[Επίσημο] Nokia Lumia 1020

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mech_eng

Established Member
11 November 2011
274
The Nokia Lumia 1020 is a new camera phone with a second-generation 41-megapixel sensor, six-element f/2.2 Zeiss lens, optical image stabilisation, mechanical shutter, Windows Phone 8 operating system and PureView technology on board. Using a new feature called dual capture, the Nokia Lumia 1020 simultaneously takes a high resolution 38 megapixel image and creates a 5-megapixel picture that is easier to share to social networks. Other highlights include a 4.5" PureMotion HD+ OLED screen with a resolution of 334ppi, Gorilla Glass 3, 2GB RAM, 32GB/64GB internal storage and a 2-megapixel secondary camera module. The Nokia Lumia 1020 will launch first in the US exclusively with AT&T, with sales expected to start on July 26 at a price of $299.99 on a two-year contract. An optional Nokia Camera Grip adds a shutter release and tripod mount, and is expected to be available this month for an estimated retail price of $79.
Nokia-Lumia-1020-550x281.jpg
http://www.photographyblog.com/news/nokia_lumia_1020/
 
Last edited by a moderator:

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Nokia Lumia 1020. One last view from the top. Συμπόρευση..

Όντας απογοητευμένος χρήστης iOS, υπερευχαριστημένος χρήστης Android και απογοητευμένος "δοκιμαστής" (για 1-2 βδομάδες) Windows 8 είχα "παραμερίσει" στο μυαλό μου τα Windows Phone. Σκεφτόμουν: "τι παραπάνω να προσφέρει από το πλήρες Android?", "μα specs είναι αυτά?", "η Samsung και άλλοι τα παρατάνε. Έχεις λεφτά για πέταμα?" και αδιαφορούσα. Ένας φίλος μου, ώριμος τεχνολογικά άνθρωπος ακολουθούσε την Νοκια σε όλα της τα βήματα και παρόλες τις πληγές της την εμπιστευόταν. Αυτός ήταν ένα κουδουνάκι που χτυπούσε κάπου μακριά. Είχα μια καλή επιδότηση για κινητό, εγώ είχα το Note2 και φυσικά ήμουν ευχαριστημένος αλλά η μάνα μου, μου έλεγε: "δεν θα μου πάρεις κινητό με αφής? Βλέπεις με τι κυκλοφορώ?", εγώ: "ρε μάνα, έχεις υπομονή να μάθεις τις οθόνες αφής?", απάντηση: "εδώ έχω υπομονή 50 χρόνια απέναντι στον πατέρα σου, η οθόνη αφής θα με λυγίσει??", γέλιο ο πατέρας, γέλιο και εγώ. Και αρχίζω το ψάξιμο για τον ιδανικό συνδυασμό μεγέθους συνολικού αλλά και αξιοπρεπους μεγέθους/ποιότητας οθόνης. Το android μεγαλοπιάστηκε και μου έδιναν κάτι σαπίλες της Σονυ και της Σαμσουνγκ. Η επιδότηση έπαιρνε και το Lumia 520. Καμία επαφή πριν με Windows Mobile. To σκαλίζω λίγο... Ωπππ, αυτό είναι "σπίρτο" ρε φίλε και είναι και το "βασικό" μοντέλο. Τελικά το πήρα για τη μάνα μου. Και άρχισα να το στήνω. Τι τόθελα? Αρχισα να γοητεύομαι. Ταχύτητα/απλότητα/αποτελεσματικότητα σε άρτια αναλογία. Και άρχισα να ψάχνω γενικότερα. Ατελείωτες ώρες διαβάσματος.

Και μετά έπεσα πάνω σε έναν από τους συγκινητικότερους επίλογους σε review κινητού: One last view from the top.
Παλιός Νοκιάκιας με στενοχωρούσε η όλη κατάληξη της εταιρίας. To Lumia 1020 είναι ίσως το υστερόγραφο της (αν και στις 22/10 θα παρουσιάσει το πρώτο και τελευταίο phablet της, το 1520) στο θέμα "smartphone/φωτογραφική". Και θέλοντας να συμπορευθώ αυτές τις ύστατες "ώρες", να αποτίσω φόρο τιμής και να πω ένα "χαίρε", το Note2 (με βαριά καρδιά) πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια και το Lumia 1020 είναι η νέα "παρέα". Και είναι πολύ καλή παρέα...

Τα χαρακτηριστικά του: http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_1020-5506.php

White Paper για την κάμερα: http://i.nokia.com/blob/view/-/2723846/data/1/-/Lumia1020-whitepaper.pdf

Review & Συγκριτικά:

http://www.wpcentral.com/camera-showdown-iphone-5s-lumia-925-and-lumia-1020
http://connect.dpreview.com/post/5234892048/nokia-lumia-1020-camera-review?page=12
http://connect.dpreview.com/post/44...1-vs-nokia1020-vs-lgg2-vs-samsunggalaxys4zoom

Προσωπικές εντυπώσεις:

1) Windows Phone.

Μου αρέσει. Είναι "κλειστό" αλλά δεν είναι "ανόητα κλειστό". Έχει μια προσέγγιση "βλέπεις, ότι είναι απαραίτητο". Δεν υπάρχει "θόρυβος". Κάνεις αυτό που θέλεις σταράτα, μετρημένα και γρήγορα. Πολλοί λένε ότι δεν έχει εφαρμογές. Μια χαρά εφαρμογές έχει και μάλιστα είναι και δωρεάν οι περισσότερες. Δεν μου έχει λείψει κάτι. Θέλει λίγο υπομονή για να εξοικειωθείς αλλά όχι πολύ. Μερικές λεπτομέρειες ξενίζουν αλλά συνηθίζονται. Δύο που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό. Το πλήκτρο search (το δεξιά αφής) ανοίγει το bing. Και δεν μπορείς να το βάλεις να ανοίγει κάτι άλλο. Επίσης η notification bar "κρύβεται" και δεν μπορείς να την βλέπεις μόνιμα. Μονο αν δεν έχει σήμα ή ότι άλλο θα εμφανιστεί ή αν "τραβήξεις" εσύ προς τα κάτω.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα Notification. Δεν έχει λεντ και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να δεις αν έχεις sms ή αναπάντητη χωρίς να αγγίξεις το τηλ. Αυτό με ενοχλεί (στην 8.1 λέγεται ότι θα εμπλουτιστεί) αλλά επειδή συνοδεύεται από τα επόμενα χαρακτηριστικά το καταπίνω.
Έχει ρολόι φωτιζόμενο στην αναμονή ΚΑΙ η οθόνη παίρνει μπροστά με διπλο ταπ από το κλείδωμα. ΔΕΝ χρειάζεται πάτημα πλήκτρου. Απίθανη ιδέα και δουλεύει.

2) Nokia Lumia 1020. H συσκευή.

Μου θυμίζει κατασκευαστικά τις καλές εποχές της Νοκια. Με χαλάει το "made in China", θα ήθελα ένα υστερόγραφο "Made in Finland" αλλά στο 2013 ήμαστε οπότε οκ. Τα πάντα δουλεύουν ρολόι και η απτή ποιότητα παρόλο το πλαστικό είναι παρούσα. Φοράει Gorilla Glass 3 και η μπαταρία δεν αφαιρείται (αλλάζει όμως εύκολα με 2 βίδες και 12 ευρώ χονδρική τιμή η γνήσια). Έχει καλό σχήμα που "ταιριάζει" στο χέρι μου. Η λήψη στο wifi και στην κινητή είναι πολύ καλή. Ο ήχος συνομιλητή μου θύμισε γιατί αγόραζα Νοκια τόσα χρόνια (περίπου 15). Ο συνομιλήτης είναι σαν είναι δίπλα σου. Ακούγεται σωστά, γλυκά, καθαρά. Το ίδιο σε ακούει και εκείνος. Δεν θα αναφερθώ στην κάμερα σαν θετικό γιατί παραπάνω έχει αναλυτικά ριβιού. Θα γράψω παρακάτω τα αρνητικά της.

Θετικά:

- εκπληκτική οθόνη. Η νοκια έχει βάλει τα ματζούνια της και η οθόνη θερίζει το μάτι. Είναι pentile και στην θεωρία δεν μου άρεσε (λόγω εμπειρίας από άλλες pentile) αλλά έχει την αύρα της "εξαιρετικής" οθόνης Nokia.
- Minimal αισθητική.
- Είναι Nokia
- Στιβαρό.
- Ασύρματη φόρτιση (με εξτρά πλάτη)
- Είναι Nokia
- Ξεχωριστό πλήκτρο για την κάμερα με δύο στάδια πατήματος.
- Ταχύτατο (ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω πως η αίσθηση "σφαίρας" του Νοτε 2 με τον τετραπύρηνο ξεθώριασε από έναν φτωχό διπύρηνο. Nokia Magic...)
- Είναι Nokia (δεν ξέρω αν αναφέρθηκε).
- Ξεκλειδώνει από την οθόνη χωρίς να πατήσεις πλήκτρο.
- Screensaver Ρολόι.
- Δωρεάν εξαιρετικοί και offline χάρτες για όλον τον κόσμο από την Nokia.
- Ταχύτατο GPS και σερφάρισμα.

Και το τελευταίο και το καλύτερο:
- Είναι Nokia. Δεν είναι Apple, δεν είναι Samsung, δεν είναι LG κλπ. Είναι NOKIA. (Νομίζω έγινε κατανοητό. Να γραφεί 450 φορές από κάθε συνφορουμίστα μέχρι αύριο πρωί).

Τα αρνητικά που έχω βρει:

- η εφαρμογή της κάμερας κάνει 1-1.5 δευτερόλεπτο να ανοίξει. Η εστίαση επίσης κάνει 1 δεύτερο περίπου. Η αποθήκευση κάνει περίπου 3 δεύτερα. Σε αυτό το χρόνο είχα πάρει περίπου 10 φωτό με το Νοτε2. Ταυτόχρονα όμως έπαιρνα και αμέτρητα σκουπίδια. Τώρα αυτό το "αρνητικό" με γυρνάει αρκετά χρόνια πίσω που "σκεφτόμουν" τη φωτό και δεν τράβαγα με την (ηλίθια εν μέρει) άνεση της ψηφιακής. Θα μου άρεσε όμως σίγουρα να έχει πιο γρήγορο φόκους. Όλα αυτά με την "καλή" εφαρμογή που αποθηκεύει στα 38 ή 34ΜΡ (παρόλο που ο αισθητήρας είναι 41ΜΡ οι φωτό ανάλογα αν θα είναι 4:3 ή 16:9 έχουν αυτά τα δύο μεγέθη) ΚΑΙ ταυτόχρονα στα 5ΜΡ. Όταν η φωτό όμως είναι 15-20 ΜΡ ίσως δικαιολογείται από τις σημερινές ταχύτητες. Υπάρχει πιο light εφαρμογή της κάμερας που είναι πιο "αμεση". Πολύς κόσμος θα μπερδευτεί μάλλον. Αλλά μάλλον δεν θα το πάρει και πολύς κόσμος οπότε μικρό το κακό. :call:

- δεν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης. Εχει 32 γίγα βέβαια (28 διαθέσιμα περίπου, αν θυμάμαι καλά) αλλά και πάλι θα την ήθελα την κάρτα. Έχει και 7 γίγα στο Skydrive βέβαια αν χρειαστεί.

- Η ασύρματη φόρτιση είναι εξτρά και αρκετά ακριβή (70 η βάση και 35 ευρώ η πλάτη).

- Θα μπορούσε να είναι 5 ίντσες με ροκάνισμα των περιθωρίων. Αλλά η Νοκια δεν το έχει με τα μικρά πειθώρια. Ισως στο 1520.

Μερικές φωτογραφίες:

IMG_2066.jpg


IMG_2076.jpg


IMG_2070.jpg



Το παρελθόν και το παρόν. Μέλλον δεν έχει μάλλον ...

IMG_2069.jpg



Το battery Grip. Είναι άκομψο αλλά δίνει +50% στην μπαταρία και έχει πολύ βολικό πιάσιμο. Εχει δικό του κουμπί για την κάμερα και βίδα για τρίποδο. Δεν είναι για κάθε μέρα αλλά για ανάγκη εξτρά ενέργειας και πολλές φωτό/βίντεο είναι ταμάμ.

IMG_2073.jpg


IMG_2071.jpg


Συμπέρασμα: μια τελευταία ματιά από ψηλά, πράγματι. Ένα υστερόγραφο όπως πρέπει να είναι όλα τα υστερόγραφα. Μεστό και λιτό. Ίσως η επόμενη γενιά να μην μάθει καν το όνομα Nokia (ίσως το γυρίσει στα δίκτυα όπως διάβασα, οπότε θα την μάθουν οι μελλοντικοί δικτυάδες, ή παίξει στα πολύ φθηνά. Πάντως Lumia για 10+ χρόνια από Νοκια δεν θα ξαναδούμε) αλλά όσοι το μάθαμε θα έχουμε πάντα κάτι να θυμόμαστε. Εγώ πάντως θα έχω το 1020 για πάντα ως μια ανάμνηση και ένα "μάθημα" μαζί. Το γνωστό "δεν είναι δύσκολο να φτάσεις στην κορυφή. Το δύσκολο είναι να παραμείνεις εκεί".

