Panasonic Plasma SΤ60 : Reviews - Εντυπώσεις, Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

babis3

Established Member
22 November 2012
150
Καβάλα
Έγιναν εγκαίνια εχθές με Skyfall. Με την επιλογή truecinema (για 150 ώρες) μπορώ να πω στα γρήγορα. .. στα συν η επαρκή φωτεινότητα της και το βαθύ μαύρο. Δεν μπορείς να διακρίνεις σε σκοτεινό δωμάτιο που βρίσκεται η τηλ. Μαύρο πολύ μαύρο αλλά χμ..ακριβώς εκείνη τη στιγμή η tv γίνεται ένας τεράστιος καθρέφτης με αποτέλεσμα να αντανακλά το περιβάλλον ακόμα και σε δωμάτιο χωρίς φως.
Δεν ήθελα να ξεκινήσω με cl όχι γιατί φοβάμαι μήπως δω μπάρες, αλλά είχα παρέα την γυναίκα μου η οποία δεν είναι και πολύ φίλαθλος. Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες της.
Ευχαριστώ σε όλους για τα καλά σας λόγια (+polakis)
 
Last edited by a moderator:

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Έγιναν εγκαίνια εχθές με Skyfall. Με την επιλογή truecinema (για 150 ώρες) μπορώ να πω στα γρήγορα. .. στα συν η επαρκή φωτεινότητα της και το βαθύ μαύρο. Δεν μπορείς να διακρίνεις σε σκοτεινό δωμάτιο που βρίσκεται η τηλ. Μαύρο πολύ μαύρο αλλά χμ..ακριβώς εκείνη τη στιγμή η tv γίνεται ένας τεράστιος καθρέφτης με αποτέλεσμα να αντανακλά το περιβάλλον ακόμα και σε δωμάτιο χωρίς φως.
Δεν ήθελα να ξεκινήσω με cl όχι γιατί φοβάμαι μήπως δω μπάρες, αλλά είχα παρέα την γυναίκα μου η οποία δεν είναι και πολύ φίλαθλος. Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες της.
Ευχαριστώ σε όλους για τα καλά σας λόγια (+polakis)

Καλοριζικη και παλι φιλε. Πιστευω πολυ καλη επιλογη...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Έγιναν εγκαίνια εχθές με Skyfall. Με την επιλογή truecinema (για 150 ώρες) μπορώ να πω στα γρήγορα. .. στα συν η επαρκή φωτεινότητα της και το βαθύ μαύρο. Δεν μπορείς να διακρίνεις σε σκοτεινό δωμάτιο που βρίσκεται η τηλ. Μαύρο πολύ μαύρο αλλά χμ..ακριβώς εκείνη τη στιγμή η tv γίνεται ένας τεράστιος καθρέφτης με αποτέλεσμα να αντανακλά το περιβάλλον ακόμα και σε δωμάτιο χωρίς φως.
Δεν ήθελα να ξεκινήσω με cl όχι γιατί φοβάμαι μήπως δω μπάρες, αλλά είχα παρέα την γυναίκα μου η οποία δεν είναι και πολύ φίλαθλος. Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες της.
Ευχαριστώ σε όλους για τα καλά σας λόγια (+polakis)

Kαλοριζικη φιλε και καλες θεασεις.Αυτο που λες για την αντανακλαση σε σκοτεινο δωματιο ακουγεται
πολυ εντονο. Σαν κατοχος της ut 50 που δεν εχει καν φιλτρο (σε αντιθεση με την st50 ας πουμε)
δεν εχω προσεξει κατι τοσο εντονο. Εχει τυχει να δεις αλλες πλασμα υπο παρομοιες συνθηκες για
να μας κανεις μια συγκριση?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Στην st30 δε θα έλεγα ότι έχω στο σκοτάδι αντανακλάσεις αντιθέτως σε μια et50 που είχα δει η οθόνη ήταν σκέτος καθρέπτης.
 

babis3

Established Member
22 November 2012
150
Καβάλα
Δεν έχω δει άλλες, η διαφορά από την Philips που είχα είναι τεράστια. Ματ με γυαλί. Η τηλεόραση δεν κόβει καθόλου την αντανάκλαση. Σε δωμάτιο με μοναδικό φως, ενα λαμπτήρα νυχτώς , σχεδόν πλήρη συσκότιση φαίνονται τα πάντα . Την ημέρα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα. Να φανταστείτε ότι δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες χωρίς να είμαι μέσα και εγώ
Δεν θέλω να μείνω παραπάνω σε αυτό το σημείο, γιατί νομίζω ότι είναι μαζί με το μικρό flicker το μόνο αρνητικό της εικόνας.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Panasonic Plasma SΤ60 : Reviews - Εντυπώσεις, Σχόλια

Philips 52pfl9632

Αν και δεν εχω δει τη συγκεκριμενη, μια philips που ειχαμε στο σπιτι ηταν οντως οτι πιο ματ εχω δει
σε tv. Να σκεφτεις οτι την εχουμε μεταφερει στο χωριο οπου νταλα καλοκαιρι χτυπουν πανω τις οι αντανακλασεις
απο παραθυρο και μπαλκονοπορτα και δεν καταλαβαινει τιποτα!!!
Και μιλαμε για φτηνη σειρα.
Τωρα ως προς την καινουρια, ισως ειναι η αποτομη διαφορα που σου δινει αυτη την εντυπωση.
Αφηνεις παντα λαμπα αναμμενη οταν βλεπεις τηλεοραση το βραδυ?
Δοκιμασε να δεις καμμια ταινια με ολα τα φωτα σβηστα και πες μας.
Παντως το οτι ακομα και με την αντανακλαση που λες το μαυρο παραμενει τοσο βαθυ οσο το
περιγραφεις ειναι κατι πολυ θετικο και οχι ιδιαιτερα αναμενομενο.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Αντιγράφω από το νήμα της VT50....

