Ερωτήσεις περί Stacker - Destacker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Καλησπερα σε ολη την παρεα.
Η νεα αθλητικη (και οχι μονο) σεζον , πλησιαζει, οποτε εχω αρχισει τα σχεδια για το πως θα αξιοποιησω το καλωδιο που ειναι σε αναμονη στον τοιχο του διαμερισματος μου και ξεκιναει απο την ταρατσα.
Πριν λιγες μερες ενεργοποιηθηκα σε 3play της Forthnet + sports pack , και σε λιγες μερες θα κανω αιτηση για Full pack ΟTE TV.
Οπως ειπα λοιπον και πιο πανω , θα χρησιμοποιησω το καλωδιο που βρισκεται σε αναμονη απο την ταρατσα για το διαμερισμα μου. Εδω να πω οτι δεν υπαρχει κεντρικη εγκατασταση κατοπτρου , οποτε πρεπει να εγκαταστησω διαφορετικα κατοπτρα , ενα για καθε πακετο . Αυτο γιατι εχω ηδη κατοπτρο της Nova απο παλια εγκατασταση στο προηγουμενο μου σπιτι , και σε λιγες μερες θα ερθει αυτο του ΟΤΕ .
Οποτε αυτο που σκεφτομαι ειναι:
Εγκατασταση των δυο κατοπτρων στην ταρατσα , και χρησιμοποιηση ενος Stacker / Destacker , για να τροφοδοτησω τους δεκτες μεσω του ηδη υπαρχοντως καλωδιου που ειναι στα τοιχωματα της πολυκατοικιας.
Βλεπω λοιπον οτι υπαρχουν δυο διαφορετικα sets Stacker / Destacker της Invacom , για παραδειγμα , που μοιαζουν ιδια εμφανισιακα εξωτερικα , εχουν διαφορετικη τιμη ομως .
Ποια ειναι η διαφορα τους?
Επισης , εξωτερικο τροφοδοτικο συνηθως εχει το Destacker , ή και το Stacker ?
Τελειωνοντας , να ρωτησω τους πιο εμπειρους της παρεας , αν ειναι πιθανον να χρειαστει ειδικος ενισχυτης σηματος για Stacker / Destacker , καθως ειναι γνωστο οτι η ποιοτητα καλωδιωσης που βαζουν οι κατασκευαστες πολυκατοικιων δεν ειναι και η καλυτερη. Να πω οτι η πολυκατοικια εινα πενταοροφη και εγω ειμαι στον δευτερο.

Ευχαριστω !!!!
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Θέλεις να παίζει ταυτόχρονα ΟΤΕ και Nova; Γιατί αν δε το θες δε χρειάζεται το stacker/destacker.
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Ναι με ενδιαφερει η ταυτοχρονη θεαση.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Θα έχεις δηλαδή δύο τηλεοράσεις ανοικτές και θα βλέπεις και τα δύο; Μόνο τότε χρειάζεσαι δύο γραμμές. Αν δε μπορείς με τίποτα να περάσεις δεύτερο καλώδιο, τότε δεν έχεις άλλη λύση. Σκέψου πάντως πως τα σήματα για τη δεύτερη γραμμή μεταφέρονται από τα 2200 μέχρι τα 3400 MHz και ανάλογα το καλώδιο μπορεί να έχεις πολύ μεγάλες απώλειες.
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Ναι το εχω κανει πολλες φορες να βλεπω δυο αγωνες ταυτοχρονα μεταφεροντας μια οθονη/lcd tv που εχω σε ενα pc , διπλα στην μεγαλη στο σαλονι. Ε , κολληματα ειναι αυτα , καταλαβαινετε . Πχ θα χαζευα ταυτοχρονα ενα Man Utd - Chelsea και τον αγωνα της ομαδας μου στην Ελλαδα αν συνεπεφταν , κατι που ειναι πολυ πιθανο φετος , αφου η Premier League θα ειναι στον OTE. Με προβληματιζεις παντως οσο αφορα στις πιθανες μεγαλες απωλειες σηματος....Μπορω καπως να σιγουρευτω οτι θα δουλευει πριν κανω την αγορα ?
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τεχνολογία unicable, αν την υποστηρίζουν βέβαια οι δέκτες των πακέτων.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Unicable δεν υποστηρίζει ούτε ο Pace ούτε ο Kaon. Σε ότι αφορά τις απώλειες, πρέπει να δεις πόσα μέτρα καλώδιο είναι και τι καλώδιο είναι. Ένα καλό δορυφορικό καλώδιο που έχει 30dB απώλειες στα 2GHz στα 100 μέτρα, μπορεί να έχει 40 ή 50dB στα 3,5 GHz. Είναι και δύσκολο να βρεις στοιχεία γιατί αυτά τα καλώδια ελέγχονται μέχρι τα 2-2,5 GHz. Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να το δοκιμάσεις πριν το αγοράσεις, ή να εξασφαλίσεις ότι μπορείς να το επιστρέψεις αν δε σου κάνει.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Είναι περίεργο πάντως που δεν υπάρχουν stacker - destacker που να "κατεβάζουν" το ένα LNB πχ στα 100MHz ως 1300MHz και το δεύτερο από 1350 ως 2550. Έτσι θα δούλευαν πιο αξιόπιστα με ένα κλασικό RG6 καλώδιο. Όσα stacker - destacker έχω δει απλώς βάζουν το δεύτερο LNB από τα 2200 ως τα 3400 MHz.
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Αυτο ( δοκιμη πριν την αγορα , ή επιστροφη ) θα ηταν το καλυτερο , αλλα πρεπει να βρεις καποιο επαγγελματια προθυμο να σε βοηθησει και οχι ντε και καλα να σου πουλησει , και φανταζομαι ολοι καταλαβαινουμε ποσο δυσκολο ειναι αυτο , ειδικα στις εποχες που ζουμε...
Μια σκεψη λιγο μπακαλιστικη που εκανα ειναι αυτη. Βαζω πρωτα το καλωδιο για OTE TV που θεωρητικα θα σπασει πιο ευκολα σε περιπτωση μεγαλων απωλειων , και σε περιπτωση που βλεπω μικρες διαφορες μεταξυ μετρησεων επι τοπου στην ταρατσα και μετα κατω στην πριζα, αποφασιζω αν θα παρω το ρισκο η οχι. Ετσι πως το καταλαβα παντως απο προηγουμενο μηνυμα σου , οι μεγαλες απωλειες περιοριζονται σε μια απο τις δυο εξοδους , ή ειναι οι ιδιες και στις δυο εξοδους;
Δηλαδη το lnb που θα μπει στη θεση δεν θα εχει απωλειες ενω αυτο που θα μπει στην δευτερη θα εχει;
Και επισης κυκλοφουρουν ενισχυτακια σηματος ειδικα για stacker/destacker. Αυτα δεν προσφερουν τιποτα ;
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Ναι η δεύτερη γραμμή είναι που θα έχει τις απώλειες. Η άλλη θα έχει μικρές απώλειες από τις συνδέσεις κτλ. Συμφέρει να βάλεις στη γραμμή με τις απώλειες τον Hotbird, γιατί και ποιο δυνατός είναι κι οι συχνότητες της Nova είναι πιο χαμηλές. Πχ η 12169 θα σου μεταφέρεται στα 2,8 GHz περίπου.
 

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Αυτο φανταστηκα και εγω. Τελος παντων θα το ξανασκεφτω αφου εχω περιπου ενα 20 ημερο μεχρι να γινουν και οι δυο εγκαταστασεις. Σε περιπτωση που αγορασω τελικα stacker/destacker θα ενημερωσω εδω για τα αποτελεσματα. Ευχαριστω.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Επίσης οι τιμές που τα πουλάνε εδώ είναι πολύ ακριβές. Το invacom το βρίσκεις έξω στα 75 ευρώ και το Johansson στα 85. Και αν σκεφτείς τι κάνουν αυτά τα προϊόντα (ένας combiner και ένας μεταλλάκτης συχνότητας στη μία πλευρά, ένας decombiner και ένας μεταλλάκτης συχνότητας στην άλλη πλευρά) κι αυτές οι τιμές είναι ακριβές. Μεταλλάκτη συχνότητας έχουν όλα τα LNB και κοστίζουν ελάχιστα, και τα combiners/decombiners το ίδιο.
 
Last edited:

fagotistas

Established Member
2 August 2008
297
Μπορουμε δηλαδη να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα , χρησιμοποιοντας φτηνοτερα υλικα ;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Ερωτησεις περι Stacker - Destacker .

Όχι, δεν υπάρχουν, απλώς αναφερόμουν στο γεγονός πως δεν είναι κάτι το φοβερό για να κάνει 75 ευρώ (πόσο μάλλον 150+ που τα έχω δει σε ελληνικά καταστήματα).
 

jimmy0077

AVClub Addicted Member
15 January 2013
2,488
Αθήνα
Έχω ένα Invacom stacker-destacker που λέει πως δουλεύει με diseqc.
Προσπαθώ να κάνω το εξής:

Στην θέση 1 του Stacker έχω βάλει Input από τις 28 που αντίστοιχα στην θέση του Destacker πάει στο Sky Box.

Στιην θέση 2 του Stacker έχω βάλει input το καλώδιο που φεύγει από ένα 8άρι diseqc emp-centauri και η θέση 2 αντίστοιχα του destacker πάει στον Vu Solo 2.

Η θέση 1 δουλεύει κανονικά, ωστόσο στην θέση 2 δεν έχω σήμα και όποτε αλλάζω δορυφόρο μέσω του Vu παρατηρώ ότι χάνεται και το σήμα για λίγο στο Sky Box.

Το τελευταίο με κάνει να συμπεράνω πως κάπως το diseqc μπερδεύει όλο το κύκλωμα.

Έχει δοκιμάσει κάποιος stacker destacker με diseqc μήπως να μου πει την εμπειρία του?
Θέλω να βρω αν φταίει το diseqc ή απλά δεν γίνεται αυτό που θέλω.
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Νομίζω (κρατάω και μία επιφύλαξη) ότι δεν υποστηρίζει diseqc με 8 εισόδους.
 

katsabidakias

Senior Member
18 August 2011
506
καλημερα.Ποιες ειναι οι εμπειρειες σας,ποιο ειναι κατα την γνωμη σας καλυτερο στακερ-ντεστακερ,το Invacom η το Johannson;