Logitech Harmony Ultimate

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Το χε παρει το ματι μου προσφατα (με σχετική εκπληξη καθως ειχα διαβασει ότι η Logitech σταματησε τα Harmony...)

Με αποθάρρυνε το γεγονος ότι εχει λίγα hard buttons.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
οι πρώτες εντυπωσεις...

ομολογώ οτι σε σχέση με το harmony 555 που είχα (2007) μέχρι τώρα, η εγκατάσταση είναι απείρως πιο εύκολη και γρήγορη!!

Το hub τοποθετήθηκε στο rack με τα μηχανήματα, η βάση φόρτισης στο τραπεζάκι και πάμε στο PC για το σετάρισμα!

Ολα έγιναν απο το myharmony.com το οποίο με έναν wizard κάνει το αρχικό setup (firmware update, σύνδεση στο wifi κτλ) και μετά έβαλα τις συσκευές μου και τα activities.

...απο το μηδέν, έπαιξαν όλες οι συσκευές μου μαζί με τα activities (watch tv,watch movie,play game) σε 30 λεπτά. Τα timings ήταν επίσης σωστά, εκτός της panasonic tv όπου ήθελε 1-2 δευτερόλεπτα παραπάνω το power toggle. Εντυπωσιάστηκα!

Αψογη επίσης ήταν και η συνεργασία με το PS3 μέσω bluetooth όπου πλέον αναβει και σβήνει όπως και οι IR συσκευές.

μεγάλη ευκολία είναι οτι πλέον δεν χρειάζεται να συνδέσουμε το τηλεκοντρόλ με το PC για να περάσουμε νεες ρυθμίσεις, αφού απο το ίδιο το τηλεκοντρόλ γίνονται sync μέσω wifi.

Σαν συσκευή, είναι αρκετά γρήγορη και responsive καθώς και η οθόνη αφής ανταποκρίνεται πολυ γρήγορα στις εντολές μας (ειναι capacitive). Το περιβάλλον θυμίζει smartphone, με ομαλό scrolling, εικονίδια, gestures κτλ.

Πάντως, εξοικειώθηκα πιο γρήγορα απ'οτι περίμενα με την οθόνη αφής καθώς βρήκα και πολύ βολικά τα gestures.

τώρα μπήκα σε έξοδα, αφού πρέπει να αγοράσω και 2-3 λάμπες philips hue οπου το κοντρόλ μπορεί να τις χειριστεί ετσι ώστε με το watch movie activity να χαμηλώνει ο φωτισμός, να αλλάζει χρώματα κτλ :D
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
ναι! και ξέρεις τι με χάλασε τώρα?? οτι σεταρίστηκε εύκολα το ρημάδι και τώρα δεν εχω να "παίξω" αλλο, μονο βε βλακειούλες εικονίδια κτλ :laugh:
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
Φαντάζομαι έχει το θέμα που έχουν όλα τα harmony - καθυστέρηση από τη στιγμή που πατάς το κουμπί μέχρι να στείλει το σήμα... (άλλους τους ενοχλεί άλλους όχι)...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Ανάλογα...με τα default delays εχει μια μικρη. Με το inter-key delay όμως στα 0sec (απο 0.1) είναι πολύ αμεσο, σχεδόν σαν το εργοστασιακό.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
thanks!

και ενα μικρό σχόλιο για το thread έπειτα απο μία εβδομάδα χρήσης:

το σύστημα με το hub/iR blasters τελικά είναι πολύ όμορφα σχεδιασμένο. Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσει εντολή λόγω μη-οπτικής επαφής ακόμα και σε πιο "κρυμμένα" μηχανήματα του rack. Και επειδή το τηλεκοντρόλ επικοινωνεί σε RF μπάντα με το hub, πιάνει και από άλλα δωμάτια. Γενικότερα έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το εργαλειάκι.
 

dimleb

New member
2 June 2013
8
Re: Απάντηση: Logitech Harmony Ultimate

οι πρώτες εντυπωσεις...

ομολογώ οτι σε σχέση με το harmony 555 που είχα (2007) μέχρι τώρα, η εγκατάσταση είναι απείρως πιο εύκολη και γρήγορη!!

Το hub τοποθετήθηκε στο rack με τα μηχανήματα, η βάση φόρτισης στο τραπεζάκι και πάμε στο PC για το σετάρισμα!

Ολα έγιναν απο το myharmony.com το οποίο με έναν wizard κάνει το αρχικό setup (firmware update, σύνδεση στο wifi κτλ) και μετά έβαλα τις συσκευές μου και τα activities.

...απο το μηδέν, έπαιξαν όλες οι συσκευές μου μαζί με τα activities (watch tv,watch movie,play game) σε 30 λεπτά. Τα timings ήταν επίσης σωστά, εκτός της panasonic tv όπου ήθελε 1-2 δευτερόλεπτα παραπάνω το power toggle. Εντυπωσιάστηκα!

Αψογη επίσης ήταν και η συνεργασία με το PS3 μέσω bluetooth όπου πλέον αναβει και σβήνει όπως και οι IR συσκευές.

μεγάλη ευκολία είναι οτι πλέον δεν χρειάζεται να συνδέσουμε το τηλεκοντρόλ με το PC για να περάσουμε νεες ρυθμίσεις, αφού απο το ίδιο το τηλεκοντρόλ γίνονται sync μέσω wifi.

