Αγορα νεας τηλεορασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giannisARIS

New member
3 June 2013
6
Καλησπερα σας...εχει καιρο που διαβαζω το φορουμ αλλα πρωτη φορα γραφω.τωρα στο θεμα μας...το κοστος της τηλεορασης θα ειναι απο 800 εως 1100(αν για κατι αξιζει να δωσω 100 παραπανω θα το κανω)...η τηλεοραση θα μπει σε κρεβατοκαμαρα (εκει μαρεσει να βλεπω ταινιες) και σε αποσταση 2,5 μετρα...ειμαι μεταξυ 46"-47" και 50".......90% προορίζεται για θεαση HD ταινιων απο htpc...φυσικα με αυτην την αγορα θα αρχισω και την θεαση 3D ταινιων και ντοκιμαντρερ...το δωματιο την ωρα της θεασης θα ειναι παντα σκοτεινο με ελαχιστο φως...δεν με ενδιαφερουν πολυ τα extra,usb,smartTV κτλ....η αγορα θα γινει κατα τον Σεπτεμβρη...αν αξιζει να περιμενω για καποια νεα μοντελα δεν υπαρχει προβλημα....
Ευχαριστω...περιμενω προτασεις σας....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλωσόρισες. Τώρα, αφού η αγορά θα γίνει σε τρεις μήνες δε βλέπω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να ανοίξεις σχετικό thread από τώρα. Εκτός αν θα το έχεις σαν "οδηγό αγοράς" μέχρι τότε και επανέλθεις και πιο μετά. Καινούργια μοντέλα κυκλοφορούν συνήθως κάθε Μάρτη οπότε εσύ απλά περιμένεις καλύτερες τιμές στα υπάρχοντα. Αν αγόραζες τώρα, υπάχρχει η Samsung F5500 σε προσφορά, στα 600 ευρώ. Δύσκολο να βρεις κάτι καλύτερο ακόμα και 200-300 ευρώ πιο πάνω.
 

dimcook

New member
22 May 2013
4
Re: Απάντηση: Αγορα νεας τηλεορασης

Καλωσόρισες. Τώρα, αφού η αγορά θα γίνει σε τρεις μήνες δε βλέπω κάποιο ιδιαίτερο λόγο να ανοίξεις σχετικό thread από τώρα. Εκτός αν θα το έχεις σαν "οδηγό αγοράς" μέχρι τότε και επανέλθεις και πιο μετά. Καινούργια μοντέλα κυκλοφορούν συνήθως κάθε Μάρτη οπότε εσύ απλά περιμένεις καλύτερες τιμές στα υπάρχοντα. Αν αγόραζες τώρα, υπάχρχει η Samsung F5500 σε προσφορά, στα 600 ευρώ. Δύσκολο να βρεις κάτι καλύτερο ακόμα και 200-300 ευρώ πιο πάνω.

η f5000 ειναι σε προσφορα χωρις 3d.η f5500 στην αγορα της οποιας θα προχωρησω αυριο κιολας ειναι στα 990 χαμηλοτερη και πιστευω αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο vfm.
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=10059
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ναι, έγραψα λάθος το μοντέλο. Το link όμως είναι σωστό. Η προσφορά υποθέτω πως μάλλον τελειώνει σήμερα.
 

giannisARIS

New member
3 June 2013
6
να αναφερω μια προσωπικη εμπειρια.προχθες μεσα σε πολυκαταστημα ειχαν σε ενα πανελ της LG με 6 τηλεορασεις...η μια και μεγαλυτερη ηταν πλασμα και οι αλλες 5 λεντ...οι λεντ ειχαν εμφανως πολυ καλυτερη εικονα με διαφορα στο μαυρο-ασπρο...βεβαια εκει μεσα υπηρχε αρκετο εως πολυ φως αλλα και ετσι να ειναι με προβληματιζει πολυ η αποδοση της πλασμα...επισης να πω για την αγορα ,αυτη θα γινει αμεσως μετα την καλοκαιρινη αδεια τελη Αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη...απλα θελω με την βοηθεια σας να κατασταλαξω επιτελους σε μαρκα/μοντελο γιατι εχω διαβασει και εχω δει αρκετες τηλεορασεις και παρολααυτα ειμαι ακομα πολυ μπερδεμενος...
 

giannisARIS

New member
3 June 2013
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορα νεας τηλεορασης

η f5000 ειναι σε προσφορα χωρις 3d.η f5500 στην αγορα της οποιας θα προχωρησω αυριο κιολας ειναι στα 990 χαμηλοτερη και πιστευω αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο vfm.
http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=10059

περιμενουμε εντυπωσεις
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Αγορα νεας τηλεορασης

να αναφερω μια προσωπικη εμπειρια.προχθες μεσα σε πολυκαταστημα ειχαν σε ενα πανελ της LG με 6 τηλεορασεις...η μια και μεγαλυτερη ηταν πλασμα και οι αλλες 5 λεντ...οι λεντ ειχαν εμφανως πολυ καλυτερη εικονα με διαφορα στο μαυρο-ασπρο...βεβαια εκει μεσα υπηρχε αρκετο εως πολυ φως αλλα και ετσι να ειναι με προβληματιζει πολυ η αποδοση της πλασμα...επισης να πω για την αγορα ,αυτη θα γινει αμεσως μετα την καλοκαιρινη αδεια τελη Αυγουστου αρχες Σεπτεμβρη...απλα θελω με την βοηθεια σας να κατασταλαξω επιτελους σε μαρκα/μοντελο γιατι εχω διαβασει και εχω δει αρκετες τηλεορασεις και παρολααυτα ειμαι ακομα πολυ μπερδεμενος...

Δες την Samsung 50F6400 από LED και την Panasonic 50ST60 από πλάσμα.

H 51F5500 θα άξιζε σαν αγορά στα 800-850 ευρώ (τόσο είχε πέρυσι η Ε550 την οποία αντικαθιστά).
 

giannisARIS

New member
3 June 2013
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορα νεας τηλεορασης

Δες την Samsung 50F6400 από LED και την Panasonic 50ST60 από πλάσμα.

H 51F5500 θα άξιζε σαν αγορά στα 800-850 ευρώ (τόσο είχε πέρυσι η Ε550 την οποία αντικαθιστά).

φιλε η Samsung 50F6400 ξεφευγει στην τιμη και η Panasonic 50ST60 αναφερει οτι ειναι 3D Ready....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Plasma και HD Ready είναι συνήθως 42"-43" μοντέλα και όχι της Panasonic. Επειδή αναφέρεις πως θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο, μην έχεις ιδαιίτερους ενδοιασμούς για την εικόνα που θα βλέπεις σε μια plasma. Αν μπορείς κάνε μια βόλτα σε κάποιο κατάστημα με αντίστοιχο φωτισμό με το δικό σου για να βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα.
 
Last edited: