sony KDL55HX750BAE2 η panasonic TX-L50ET60?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ikariwths

Established Member
6 February 2008
112
καλησπερα παιδια,ειμαι αναμεσα σε δυο τηλεορασεις,την 55αρα sony KDL55HX750BAE2 και την 50αρα panasonic TX-L50ET60.
με ενδιαφερει κυριως η εικονα σε 2d,με ενδιαφερει ιγο και το 3d βεβαια,κυριως θα ειναι συνδεδεμενη σε ενα μακ σαν οθονη ,και λιγοτερο σαν τηλεοραση,
η αποσταση ειναι 3μετρα και 20 εκατοστα.
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη .
ευχαριστω
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Σαν εικόνα λίγο καλύτερη η Sony , όμως σαν μενού/ρυθμίσεις/media player/smart tv με το ζόρι πιάνει την βάση.

Είναι βέβαια 55" οπότε καλύτερη από 50" για 3.2 μέτρα.

Αν δεν βλέπεις πολύ ποδόσφαιρο μπορείς να δεις και αυτή στα ίδια λεφτά...

http://www.skroutz.gr/s/2316979/LG-55LM640S.html
 

konilio

New member
3 September 2009
20
Θεσσαλονίκη
Το ίδιο ακριβώς δίλλημα έχω κι εγώ. Διαβάζω ότι η 50et60 έχει πολλή γυαλάδα, ενώ η 55hx750 έχει λίγο bleeding στο σκοτάδι, δε δίνει γυαλιά και χρειάζεται player. Τη θέλω και για 3d στα 2,7 μέτρα.
 

coolgreek

Senior Member
9 March 2012
390
καλησπερα παιδια,ειμαι αναμεσα σε δυο τηλεορασεις,την 55αρα sony KDL55HX750BAE2 και την 50αρα panasonic TX-L50ET60.
με ενδιαφερει κυριως η εικονα σε 2d,με ενδιαφερει ιγο και το 3d βεβαια,κυριως θα ειναι συνδεδεμενη σε ενα μακ σαν οθονη ,και λιγοτερο σαν τηλεοραση,
η αποσταση ειναι 3μετρα και 20 εκατοστα.
καθε βοηθεια ευπροσδεκτη .
ευχαριστω
Το ίδιο ακριβώς δίλλημα έχω κι εγώ. Διαβάζω ότι η 50et60 έχει πολλή γυαλάδα, ενώ η 55hx750 έχει λίγο bleeding στο σκοτάδι, δε δίνει γυαλιά και χρειάζεται player. Τη θέλω και για 3d στα 2,7 μέτρα.

Ότι είπε και ο Yperion, καλύτερη η sony σε 2d. Στο 3d είναι υποκειμενικό το θέμα καθώς η μια έχει ενεργό (sony) και η άλλη παθητικό (panasonic), αν και πολλοί προτιμούν παθητικό λόγω λιγότερης κούρασης και απαλλαγής απο ακριβά/βαρυά/επαναφαρτιζόμενα γυαλιά.
H 55hx750 δεν χρειάζεται να έχει bleeding αλλά μπορεί. Αλλά αυτό είναι μειονέκτημα της όλης τεχνολογίας edge led και μπορεί κάλλιστα να ισχύει και στην panasonic.
Για την γυαλάδα υπάρχει στην panasonic (η sony έχει ματ οθόνη) απλά με την άπλετη φωτεινότητα που μπορεί να βγάλει δεν δημιουργεί θέμα θέασης αλλά ενόχλησης.
Απο εκεί και πέρα ισχύει ότι όντως η sony δεν έχει γυαλιά μέσα (πρέπει να αγοραστούν εξτρά) και να προσθέσω οτι χρειάζεται τα δικά της.
Σε media player είναι καλύτερη η panasonic (μακράν δυστυχώς, στη sony απλά υπάρχει media player να βλέπεις καμιά φωτογραφία) αλλά αν θέλεις απροβλημάτιστη αναπαραγωγή, χωρίς κολλήματα κλπ συνιστάται εξωτερικός media player ούτως η άλλως.
Τέλος προσθέτω οτι η sony έχει μικρές γωνίες θέασης ενώ η panasonic πολύ καλύτερες (VA panle vs ips panel) ενώ η panasonic έχει χειρότερο μαύρο (=μικρότερη αντίθεση).

Αφού εξηγήθηκαν αυτά να προσθέσω (για άλλη μια φορά), Bigger=better:2thumb22sup: άρα sony! Αν ήταν και οι 2 στο ίδιο μέγεθος θα υπήρχε ανταγωνισμός!

ΥΓ: Και αυτά απο κάτοχο:afro: της panasonic L50ET60!!!
 

ikariwths

Established Member
6 February 2008
112
ευχαριστω,υπαρχει καποιο προγραμμα σε iphone k android για να χειριζεσαι και να αλλαζεις καναλια στη sony?
σα συμπερασμα προτιματε τη sony,παρολο που οπως ανεφερα οι 5 παραπανω ιντσες μου ειναι αδιαφορες...δηλαδη αν ηταν 50 και οι δυο παλι sony θα λεγατε ,καταλαβα καλα?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν ήταν και οι δυο 55" εγώ θα επέλεγα την Panasonic γιατί είναι πιο ολοκληρωμένη συνολικά σαν τηλεόραση λόγω αυτών που αναφέρω παραπάνω.
 

coolgreek

Senior Member
9 March 2012
390
ευχαριστω,υπαρχει καποιο προγραμμα σε iphone k android για να χειριζεσαι και να αλλαζεις καναλια στη sony?
σα συμπερασμα προτιματε τη sony,παρολο που οπως ανεφερα οι 5 παραπανω ιντσες μου ειναι αδιαφορες...δηλαδη αν ηταν 50 και οι δυο παλι sony θα λεγατε ,καταλαβα καλα?

