Panasonic Plasma VT60 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

sakisadr

New member
5 November 2012
94
Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω όλο το forum για την πραγματικά πολύτιμη βοήθεια.
Εχθές πήγα λοιπόν να δω της 2 tv, είχε ήδη στημένη την 50st60 και την επεξεργάστηκα και με αναμμένα τα φώτα αλλά και με σβηστά.
Πράγματι μία ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή τηλεόραση. Ήμουν σχεδόν έτοιμος να την πάρω, μετά μου έδηξε την 50VT60.

Ε μόλις την είδα ήξερα ότι αυτήν θέλω πραγματικά να πάρω.
Η πρώτη διαφορά είναι στην εμφάνιση, η VT60 είναι πράγματι μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όμορφη τηλεόραση.
Είχε αρκετά πιο γρήγορο μενού (λόγο hexa engine), τα twin tuners (πολύ σημαντικό για εμένα) την δυνατότητα εγγραφής σε δίσκο, η in build camera για skype, καλύτερη με αναμμένα τα φώτα (είχε ακριβός από πάνω της φώτα φθορίου και παρόλο αυτά κρατούσε αρκετά καλά το μαύρο και γενικά το pop της εικόνας, και με σβησμένα τα φώτα είχε πάλι καλύτερο μαύρο και η γενική εικόνα τις μου φάνηκε καλύτερη.
Πολύ καλύτερα ηχεία, σημαντικό για μένα διότι αν και επιβάλετε με τέτοια tv ένα set home cinema, θα την έχω έτσι λόγο αισθητικής του σαλονιού (για κάποιο λόγο είναι αλλεργικές οι γυναίκες στα πολλά ηχεία).
Επίσης ξέρω ότι έχει και καλύτερο input lag, το οποίο εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πολύ διότι δεν θα παίζω games στην TV.
Γενικά φαινόταν παντού η κλάση της, και για μένα προσωπικά αξίζει τα παραπάνω λεφτά που ζητάει.

Σίγουρα, όπως είπε και ο φίλος yperion (τον οποίον την γνώση και συμβουλή τη σέβομαι πολύ) η ST60 είναι μια πάρα πολύ καλή TV, ίσως να είναι και η καλύτερη επιλογή τηλεόρασης εάν υπολογίσουμε την τιμή-απόδοσης από όλες γιατί όντος τα λεφτά είναι πάρα πολλά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.
Ωστόσο για μένα ήταν μονόδρομος η VT, μου άρεσε πραγματικά πάρα πολύ σαν τηλεόραση και έτσι επέλεξα την 50VT60.

Λοιπόν MODS, παρακαλώ για μεταφορά του thread μου στην στήλη με τους κατόχους :2thumb22sup:
Photos και λοιπά σχόλια μόλις την στήσω στο σπίτι.

Επειδή είναι η πρώτη μου plasma κάποιες συμβουλές η υποδείξεις από τους πιο έμπειρους για της πρώτες ώρες λειτουργίας?

Προς το παρών
1.jpg2.jpg
 
Last edited by a moderator:

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Καλοριζικη φιλε! Παιξε με χαμηλη φωτεινοτητα, αντιθεση και ευκρινεια στο κινηματογραφικο προφιλ, απεφυγε τα εντονα logo των καναλιων (βλεπε με ζουμ δηλαδη) και τις στατικες εικονες των βιντεοπαιχνιδιων. Αυτα τουλαχιστον για τις πρωτες 250 ωρες. Αν και εγω στοχευω μεχρι τις 1000 ωρες...

Επισης, τσεκαρε να μας πεις για screen uniformity, ειδικα σε ποδοσφαιρο αν βλεπεις καθετες γραμμες καπου οταν κινειται η καμερα στο ποδοσφαιρο αριστερα δεξια...

Και παλι καλοριζικη και να την χαρεις. Ειναι τηλεορασαρα και μεσα στις καλυτερες ολων των εποχων...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Συμφωνώ με τον Πολάκη ότι είναι κορυφή σαν τηλεόραση και εύχομαι να την χαρείς.

Και η ST60 καλή για τα λεφτά της αλλά υποδεέστερη της VT σε όλους τους τομείς.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Καλοδούλευτη. Ότι είπε ο Polakis. Και το βασικότερο, θέλουμε φωτό από βαθύ μαύρο, πολυυυ βαθύ μαύρο! Για να τεστάρεις την ομοιομορφία

http://www.youtube.com/watch?v=bDzcnxglmIE

Και κάνε σχολαστικό έλεγχο και για να κολλημένο/καμμένο πιξελάκι όσο έχεις το DOA (15 ημέρες).
 

karatzas

Established Member
26 December 2012
134
Επιτέλους έσπασε το ρόδι για φέτος (o polakis δεν μετράει γιατί το σπάει κάθε χρόνο τέσσερις πέντε φορές). Σε καλή μεριά η τηλεόραση, σίγουρα άριστη επιλογή. Έχω όμως μια μικρή ένσταση, πολλά τα λεφτά για πενηnντάρα, αν αναλογιστείς μάλιστα ότι η πενηνταπεντάρα st60 κάνει 500 ευρώ λιγότερα. Και μεταξύ της 55άρας st60 και της 50αρας vt60 η πλάστιγγα γέρνει σίγουρα στην st60. Σου εύχομαι λοιπόν να την χαρείς και κυρίως να μη αναζητήσεις σε λίγο καιρό ούτε τα 500 ευρώ ούτε τις πέντε ίντσες παραπάνω. Αλήθεια σε ποιό μαγαζί τις είδες δίπλα δίπλα?
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Μεγεια! Εξαιρετική επιλογή για πολλά χρόνια απόλαυσης. Κι εγώ αυτήν θα έπαιρνα στην θέση σου και όχι την st αν θα προοριζόταν για κύριο μέσο αναπαραγωγής ταινιών.

Αν υπάρχει δυνατότητα ή χώρος για προβολέα, καλύτερα st και προβολικό. Αν όχι, η vt είναι μονόδρομος.

Περιμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφίες, ελπίζω να αποδειχθεί απροβλημάτιστη!
 

sakisadr

New member
5 November 2012
94
Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τα καλά σας λόγια και βεβαίως για της συμβουλές σας.
Είμαι ακόμα στην δουλειά και δυστυχώς μάλλον θα αργήσω να πάω σπίτι σήμερα.
Θα πρέπει να περάσω και καλώδιο κεραίας σε άλλο σημείο του σπιτιού, να βάλω την βάση τοίχου και να στήσω την TV.
Φώτο και test σίγουρα θα ακολουθήσουν.
Φίλε karatzas την VT την πείρα από Dileris Θες/νίκη, πραγματικά άψογη εξηπηρέτηση.
 

kkaloudis

New member
8 November 2010
26
Φίλε καλορίζικη! Ειναι φοβερο κομματι. Φετος η ZT60, VT60 και F8500 ειναι κορυφαια κομματια...

Υ.Γ. Επιστρεφω μετα απο πολυ καιρο στο φορουμ, χεχε
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,764
Καλοριζικη φιλε και καλες θεασεις.Γιαυτην προσανατολιζομαι και εγω. Περιμενω με αγωνια τα σχολια σου.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Eυχομαι να την απολαυσεις οσο της αξιζει!!!
Μονο την αντιθεση κρατα οσο πιο χαμηλα μπορεις τις πρωτες ωρες. Αυτο αρκει.
Περιμενουμε εντυπωσεις με αγωνια...
 

sakisadr

New member
5 November 2012
94
Λοιπόν, μετά από κάποιες μέρες απόλαυσης της τηλεόρασης να σας δώσω της πρώτες μου εντυπώσεις.
Κατ αρχάς να πω ότι μου αρέσει η εικόνα της ακόμα καλύτερα από ότι την είχα δει στο μαγαζί.

Έκανα και το DSE test που πρότεινε ο φίλος vertical, είδα ποδόσφαιρο, basket, 720p και 1080p mkv, HOBBIT σε 3D, και έπαιξα λίγο με το smart κομμάτι της TV και το VIERA REMOTE app.
Dead η κολλημένα pixel δεν υπάρχουν, η εικόνα είναι πραγματικά υποδειγματική, ακόμα και σε sd σήμα (diggea) είναι πάρα πολύ καλή.
Σε 1080p είναι το κάτι άλλο, ερχόμενος από CRT 29’ έχω πάθει την πλάκα μου.
Επίσης μου άρεσε και το 3D της πάρα πολύ με απίστευτο βάθος και λεπτομέρεια, μάλλον θα είμαι από τους ανθρώπους που δεν τους κουράζει το active 3D.
Vertical banding, DSE, η κάτι άλλο που να με ενοχλεί δεν μπόρεσα να διαπιστώσω και το καλύτερο από όλα δεν έχω καθόλου IR.
Με contrast στο 50 και το pixel orbiter στο on, μετά από match ποδοσφαίρου η και match μπάσκετ (με ζάπινγκ στης διαφημίσεις) δεν μπόρεσα να διακρίνω καθόλου IR.

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος με αυτήν την τηλεόραση.

Κάποια μικροθεματάκια που έχω είναι,
στο app viera remote όταν του δίνω εντολή να παίζει ένα κανάλι στο tablet ενώ παίζει ένα άλλο στην TV,
κάνει 3 δευτερόλεπτα buffering, παίζει για 2 δευτερόλεπτα και μετά κολλάει.
Δεν έχω βρει την επιλογή πώς να επιλέγω εξωτερικούς υπότιτλους στον media player του.
Δεν είχε τον touch pen στην συσκευασία, μετά από ερώτηση μου είπαν ότι στην ελληνική αγορά είναι στα προαιρετικά αξεσουάρ
(δεν με πειράζει καθόλου).

Όπως καταλαβαίνεται όλα μέλι γάλα έως τώρα.

Φίλε Phant0m7
Και η st60 είναι μια πάρα πολύ καλή TV, τώρα εάν αξίζει η VT60 αυτήν την διαφορά χρημάτων, για εμένα 100% ναι για κάποιον άλλο μπορεί και όχι.
Στην αρχή του thread αναφέρω τα προτερήματα της VT.

Πρωτίστως παίζει ρόλο εάν χρειάζεσαι τα παραπάνω extras που έχει η VT, και εάν θα είναι η μόνη τηλεόραση για όλες της δουλειές η εάν θα είχες χώρο για μια st60 και ένα μεγάλο προβόλι μόνον για ταινίες.
Πάντως ότι και να διαλέξεις μόνον λάθος δεν μπορείς να κάνεις με αυτές της τηλεοράσεις.


Και μια Φώτο από youtube στα 720p
SDC13123 (Large).JPGSDC13129 (Large).JPG
 

Phant0m7

New member
27 December 2011
33
Κατ' αρχας καλοριζικη.
Δηλαδη η ST εχει καποιο θεμα με ταινιες? (ναι και γω για μια tv ψαχνω για ολα)
Με εβαλες στη... πριζα με τη VT, αλλά ειναι σχεδόν διπλά χρήματα ρε γμτ.....
 

