DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

19 June 2006
35,671
Ας ανοίξουμε και ένα θεματάκι για DIY οθόνες.

Είναι αλήθεια ότι πολλά υλικά μπορούν να χρησιμεύσουν ως οθόνη. Από μελαμίνες, κόντρα πλακέ, mdf, blackout ύφασμα, γυψοσανίδες μέχρι πλαστικά και laminate. Είναι καλή ευκαιρία να μαζέψουμε τις εντυπώσεις μας από διάφορα υλικά που χρησιμοποιούμε ως οθόνες και γιατί όχι να τεστάρουμε την απόδοσή τους σε σχέση με τα παραδοσιακά πανιά.

Βασικά, μιλάμε για σταθερές κατασκευές, αλλά, αν κάποιος έχει κατασκευάσει και αναδιπλούμενη DIY οθόνη, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μαθαίναμε από την εμπειρία του.:smile:

Ήδη δουλεύω μια οθονούλα και πιθανότατα αύριο να έχω τελειώσει. Θα ανεβάσω φωτογραφικό υλικό καθώς και εντυπώσεις.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Ωραίο νήμα,να μην κανουμε μόνο τους ....μπογιατζήδες :p

Καποιά στιγμή, αν βρω ύφασμα για 130+ οθόνη, λεω να φτίαξω μια για τον benQ.
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Nice Bill!!:a0210::a0210:

Καταπληκτικό υλικό, υποστηρίζουν οι ντιούηδες Αμερικανοί ότι είναι το λευκό laminate, όμως, όσο και να έψαξα στο παρελθόν δεν βρήκα μεγάλο μονοκόμματο φύλλο. Είχα επικοινωνήσει παλιότερα με τον αντιπρόσωπο της εταιρείας που διαθέτει μεγάλα κομμάτια, όμως, δεν τον είδα ζεστό όταν του μίλησα για ένα. Μάλλον δουλεύουν περισσότερο χονδρική.
 

Takeshy

AVClub Enthusiast
22 August 2012
1,200
Να πω και εγω τις εντυπώσεις μου..
Χρησιμοποίησα μελαμινη 8χιλ την οποία ασταρωσα δυο χέρια και την εβαψα με το Franky..
Το αποτέλεσμα εκπληκτικό (τέλεια επιφάνεια) και πολυ χαμηλό κόστος (80 ).
Εάν υπάρχει δυνατότητα σταθερής οθόνης δεν βρίσκω λόγο για να μην χρησιμοποιήσουμε κάτι τέτοιο και μάλιστα με ουδέτερο χρωμα το οποιο μεν κόβει φως για το 3d..καθαρά θέμα επιλογών..
Βασικά μια λύση εάν είσαι φανατικός του 3d είναι να έχεις άλλη οθόνη και μάλιστα 16:9 ,λευκή όπως black out ,έτσι ώστε να εξασφαλίσουμε τον καλύτερο συνδυασμό..εννοείται η σταθερή σε φορμά 235:1.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Εγώ έβαλα γυψοσανιδα σε μεταλλικές βάσεις πάνω στον τοίχο. Στοκαριστηκε τριφτηκε και βάφτηκε άσπρη.
Μπορείτε να δειτε και φωτό στο νήμα της παρουσίασης!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος εώς τώρα.
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Re: Απάντηση: DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

Έχω την εντύπωση ότι το μπλακάουτ δεν βγαίνει τόσο μεγάλο. Πάμε γι' άλλα...

Έχω παραγγείλει blackout ύφασμα για να φτιάξω μια εξωτερική οθόνη για τον κήπο.
Το ύφασμα έχει πλάτος 2.80, οπότε σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να φτιάξω μια μέγιστη οθόνη 2.80x1.57m (πρακτικά κάτι μικρότερο μιας και θα χρησιμοποιηθεί λίγο ύφασμα για στήριξη στις άκρες). Σε ίντσες είναι 126".
Μετά όμως σκέφτηκα πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το 2.80 για την πλευρά του ύψους της οθόνης και όχι για το πλάτος της. Έτσι υπολογίζω περίπου να μου βγει 3.10x1.74m=>140"
Πάντως το μέγιστο που θα μπορούσε να φτιάξει κανείς είναι 220" (5.00x2.80m)

Το πλαίσιο λέω να το φτιάξω από ξύλινο καδρονι 5x5cm βιδωμένο στις γωνίες και ενώσεις με μεταλλικά Τ και γωνιές.
Μετά λέω να περάσω στο ύφασμα μεταλλικά grommets, ή τρουκς, ανά 20cm και να περάσω ένα σχοινάκι τεντώνοντας το ύφασμα πάνω στα περιφερειακά καδρόνια του πλαισίου. Και μετά για να καλύψω τα grommets και το ξύλο που θα φαίνεται να βάλω με κάποιο τρόπο, velcro με κάποιο μαύρο ύφασμα.
Είδωμεν
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

Έχω παραγγείλει blackout ύφασμα για να φτιάξω μια εξωτερική οθόνη για τον κήπο.
Το ύφασμα έχει πλάτος 2.80, οπότε σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να φτιάξω μια μέγιστη οθόνη 2.80x1.57m (πρακτικά κάτι μικρότερο μιας και θα χρησιμοποιηθεί λίγο ύφασμα για στήριξη στις άκρες). Σε ίντσες είναι 126".
Μετά όμως σκέφτηκα πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το 2.80 για την πλευρά του ύψους της οθόνης και όχι για το πλάτος της. Έτσι υπολογίζω περίπου να μου βγει 3.10x1.74m=>140"
Πάντως το μέγιστο που θα μπορούσε να φτιάξει κανείς είναι 220" (5.00x2.80m)

Το πλαίσιο λέω να το φτιάξω από ξύλινο καδρονι 5x5cm βιδωμένο στις γωνίες και ενώσεις με μεταλλικά Τ και γωνιές.
Μετά λέω να περάσω στο ύφασμα μεταλλικά grommets, ή τρουκς, ανά 20cm και να περάσω ένα σχοινάκι τεντώνοντας το ύφασμα πάνω στα περιφερειακά καδρόνια του πλαισίου. Και μετά για να καλύψω τα grommets και το ξύλο που θα φαίνεται να βάλω με κάποιο τρόπο, velcro με κάποιο μαύρο ύφασμα.
Είδωμεν

Πολύ ωραία ιδέα!!:a0210::a0210:

Όμως, κάτι μου διαφεύγει...

Αν βάλεις το μπλακάουτ καθ' ύψος για να πάρεις πιο μεγάλη οθόνη, τα δύο κομμάτια θα τα ράψεις στη μέση?:nounder:

Έχω την εντύπωση πως θα φαίνεται η ραφή.
 
19 June 2006
35,671
Να πω και κάτι άλλο, μιας και το πείραμα με τα PVC δάπεδα τελείωσε επιτυχώς.

Όπως έγραψα πιο πάνω, δεν μπόρεσα να βρω λαμινέιτ μονοκόμματο σε μεγάλες διαστάσεις. Η φλούδα του λαμινέιτ είναι ίδια με αυτή της μελαμίνης, ο λεγόμενος βακελίτης με πολύ μικρό πάχος (1-2 χιλιοστά). Βασικά, αυτό είναι που μας ενδιαφέρει. Φύλλο βακελίτη ή φορμάϊκας που θα εφαρμόσουμε στο DIY κάδρο μας, με βίδωμα στις άκρες και αφρώδη αυτοκόλλητη ταινία. Η λύση αυτή είναι καλύτερη από τη μελαμίνη διότι η μελαμίνη δεν βγαίνει κάτω από 0,8 εκατοστά πάχος κάνοντάς δύσκολη στη μεταφορά λόγω σχετικής ακαμψίας. Το φύλλο των 2 χιλιοστών σίγουρα είναι πιο εύκαμπτο ώστε να μεταφερθεί σε ελαφριά κουλούρα και να μπει στον χώρο μας χωρίς να χρειαστεί να γκρεμίσουμε το σπίτι!!:Banane0:

Αν δε, βρούμε και ματ φινίρισμα, πιθανότατα δεν θα χρειαστεί ούτε καν βάψιμο. Όποιος βρει κάτι, ας το αναφέρει.:smile:
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

Πολύ ωραία ιδέα!!:a0210::a0210:

Όμως, κάτι μου διαφεύγει...

Αν βάλεις το μπλακάουτ καθ' ύψος για να πάρεις πιο μεγάλη οθόνη, τα δύο κομμάτια θα τα ράψεις στη μέση?:nounder:

Έχω την εντύπωση πως θα φαίνεται η ραφή.

Όχι. Θα είναι μονοκόματο το κομμάτι.
Το πλάτος του υφάσματος είναι 2.80 και παρήγγειλα μήκος 3.20μ (τρέχον μέτρο). Άρα θα έχω μια μονοκόματη επιφάνεια 2.80x3.20μ. Το 3.20 θα αποτελέσει την οριζόντια διάσταση της οθόνης, μιας που είναι και η μεγαλύτερη. Αυτό που θα πρέπει να κάνω είναι να κόψω το 2.80 και να το κάνω 1,80μ μιας και περισσεύει.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

Όχι. Θα είναι μονοκόματο το κομμάτι.
Το πλάτος του υφάσματος είναι 2.80 και παρήγγειλα μήκος 3.20μ (τρέχον μέτρο). Άρα θα έχω μια μονοκόματη επιφάνεια 2.80x3.20μ. Το 3.20 θα αποτελέσει την οριζόντια διάσταση της οθόνης, μιας που είναι και η μεγαλύτερη. Αυτό που θα πρέπει να κάνω είναι να κόψω το 2.80 και να το κάνω 1,80μ μιας και περισσεύει.

Μάλιστα! Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν τόσο μεγάλα μπλακάουτ. Είναι εύκολο να μας πεις από που το πήρες?
 

johnnyw

New member
21 May 2007
77
Αυτά τα υφάσματα δεν νομίζω να κάνουν διότι ειναι μπρος - πίσω ύφασμα. Δεν σου δίνουν αυτή την επίπεδη ματ υφή που έχει η πίσω πλευρά του παλαιού τύπου.
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Μακάρι να μην είναι έτσι πάντως. Σε ότι αναζήτηση έκανα σχετικά με χρήση του blackout για οθόνη προβολής, δεν διάβασα πουθενά για διάκριση παλιού/νέου τύπου και μειονεκτήματα.
 

johnnyw

New member
21 May 2007
77
Το εύχομαι φίλε! Εγώ ύστερα από πολύ ψάξιμο, σταμάτησα διότι ενώ βρίσκω την νέα έκδοση κουρτίνας (ύφασμα μπρος πίσω) δεν βρίσκω την παλαιά αμερικανικού τύπου! Αυτή από τη μεριά του πλαστικού θυμίζει ένα σχεδόν άριστα βαμμένο τοίχο με ματ πλαστική μπογιά! Και νομίζω, από όσα έχω διαβάσει ότι αυτό ειναι το ζητούμενο. Εύχομαι το αποτέλεσμα που θα έχεις να ειναι θετικό διότι εγώ έχω αφήσει στην άκρη την κορνίζα για τη οθόνη 132" περίπου ιντσών που ετοιμαζω.
 
19 June 2006
35,671
Για όσους πειραματίζονται με άλλα υλικά, να πω ότι πολύ πολύ καλή λύση είναι το φύλο PVC 3 ή 5 χιλιοστών. Τελαρώνετε και τελειώσατε!!

Οι μέγιστες διαστάσεις του είναι 3χ2 μέτρα, αλλά, βγαίνει και σε πιο μικρά φύλλα. Φυσικά, υπάρχει και η λύση 8-10-12 χιλιοστών (η οποία είναι πιο ακριβή) χωρίς τελάρωμα. Απλά κρεμάτε και είστε έτοιμοι!!
 

demetris

Established Member
12 January 2013
161
Re: Απάντηση: DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

Σήμερα πήρα το ύφασμα και τα υπόλοιπα υλικά. Δεν έχω αποφασίσει για το πως θα κρεμάσω/τεντώσω το ύφασμα στο τελάρο ακόμα. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες φυσικά. Το ύφασμα, όντως είναι όπως λέει ο johnnyw, έχει δηλαδή την ίδια υφή και στις δυο πλευρές.

Τι μειονεκτήματα έχει μια τέτοια επιφάνεια;
Είχα κάνει δοκιμή πάνω στο ύφασμα της τέντας που έχω στην αυλή, και μπορώ να πω πως ήταν οκ. Μάλιστα το φως διαπερνούσε την τέντα και φώτιζε ελαφρά και στην πίσω μεριά.
Ελπίζω σήμερα το απόγευμα να ξεκινήσω την κατασκευή.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: DIY οθόνες. Κατασκευές και υλικά.

Είχα κάνει δοκιμή πάνω στο ύφασμα της τέντας που έχω στην αυλή, και μπορώ να πω πως ήταν οκ. Μάλιστα το φως διαπερνούσε την τέντα και φώτιζε ελαφρά και στην πίσω μεριά.

Ακριβώς αυτό, δεν πρέπει να συμβαίνει...θέλουμε όλο το φως να ανακλάται και όχι να χάνεται. Τώρα αναγκαστικά με το τέντωμα, θα χάνεις λίγο φως. Εντάξει, δεν είναι και προς θάνατον..δοκίμασε με καρφωτικά κοντά το ένα στο άλλο, φτιάχνοντας πρώτα τις γωνιές και μετά το υπόλοιπο.

Καλές κατασκευές να έχεις!!-bye-