Για τη sony δεν ξέρω αν έχει remote μέσω android αλλά λίγο πολύ όλες οι τηλεοράσεις έχουν πλέον οπότε σίγουρα κάτι θα υπάρχει, π.χ. με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό!
Απο εκεί και πέρα αν ήταν στις ίδιες ίντσες: ήδη έχω την panasonic et60:firstprize:, τι να προσθέσω; Απλά εγώ την προτίμησα λόγω καλύτερων γωνιών θέασης (μακρόστενο σαλόνι) και παθητικού 3d, απο εκεί και πέρα η panasonic έχει πιο εύκολο menu, καλύτερο media player (μου είναι αδιάφορο) και πολύ καλύτερη σχεδίαση! Η sony έχει καλύτερο 2d (καλύτερο μαύρο όπως προανέφερα) & καλύτερη κίνηση (200hz panel)...

Yperion: :worshippy:
 

Roulis

New member
9 September 2006
96
εχω tτη Sony εδω και λιγες μερες,
(1029 απο BK stores σε μια εργασιμη σπιτι μου με ελτα courier)

+ελαχιστο bleeding δυσκολα το καταλαβαινεις
+πολυ καλο χρωμα
-+καλο μαυρο (ειχα 3 plasma πριν)
+καλες συνδεσεις / εισοδοι εξοδοι
+ δε παρατηρησα lag (CoD online)
-χρειαζεσαι 3d glasses (sony only κανα 60αρι ευρω)
- χρειαζεσαι media player +60 ευρω

για μενα αν νομιζεις οτι χρειαζεσαι απαραιτητα τις smart / media player δυνατοτητες μια συγχρονης LED μην τη παρεις την 750 θα σου σπασει τα νευρα,
-το μενου ειναι δομημενο ετσι ωστε να χρειαζεται να παλευεις με το αθλιο κοντρολ,
-υπαρχουν δυο εφαρμογες για remote και χειρισμο των smart εφαρμογων ( εμενα στο nexus s δε δουλεψε καμμια)
- δεν υποστιριζει ασυρματο πληκτρολογιο ποντικι, οποτε μονο απο την εφαρμογη του κινητου ειναι η μονη σου ελπιδα αλλιως για να δεις ενα video στο youtube θα κανεις ενα μηνα.

Τα παραπανω πιστευω σε γενικες γραμμες ισχυουν σε πολλες απο τις smart TV’s και γενικα νομιζω o smart ενθουσιασμος φευγει με τη πρωτη βδομαδα. oi smart δυνατοτητες καθε χρονο θα ειναι και καλυτερες αλλα ο κοσμος νομιζει οτι η τηλεοραση ειναι PC


το θεμα ειναι να βρεις τη sony στο 1000ρικο
αν θε καιγεσαι για τα smart capabilities παρτη,
δινεις ενα χιλιαρικο και παιρνεις 55 ιντσες αξιοπρεπεστατες και ποιοτικες,
 
Last edited:

ikariwths

Established Member
6 February 2008
112
καταλαβα,η αντίστοιχη σε ποιοτητα εικονας lg ποια ειναι?εχω δυνατοτητα να παρω lg σε τιμη χαμηλοτερη απο αυτη του skroutz,αλλα θελω να τη κρατησω χρονια ,kai 2 lg που ειχα ως τωρα χαλασαν σε 2 χρονια,οποτε τη φοβαμαι λιγο
 

karatzas

Established Member
26 December 2012
134
Πάντως ο τίτλος του post μάλλον έχει ξεπεραστεί διότι sony55hx750 καινούργια δεν υπάρχει, ζήτημα είναι αν υπάρχει καμία εκθεσειακή.
 

ikariwths

Established Member
6 February 2008
112
κατέληξα λοιπον στις 50 ιντσες,οποτε πριν καταληξω εντελως και στο μοντελο ,οποιος μπορει ας μου πει μια γνωμη και για την lg 50la620,την la ομως οχι την lm,και πως βλεπει την εικονα της σε σχεση ,ε την panasonic
 

ikariwths

Established Member
6 February 2008
112
και γω προς τα κει προσανατολιζομαι,μπορω να τη βρω αρκετα πιο χαμηλα απο τη τιμη του σκρουτζ ομως και γιαυτο θελω να το μελετήσω πριν την απορρίψω,εδω στο forum δε την εχει παρει κανεις να μας κανει ενα review?δε βρηκα τιποτα...
 

coolgreek

Senior Member
9 March 2012
390
και γω προς τα κει προσανατολιζομαι,μπορω να τη βρω αρκετα πιο χαμηλα απο τη τιμη του σκρουτζ ομως και γιαυτο θελω να το μελετήσω πριν την απορρίψω,εδω στο forum δε την εχει παρει κανεις να μας κανει ενα review?δε βρηκα τιποτα...

Κι όμως υπάρχει ολόκληρο θέμα:2thumb22sup:. Μάλιστα είμαι και εγώ κάτοχος της εν λόγω panasonic (50'' ET60), όπως και ο underdog!

Ομώνυμο θέμα εδώ,
Εντυπώσεις (δικές μου) εδώ.