεροληπτοι απεναντι μου κι απεναντι στο συγκεκριμμενο θεμα.

Σας ευχαριστω, Tyler.
 
Last edited by a moderator:

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Καταλαβαίνω τον θυμό σου και τον συμμερίζομαι.... Αλλά υπόνοιες περι "άτεκνης" και "ανύπαντρης" τα θεωρώ απαράδεκτα....και τα δικαιολογώ μόνο λόγω θυμού...

Στα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν μπορώ παρα να σου πω...

Καλά κουράγια φίλε μου... Δυστυχώς σκατόψυχοι είναι πολλοί και κάθε μέρα προστίθενται και περισσότεροι.

Οταν κλωτσάνε ανθρώπους που ζουν σε πυλωτές επειδή τους "βρομίζουν", πως θέλεις να συμπεριφερθούν σε άλλα ζωντανά που θεωρούν υποδεέστερα, όσον αφορά την αξία της ζωής τους? Τέτοιες "πρακτικές" εξόντωσης ζωντανών έχω δει πολλές....και θα δούμε και περισσότερες. Όπλο μας μοναδικό η ανθρωπιά μας....και η ηθική του καθενός.

Μπράβο σου πάντως....και μπράβο και στο μέλος.
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Δεν είμαι και ποτε δεν ήμουν εξαιρετικά φιλοζωος, υπήρχαν εποχές βέβαια που συγκατοικουσα περιστασιακά γιατι οι δικοί μου ήταν. Πάντα θα χαιδεψω έναν σκύλο και θα παίξω μαζι του, δεν υπαρχει περίπτωση όμως να υιοθετησω ποτε κάποιο.

Θα ήθελα όμως να βγάλω την οργή, το θυμό μου και την απογοήτευση μου στον Έν λόγω "κύριο". Μετα χαράς...
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

φιλε μου Emilot, η συγκεκριμμενη κυρια εχει κυνηγησει με απιστευτο μισος ουκ ολιγες φορες ζωντανα κ εχει τσακωθει με ολη τη γειτονια, ειληκρινα προσπαθω να βρω κατι να το εξηγησω. Συγνωμη αν εριξα το επιπεδο, αλλα οπως ειπες ισως ειμαι εν βρασμω ψυχης αλλα το ποιον του καθενος τον χαρακτηριζει :a0210:
 
Last edited:

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

φιλε μου, η συγκεκριμμενη κυρια εχει κυνηγησει με απιστευτο μισος ουκ ολιγες φορες ζωντανα κ εχει τσακωθει με ολη τη γειτονια, ειληκρινα προσπαθω να βρω κατι να το εξηγησω. Συγνωμη αν εριξα το επιπεδο, αλλα οπως ειπες ισως ειμαι εν βρασμο ψυχης. :a0210:

Η ηθική της στάση δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι κάποιος παντρεμένος ή όχι....ή αν έχει παιδιά ή αν είναι ηλικιωμένος...

Δεν χρειάζεται καμία συγγνώμη βρε, κουβέντα κάνουμε...

:ernaehrung004:
 
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Παντελή,χίλια μπράβο για την ανθρωπιά σου,και σε όλους που τελικά φρόντισαν τα γατάκια.Ντροπή για αυτούς που φέρονται έτσι στα ζωντανά,με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα μπορούσαν να φερθούν και σε άνθρωπο.Όσο για το συμπέρασμα της περιγραφής σου,συμφωνώ με πικρία..Ο σπόρος του εξευτελισμού βρήκε γόνιμο έδαφος για να βλαστήσει..
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Φιλε Νικο, ο βαθμος της αλλοτριωσης εκει εξω ειναι τετοιος που αυτη τη στιγμη εκφραζεις το "μπραβο" για καποιον που εκανε απλα το αυτονοητο, να σεβαστει τη ζωη. Δυστυχως καποιος ειπε σε εμας τους ανθρωπους οτι κατεχουμε προνομοιακη θεση σε αυτον τον πλανητη κ η ζωη μας αξιζει περισσοτερο απο οποιοδηποτε εμβιο ον. Χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχουν κι αλλοι που θα εκαναν το ιδιο, thanx my friend :a0210:
 
Last edited:

