Φακοί Olight

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ανοιγω αυτο το νημα για να συγκεντρωνουμε ολα τα νεα για τους πραγματικα καλοφτιαγμενους και αξιοπιστους αυτους φακους.

Εισαγωγη θα κανω με τον καινουριο 2χΑΑΑ Olight O'PEN που οπως δηλωνει και το ονομα του εχει σχημα και μεγεθος, πενας-στυλο.

Θα τον βρουμε στο FastTech σε πολυ καλη τιμη. $33 με το κουπονι BLF. http://www.fasttech.com/products/1332303

180-lumens.jpg


ipx8-open.jpg


%E5%8F%82%E6%95%B0%E5%9B%BE1-02223937883.jpg


Κατα τη γνωμη μου, το συγκεκριμενο φακουδακι ειναι το καλυτερο στο ειδος του.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Φακοι Olight

Παρελαβα σημερα ενα φανταστικο 1χΑΑΑ φακουδακι, το νεο XP-G2 Olight i3S EOS.
To εξαισιο αυτο προιον ηρθε σε ενα ομορφο κουτακι μαζι με μπαταρια και 2 εξτρα ο-rings.

Μικροτερος και απο το προηγουμενο μοντελο i3 και πλεον απο τους μικροτερος 1χΑΑΑ της κατηγοριας του, 7εκ, μετα τον DQG και τον Fenix EO5!
Mε moonlight mode & strobe! Περισσοτερα στο νημα με τους 1χΑΑΑ φακους.

Aπο το πλεον αξιοπιστο και εθιστικο FastTech μεσα σε 10 μερες απο την ημερα παραγγελιας!!!
http://www.fasttech.com/products/1601/10003907/1279400

Περιμένω ένα μικρό review... όποτε μπορέσεις. -bye-
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Φακοι Olight

Δεν το εχω αγορασει ακομα, αλλα αν το αποφασισω να το παρω (διοτι εχω ηδη 3 pen lights...), ευχαριστως!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Φακοι Olight

Νομιζα οτι μιλουσες για τον 2χΑΑΑ του παροντος νηματος, δεν προσεξα οτι κοπιαρες απο το αλλο νημα !!

Τωρα ειδα οτι εννοουσες το 1χΑΑΑ, ναι αυτον τον εχω. Οκ, θα κανω ενα μινι review μιας και εχουμε και νημα Olight :)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Φακοι Olight

Noμιζω απο τα 2-3 καλυτερα 1χΑΑΑ φακουδακια που υπαρχουν, αν οχι το καλυτερο. Oι αλλαγες στα modes γινονται ανετα με το ενα χερι, χωρις δυσκολια οπως με καποιους αλλους φακους.

Strobe εχει και το μικρο Klarus Mi X6 που εχει και 3 σκαλες με παρομοια λουμενς. Δεν εχει clip ομως που ειναι χρησιμο σε τοσο μικρο φακο εκτος αν τον εχεις συνεχεια στα κλειδια.

To δικο μου top3 σε 1χΑΑΑ περιλαμβανει αυτον τον olight, τον Φενιξ LD01 και το νεο DQG tiny με το XP-G2 led, για το οποιο εχω παραγγειλει και το ειδικο clip τσεπης απο την CNquality goods.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Φακοι Olight

Το ενδιαφερον με αυτον το φακο ειναι τα extention tubes αλλα προς το παρον φαινεται οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα.
 
9 January 2012
324
Ζάκυνθος
Re: Φακοι Olight

Η olight αν και στο παρελθόν έχει βγάλει πολύ καλά κομμάτια, συνεχίζει την πορεία της στο χώρο των φακών με απίστευτα νέα μοντέλα.
Μόλις παρέλαβα τον Μ22, έναν απο τους πιο στιβαρούς φακούς που έχω κρατήσει ποτέ και με πολύ χρήσιμες λειτουργίες στο tailcap.
Με παραπέμπει στον Armytek Predator, τόσο η κεφαλή του όσο και η ανοδίωσή του. Περιμένω το βράδυ να συγκρίνω αυτούς τους δύο μαζί...
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Φακοι Olight

Thermal management system and real-time temperature detection. When the flashlight is on max output, the first 5 minutes will be full brightness. In the subsequent 5 minutes, the output will gradually drop to 50% of the initial brightness. The human visual sensitivity to light will almost unable to sense the changing process. A built-in temperature sensor prevents the flashlight from overheating and damaging the light.
 

leonpower

Established Member
15 March 2008
105
Re: Φακοι Olight

Eγω εναν S20 τον παραγγειλα,εχω καλες εντυπωσεις απο τον s10 και ο μαγνητικος ...πωπος με βολευει :2thumb22sup: (μου εφαγε εναν σκληρο δισκο βεβαια,αλλα χαλαλι)
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: Φακοι Olight

τον R26 τον προσεξατε? (σελιδα 18)
βρηκαν τροπο να βγαζουν πολλα λουμεν απο πλαστικο σωμα