Μπομπινόφωνα

hiendmaniac

New member
12 May 2007
27
ΑΘΗΝΑ
Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΑ.
ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΥΛΙΚΟ (ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ).ΑΛΛΑ ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΠΟΤΕ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΡΤ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Μη μου βαζεις ιδεες... Μοιαζει λιγο πισωγυρισμα,αλλα ακομα δεν εχω ξεχασει πως παιζανε! Αλλα υλικο? Ειναι ενα θεμα...
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Είχα μπομπίνα.
Βασικά έχω ακόμα μία αλλά δεν δουλεύει σωστά.
Αυτή που είχα ήταν τζετ (UHER).
Την έδωσα στον συγχωρεμένο τον Σπύρο που ήταν συλλέκτης.
Ήχος αξεπέραστος μόνο βέβαια στα 15ips.
Ευχρηστία τραυματική...
Συντήρηση επίπονη.
Κόστος χρήσης μεγάλο (ταινίες)
Ανταλλακτικά (κεφαλές, ιμάντες. ρόλερ, κάπσταν) άκρως δυσεύρετα...

Όσες άκουσα ήταν αναλογικές.
Ποτέ μου δεν έτυχε να ακούσω μία ψηφιακή.
Άραγε ποιές να παίζουν καλύτερα????
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

ΤΑ ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ HI END ? Ή ΕΙΝΑΙ HI END ΣΥΣΚΕΥΕΣ?

Τι ερώτηση είναι αυτή; Τα μαγνητόφωνα ανοιχτής ταινίας (open reel tape decks) είναι οι ΚΑΤ' ΕΞΟΧΗΝ hi-end συσκευές.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: Απάντηση: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Τι ερώτηση είναι αυτή; Τα μαγνητόφωνα ανοιχτής ταινίας (open reel tape decks) είναι οι ΚΑΤ' ΕΞΟΧΗΝ hi-end συσκευές.

Είναι πράγματι να απορρεί κανείς!! Έχεις δίκιο.
Αν δεν είναι Hi- End τα μπομπινόφωνα [πχ Studer C-37 λαμπάτο δεκαετίας 60] τότε τί θα μπορούσε να είναι;Τα προϊόντα [δίσκοι βινυλίου/κασέτες/cd] που κατασκευάζονται από την πηγή που είναι το μπομπινόφωνο!!!!! Λ.Σ.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,884
GLYFADA
Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Τα παλιά χρόνια που ακούγαμε από μπομπίνα θυμάμαι την συγκίνηση που προκαλούσε ο ήχος, η διαφορά από τα τότε καλύτερα μέσα ήταν τεράστια.
Σήμερα αν κάποιος έχει υλικό όπως είπε και ο Δημήτρης πραγματικά αξίζει τον κόπο.
Σε κάποιες εκθέσεις του εξωτερικού παίζουν ως demo με το Nagra κάποια tapes και αυτό που ακούγεται είναι τουλάχιστον ότι καλύτερο...

Σύμφωνα με τον F. Rasmussen (ιδιοκτήτη της Gryphon) ο οποίος έχει συλλογή από 2000 περίπου tapes οι περισσότερες αντίγραφα από τα master-tapes (connections!) - δεν υπάρχει πικάπ ή cdplayer (οποιασδήποτε τιμής) που να μπορεί να φτάσει τον ήχο αυτό.
Δεν έχω κανένα λόγο να μην το πιστέψω!

Και αν μπορούσα θα έπαιρνα τη συνδρομή από τα tapes που θα κυκλοφορήσουν, ευτυχώς κάπου έχω ένα θηριώδες TEAC μπομπινόφωνο και επίσης ένα καλό αρχείο από φίλο με 10δες Ampex.
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Κοψ o Ρασμούσεν έχει δίκιο.
Πάντως όταν κάνουν demo συστήματα μέσω μπομπινόφωνου, κλέβουν λίγο...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Μεταξύ μας και το 3 3/4 που έχω παίζει priests.... (και μονοφωνικό περικαλώ)
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,884
GLYFADA
Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Γιάννη, ο Rasmussen δεν τα χρησιμοποιεί από όσο ξέρω σε demo αφού προβάλλει το δικό του cdplayer, παραδέχεται την ανωτερότητα του ως μέσου και δημόσια και τα απολαμβάνει στο studio του δημιουργώντας φυσικά -μέσω των ακουσμάτων αυτών- τις διάσημες ηχο-μηχανές του.

Αντιθέτως τα master tapes σε demo χρησιμοποιεί ο Peter mcGrath της Wilson specialties αποδεικνύωντας το ατελές των πηγών μας. Από την άλλη η Wilson (για να μην "κλέβει") χρησιμοποιεί και ως πηγή ipod, για να προβάλλει τα ηχεία της θεωρώντας τα ως σημαντικότερα στην αλυσίδα σε αντίθεση ας πούμε από την Linn (ακριβώς το αντίθετο δηλαδή).

Προσωπικά εκτιμώ περισσότερο τον Δανό.
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Απάντηση: Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Γιάννη, ο Rasmussen δεν τα χρησιμοποιεί από όσο ξέρω σε demo αφού προβάλλει το δικό του cdplayer, παραδέχεται την ανωτερότητα του ως μέσου και δημόσια και τα απολαμβάνει στο studio του δημιουργώντας φυσικά -μέσω των ακουσμάτων αυτών- τις διάσημες ηχο-μηχανές του.


Προσωπικά εκτιμώ περισσότερο τον Δανό.

Τα χρησιμοποιει ομως ως reference για την κατασκευη τον προιoντων του!:grinning-smiley-043
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

Μεταξύ μας και το 3 3/4 που έχω παίζει priests.... (και μονοφωνικό περικαλώ)

Και το δικό μου ΑΚΑΙ GX-650D (3 μοτέρ, 3 κεφαλές, 2πλό capstan) στα 3 3/4 παίζει εκπληκτικά απόκριση συχνότητος έως 20.000 Hz σε αυτή την ταχύτητα.
Στα 15 ips φθάνει τα 30.000 Hz
 
Re: ΜΠΟΜΠΙΝΟΦΩΝΑ

A700-12.jpg


Telefunken%20M5-aperto.jpg


Nagra%20IS-1.jpg


Αν δεν είμαι σε θέση ν'ακούσω τα ανωτέρω, θα ήθελα τουλάχιστον να τα βλέπω να γυρνάνε:grinning-smiley-043