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Πρώτον μπράβο για την κίνηση ανθρωπιάς κύριε Παντελή να σώσετε τα ζωάκια.Δεύτερον όσο για αυτά τα κτήνη που κακοποιούν ή σκοτώνουν ζώα μόνη λύση νομίζω είναι η ποινική δίωξη.Από το πως αντιμετωπίζει κάποιο άτομο τα ανυπεράσπιστα ζώα λέει πολλά για το ποιόν του.Για τον συγκεκριμένο "κύριο" που τα πέταξε στα σκουπίδια και τους ομοίους του ας μην εκφραστώ καλύτερα . Ντρέπομαι μόνο που υπάρχουν τέτοιοι στην κοινωνία μας.
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Εδώ ρε παιδιά κάποιοι συμπεριφέρονται έτσι σε ανθρώπους και κανείς δεν ενδιαφέρεται, με τα καημένα τα ζωάκια θα ενδιαφερθούν...
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Εδώ ρε παιδιά κάποιοι συμπεριφέρονται έτσι σε ανθρώπους και κανείς δεν ενδιαφέρεται, με τα καημένα τα ζωάκια θα ενδιαφερθούν...

εχεις απολυτο δικιο φιλε μου, απλα το πως συμπεριφερονται στα ζωα τα οποια ειναι ανυπερασπιστα χωρις γνωμη κ "ανθρωπινο" αναστημα, ειναι αμεση αντανακλαση του πως συμπεριφερεσαι στους ανθρωπους. Μεγαλη συζητηση...
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Απάντηση: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

τι να πω τα αλλα τις τα πηραν...

Η γατα εφτασε στις μερες τις και προχτες

Καποιος mod, παρακαλω διορθωστε μου τα ορθογραφικα, εχουν περασει τοσες ωρες κ ειμαι ακομη εξαλλος...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Κρίμα πραγματικά. Τα έχω δει πολλές φορές αυτά τα γεγονότα, δυστυχώς.............
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Απάντηση: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Καποιος mod, παρακαλω διορθωστε μου τα ορθογραφικα, εχουν περασει τοσες ωρες κ ειμαι ακομη εξαλλος...

οκ.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Παντέλο κατ'άρχήν να ηρεμήσεις για να μην κάνει η μαλακισμένη και ο μαλάκας της υπόθεσης κι άλλο κακό.

Στη θέση σου θα του πάταγα μια μήνυση για κακοποίηση ζώων ή όπως λέγεται στα δικαστήρια αυτό.

Έχω πειστεί ότι πλέον μόνο απο τέτοια καταλαβαίνουν τέτοιοι υπάνθρωποι.

Ας γίνει η πράξη σου πράξη προς μίμηση :grinning-smiley-043
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Φίλε μου το ίδιο έχω πάθει και εγω. Είμαι φανατικός φιλοζωος και έχω περιθαλψει πάμπολλα ζωακια. Ένα απο τα λίγα πράγματα τα οποία μπορει να με κάνουν να σαλταρω και να καθαρισω κάποιον είναι αυτη η συμπεριφορά προς τα ζώα. Εάν δω κάποιον να βασανίζει ένα ζώο είμαι ικανός να τον ακολουθήσω και όταν τον βρω μοναχο του.....
Έχω ασχοληθεί με φιλοζωικες οργανώσεις, έχω δημιουργήσει ένα κύκλωμα νομικό για κατάθεση μηνύσεων κλπ. Τίποτε. Δεν αποδίδει τίποτε. Εάν δεν είσαι άνθρωπος αλλα ένα ψυχασθενες σαρκοβορο δεν θα σε κάνει άνθρωπο κανένας νόμος. Θα πρέπει να εξαφανιστεις απο την κοινωνία των ανθρώπων. Και αυτο ισχύει για κάθε έγκλημα κατα της ζωής σε κάθε μορφη και διάσταση.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Όσο λάθος είναι αυτοί που κακομεταχειρίζονται τα ζώα άλλο τόσο είσαι εσύ που κρίνεις και βάζεις ταμπέλες σε ανθρώπους.
Αλίμονο αν οι παντρεμένοι ήταν οι "καλοί" στη ζωή και αν αγάπη προς τα ζώα ήταν ο αυτοσκοπός του ανθρώπου.
Υ.Γ. Είμαι παντρεμένος με παιδιά, ταΐζω γάτες - κότες από το περίσσεμα, δεν κακομεταχειρίζομαι τα ζώα αλλά δεν είμαι φιλόζωος γιατί δεν είμαι υποκριτής και τρώω κρέας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Παντελή χίλια μπράβο για την ενεργή στάση σου. Ολόψυχα.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Όσο λάθος είναι αυτοί που κακομεταχειρίζονται τα ζώα άλλο τόσο είσαι εσύ που κρίνεις και βάζεις ταμπέλες σε ανθρώπους.
Αλίμονο αν οι παντρεμένοι ήταν οι "καλοί" στη ζωή και αν αγάπη προς τα ζώα ήταν ο αυτοσκοπός του ανθρώπου.
Υ.Γ. Είμαι παντρεμένος με παιδιά, ταΐζω γάτες - κότες από το περίσσεμα, δεν κακομεταχειρίζομαι τα ζώα αλλά δεν είμαι φιλόζωος γιατί δεν είμαι υποκριτής και τρώω κρέας.

Δεν κανει καθολου λαθος ο ανθρωπος. Δεν τοποθετει ταμπελες σε ανθρωπους διαβαζει τι γραφουν οι ταμπελες που οι ανθρωποι φερουν ουτως η αλλως πανω τους. Πιστευω να καταλαβαινεις την διαφορα. Το ανυπαντρη φανταζομαι το ειπε γιατι χωρις να σημαινει τιποτε μπορει να υπονοει ανθρωπο με ιδιαιτεροτητες και δυσκολιες στις ανθρωπινες σχεσεις. Μονο σε γνωση του συθγκεκριμενου ανθρωπου μπορει να λειτουργησει ως επιχειρημα. Η αγαπη προς τα ζωα δεν ειναι αυτοσκοπος του ανθρωπου. Ειναι ομως απο τα σοβαροτερα κριτηρια πολιτισμου, υγιους ψυχολογιας και εν τελει δικαιωματος να φερει τον τιτλο ανθρωπος καποιος.
Μην μπερδευεις τον σεβασμο στα ζωα. στην φυση και στην ζωη με την βρωση κρεατος. Σε καταλαβαινω απολυτα αλλα δεν ειναι ορθο επιχειρημα. Ακομα ομως και στα ζωα κτηνοτροφιας μπορει να υπαρχει σεβασμος η κακομεταχειριση. Παντως η αληθεια ειναι οτι η αποχη απο την βρωση κρεατος ειναι ενα ακομα βημα συνολικης προοδου του ανθρωπου.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

Δεν κανει καθολου λαθος ο ανθρωπος. Δεν τοποθετει ταμπελες σε ανθρωπους διαβαζει τι γραφουν οι ταμπελες που οι ανθρωποι φερουν ουτως η αλλως πανω τους. Πιστευω να καταλαβαινεις την διαφορα. Το ανυπαντρη φανταζομαι το ειπε γιατι χωρις να σημαινει τιποτε μπορει να υπονοει ανθρωπο με ιδιαιτεροτητες και δυσκολιες στις ανθρωπινες σχεσεις. Μονο σε γνωση του συθγκεκριμενου ανθρωπου μπορει να λειτουργησει ως επιχειρημα. Η αγαπη προς τα ζωα δεν ειναι αυτοσκοπος του ανθρωπου. Ειναι ομως απο τα σοβαροτερα κριτηρια πολιτισμου, υγιους ψυχολογιας και εν τελει δικαιωματος να φερει τον τιτλο ανθρωπος καποιος.
Μην μπερδευεις τον σεβασμο στα ζωα. στην φυση και στην ζωη με την βρωση κρεατος. Σε καταλαβαινω απολυτα αλλα δεν ειναι ορθο επιχειρημα. Ακομα ομως και στα ζωα κτηνοτροφιας μπορει να υπαρχει σεβασμος η κακομεταχειριση. Παντως η αληθεια ειναι οτι η αποχη απο την βρωση κρεατος ειναι ενα ακομα βημα συνολικης προοδου του ανθρωπου.
+100

να προσθέσω μόνο ότι το ανύπαντρη θα μπορούσε να σημαίνει και @γ@μητη.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Μπορεις να πεταξεις 4 ψυχες στα σκουπιδια? Κι ομως μπορεις....

+100

να προσθέσω μόνο ότι το ανύπαντρη θα μπορούσε να σημαίνει και @γ@μητη.
To γ@,ησι δηλαδή αποτελεί και αυτό δείκτη ανθρώπινης ποιότητας?