Denon 2013 A/V Receivers

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gzoun

AVClub Addicted Member
8 March 2008
1,958
Αθήνα-Μενίδι
Denon AVR-X4000, AVR-X3000, AVR-X2000 & ΑVR-X1000


9679b802e37f8c3fff4df4aa02b0533b_XL.jpg



Tέσσερις νέοι ΑV ραδιοενισχυτές από την Denon, οι οποίοι όπως είναι αναμενόμενο καλύπτουν τις περισσότερες από τις σύγχρονες τεχνολογικές ανάγκες του εν λόγω τομέα...

Οι τιμές που ανακοινώθηκαν αντίστοιχα είναι 1299, 999, 699 & 499 δολάρια.
Τι αγοράζει κανείς με αυτά;
Ο 7.2 καναλιών AVR-X4000 που βρίσκεται στην κορυφή της ιεραρχίας και μπορεί να επεκταθεί σε 9.2 με την προσθήκη επιπλέον ενισχυτικών βαθμίδων, παρέχει 125Wανά κανάλι, διαθέτει τρεις εξόδους και επτά εισόδους HDMI, μετατροπείς 192kHz/24-bitD/A, προβαίνει σε 4KUltraHDupscaling, επιτρέπει 3Dvideopass-through, διαθέτει AirPlay και επεξεργασία Surround μέσω του AudysseyDSXandDTSNeo:X.
Ο AVR-X3000 είναι 7,1 καναλιών με ισχύ 105 Wανά κανάλι και παρέχει και αυτός upscaling σε 4K.
OAVR-X2000 πέφτει στα 95W ανά κανάλι και χάνει το 4K upscaling, ενώ ο πεντακάναλος AVR-X1000 διαθέτοντας τον βασικό κορμό παρέχει 80 W ανά κανάλι.

http://www.fullhd.gr/item/15594-denon-avr-x4000,-avr-x3000,-avr-x2000-αvr-x1000.html
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Παλι Audyssey DSX βλεπω.

Ποια η αλλαγη από την εποχή του A100 (του επετειακού; )

Ρωταω γιατι ακουσα ότι προσφατα το Audyseey πηρε σοβαρή αναβάθμιση, ισχύει; (θελω να πω βλεπω παλι το ιδιο ονομα (DSX) και συμπεραίνω ότι δεν εχει αλλαξει κάτι)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Ο 4000 εχει xt32 και είναι ο διάδοχος του 3313.
Θα βγει και μεγαλύτερο μοντέλο. ..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: DENON 2013 A/V Recievers

περιμενουμε απαντηση απο MARANTZ
''Απαντηση'';

Στο ιδιο group δεν ανηκουν εδώ και χρονια;

Τι ν αλλαξει δλδ, το ταμπελάκι; :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Ο 4000 εχει xt32 και είναι ο διάδοχος του 3313.
Θα βγει και μεγαλύτερο μοντέλο. ..

Επρεπε να εχει και ο 3313 XT32.κακος

Ούτε ο marantz7007 ειχε.
Μονο ο onkyo 818 απο αυτους του χιλιαρικου.

Παιδες, Audyssey XT32 ειχε, ξαναλέω, κι ο Α100 (μοντέλο 3ετίας).

Επαναλαμβάνω: Ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Ο Α100 ηταν καρα premium ρε Συριε...
Τωρα το xt32 θα μπαίνει και στα φθηνότερα μοντέλα. ..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Ο Α100 ηταν καρα premium ρε Συριε...
Τωρα το xt32 θα μπαίνει και στα φθηνότερα μοντέλα. ..

Εκτός του ότι δεν ηταν το μονο (τότε) μοντέλο της Denon που το φορούσε (το χαν δλδ και καποια μικρότερα), αυτό δεν απανταει στο ερωτημα μου:

Έχει αλλάξει κάτι στο Audyssey (XT whatever) από τότε;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Νομιζω πως όχι.Και τα νεα μεγάλα onkyo, xt32 φοράνε.
Δεν σου άρεσε αν θυμάμαι καλα στον Α100...
Θυμασαι να μας κανεις μια σύγκριση?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Νομιζω πως όχι.Και τα νεα μεγάλα onkyo, xt32 φοράνε.
Δεν σου άρεσε αν θυμάμαι καλα στον Α100...
Θυμασαι να μας κανεις μια σύγκριση?
Τα χουμε ξαναπει, το Audyssey (μεχρι τον Α100 που το χα δοκιμασει) ηταν κυριολεκτικά δραμα (ανύπαρκτα χαμηλά κλπ) μπροστα στο αντιστοιχο της Pioneer.

Το ερώτημα προέκυψε γιατι ο Μανώλης Καστρουνής μου είπε ότι από τότε έχει βελτιωθεί πολύ.

Και δεν βλέπω να εχει βγει νέα έκδοση - εξ ου κι η απορία.
 

dgeorge4

New member
25 March 2013
63
Re: DENON 2013 A/V Recievers

Πρώτη φορά αγοράζω ενισχυτη, και κατέληξα στον avr-x1000 και τον έχω δυο μέρες μαζί με τα magnat supreme 802, μου έκανε εντύπωση οτι με οτι ρύθμιση μέσω audissey κι αν έκανα, βγάζει μπάσο σε ενοχλητικό βαθμό χωρίς να μπουκωνουν τα ηχεια βέβαια(που να χα και sub)...έβαλα manually τις ρυθμίσεις του audissey flat και τωρα παίζει ομοιομορφα σε όλο το φάσμα...
 

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Καλημερα σε ολους.
Πριν λίγες μέρες αγορασα τον avr-x1000 και αναρωτιεμαι αν τα ηχεία που εχω από τον παλιο ενισχυτη μπορω τα χρησιμοποιήσω. Προκειτε για τα ΑΚΑΙ sw157 ii ( http://m.ebay.co.uk/itm/260865104850?cmd=VIDESC). Πιστευεται οτι ειναι συμβατά με τον ενισχυτη?
Επίσης θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε να μ προτεινετε καποιο οικονομικο μοντελο για κεντρικο ηχειο μπροστα, τα 2 πισω και το subwoofer. Το σαλονι ειναι 25 μ2 περιπου.
Ευχαριστω πολυ
 
Last edited:

manos79

Established Member
29 June 2010
103
Ευχαριστω για την απαντηση
Εννοεις οτι θα πρεπει το κεντρικο ηχειο να εχει παρομοια χαρακτηριστικα με αυτα που ηδη έχω και που ειναι τα ακολουθα:

Manufactured in 1979
Adjustable pots for mid & high
1-3/4” tweeter with fan blade screen
5” midrange
12” woofer
26” high x 15-1/8” wide x 11-1/2” deep (including grill)
8ohm impedance
Rated 60 watts continuous
Freq response 30Hz a 20kHz
Sensitivity 92 db
( http://www.canuckaudiomart.com/details/649099011-akai_sw157_ii_mk2_vintage_3way_stereo_speakers )
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Καλησπερα!

Εχω αγορασει τον AVR-X1000 απο το amazon.de εδω και περιπου 10 μηνες. Οταν τον πηρα τον δοκιμασα και λειτουργουσε αψογα. Ειχα δοκιμασει και το δικτυο του, ολα καλα, αλλα επειδη ειχα μονο ενα καλωδιο δικτυου δεν τον ειχα συνδεδεμενο στο δικτυο μεχρι χθες που το ξαναεβαλα. Ολα καλα ησαν, αλλα οταν πηγα να παιξω απο δικτυο αρχειο, δικτυο δεν εβλεπε. Παω ρυθμισεις και network και βλεπω οτι δεν εχει IP. Παω να δω τι firmware εχει και η καρτελα ειναι κενη!! Δεν υπαρχει νουμερο firmware ουτε τιποτα αλλο. Να μην τα πολυλογω μαλλον εχει κολλησει ο προσεσορας. Οτι και αν εκανα, hard reset, βγαλσιμο καλωδιου απο το ρευμα κτλ. τιποτα. Εχει κολλησει και θελει σερβις.

Το ερωτημα μου ειναι τωρα, που το στελνω? Στο amazon.de που το αγορασα ή στην εδω αντιπροσωπεια στην αθηνα? Ρωταω γιατι ειμαι μεσα στην εγγυηση και δεν ξερω τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Είσαι σίγουρος ότι τον έχεις συνδέσει σωστά στο δίκτυο; Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το καλώδιο δικτύου;

Δοκίμασε κάποια άλλη είσοδο του router ή δοκίμασε με άλλο καλώδιο.

Συνήθως πολλές τέτοιες συσκευές (ενισχυτές, τηλεοράσεις κ.λ.π.) αν δεν παίρνουν I.P. απ' τον router δεν εμφανίζουν έκδοση firmware και πληροφορίες αναβάθμισης.
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Φιλε kblachos σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου! Δεν το ηξερα οτι αυτες συσκευές αν δεν παρουν I.P. απ' τον router δεν εμφανίζουν έκδοση firmware και πληροφορίες αναβάθμισης! Δοκιμασα αλλο καλωδιο, αλλη θυρα στο ρουτερ, εκανα reboot το ρουτερ αλλα τιποτα. Σκεφτομαι αυριο να τον παω στο πατρικο μου σπιτι να δοκιμασω και εκει. Στο set up του, εκει που λεει network και δεν βλεπω εκδοση firmware, δεν δειχνει και MAC address, ειναι και εκει κενο. Δεν θα επρεπε να εμφανισει εκει mac address, εστω και χωρις IP? Επισεις ενα αλλο περιεργο που ανακαλυψα ειναι οτι δεν βλεπει και USB stick. Οταν του εβαλα και ενα με οπτικη ενδειξη, (αναβει ενα λεντακι δηλαδη) ουτε το λεντακι δεν αναβει! Ισως γι αυτο δεν μπορει να κανει αναβαθμιση απο USB που προσπαθησα αλλα μου βγαζει μηνυμα "server is busy. Please try later". Δεν το βλεπει και προσπαθει απο το δικτυο που δεν λειτουργει. Δεν ξερω.... Εσυ τι λες απο την πειρα σου?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
..... Επισεις ενα αλλο περιεργο που ανακαλυψα ειναι οτι δεν βλεπει και USB stick. Οταν του εβαλα και ενα με οπτικη ενδειξη, (αναβει ενα λεντακι δηλαδη) ουτε το λεντακι δεν αναβει! Ισως γι αυτο δεν μπορει να κανει αναβαθμιση απο USB που προσπαθησα αλλα μου βγαζει μηνυμα "server is busy. Please try later". Δεν το βλεπει και προσπαθει απο το δικτυο που δεν λειτουργει. Δεν ξερω.... Εσυ τι λες απο την πειρα σου?

Θα πρέπει το usb stick να είναι διαμορφωμένο σε FAT 16/32. Δεν διαβάζει αποθηκευτικά μέσα με σύστημα αρχείων NTFS......