Ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Ενδιαφέρομαι για ηχομόνωση εσωτερικής πόρτας δωματίου γιατί ο πατέρας μου ισχυρίζεται οτι απο το δωμάτιο μου ακούγονται διαρκώς εκρήξεις,πυροβολισμοί κτλ (δεν ξέρω γιατί μιλάει...:thumbsdown: :biggrin:) και τέλος πάντων ρώτησα σε ένα μαγαζί με μονωτικά και μου είπανε:


1) Με ακρυλική σιλικόνη,να γεμίσω το κάσωμα της πόρτας,καθώς είναι κούφιο και υπάρχει μεγάλη ζημιά απο εκεί.
2) Να πάρω ένα υλικό δεν θυμάμαι πως το λένε,που είναι σαν σάντουιτς δύο γαλάζια σφουγαρο-φελιζόλ (πως να τα πω δεν ξέρω) και στο κέντρο ηχομονωτικό λάστιχο συμπαγές και ψιλοβαρύ.
Θα το κρεμάω σαν κουρτίνα αλλά μου φάνηκε κάπως βαρύ και επίσης το χερούλι της πόρτας θα εμποδίζει το να εφαρμόσει
σωστά.Τιμή 100 για την διάσταση πόρτας 2.20x1 m που έδωσα.
3) Αν θέλω κάτι πιο ευκολο στην τοποθέτηση είχε ηχομονωτικό σφουγγάρι,αυτοκόλλητο που ντύνω όλη την επιφάνεια με 2-3 κομμάτια (50 /τεμάχιο),αλλά στα σημεία ανοίγματος της πόρτας πως θα το κάνω;
Το σκίζω με φαλτσέτα ώστε να εφάπτονται τα σφουγγάρια στο κλείσιμο;


Υπάρχει κάτι που να δοκίμασε κανείς με θετικό αποτέλεσμα;






*Το μεγαλύτερο μέρος της φασαρίας του ηχοσυστήματος μου βγαίνει από την πόρτα!
 
Last edited:

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Ενδιαφέρομαι για ηχομόνωση εσωτερικής πόρτας δωματίου γιατί ο πατέρας μου ισχυρίζεται οτι απο το δωμάτιο μου ακούγονται διαρκώς εκρήξεις,πυροβολισμοί κτλ (δεν ξέρω γιατί μιλάει...:thumbsdown: :biggrin:) και τέλος πάντων ρώτησα σε ένα μαγαζί με μονωτικά και μου είπανε:


1) Με ακρυλική σιλικόνη,να γεμίσω το κάσωμα της πόρτας,καθώς είναι κούφιο και υπάρχει μεγάλη ζημιά απο εκεί.
2) Να πάρω ένα υλικό δεν θυμάμαι πως το λένε,που είναι σαν σάντουιτς δύο γαλάζια σφουγαρο-φελιζόλ (πως να τα πω δεν ξέρω) και στο κέντρο ηχομονωτικό λάστιχο συμπαγές και ψιλοβαρύ.
Θα το κρεμάω σαν κουρτίνα αλλά μου φάνηκε κάπως βαρύ και επίσης το χερούλι της πόρτας θα εμποδίζει το να εφαρμόσει
σωστά.Τιμή 100 για την διάσταση πόρτας 2.20x1 m που έδωσα.
3) Αν θέλω κάτι πιο ευκολο στην τοποθέτηση είχε ηχομονωτικό σφουγγάρι,αυτοκόλλητο που ντύνω όλη την επιφάνεια με 2-3 κομμάτια (50 /τεμάχιο),αλλά στα σημεία ανοίγματος της πόρτας πως θα το κάνω;
Το σκίζω με φαλτσέτα ώστε να εφάπτονται τα σφουγγάρια στο κλείσιμο;


Υπάρχει κάτι που να δοκίμασε κανείς με θετικό αποτέλεσμα;






*Το μεγαλύτερο μέρος της φασαρίας του ηχοσυστήματος μου βγαίνει από την πόρτα!

Δοκίμασες να χαμηλώσεις την ένταση??:flipout:
 

lun4tic

Established Member
7 November 2011
129
Τεχνικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω φίλε και να σε συμβουλεύσω κατάλληλα αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν θα λύσεις έτσι το πρόβλημα, απλά θα βελτιώσεις κάπως την κατάσταση. Η σωστή ηχομόνωση κοστίζει περισσότερο και προϋποθέτει σκέψου μια κατασκευή μέσα στο δωμάτιό σου επενδύοντας όλες τις πλευρές, με αποτέλεσμα κατι σαν "κουτί μέσα σε κουτί" που κοστίζει και άλλα διάφορα.

Έχω που λες στο γραφείο μια εντοιχισμένη ντουλάπα που πιάνει την μια πλευρά του δωματίου από πάνω (ψηλοτάβανο κιόλας) μέχρι κάτω, παλιάς κατασκευής με ξύλινη επένδυση και συρόμενες ξύλινες πόρτες της πλάκας. Λοιπόν στο ένα μέρος έχει γίνει...server room. Τα περί αερισμού και λοιπές πατέντες τις προσπερνάω γιατί είναι εκτός θέματος, έχω όμως επενδύσει 2 φύλλα πόρτας με ηχομονωτικό υλικό σαν αυτό που περιγράφεις το σφουγγάρι στο ένα φύλλο κι ένα πιο λεπτό με λεία επιφάνεια στο άλλο και με λωρίδες κολλημένες ανάμεσά τους και στα πλαϊνά. Ο server φοράει κάτι delta fans που ακολύγονται σαν τουρμπίνες αεροπλάνου και σπάει νεύρα αν είναι ανοιχτη η ντουλάπα σε όποιον κάθεται μέσα. Το αποτέλεσμα μετά την πατέντα είναι ικανοποιητικό, ακόμα τ'ακούω (γιατί σκέψου η ντουλάπα μέσα τα χωρίσματα είναι μπετό χωρίς καμία επένδυση ηχομονωτική και πρόσοψη με μερικά συρτάρια-ράφια είναι ξύλο), αλλά μειώθηκε ένα 50% μπορώ να σου πω, με το αυτί μόνο, άνετα.

Σίγουρα μπορείς να καταφέρεις κάτι καλύτερο αλλά μην ελπίζεις και σε θαύμα, θα αναγκαστείς να "ρίξεις" λίγο το volume ακόμα και μετά την όποια πατέντα για να μην ενοχλείς τόσο.

Καλή τύχη και περίμενε κάποιον έμπειρο να σε κατατοπίσει καλύτερα!

edit: Ξέχασα να σου πω ότι το ποσό που σου είπαν για το υλικό που λέμε μου ακούγεται υπερβολικό, το είχα προμηθευτεί πολύ φτηνότερα πριν μερικά χρόνια από μεγάλης αλυσίδας κατάστημα που έχει τα πάντα για εργαλεία, υλικά, κλπ κλπ. 50 ευρώ το μέτρο είναι πάρα πολλά, μην πετάξεις άδικα λεφτά σε ένα ούτως ή άλλως μέτριο αποτέλεσμα στην καλύτερη.
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
ναι, αν μιλάμε για 150 ευρώ η φτηνή ότι να ναι λύση ίσως αξίζει να ρωτήσεις και για καινούργια πόρτα.

edit: αλλά ξεκίνα με το αεροστοπ στα διάκενα πρώτα.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Το αεροστόπ μάλλον δεν θα κάνει τίποτα. Το λέει και η λέξη, αερο στοπ. Δεν είναι για ήχο. Αν ο πατέρας σου ακούει εκρήξεις, τότε προφανώς ακούει τις χαμηλές συχνότητες όπου οι άτιμες περνάνε από παντού! Γι αυτό λοιπόν πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπε ο lun4tic, σωστή ηχομόνωση και υπάρχουν ειδικά υλικά γι αυτό.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Όπως προείπαν οι φίλοι ότι και να κάνεις ο ήχος θα περνάει. Εγώ ακούω από το από πάνω όλη τη δισκοθήκη του κάθε βράδυ (ευτυχώς βάζει καλή μουσική...) και μεσολαβεί και πλάκα. Και όχι μόνο κάτω από το δωμάτιο που έχει το ηχοσύστημα του αλλα και σε όλο το σπίτι. Επίσης πολλές φορές ακούω και τους τσακωμούς δύο ορόφων πάνω.

Θα πρότεινα, αν είναι να δώσεις 100-200 ευρώ να επενδύσεις σε ένα καλό ζευγάρι ακουστικών (αν και υποθέτω θα το έχεις ήδη σκεφτεί). Και εσύ θα το ευχαριστιέσαι (ειδικά αν πάρεις κάτι ποιοτικό, που πιστεύω μπορείς να βρεις με τόσα χρήματα) χωρίς να ενοχλείς και ο πατέρας σου θα είναι οκ. Αν πάρεις και ασύρματα ακόμη πιο βολικά για σένα. Και όταν λείπει ο πατέρας ανοίγεις τα κανονικά ηχεία.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Στις πόρτες υπνοδωματίων, αντί για την κλασσική χαρτοκυψέλη εσωτερικά, επέλεξα διάτρητο νοβοπάν (δλδ προδιαγραφές ξενοδοχείου) και μπορώ να πω πως ναι, υπάρχει διαφορά σοβαρή, αλλά όχι και τεράστια.
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Βάλε αν σε παίρνει ο τοίχος άλλη μία πορτα, θα γίνει διπλή δηλαδή και καθάρισες.
Έχει φτηνές...
Εδώ, σε τοπικό ωδείο, δουλεύει περίφημα το κόλπο.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Re: Απάντηση: Ηχομόνωση πόρτας δωματίου

Στις πόρτες υπνοδωματίων, αντί για την κλασσική χαρτοκυψέλη εσωτερικά, επέλεξα διάτρητο νοβοπάν (δλδ προδιαγραφές ξενοδοχείου) και μπορώ να πω πως ναι, υπάρχει διαφορά σοβαρή, αλλά όχι και τεράστια.
Συν λάστιχο γύρω-γύρω, συν κατωκάσι, συν πολυουρεθάνη να γεμίσει όλο το κενό ανάμεσα στον τοίχο και στην κάσα, σύνολο περίπου 40dB εξασθένηση. Κόστος της πόρτας γύρω στα 300-400 αν θυμάμαι καλά, με φινίρισμα λάκας.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Το λάστιχο τριγύρω εξυπακούεται. Αλλά 40db δεν θα το 'λεγα, με τίποτα... εκτός εάν αναφέρεσαι σε σύγκριση με πόρτα ανοικτή και όχι με μια απλή πόρτα με χαρτοκυψέλες (άντε και δίχως λάστιχα).
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Η πόρτα πρέπει να επιτρέπει τη ροή του αέρα κατά τον ύπνο. Έτσι αν συνηθίζεις να κοιμάσαι με κλειστή την πόρτα σου κατά τη διάρκεια του χειμώνα τότε καλύτερα να μην την σφραγίσεις ερμητικά με αεροστοπ (αυτά προτείνονται μόνο για εξωτερικά κουφώματα) και λάστιχα. Πρόσεχε!!!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Την μέτρηση την έκανα μέσα και έξω από την πόρτα. Ήταν η διαφορά στην ένταση του ήχου.
Επειδή είχαν βάλει στραβά το κατωκάσι, μπορώ να σου πώ ότι μόνο με αυτή τη διαφορά 8-10dB στη μόνωση!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Κοινως, κανε κατι με τα διακενα. Αν δε σου κατσει... αλλαξε πορτα. Παραξενο μεν, η καλυτερη λυση δε
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν,άνοιξα σήμερα τα μπασκιά της πόρτας και τι να δω...Μόνο λίγος αφρός πολυουρεθάνης (ούτε καν σε όλο το μήκος του κασώματος) απλά να συγκρατεί...
Που να μην έχω διαροή έντασης ! ! !
Θέλω λοιπόν να γεμίσω όλα τα κενά αυτά απλά σκέφτηκα οτι αν πάρω Ακρυλική Σιλικόνη θα χρειαστώ 30 μπουκάλια σίγουρα (από 1.5 ) κανένα 50ευρω κοινώς.
Μπορώ να τα γεμίσω με τσιμέντο ή στόκο γενικά για να μου βγει φτηνότερο;
Θα έχω χειρότερη απόδοση αν δεν βάλω ακρυλική σιλικόνη (η οποία σφίγγει και έχει ελαστικότητα);
Επίσης στα 2.20m που είναι τα κατκόρυφα μπασκιά έχω σε 4 σημεία απο 30εκ. γέμισμα πολυουρεθάνης,να την ξυλώσω και να προσθέσω ακρυλική σιλικόνη ή θα μου πέσει η πόρτα;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Αφρό πολυουρεθάνης. Θα κλείσει εντελώς τα κενά, και δεν είναι συμπαγές.
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Και τι,μπορεί ο αφρός πολυουθρεθάνης να φράξει τον ήχο;
Εδώ τον πιέζω με το δάχτυλο και "τρυπάει",ενώ η ακρυλική σιλικόνη γίνεται σαν αλεξίσφαιρο και έχει και κάποια ελαστικότητα...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Θες μαλακό υλικό για να απορροφίσει τον Ήχο. Και επειδή δεν είναι εύκολο να γεμίσεις τον χώρο με υαλοβάμαβακα όπως κάνουμε σους τοίχους χωρίς να μείνουν κενά, η πολυουρεθάνη είναι το πιο πρακτικό.
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Θα προσπαθήσω να βάλω πχ υαλοβάμβακα ή κάτι σχετικό αλλιώς αφρό πολυουρεθάνης,απλά φοβάμαι μην διογκωθεί και μου πετάξει τα κασώματα...