karatzas

Established Member
26 December 2012
134
Αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά St/Vt60?
Ούτε με σφαίρες!!!. Μάλιστα η st υπερτερεί της vt σε κάποιους τομείς, όπως στην φωτεινότητα, όπου η st είναι εμφανώς πιο φωτεινή της vt, ενώ και το μαύρο της βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με της vt, όπως και η κίνηση, ενώ τυχόν ελάχιστες χρωματικές αποκλίσεις (που ακόμη και αν υπάρχουν δεν είναι ορατές δια γυμνού οφθαλμού) ευθυγραμίζονται με τα ρυθμιστικά καλιμπραρίσματος της st που είναι ακριβώς τα ίδια με της vt. Και όλα αυτά ενώ η 55st είναι 600 ευρώ φθηνότερη από την 50άρα vt!!!!! και 1.100 ευρώ από την 55άρα vt!!!!!. Που είναι ανώτερη η vt? Μόνο στο .... μάρκετινγκ και τον εξοπλισμό (διπλό tuner, είσοδο δορυφορικής κεραίας, φωτιζόμενο και διπλό τηλεκοντρόλ, δύο γυαλιά 3d). Αν σε ενδιαφέρει ο εξοπλισμός και έχεις χρήματα για "πέταμα" πάρε την vt, αν όμως σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η εικόνα μην πάρεις μια πενηντάρα vt αλλά μια 55άρα st. Αναφορικά τώρα με το αν η st στέκεται μόνη της ή χρειάζεται και ένα "προβόλι" για να βλέπει κανείς τις ταινίες του, εγώ θα το πήγαινα λίγο παρακάτω και θα έλεγα ότι μετά την st και μετά και το προβόλι για τις ταινίες χρειάζεται και η αγορά μιας κινηματογραφικής αίθουσας ή ακόμη και η αγορά μιας εταιρίας παραγωγής ταινιών, για να έχει κανείς τον πλήρη έλεγχο της κινηματογραφικής αλυσίδας!!!.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω κατα πόσο η διάφορα είναι υπαρκτή, μικρή η μεγάλη.
Αλλά η ύπαρξη δυνατότητας για προβολεα ουσιαστικά καταργεί την ανάγκη για απόλυτη και πιστη απόδοση στο τηλεοπτικό μέσο καθώς δεν θα προορίζεται για ταινίες.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Λοιπόν, μετά από κάποιες μέρες απόλαυσης της τηλεόρασης να σας δώσω της πρώτες μου εντυπώσεις.
Κατ αρχάς να πω ότι μου αρέσει η εικόνα της ακόμα καλύτερα από ότι την είχα δει στο μαγαζί.

Έκανα και το DSE test που πρότεινε ο φίλος vertical, είδα ποδόσφαιρο, basket, 720p και 1080p mkv, HOBBIT σε 3D, και έπαιξα λίγο με το smart κομμάτι της TV και το VIERA REMOTE app.
Dead η κολλημένα pixel δεν υπάρχουν, η εικόνα είναι πραγματικά υποδειγματική, ακόμα και σε sd σήμα (diggea) είναι πάρα πολύ καλή.
Σε 1080p είναι το κάτι άλλο, ερχόμενος από CRT 29’ έχω πάθει την πλάκα μου.
Επίσης μου άρεσε και το 3D της πάρα πολύ με απίστευτο βάθος και λεπτομέρεια, μάλλον θα είμαι από τους ανθρώπους που δεν τους κουράζει το active 3D.
Vertical banding, DSE, η κάτι άλλο που να με ενοχλεί δεν μπόρεσα να διαπιστώσω και το καλύτερο από όλα δεν έχω καθόλου IR.
Με contrast στο 50 και το pixel orbiter στο on, μετά από match ποδοσφαίρου η και match μπάσκετ (με ζάπινγκ στης διαφημίσεις) δεν μπόρεσα να διακρίνω καθόλου IR.

Εύγε. Επιβεβαιώνεις ότι έχω διαβάσει και στα forums του εξωτερικού.
 

gPaska

AVClub Addicted Member
23 November 2010
1,699
Καλές θεάσεις..
IR/DSE/banding κτλ θα φανούν, αν έχει η όχι, στην πορεία, μόλις γράψει κάποιες εκατοντάδες ώρες.
 

sakisadr

New member
5 November 2012
94
Φίλε μου Phant0m7, με παρεξήγησες.
Για μένα η ST60 είναι μια από της καλύτερες TV που είδα και μάλιστα εάν διαβάσεις και το πρώτο μου post ήμουν έτοιμος να την πάρω.
Επίσης όπως γράφω και παρακάτω στο ίδιο post:
“η ST60 είναι μια πάρα πολύ καλή TV, ίσως να είναι και η καλύτερη επιλογή τηλεόρασης εάν υπολογίσουμε την τιμή-απόδοσης από όλες γιατί όντος τα λεφτά είναι πάρα πολλά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.”
(και όχι, δεν έχω λεφτά για πέταμα ασχέτως εάν επέλεξα την VT).
Όσο για το θέμα με της ταινίες και την ST60, και βέβαια δεν έχει κανένα θέμα με καμία ταινία η ST60, απεναντίας είναι μια από της καλύτερες για ταινίες και επίσης η γνώμη μου είναι ότι σε ένα τελείως σκοτεινό δωμάτιο δεν έχει ουσιώδης διαφορές η εικόνα της με την VT. Ωστόσο με κάποια πηγή φωτός σίγουρα η VT είναι καλύτερη. Δίχως αυτό να σημαίνει ότι η ST δεν είναι καλή.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να της δεις δίπλα-δίπλα και μετά να αποφασίσεις.
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαστε όλη εδώ.

Και τώρα ας απαντήσουμε και στον Karatzas που νομίζει ότι όλη που έχουν η θα πάρουν την VT60 έχουνε λεφτά για πέταμα.
Λοιπόν αυτό το «ούτε με σφαίρες» πώς το συμπέρανες?
Τις έχεις δει δίπλα – δίπλα σε διάφορες συνθήκες φωτισμού και είσαι τόσο απόλυτος?
Ώστε υπερτερεί η ST λόγο μεγαλύτερου brightness, άρα θα είναι και καλύτερη την ημέρα η σε φωτεινό χώρο, σωστά?
Όχι λάθος σε φωτεινό χώρο η VT είναι καθαρά καλύτερη από την ST λόγο του καλύτερου φίλτρο που έχει. Άρα μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανά που ακριβός υπερτερεί σε πραγματικές συνθήκες θέασης?
Το μαύρο, η κίνηση, το Lag, ο ήχος, γενικά η VT60 είναι μια κλάση καλύτερη από την ST60 σε όλους τους τομείς.
Τώρα εάν βάλεις μέσα στην αξιολόγηση τις προσωπικές ανάγκες και τα γούστα του καθενός (συνθήκες χρήσης, καλύτερη εμφάνιση, skype Camera, twin tuners, εγγραφή σε δίσκο, χρηματικό ποσό κ.τ.λ.) τότε μόνον ο καθένας μόνος του μπορεί να αποφασίσει εάν αξίζει τα παραπάνω χρήματα.
Και για μένα αντικειμενικά ποιο value for money είναι η ST άλλα για μένα προσωπικά η VT είναι η πιο σωστή (και σαφώς καλύτερή) επιλογή.

Πάντα φιλικά
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
H ST60 έχει επεξεργαστή mediatek (χειρότερο τηλεοπτικό και ίσως και κίνηση), η χρωματική ακρίβεια με τις στάνταρ ρυθμίσεις είναι "κουκουρούκου", το lag είναι τεράστιο (45-74 ms) άρα ξεχνάμε τελείως το gaming (που έτσι και αλλιώς στις πλάσμα αποτελεί ρίσκο βέβαια) ενώ το smart tv λειτουργεί σε slow motion. Τέλος και σχεδιαστικά δεν είναι ότι καλύτερο (μοιάζει με Samsung τριετίας).

Κάθε σύγκριση με την VT50 είναι άτοπη σε απόλυτα μεγέθη.

Αν πάμε όμως σαν value for money από τις δύο καλύτερη επιλογή είναι η ST60. Και μάλιστα 55" έναντι 50". Σε αυτό συμφωνώ 100%.