Να' σαι καλά ρε Νοκια. :SFGSFGSF:
Καλό ταξίδι...
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Nokia Lumia 1020

Δοκιμάζοντας πρόσφατα ένα ativ s, έχω να πω ότι συμφωνώ με όλα όσα γράφεις. Το windows phone ειναι πιθανότατα το καλύτερο λειτουργικό σε τηλέφωνο αυτή τη στιγμή κι ασε τους μηλαραδες να νομίζουν ότι έχουν smoothness στο iOS.
Θα ήθελα περισσότερες εφαρμογές βέβαια και δεν το ξεψάχνισα όσο πρέπει, αλλα ότι είδα με ενθουσίασε.

Μπορεί να κάνει drag and drop file transfer? έχει ίδιο file system με τα κανονικά windows? θέματα drm?
 

eNeRGy

AVClub Enthusiast
6 September 2006
1,115
Απάντηση: Nokia Lumia 1020

Δεν γνωριζω καποιον με iOS να μιλαει για smoothness, ειναι κατι που υπαρχει απο την αρχη και δεν μας εχει απασχολησει... μηπως ηθελες να πεις για τα android? Που αν και οι χρηστες μας εχουν πρηξει για το s4, εχθες βγηκε η αναβαθμηση του s4 και στα fixes ηταν το smoothness!!! :BDGBGDB55:
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Nokia Lumia 1020

Δοκιμάζοντας πρόσφατα ένα ativ s, έχω να πω ότι συμφωνώ με όλα όσα γράφεις. Το windows phone ειναι πιθανότατα το καλύτερο λειτουργικό σε τηλέφωνο αυτή τη στιγμή κι ασε τους μηλαραδες να νομίζουν ότι έχουν smoothness στο iOS.
Θα ήθελα περισσότερες εφαρμογές βέβαια και δεν το ξεψάχνισα όσο πρέπει, αλλα ότι είδα με ενθουσίασε.

Μπορεί να κάνει drag and drop file transfer? έχει ίδιο file system με τα κανονικά windows? θέματα drm?

όταν συνδέεται με το pc το βλέπει σαν εξωτερικό μεσώ αποθήκευσης,οπότε ναι μπορείς να κάνεις drag and drop
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Nokia Lumia 1020

Ωραια πράγματα. όσο αφορά τα wp συμφωνω μαζί σου απο τότε που τα ανακάλυψα προ 2.5 έτη και έκτοτε ειναι my primary phone για την απλότητα,σπιρτάδα και το social intergration τους. (βεβαια εχω android tablet Που το εχω παντα μαζι μου για να κάνω δουλεια, οι μικρες οθόνες δεν...)

Πες μας λιγα πράγματα για την φωτογραφική μηχανή. το κυριότερο ατου της Νοκια
Παντου την βγάζουν σαν νο1 σε συσκευή smartphone την κάμερα (κι ας λενε για τα ipnone οτι θέλουν)
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Απάντηση: Nokia Lumia 1020

Δοκιμάζοντας πρόσφατα ένα ativ s, έχω να πω ότι συμφωνώ με όλα όσα γράφεις. Το windows phone ειναι πιθανότατα το καλύτερο λειτουργικό σε τηλέφωνο αυτή τη στιγμή κι ασε τους μηλαραδες να νομίζουν ότι έχουν smoothness στο iOS.
Θα ήθελα περισσότερες εφαρμογές βέβαια και δεν το ξεψάχνισα όσο πρέπει, αλλα ότι είδα με ενθουσίασε.

Μπορεί να κάνει drag and drop file transfer? έχει ίδιο file system με τα κανονικά windows? θέματα drm?
Συνδέοντας το στον υπολογιστή αμέσως το βλέπει σαν εξωτερικό δίσκο και κάνει ότι θέλεις με τα αρχεία που έχει μέσα. Για τις εφαρμογές, είχα στο Νοτε2 και στο S2 πάνω 300-400 εγκατεστημένες. Χρησιμοποιούσα τι 15 όμως. Εεε ότι χρησιμοποιούσα υπάρχει κανονικά. Μάλιστα πολλά είναι ακόμη δωρεάν. Π.χ. το tapatalk. Μου αρέσει πολύ περισσότερο από το ίδιο του Android. Μην ξεχνάμε ότι έχει κανονικό Office (της Microsoft, όχι κάτι προσκοπικά), δωρεάν τους κορυφαίους χάρτες της ΝΟΚΙΑ και αρκετές εφαρμογές για φωτογραφία από την Νοκια εντελώς δωρεάν επίσης. Γενικώς δεν μου λείπει κάτι. Το Store έχει μια "σοβαρότητα" που λείπει από το νηπιαγωγείο της Apple και το θηριοτροφείο της google. Παρόλο που τα πλακάκια των Windows τα χλεύαζα στον επιτραπέζιο μου, στο κινητό έχουν πλέον λογική. Επίσης το ότι οι εφαρμογές είναι σε αλφαβητική λίστα είναι πολύ πιο "φιλικό" στην χρήση. Γιατί είναι πιο "καθαρό" στο μάτι και μέρα με τη μέρα "μαθαίνεις" ακριβώς που είναι. Τα Icons μου φαίνονται πλέον πολύ ξεπερασμένο. Πιο όμορφο στο μάτι αλλά σίγουρα όχι το ίδιο χρηστικό. Γιατί αν βγάλεις π.χ. 6-7 εφαρμογές αμέσως τα icons θα μπερδευτούν και θα πρέπει να μάθεις από την αρχή τις νέες θέσεις. Ακόμη και με φακέλους η κατάσταση για μένα (που είχα πολλές εφαρμογές, χωρίς λόγο φυσικά) παρέμενε δύσκολη. Τώρα το μυαλό με το "αλφαβητικό" ρολάρει πιο καλά. Τα notifications Πρέπει να προσέξουν όμως πολύ στην 8.1 γιατί εκεί πάσχει το θέμα.

Για το smoothness για ακόμη μια φορά (πλέον έχοντας περάσει από Iphone4, ipad1, ipad3, galaxy s2, galaxy note2, δλδ τα βαριά χαρτιά του καθενός στην εποχή τους, πλέον έχω σχηματίσει άποψη νομίζω ολοκληρωμένη) αποδεικνύεται ότι όταν κάτι δεν το γνωρίζεις δεν μπορείς να το (κατα)κρίνεις. Το "φτωχό" Lumia 520 ξεφτιλίζει όλα τα παραπάνω όχι στο smoothness ΑΛΛΑ στο ακαριαίο smoothness. Δλδ το ταχύτατο και απαλό μαζί. Το iOs είναι απαλό αλλά ταυτόχρονα δεν είναι ακαριαίο. Είναι δλδ ένα βαρετό smoothness. Το android (στις ναυαρχίδες) μπορεί να γίνει ακαριαίο (υπάρχει ρύθμιση για μηδενικό χρόνο εναλλαγής σελίδων, ανοίγματος εφαρμογών κλπ αλλα δεν το ξέρει ο κόσμος καν που είναι και δεν ξέρω αν υπάρχει σε όλα τα μοντέλα. Είναι στις επιλογές προγραμματιστή) αλλά μερικές φορές δεν είναι smoothness. Στο νοτε2 ήταν ελάχιστες οι φορές που είχα 1-2 σκαλώματα και αυτά ανεπάισθητα. Στο android επομένως έχουμε ένα "αγχωμένο" smoothness. Στο Windows Phone έχω το smoothness που θέλω. Ομαλό μεν, ακαριαίο δε. Νομίζω βρήκαν την ιδανική αναλογία. Και το λέω αυτό γιατί όπως έγραψα η προσέγγιση μου στα WP ξεκίνησε με το 520 της μάνας μου. Τώρα που δουλεύω το 1020 είδα το φως. Σήμερα ξαναπήρα το 520 και το σκάλισα για να δω πόσο "χειρότερο" ήταν από το 1020. Δεν ήταν. Απλά αυτό...

Ωραια πράγματα. όσο αφορά τα wp συμφωνω μαζί σου απο τότε που τα ανακάλυψα προ 2.5 έτη και έκτοτε ειναι my primary phone για την απλότητα,σπιρτάδα και το social intergration τους. (βεβαια εχω android tablet Που το εχω παντα μαζι μου για να κάνω δουλεια, οι μικρες οθόνες δεν...)

Πες μας λιγα πράγματα για την φωτογραφική μηχανή. το κυριότερο ατου της Νοκια
Παντου την βγάζουν σαν νο1 σε συσκευή smartphone την κάμερα (κι ας λενε για τα ipnone οτι θέλουν)

Στη φωτογραφία με κινητό η ΝΟΚΙΑ είχε να δώσει πολλά. Αυτό φαίνεται και από αυτή την ωραία σελίδα της: http://www.nokia.com/global/experience/photography/
Τώρα αν θα το συνεχίσει η Microsoft δεν ξέρω. Θα δείξει.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό φωτογραφικό κινητό. Έχοντας και την Canon EOS 550D στο σπίτι θεωρώ ότι δεν μπορεί να την υποκαταστήσει πλήρως. Αλλά την 550 δεν μπορείς να την έχεις πάντα μάζι. Ενώ το κινητό το έχεις. Οπότε θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις πάντα μαζί σου.
Λέω ότι δεν μπορείς να πετάξεις την dslr κυρίως λόγω αργού φόκους και αποθήκευσης. Μέχρι τώρα όμως δεν μέ έχει κουράσει καθόλου αυτό. Μια χαρά είναι και δεν με ενοχλεί. Θα το προτιμούσα όμως λίγο πιο γρήγορο. Είμαι βέβαιος ότι αυτό θα γίνει σε επόμενες αναβαθμίσεις. Θα βελτιώσουν σίγουρα τους αλγόριθμους. Η Νοκια πάντοτε υποστήριζε τα τηλέφωνα της αρκετά. Και η Microsoft έχει δηλώσει υποστήριξη για 36 μήνες περίπου σε κάθε συσκευή. Κάτι που το ακούω τίμιο.

Μερικές φωτό από το μουσείο της Ακρόπολης. Όλα στο Auto και χωρίς ιδιαίτερη μελέτη της φωτό και του σταθερού χεριού. Ισως η 550 να ήταν καλύτερη. Αλλά ήταν στο σπίτι...

http://sdrv.ms/1fLuLSM
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Nokia Lumia 1020

Μερικές φωτό με την ασύρματη πλάτη. Η οποία είναι τελικά πολύ βολική ιδέα. Απλά το ακουμπάς και φορτίζει. Ούτε ψάχνεις καλώδιο, ούτε τραυματίζει μακροπρόθεσμα την περιοχή γύρω από την υποδοχή usb.

Στην θηκούλα:

IMG_2077.jpg


Βγαίνοντας από το γκαράζ:

IMG_2078.jpg


Το μαύρο του φράκου και το κίτρινο του μίσους (για τις άλλες εταιρίες. Είναι ΝΟΚΙΑ. Μην τα ξαναλάμε. Οι άλλοι είναι άλλοι...) σε ιδιαίτερη αναλογία.
IMG_2079.jpg


IMG_2080.jpg


Και η απαραίτητη εστίαση στο νουμέρακι που ψαρώνει κάτι γατάκια 8, 13 και 20 κλπ :)

IMG_2081.jpg
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Nokia Lumia 1020

Στην σημερινή παρουσίαση της Νοκια (δεν βρήκα κάτι άλλο σοβαρό περί τεχνολογίας σήμερα .....) η ΝΟΚΙΑ κάνει ένα μπάμ και βάζει την υπογραφή της στην έξοδο της από τη σκηνή.

RAW:

http://www.engadget.com/2013/10/22/nokia-bringing-raw-imaging-lumia-1520-and-1020/

Και δυνατότητα afterfocus:

https://refocus.nokia.com/refocus/lpJG08YPlWTRof6m/image

To είχα πρωτοδεί εδώ: http://www.lytro.com/

Κάνοντας κλικ ΜΕΤΑ την φωτογράφιση εστιάζεις όπου επιλέξεις. Δεν ξέρω πως λειτουργεί και πόσο θα αποδίδει στην πράξη αλλά δεν παύει να είναι εντυπωσιακό και ανυπομονώ να το δοκιμάσω.

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι η Νοκια κάνει 2 μεγάλα άλματα στην έξοδο της από τη σκηνή και ξεφτιλίζει οτιδήποτε άλλο αυτοχαρακτηρίζεται ως Camera Phone. Δείχνει επίσης τι σημαίνει πρόοδος και ρηξικέλευθη προσέγγιση σε τελματωμένες καταστάσεις. Πολύ θα μου λείψουν τα μυαλά της ΝΟΚΙΑ...