Σαν συσκευή, είναι αρκετά γρήγορη και responsive καθώς και η οθόνη αφής ανταποκρίνεται πολυ γρήγορα στις εντολές μας (ειναι capacitive). Το περιβάλλον θυμίζει smartphone, με ομαλό scrolling, εικονίδια, gestures κτλ.

Πάντως, εξοικειώθηκα πιο γρήγορα απ'οτι περίμενα με την οθόνη αφής καθώς βρήκα και πολύ βολικά τα gestures.

τώρα μπήκα σε έξοδα, αφού πρέπει να αγοράσω και 2-3 λάμπες philips hue οπου το κοντρόλ μπορεί να τις χειριστεί ετσι ώστε με το watch movie activity να χαμηλώνει ο φωτισμός, να αλλάζει χρώματα κτλ :D
ειμαι κατοχος ενοσ harmony ultimate αλλα δεν μπορω να κανω set up (win 7) εκανα εγκατασταση του plung in ομως οταν παω να κανω sing in τιποτα. Mπορεις να βοηθησεις. Ευχαριστω.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Καλορίζικο!

δώσε λίγη λεπτομέρεια! τι μήνυμα σου βγάζει? Δεν μπορείς να κάνεις login? Μήπως πρέπει να φτιάξεις νεο λογαριασμό?
 

dimleb

New member
2 June 2013
8
Ευχαριστω. Εχω κανει λογαριασμο το προβλημα μου το κανει με τα win 7 δεν με αφηνει μετα το sing in (στην σελιδα myharmony.com κανω sing in σου λεει να κανεις εγκατασταση το microsoft silverligh και harmony browser plung in τα εχω κανει) να συνεχισω στα επομενα βηματα για να κανω το set up. χρησιμοποιησα και firefox και chrome αλλα τιποτα . Παραδοξως οταν δοκιμασα σε αλλο υπολογιστη εκτος σπιτιου που χρησιμοποιει xp δεν ειχα προβλημα. Δεν μπορω να λυσω το προβλημα με τα win 7 bit 32 home premium. Αν μπορεις να βοηθησεις. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Τις τελευταίες ημέρες 2 πλήκτρα άρχισαν να τεμπελιάζουν... το play και το πάνω βελάκι ήθελαν κι άλλη δύναμη στον αντίχειρα μετά το χαρακτηριστικό "κλικ" ώστε να ακούσουν την εντολή.

Ειμαι 99% σίγουρος οτι δεν έχει πεσει ούτε σταγόνα υγρό στο χειριστήριο. Εξάλλου και τα δύο πλήκτρα τοποθετούνται αρκετά μακρυά μεταξύ τους, οπότε μιλάμε μάλλον για κάποιο ελάττωμα.

Ετσι λοιπόν απευθύνθηκα στο support της logitech, οι οποίοι αφού σιγουρευτηκαν οτι δεν πρόκειται για πρόβλημα με τον προγραμματισμό των πλήκτρων, μου είπαν οτι θα κάνουν warranty claim και αν αυτό γίνει accept θα μου στείλουν νέα συσκευή.
Σε λίγες ώρες μου έρχεται μήνυμα οτι το warrany claim έγινε δεκτό και το νέο χειριστήριο έχει ήδη πάρει τον δρόμο της UPS!

Ενω άρχισα να σκέφτομαι πως θα παραλάβουν το παλιό πίσω κτλ και ήμουν έτοιμος να ρωτήσω, διαβάζω λίγο πιο κάτω οτι κάτι τέτοιο δεν γίνεται, απλά το κλειδώνουν ώστε να μην μπορει πλεον να γίνει sync με το pc. Θα συνεχίσει αν δουλεύει όμως με το παρών setup.

Υποδειγματικό after sales support απο την logitech, τόσο στις ερωτήσεις που είχα κάνει όπου η απάντηση / επίλυση προβλημάτων είναι αστραπιαία, όσο και στα θέματα εγγύησης. Προτείνω ανεπιφύλακτα την αγορά απο το online store της logitech που παρεμπιπτόντως έχει και δωρεάν μεταφορικά και στην χώρα μας.

Συγχαρητήρια λοιπόν! well done logitech!
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ εδώ και καιρό για την αγορά ενός "πολυτηλεχειριστηρίου" κοίταξα τα διαθέσιμα μοντέλα στο logitech και δεν μπορώ να αποφασίσω απόλυτα! Καταρχήν μπορούν να χειριστούν και air-condition; Για όσους έχουν αγοράσει το ultimate μπορούν να πουν εντυπώσεις μετά από τόσο καιρό; Η εγγύηση πόσα έτη καλύπτει; Οι συσκευές που έχω είναι μία τηλεόραση Samsung UE40ES7000, ένας A/V ραδιοενισχυτής Denon AVR-3313, ο αποκωδικοποιητής της Nova (όχι ο PVR) και το air-condition Mitsubishi MSZ-HC35VA-E1. Θα μπορώ να τα ελέγχω αυτά με ένα logitech και αν ναι με ποιό; Ο χειρισμός που προσφέρει ένα τέτοιο τηλεχειριστήριο έχει όλες τις λειτουργίες της συσκευής όπως τα "μαμά" τηλεχειριστήρια ή περιορίζεται κάπου; Επειδή η τηλεόραση αλλά και ο ενισχυτής έχουν πολλές λειτουργίες.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Να προσθέσω ακόμη αν είναι εφικτό να χρησιμοποιηθεί το iphone με την εφαρμογή harmony απομακρυσμένα, δηλαδή εκτός οικίας;