Gran Turismo 6 για το PS3

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς

Άντε πάλι στο περίμενε και από αναβολή σε αναβολή.

Στην ουσία το GT6 θα είναι ότι ήταν το GT4 για το PS2, δηλαδή μεγαλύτερο, με περισσότερα αυτοκίνητα και πίστες και βελτιωμένο σε κάποια σημεία.

-Καινούργια μηχανή γραφικών που θα σπρώχνει στα όρια το PS3 (λες και δεν είναι ήδη...)
-Επαναπρογραμματισμός κώδικα (?)
-Ευέλικτη επεκτασιμότητα (??)
-Συμπαγής και ευέλικτη λειτουργία (να υποθέσω από πλευράς μνήμης και χρήσης επεργαστή?)

-Νέο μοντέλο ανάρτησης και κίνησης
-Νέο μοντέλο συμπεριφοράς ελαστικών
-Νέο μοντέλο αεροδυναμικής
-Συνεργασία με Yokohama και KW

-1200 αυτοκίνητα (τα περισσότερα από το GT5), πολλά διαφορετικά πρόσθετα αεροδυναμικά βοηθήματα και ζάντες
-Οι παίχτες θα μπορούν να δημιουργήσουν το προσωπικό τους αυτοκίνητο

-33 πίστες, 77 διαμορφώσεις

-Βελτιωμένος "κατασκευαστής" διαδρομών (να το δω και να μην το πιστέψω)

-Συμβατότητα πολλαπλών συσκευών: (υποθέτω για online εφαρμογές)
• PlayStation®
• Smart Phone
• Tablet
• PC

Και άλλα..

Και επίσης αυτό!

iGAHSyOKZMxGo.jpg
 
19 June 2006
35,671
Μιας που βάζουν που βάζουν πραγματάκια, δεν έβαζαν και τη δυνατότητα σχεδιασμού προσωπικής πίστας? Μεσοπρόθεσμα αυτό θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ανεύρεση ταλέντων για το σχεδιασμό νέων πιστών. Μήπως έχει βάλει κανά βέτο ο Τίλκε??:D
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Και αυτό εδώ...
dino_246gt_01.jpg


Μια απορία έχω όμως... Αφου το PS4 θα είναι πολύ πιο εύκολο σε προγραμματισμό από ότι ήταν η απερχόμενη κονσόλα γιατί επιλέγουν πάλι το PS3 για έναν τόσο σημαντικό τίτλο. Μάλλον ισχύει αυτό που έγραφα παραπάνω, ψιλοαρπαχτή δηλαδή. Και τώρα που το θυμήθηκα:

PS1: GT & GT2
PS2: GT3 & GT4

E, PS3: GT5 & GT6...

Δεν βαριέσαι. Εγώ μια φορά θύμα είμαι και θα το αγοράσω.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Gran Turismo 6 για το PS3

Δεν βαριέσαι. Εγώ μια φορά θύμα είμαι και θα το αγοράσω.

Δεν είμαστε θύματα, "φαν" είμαστε και μόνο από περιέργεια θα το αγοράσουμε...:aktion033:

Όταν θα υπάρχει τόοοοσο μεγάλη ποικιλία από τέτοιου είδους παιχνίδια τότε θα το σκεφτώ. Πάντως από τότε που αναγγέλθηκε η δημιουργία του Assetto Corsa η αλήθεια είναι ότι το GT πέρασε σε δεύτερη μοίρα, για μένα. Παρ' όλα αυτά δεν παύει να έχει μεγάλη αξία, έστω και σαν ένα εικονικό μουσείο αυτοκινήτων!
Αν στο GT6 θα δίνουν πρόσβαση (πράγμα που δεν θα γίνει μάλλον ποτέ με τη σειρά) σε όλα τα αυτοκίνητα από την αρχή και όχι με τον βασανιστικό τρόπο που γίνεται τώρα, θα το πάρω την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του!!!
Θα μπορούσαν να έχουν μία "επιλογή" για τους ανυπόμονους (σαν εμένα) να διαλέγεις αν τα θες έτοιμα στο πιάτο ή αν προτιμάς τον μαζόχ τρόπο. Αυτό που πάντα θα ευχαριστιέμαι να κάνω είναι τα μαθήματα οδήγησης και τις άδειες (licences)
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Η αλήθεια είναι ότι έχει καθυστερήσει τόσο πολύ που προσωπικά απόρησα που θα το βγάλουν τελικά για το PS3. Έτσι κι αλλιώς τα γραφικά του GT5 είναι υπέροχα και δεν περιμένω να δω κάτι παραπάνω. Σε επίπεδο gaming σίγουρα μπορούν να υπάρξουν άπειρες βελτιώσεις...
Η αντίστροφη μέτρηση έχει ξεκινήσει...
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Gran Turismo 6 για το PS3

Δεν είμαστε θύματα, "φαν" είμαστε και μόνο από περιέργεια θα το αγοράσουμε...:aktion033:

Όταν θα υπάρχει τόοοοσο μεγάλη ποικιλία από τέτοιου είδους παιχνίδια τότε θα το σκεφτώ. Πάντως από τότε που αναγγέλθηκε η δημιουργία του Assetto Corsa η αλήθεια είναι ότι το GT πέρασε σε δεύτερη μοίρα, για μένα. Παρ' όλα αυτά δεν παύει να έχει μεγάλη αξία, έστω και σαν ένα εικονικό μουσείο αυτοκινήτων!
Αν στο GT6 θα δίνουν πρόσβαση (πράγμα που δεν θα γίνει μάλλον ποτέ με τη σειρά) σε όλα τα αυτοκίνητα από την αρχή και όχι με τον βασανιστικό τρόπο που γίνεται τώρα, θα το πάρω την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του!!!
Θα μπορούσαν να έχουν μία "επιλογή" για τους ανυπόμονους (σαν εμένα) να διαλέγεις αν τα θες έτοιμα στο πιάτο ή αν προτιμάς τον μαζόχ τρόπο. Αυτό που πάντα θα ευχαριστιέμαι να κάνω είναι τα μαθήματα οδήγησης και τις άδειες (licences)

Συμφωνώ, διαφωνώντας. Η αλήθεια είναι ότι το Assetto Corsa στα βίντεο και τις φωτογραφίες φαίνεται εντυπωσιακότατο, αλλά ... δεν παύει να είναι ένας εξομοιωτής για PC ...βαρβάτο , όχι και τόσο προσβάσιμος στην πλειοψηφία των ενδιαφερομένων. Ας πούμε για μένα είναι σχετικά απαγορευτικό και λόγω έλλειψης χώρου για να τοποθετήσω το κατάλληλο desktop και φυσικά λόγω έλλειψης χρημάτων. Φαντάσου δηλαδή να χρειαστεί να αλλάξω και την τιμονιέρα μου, επειδή για να αποκομίσεις την μέγιστη ικανοποίηση πιθανόν να χρειάζεται και συμπλέκτης (λέμε τώρα).
Τα 1000+++ δεν τα γλυτώνουμε με τίποτα.

Το αντίπαλο δέος τώρα, μπορεί να μην είναι τόσο άρτιο τεχνολογικά και δυναμικά, αλλά δεν παύει να είναι ικανοποιητικό (μέχρι πια να το βαρεθείς) και το κυριότερο plug & play. Μπορείς να κάτσεις στο μπάκετ σου, στο PVC σου, στην καρέκλα του σαλονιού σου ή ακόμα και να ξαπλώσεις στον καναπέ σου και να περάσεις ευχάριστα κάποιες ώρες οι οποίες ανάλογα με την κ....α σου μπορεί να φτάσουν τις μερικές εκατοντάδες.


Άσχετο... Αγχώνομαι για το βράδυ. Την βλέπω την δουλειά:

Ψυχοπαθής, πατέρας δύο παιδιών, σκότωσε περαστικό τραυματίζοντας τον θανάσιμα με ιπτάμενο Blue Ray Disc.:bigcry:
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Μιας που βάζουν που βάζουν πραγματάκια, δεν έβαζαν και τη δυνατότητα σχεδιασμού προσωπικής πίστας? Μεσοπρόθεσμα αυτό θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ανεύρεση ταλέντων για το σχεδιασμό νέων πιστών. Μήπως έχει βάλει κανά βέτο ο Τίλκε??:D

Πάντως διάβασα ενδιαφέροντα πράγματα (με επιφύλαξη πάντα) ότι θα μπορείς δηλ. χρησιμοποιώντας ένα τμήμα του κατασκευαστή πιστών, αυτόν που αφορά τις πόλεις, για να χαράξεις πχ. την καθημερινή διαδρομή που κάνεις για τη δουλειά σου (ή προς το σπίτι) και να τη διασχίσεις φυσικά με το αμάξι των ονείρων σου και με το ρυθμό που εσύ θες!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Και αυτό εδώ...
dino_246gt_01.jpg


Μια απορία έχω όμως... Αφου το PS4 θα είναι πολύ πιο εύκολο σε προγραμματισμό από ότι ήταν η απερχόμενη κονσόλα γιατί επιλέγουν πάλι το PS3 για έναν τόσο σημαντικό τίτλο. Μάλλον ισχύει αυτό που έγραφα παραπάνω, ψιλοαρπαχτή δηλαδή. Και τώρα που το θυμήθηκα:

PS1: GT & GT2
PS2: GT3 & GT4

E, PS3: GT5 & GT6...

Δεν βαριέσαι. Εγώ μια φορά θύμα είμαι και θα το αγοράσω.

Υπήρχαν και κάτι preview μη τα ξέχνας ;-)
Τι νομίζεις δε θα βγει ένα:

GT6 4K preview

Μπορεί να έχει και κανά καλό σπόνσορα κανα τρελό αμαξάκι :)
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Gran Turismo 6 για το PS3

Άσχετο... Αγχώνομαι για το βράδυ. Την βλέπω την δουλειά:

Ψυχοπαθής, πατέρας δύο παιδιών, σκότωσε περαστικό τραυματίζοντας τον θανάσιμα με ιπτάμενο Blue Ray Disc.:bigcry:

Μην αγχώνεσαι, θα το καθυστερήσουμε και πέρα των 23:00 αν χρειαστεί, για να προλάβεις!
 

Innersense

AVClub Enthusiast
31 January 2007
1,009
Πάντως διάβασα ενδιαφέροντα πράγματα (με επιφύλαξη πάντα) ότι θα μπορείς δηλ. χρησιμοποιώντας ένα τμήμα του κατασκευαστή πιστών, αυτόν που αφορά τις πόλεις, για να χαράξεις πχ. την καθημερινή διαδρομή που κάνεις για τη δουλειά σου (ή προς το σπίτι) και να τη διασχίσεις φυσικά με το αμάξι των ονείρων σου και με το ρυθμό που εσύ θες!
Ωχ... λες να έχει σχέση με αυτό το GPS connectivity που αναφέρθηκε κάπου; Κάπου το πήρε το μάτι μου...
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Gran Turismo 6 για το PS3

Ο Kazunori Yamauchi ανακοίνωσε πως το Gran Turismo 6 βρίσκεται στο στάδιο της ανάπτυξης και πως θα κυκλοφορήσει στην τρέχουσα εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων για το PlayStation 3. Όπως τόνισε, στο πλαίσιο ειδική εκδήλωσης για τα 15 χρόνια της σειράς, η μηχανή γραφικών του τίτλου έχει ανανεωθεί και βελτιωθεί, ενώ μεγάλες βελτιώσεις αναμένονται στον τομέα του rendering, της φυσικής, και αρκετών παραμέτρων που θα μεταφραστούν σε πιο φυσική αντίδραση των αναρτήσεων στα οχήματα και στην αεροδυναμική τους.

Περισσότερα εδώ.

Πάμε τα στοιχήματα για την πρώτη αναβολή? Εγώ λέω Πάσχα 2014...

"Τέλος, η Polyphony Digital ανακοίνωσε τη διάθεση ενός demo τον Ιούλιο, παράλληλα με την έναρξη της νέας σεζόν για το GT Academy."
 
19 June 2006
35,671
Πάντως διάβασα ενδιαφέροντα πράγματα (με επιφύλαξη πάντα) ότι θα μπορείς δηλ. χρησιμοποιώντας ένα τμήμα του κατασκευαστή πιστών, αυτόν που αφορά τις πόλεις, για να χαράξεις πχ. την καθημερινή διαδρομή που κάνεις για τη δουλειά σου (ή προς το σπίτι) και να τη διασχίσεις φυσικά με το αμάξι των ονείρων σου και με το ρυθμό που εσύ θες!

Τη βλέπω τη δουλειά, αυτό το feature να μπαίνει στο GT6 Super Market Edition!!:D

Να δω τι θα κάνουμε όταν μας σταματάνε για αλκοτέστ και κάρτα καυσαερίων..:Banane0:
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Gran Turismo 6 για το PS3

Ο Kazunori Yamauchi ανακοίνωσε πως το Gran Turismo 6 βρίσκεται στο στάδιο της ανάπτυξης και πως θα κυκλοφορήσει στην τρέχουσα εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων για το PlayStation 3.
Πάμε τα στοιχήματα για την πρώτη αναβολή? Εγώ λέω Πάσχα 2014...

Εγώ λέω θα βγει πρώτα το PS4...

- Άσχετο - Χρόνο να παίζουμε που θα βρούμε να αγοράσουμε???
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Gran Turismo 6 για το PS3

Εγώ λέω θα βγει πρώτα το PS4...

- Άσχετο - Χρόνο να παίζουμε που θα βρούμε να αγοράσουμε???

Όταν πάρουμε σύνταξη :flipout::dead::hanged::goodnight:
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Εμένα πάντως μου θυμίζει "αρπαχτή" αυτό που διάβασα στο GameOver.gr:

Συντάκτης: Δημήτρης Ζουμάς

-Σύμφωνα με δηλώσεις του δημιουργού της σειράς

Ο Kazunori Yamauchi αποκάλυψε πως η έκδοση του Gran Turismo 6 για το PlayStation 4 βρίσκεται υπό εξέταση.
"Έχουμε πραγματικά υπόψη μας μία έκδοση του Gran Turismo 6 για το PlayStation 4, αλλά για αυτή την εορταστική περίοδο, σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλύτερο για τους χρήστες να διατεθεί στο PlayStation 3 για την ώρα", δήλωσε στο IGN ο δημιουργός της σειράς Gran Turismo.
Επίσης, ο Yamauchi ανέφερε πως οι παίκτες θα μπορούν "κατά πάσα πιθανότητα" να μεταφέρουν τα saves τους από την έκδοση του τίτλου για το PS3 στην αντίστοιχη του PS4, σε περίπτωση που το παιχνίδι κυκλοφορήσει και στη νέα οικιακή κονσόλα της Sony.-
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς