Anti-Virus, ναι ή όχι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα Antivirus;


  • Total voters
    0

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Χρησιμοποιείτε κάποιο πρόγραμμα antivirus;
Αν ναι ποιο; το lookout τι λέει;
Χρειάζεται λέτε ή όχι;
Πόσο μπορεί ένα τέτοιο πρόγραμμα να επιβαρύνει το τηλέφωνο;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Anti-virus ναι ή όχι;

Έχω το Lookout στο κινητό, περισσότερο ως "αντικλεπτικό". Στην ταμπλέτα τίποτα.
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: Anti-virus ναι ή όχι;

Εγω χρησιμοποιω το trust go security και πολλες φορες μου εχει πεταξει μυνημα για κακοβουλο λογισμικο το οποιο και δεν εγκατεστησα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Προφανώς για εφαρμογές εκτός play-store έτσι;


Έχω το Lookout στο κινητό, περισσότερο ως "αντικλεπτικό". Στην ταμπλέτα τίποτα.

Επηρεάζει την απόδοση του;
Ποιο κινητό αν επιτρέπεται;
 
Last edited by a moderator:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Anti-virus ναι ή όχι;

Μα καλά οι εφαρμογές εντός play store παίζει να έχουν ιούς;

Όχι δεν παίζει να έχει malware αλλά ποτέ δε μπορείς να είσαι 100% σίγουρος.
Το lookout είναι καλό το χρησιμοποιώ μόνιμα.
Και ναι μου έχει βγάλει ειδοποίηση για μια εφαρμογή από το Play Ότι είναι spyware. Κάποιο παιχνίδι που πήγα να κατεβάσω, free και καλά. Αλλά ζητούσε πρόσβαση μέχρι και ποιους έχω πάρει τηλέφωνο.
H lookout το χαρακτήρισε spyware, και εάν θες την άποψη μου, είμαι και εγώ από τότε πιο προσεκτικός στο τι ζητά κάθε free εφαρμογή. Κάποιοι developers δεν είναι τόσο ‛τίμιοι’ .
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Anti-virus ναι ή όχι;

Οι περισσότερες αναφορές γίνονται από τις ίδιες τις εταιρίες που κατασκευάζουν antivirous. Μπορεί να τα γράφουν επίτηδες για να προωθήσουν τα προιόντα τους, αλλά μπορεί και να υπάρχουν οι κίνδυνοι και να τα γράφουν αυτοί γιατί αυτοί μόνο μπορούν να τα βρουν.
Το σύστημα android από κατασκευής του δεν είναι και το πιο ασφαλές:
http://www.4news.gr/ετήσια-αύξηση-600-στις-επιθέσεις-σε-κινη/
Φυσικά στο Google Store οι κίνδυνοι είναι πολύ μικρότεροι, αλλά σύμφωνα με τις εταιρίες προστασίας και εκεί πότε πότε υπάρχει θέμα:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=227405&catID=22
Οι κίνδυνοι που υπάρχουν από κακόβουλο λογισμικό μπορεί ίσως να είναι μεγάλοι. Γιατί κοιτώντας τις άδειες που έχουν οι εφαρμογές βλέπουμε ότι οι περισσότερες από αυτές έχουν εξωφρενικές άδειες. Πρόσβαση στα μηνύματα μας (άρα μπορούν να στέλνουν μηνύματα όπου θέλουν), στις κλήσεις μας (δηλαδή κλήσεις όπου θέλουν), στο δίκτυο (βασικά για διαφημίσεις αλλά μπορούν άνετα να στείλουν όλα τα δεδομένα μας όπου θέλουν), στην κάμερα μας (άρα να τραβάν φωτογραφίες σε ότι βλέπουν και με την άδεια για το δίκτυο να τις στέλνουν όπου θέλουν) κτλ. Δύσκολα όλα αυτά βέβαια, αλλά οι άδειες που έχουν τους δίνουν αυτή την δυνατότητα αν θελήσουν:
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=239544&catID=22
Όλα τα links είναι λίγο παλιά και υπάρχουν σε άλλο thread, αλλά τα ξαναανεβάζω για δείξω τους κινδύνους που μας επισημαίνουν. Όπως είπα μπορεί όλα αυτά να είναι παραμύθια, αλλά καλού κακού εγώ έχω βάλει antivirus. Δεν βλέπω διαφορά πριν και μετά την τοποθέτηση από μεριάς κατανάλωσης επεξεργαστή, αλλά μόνο στην μνήμη που τρώει, γιατί έχω αδύναμο κινητό και πρέπει έτσι και αλλιώς να κάνω οικονομία στην μνήμη. Είναι ενδιαφέρον ότι για μερικές μέρες είχα δύο antivirus μαζί γιατί είχα ένα και ήθελα να δοκιμάσω και ένα άλλο. Κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με τα Windows του υπολογιστή που με δύο antivirus κλατάρουν. Επίσης τα περισσότερα έχουν και άλλες δυνατότητες μαζί με το antivirus και μπορούν να αντικαταστήσουν κάποιες άλλες εφαρμογές. Πχ διέγραψα το πρόγραμμα data counter που είχα γιατί είχε μέσα το antivirus που χρησιμοποιώ, και πολύ καλό μάλιστα. Μία η άλλη στην μνήμη που γλίτωσα και είμαι εντάξει.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Όντως ελάχιστα τα προβλήματα στο Play store
Τα όποια malware συνήθως είναι σε markets / appstores τρίτων, κινέζων κ.ο.κ.
Ή από torrents

Παραμένω πιστός στο δωρεάν lookuot, και συγχρόνως έχω να πώ τα καλύτερα για το ακριβό fsecure.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Άρα Τάσο χρησιμοποιείς anti virus...
Προσωπικά το 99,9% των εφαρμογών που χρησιμοποιώ είναι από το Play οπότε δεν ξέρω αν μου είναι αναγκαίο!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Εχω βαλει το avg και στο κινητο και στο ταμπλετ.
Το προτεινει (ή μαλλον μονο αυτο εχει )η Samsung στο δικο της "market"και σκεφτηκα οτι για να το επιτρεψουν, μαλλον κατι θα κανει.
Λαθος σκεψη εκανα λετε?!


Άρα Τάσο χρησιμοποιείς anti virus...
Προσωπικά το 99,9% των εφαρμογών που χρησιμοποιώ είναι από το Play οπότε δεν ξέρω αν μου είναι αναγκαίο!!
Μαϊκ,οταν μπαινουμε στο ιντερνετ ομως?
Εκει δεν χρειάζεται?
 
Last edited by a moderator:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Εχω βαλει το avg και στο κινητο και στο ταμπλετ.
Το προτεινει (ή μαλλον μονο αυτο εχει )η Samsung στο δικο της "market"και σκεφτηκα οτι για να το επιτρεψουν, μαλλον κατι θα κανει.
Λαθος σκεψη εκανα λετε?!

Μιχάλη μάλλον λάθος σκέψη, πάντα πίστευα ότι είναι πολύ βαρύ, ελπίζω να μην αγόρασες εμπορική άδεια, προτείνω είτε το ελεύθερο AVAST είτε το ESET.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Άρα Τάσο χρησιμοποιείς anti virus...
Προσωπικά το 99,9% των εφαρμογών που χρησιμοποιώ είναι από το Play οπότε δεν ξέρω αν μου είναι αναγκαίο!!

Ναι χρησιμοποιώ,
Η όχληση είναι πραγματικά πολύ μικρή
Οπότε γιατί όχι ?

Μια φορά με είχε ειδοποιήσει για ένα RPG που έπαιζα και ότι τελικά μας κάνουν track, αντίθετα με ότι υπόσχονταν.
Και έτσι το πέταξα.
Την ίδια μέρα πάνω κάτω όλα τα AV το απέκλισαν το παιχνίδι για τον ίδιο λόγο.
Κρίμα γιατί ήταν καλό παιχνιδάκι (συγνώμη που δε το θυμάμαι το όνομα του τώρα), απλά πήγε να το παίξει κουτοπόνηρος ο developer.
Δηλαδή την πάτησα και εγώ, την πάτησε και αυτός τελικά.
Εν τέλει αν σκευθεί κανείς ποσες άλλες εφαρμογές σου λενε από μονες τους ότι σε παρακολουθούν και δε μας νοιάζει
Ή αν σκεφτούμε το πόσοι άλλοι μπορεί να μας παρακολουθούν και να μην το μάθουμε (τι έχουμε ακούσει τόσα χρόνια για εφαρμογές της ίδιας της google kai apple και παλιότερα tracking, maps, wifihotspot log, location etc.)
Δεν ήταν ούτε ο χειρότερος ιος ούτε το χειρότερο malware
Αλλά από την άλλη, καλή φάση που την ίδια μέρα εξαφανίστε το συγκεκριμένο παιχνίδι από όλους όσους είχαμε AV.

H fsecure, όντως φαίνεται σε τεστ να έχει την καλύτερη ποιότητα, αλλά με τόσοσα που κοστίζει υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιες. ΙΜΗΟ Μονο για business use.

Τέλος, όλα τα AV, σου δίνουν και κάτι έξτρα, κάποιο backup, ή find-my-phone ή κάτι αντίστοιχο έξτρα. Γιατί όχι αρα, με δυο τρία ταπ ταπ, έχουμε ένα μικρό AV, το οποίο , λίγο ενοχλεί, και τελικά βοηθάει.

ΥΓ. πραγματικό κακό malware, ακόμα να δώ σε κινητό γνωστών και φίλων. Ακόμα δεν έχω κανένα παράδειγμα κάποιου φίλου που να την πάτησε άσχημα.
Απλά γιατί κανείς δεν πήγε να κατεβάσει 1000 σπασμένα παιχνίδια από ανώνυμες πηγές και ρώσικα τορενταδικα. Εάν κάποιος κατεβάσει 1000 παίγνια από ανατολάς, ας είναι σίγουρος ότι εκεί μέσα θα είναι κρυμμένα πολλά και διάφορα χαζά ή πιο έξυπνα ζωύφια.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Εγώ παιχνίδια δεν παίζω οπότε τέτοιο θέμα δεν έχω.
Ούτε κατεβάζω άσχετα προγράμματα από όπου να 'ναι... ακόμα και τα εκτός πλέι είναι από συγκεκριμένες επώνυμες πηγές.

Για δωρεάν πιο προτείνεις τελικά; Αυτό που λες ποιο πάνω;


Μαϊκ,οταν μπαινουμε στο ιντερνετ ομως?
Εκει δεν χρειάζεται?

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια!
Νομίζω για νορμάλ χρήση όχι!
Αν τώρα πάμε σε εντελώς "κουφούς" ιστότοπους και ακολουθούμε τα πιο περίεργα λινκ, ίσως!!


Παραμένω πιστός στο δωρεάν lookuot, και συγχρόνως έχω να πώ τα καλύτερα για το ακριβό fsecure.

Τάσο το lookout εννοείς ναι;;
 
Last edited by a moderator:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τάσο το lookout εννοείς ναι;;

Ναι συγνώμη, το lookout
σήμερα από βιασύνη , έχω γεμίσει τον τόπο ορθογραφικά, όποτε συγνώμη σε όλους :)
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Είχα antivirus, αλλά μετά την πρώτη σάρωση δεν είχε χρησιμεύσει κάπου. Και λόγω της μικρής μνήμης το έβγαλα. Βοηθάει βέβαια ότι κατεβάζω μόνο από το market ή από πολύ έγκυρο site για κάποια πράγματα που αποκλείει το market, λόγω μίας κακής εμπειρίας από "πλάγιο" κατέβασμα στο παρελθόν. Και δεν χρησιμοποιώ το android για σερφάρισμα σε τελείως άγνωστα sites αφού έχω καλομάθει από τις μπάρες ασφαλείας McAfee Site Advisor και WOT για υπολογιστή. Δεν έχω βρει κάτι ανάλογο στα android, και για άγνωστο ψάξιμο χρησιμοποιώ μόνο το pc.
Αλλά χρησιμοποιώ το Clean Master. Εκτός από το 1 εκατομμύριο άλλες δουλειές που κάνει (όπως καθαρισμό σκουπιδιών, task manager, κ.α.) στις τελευταίες εκδόσεις συνεργάζεται και με μία σουίτα ασφαλείας που έχουν οι ίδιοι, που την διαφημίζουν με θριαμβευτικά σχόλια και κριτικές. Δεν ξέρω αν ισχύουν.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cleanmaster.security
Υπάρχει σύνδεσμος για να κατεβάσω την πλήρη δωρεάν έκδοση, αλλά δεν το έχω κάνει για οικονομία στην μνήμη. Αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται. Ήδη στις λειτουργίες του Clean Master έχει επιλογή για σάρωση εφαρμογών, κάρτας κτλ, σαν να υπάρχει ήδη antivirus. Κάνει όντως σάρωση όπως διαπίστωσα. Και παρακολουθεί κάθε εγκατάσταση όπως πχ τις αναβαθμίσεις από το Google Market όπου βγάζει παράθυρο για την ασφάλεια της νέας εφαρμογής.
Επίσης έχει λέει επιλογή για ασφαλή περιήγηση στο internet, που δεν έχω διαπιστώσει αν λειτουργεί αφού δεν κάνω ταρζανιές στο internet στα android μου. Πάντως λέει ότι είναι ενεργή.
Δηλαδή ένα κομμάτι της σουίτας είναι ενσωματωμένο στο Clean Master που ήδη χρησιμοποιούσα, οπότε είμαι καλυμμένος και από antivirus. Και χρησιμοποιεί την ίδια μνήμη που έτσι και αλλιώς χρησιμοποιούσε, αφού το Clean Master τρέχει συνέχεια. Αλλά έτσι και αλλιώς το χρησιμοποιούσα.

Επεξεργασία: Και η βαθμολογία του AV Test για τον Μάρτιο. Πατήστε εκεί που λέει Mobile. Το Clean Master είναι το KS Mobile που λέει στην λίστα. Όντως καλή βαθμολογία.
http://www.av-test.org/en/home/
 
Last edited: