Καλύτερος Κινηματογραφικός Μουσικοσυνθέτης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλύτερος Kινηματογραφικός Mουσικοσυνθέτης;


  • Total voters
    61

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
  • Ο John Williams για την επική μουσική του Star Wars.
  • O Βαγγέλης Παπαθανασίου για το Chariots of Fire.
  • Ο Miklos Rozsa για το Ben Hur και προσωπικά για εμένα το El Cid.
  • Ο Hans Zimmer που ακόμα και όταν γράφει "μουσική που δεν την θυμάσαι" όταν την ακούς βυθίζεσαι.The Last Samurai & Gladiator
  • Ο ξεχασμένος Βασίλης Πολυδούρης για το Conan the Barbarian και φυσικά για το μαγευτικό The Hunt for Red October.
  • Ο Nino Rota για τα Godfather.
  • O Ennio Morricone για τα spaghetti western και όχι μόνο.
  • Ο Howard Shore για The Lord of the Rings

Αν ήταν να επιλέξω μόνο έναν θα ήταν ο John Williams επειδή το κλισέ ισχύει και εδώ, με τη μουσική του μεγάλωσα και ήταν το έναυσμα να ξεκινήσω να αγοράζω CD με μουσική από ταινίες.

Ρε παιδιά, poll μπορούμε να κάνουμε ή μόνο οι διαχειριστές; Αν θα το κάνουμε μπορούμε να βάλουμε και άλλες επιλογές που εγώ δεν θυμάμαι/γνωρίζω?
Διάβασα αυτό αλλά δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ. Αν έχει προηγηθεί κάτι παρόμοιο παρακαλώ να διαγραφεί.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Αν έπρεπε να ψηφίσω έναν θα ψήφιζα τον Miklos Rozsa, όχι μόνο για τις δύο ταινίες που ανέφερες αλλά και για πολλές άλλες. Ο Hans Zimmer έπεσε στην εκτίμησή μου ακριβώς με τη μουσική του Gladiator, γιατί είναι κατακλεμμένη από γνωστά κλασσικά κομμάτια
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Απο δικά του μεν κομμάτια αλλά όντως κλεμμένα .
Αυτός άλλα πιο πολύ και ο Horner το έχουν ξεφτιλίσει με τις επαναλήψεις.

Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Στο Μονομάχο, τη στιγμή που μπαίνει ο Crowe και η παρέα του στο Κολοσσαίο ακούγεται κάτι που μοιάζει εκπληκτικά με τον "Άρη" από τους Πλανήτες του Holst. Στην ίδια σκηνή, στο σημείο που ο Μάξιμος αποκαλύπτεται στον αυτοκράτορα ακούγεται κάτι που μοιάζει πάλι εκπληκτικά με το Πένθιμο Εμβατήριο για τον Siegfried του Wagner. Και ναι, οι επαναλήψεις και για τους δύο συνθέτες δίνουν και παίρνουν. Ο Zimmer έχει χρησιμοποιήσει τη μουσική από το The Rock σε τουλάχιστον 5 ταινίες, ο δε Horner χρησιμοποίησε την ίδια μελωδία με τρομπέτα σε τουλάχιστον 3 ταινίες (Aliens, Patriot Games και μία που μου διαφεύγει τώρα) η οποία μελωδία είναι κλεμμένη από τον Parsifal, πάλι του Wagner!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,478
Αθήνα
Απάντηση: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Αν ήταν για μια ταινία θα ψήφιζα Yann Tiersen ή Henry Mancini
Αν ήταν για 10 ταινίες θα ψήφιζα Nιno Rota
Αν ήταν για 10.000 ταινίες θα ψήφιζα Ennio Morricone.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Πολύ καλοί όλοι αυτοί που λέτε αλλά ποιος μπορεί να ξεχάσει τον Alan Silvestri και την μουσική του κυνηγού......
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,924
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Πλέον των μεγαθηρίων (κυρίως από απόψεως ποσότητος παραγωγής) που αναφέρονται στο 1ο ποστ υπάρχουν δεκάδες [ίσως και πιο] ενδιαφέροντες συνθέτες, σχετικώς τελευταίας φουρνιάς ... Elliot Goldenthal, Alexandre Desplat, Javier Navarrete, Shigeru Umebayashi, Abel Korzeniowski, Dario Marianelli κλπ. κλπ. ... Δύο τρία εκπληκτικά πράγματα έκανε παλαιότερα και ο Evan Lurie ...



Αν ήταν για μια ταινία θα ψήφιζα Yann Tiersen ή Henry Mancini
Αν ήταν για 10 ταινίες θα ψήφιζα Nιno Rota
Αν ήταν για 10.000 ταινίες θα ψήφιζα Ennio Morricone.

Είδες για να ´σαι στρατηγός ; έξοχη τοποθέτηση ...
 
Last edited by a moderator:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Μη ξεχάσουμε και τον Philip Glass, και το πόσους έχει εμπνεύσει τελικά o Arvo Part

Ενώ θα ήθελα να κάνω μια αναφορά και στην Cincinnati Pops Orchestra με τον Erich Kunzel , που έχει βαλθεί να παίζει όλα τα κινηματογραφικά

Τέλος, (ως οπαδός, και του Star Trek) να προσθέσω και τον Jerry Goldsmith
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,291
Αθήνα
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Γρήγορα, αναφέρω τους αγαπημένους μου, όχι τους καλύτερους:

Bernard Herrmann
Nino Rota
Henry Mancini
John Barry
Ennio Morricone
Lalo Schifrin​


Και είναι αγαπημένοι, όπως αγαπημένες είναι και οι ταινίες για τις οποίες έγραψαν μουσικές.
Οπωσδήποτε, υπάρχουν και άλλοι, από τον Angelo Badalamenti μέχρι και τον Lennie Niehaus, που αξίζουν μνείας, αλλά είπαμε...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,802
Ελλαδα
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

056165789_michael_nyman_answer_3_xlarge.jpeg


o δικος μου
φαινεται η φωτογραφια ?

.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

O Michael Nyman είναι αλλά εκτός απ´αυτό τι έχει γραψει αυτός; :silly:
 
Last edited:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,291
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

O Michael Nyman είναι αλλά τι έχει γραψει αυτός; :silly:

Μπάμπη για τα Μαθήματα Πιάνου.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Ναι Γρηγόρη, σ´ευχαριστώ :a0210:, προαπαθούσα να βάλω το link...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,802
Ελλαδα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Ναι Γρηγόρη, σ´ευχαριστώ :a0210:, προαπαθούσα να βάλω το link...


και τις ταινιες του Peter Greenaway
μινιμαλισμος καργα

να δεις και την ταινιαρα RAVENOUS
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ο Zimmer έχει χρησιμοποιήσει τη μουσική από το The Rock σε τουλάχιστον 5 ταινίες, ο δε Horner χρησιμοποίησε την ίδια μελωδία με τρομπέτα σε τουλάχιστον 3 ταινίες (Aliens, Patriot Games και μία που μου διαφεύγει τώρα) η οποία μελωδία είναι κλεμμένη από τον Parsifal, πάλι του Wagner!

Πολυ σωστός για τον Zimmer.
Για το Horner η λίστα είναι πιο μεγάλη
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

να δεις και την ταινιαρα RAVENOUS

Τη βρήκα σε "καλή" ποιότητα... Είδα οτι υπάρχουν και υπότιτλοι, οπότε το βραδάκι ξεκινάω το project. :smile:
 

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Re: Καλύτερος κινηματογραφικός μουσικοσυνθέτης

Ο Πραισνερ; νομίζω πρέπει να αναφερθεί.

Δεν έχω δει καμμία ταινία που να έχει συνθέσει!!! Περίεργο...

Δεν αναφέρομαι σε αυτό. Στο Μονομάχο, τη στιγμή που μπαίνει ο Crowe και η παρέα του στο Κολοσσαίο ακούγεται κάτι που μοιάζει εκπληκτικά με τον "Άρη" από τους Πλανήτες του Holst. Στην ίδια σκηνή, στο σημείο που ο Μάξιμος αποκαλύπτεται στον αυτοκράτορα ακούγεται κάτι που μοιάζει πάλι εκπληκτικά με το Πένθιμο Εμβατήριο για τον Siegfried του Wagner.

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, πόσο μάλλον όταν δεν ξέρω (ή δεν θυμάμαι) τα original κoμμάτια του Wagner και του Holst. Εννοείται βέβαια ότι θα τα ψάξω. Παρόλα αυτά και παρόλο που το μοτίβο του είναι το ίδιο σε όλα τα έργα του, δεν είναι ωραία μουσική; Υποκειμενική ερώτηση το ξέρω.

Επίσης η μουσική του στα Batman παρόλο που δεν σου "μένει" όταν την ακούς σου βγάζει αυτό το "σκοτεινό"; Και επίσης είναι νομίζω και το μοναδικό του έργο που δεν έχει τόσες επιρροές από άλλες του δουλειές.