Στίς 28 Δεκεμβρίου θα την παραλάβω , οπότε θα έχω ποιό ολοκληρωμένη αποψη. Πιστεύω όμως τά 120 cd/m2 ειναι τά συνιστώμενα γιά άνετη θέαση.
Οπότε η διαφορά είναι τόση πού δέν μπορείς νά τήν προσπεράσεις έτσι απλά.

....αν και μας είχες πει ότι θα παραλαμβάνες την 65VT50 στις 28/12/12 ..... καλορίζικη η ST60.

EDIT

........ακριβώς εκείνη τη στιγμή η tv γίνεται ένας τεράστιος καθρέφτης με αποτέλεσμα να αντανακλά το περιβάλλον ακόμα και σε δωμάτιο χωρίς φως.

Ομολογουμένως εντυπωσιακό, πρώτη φορά ακούω για ανατανακλάσεις σε δωμάτιο χωρίς φως....τεσπα, καλορίζικη και πάλι.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σε σχέση με LCD με ματ φίλτρο λογικό είναι να βλέπει διαφορά στις ανακλάσεις ο άνθρωπος. Παράξενο θα ήταν να μην έβλεπε.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Σωστό αυτό, το περίεργο είναι πως μπορούμε να έχουμε αντανακλάσεις σε ένα δωμάτιο χωρίς φως.
 

babis3

Established Member
22 November 2012
150
Καβάλα
Re: Απάντηση: Panasonic Plasma SΤ60 : Reviews - Εντυπώσεις, Σχόλια

DSC09421.jpg
Αυτή είναι μία εικόνα σέ κανονικές συνθήκες. Δέν θέλω νά μείνω άλλο σέ αυτό το σημείο, γιατί νομίζω ότι θά ήταν άδικο γιά μία συνολικά πολύ καλή τηλεόραση.
 
Last edited:

sakisadr

New member
5 November 2012
94
Καλορίζικη babis3,
πολύ καλή επιλογή. Έχω την 50VT60 οπότε οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Καλές θεάσεις να έχεις.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Σε σχέση με LCD με ματ φίλτρο λογικό είναι να βλέπει διαφορά στις ανακλάσεις ο άνθρωπος. Παράξενο θα ήταν να μην έβλεπε.

Είναι το αρχικό σοκ που έχει ο οποιοσδήποτε όταν παίρνει TV που μπροστά φοράει γυαλί. Γυαλί είναι όμως, τι να κάνουμε;

Όπως και να έχει, να είναι καλοθέατη του φίλου και το βασικότερο, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ. Και περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις από μια TV που μάλλον θα αποτελέσει και το best seller της σειράς.
 

Roulis

New member
9 September 2006
96
διαβαζω τρελα reviews για το μοντελο
τελικα το lag ειναι τοσο αποτρεπτικος παραγοντας στην ST60?
αμα πεσει η 55αρα καπως ψηνομαι, αλλιως 50αρι
αλλα οχι να βγει κανα PS4 και να φαμε ξενερωμα εξαιτιας του lag
μη με αναγκασετε να παρω led,
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Όταν βλέπεις lag 47-74 ms lag είναι μέτρια για gaming (με το 47) έως χάλια (με το 74).

Η περυσινή ST50 ήταν πολύ καλύτερη στον τομέα αυτό.
 

Phant0m7

New member
27 December 2011
33
δεν υποτιθεται πως εχει ενα "game mode" στις επιλογές που το βελτιώνει αυτό?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στο game mode είναι τόσο...

There had to be some bad news, right? Here it is: although gaming is still enjoyable on the ST60, its input lag is higher than the outgoing ST50. The fastest configuration is to enable the “Game Mode” and make sure that “1080p Pixel Direct” is disabled. Under this configuration – which is the fastest we could squeeze out of the ST60 – we clocked the TXP42ST60B in as lagging by anywhere between 47ms and 62ms, using the high-speed camera measurement method. Enlisting the more concrete services of the Leo Bodnar Lag Tester, the measurement came out as 74.5ms (it also clocks our old ST50 in at about 47ms, the large discrepancy between this result and our camera method being something we have some theories about, but are still investigating).

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-p42st60-201303312779.htm?page=Performance

Στο μεταξύ η πλάκα είναι σε άλλη τηλεόραση ότι γραφουν...

Using the old-school high-speed camera/ digital stopwatch method, input lag was measured to be 40ms which, while passable, is not as responsive as some ultra-fast plasmas and LED LCDs that can go as low as 16ms.

Δηλαδή το 47-74 σε Panasonic είναι "enjoyable" ενω το 44 σε άλλη μάρκα είναι "passable".:flipout: