Crypto ReDi 215A

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alexgr_1

New member
7 July 2013
7
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Crypto ReDi 215A Firmware

Ευχαριστούμε.

Βλέπω οτι υπάρχει και ένα αρχείο TS, μάλλον την εγγραφή της Over the Air αναβάθμισης.
 

alexgr_1

New member
7 July 2013
7
Δεν ξερω τους εστειλα πριν 2 μερες ενα e-mail και ρωτουσα που θα βρω το firmware και σημερα μου απαντησαν. Εγω το εγκατέστησα και δουλευει κανονικά.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Βλέπω ότι είναι δέκτης με το νέο ALi 3801, όπως ο 211, αλλά αυτός είναι της Mico/Panodic. Παρόμοιος με τον Lifeview A2, αλλά αυτός πρέπει να είναι μεταλλικός.

Ίσως η αναβάθμιση είναι για το πρόβλημα των εγγραφών κατά τις πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες.
 

alexgr_1

New member
7 July 2013
7
Ερώτηση από άσχετο..
Αν συνδέσω τον αποκωδικοποιητή CRYPTO ReDi 215A με το δορυφορικό πιάτο της NOVA, δηλαδή να χρησιμοποιήσω το πιάτο ως κεραία, εκτός απ τα ψηφιακά κανάλια θα πιάσω και τα ελεύθερα δορυφορικά ή τίποτα απ' τα δύο??
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Αυτός ο δέκτης, όπως και όλοι οι δέκτες της κατηγορίας είναι μόνο για επίγεια ψηφιακά κανάλια, άσχετα αν βάλεις κεραία ή πιάτο. Μπορεί να αποκωδικοποιήσει και να προβάλλει μόνο επίγεια ψηφιακά κανάλια. Υπάρχουν δέκτες σαν και αυτούς που λες, αλλά είναι άλλης κατηγορίας. Πρόκειται για combo δέκτες που έχουν και επίγειο και δορυφορικό δέκτη. Είναι και ακριβότεροι, και θα τους βρεις σε άλλη κατηγορία του forum.
 
Last edited:

mmessass

New member
1 October 2013
1
Το τελευταίο firmware για τον αποκωδικοποιητή CRYPTO ReDi 215A όπως μου του έστειλαν σήμερα από την CRYPTO με e-mail. Το έχω ανεβάσει εδω : http://www.filedropper.com/redi215amultilingual130704

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το λινκ. Βγάζει απευθείας στη κεντρικη τους ιστοσελίδα και ζητάει paypal για εγγραφή. Μήπως μπορείς να το ανεβάσεις ξανα σε αλλη ιστοτελίδα;
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ορίστε: http://www.mediafire.com/download/i6pw6q6zicq256a/ReDi_215A_multilingual_130704.zip
Αν δεις κάποιες διαφορές, ενημέρωσέ μας αν θέλεις :smile:

Κι αν μπορείς να κάνεις μια μικρή δοκιμή, αν το παλιό κάνει τις προγραμματισμένες εγγραφές τις πρώτες ώρες μετά τα μεσάνυχτα ή όχι κι αν διορθώθηκε στον νέο firmware.
 

alexgr_1

New member
7 July 2013
7
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το λινκ. Βγάζει απευθείας στη κεντρικη τους ιστοσελίδα και ζητάει paypal για εγγραφή. Μήπως μπορείς να το ανεβάσεις ξανα σε αλλη ιστοτελίδα;
Ευχαριστώ πολύ!!!

Νέο link:
http://www.filedropper.com/redi215amultilingual130704
 

mariosp89

New member
27 August 2014
2
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Καλησπέρα στο forum!
Έχω ένα πρόβλημα με τον ψηφιακό μου δέκτη Crypto HD ReDi 215A. Όπως ήμουν στο μενού και έψαχνα τις ρυθμίσεις άλλαξα την ανάλυση της συσκευής και από εκείνη την ώρα στην τηλεόραση γράφει "δεν υποστηρίζεται" και φυσικά δεν βλέπω τίποτα. Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι οτι αυτή την στιγμή είναι ο αποκωδικοποιητής συντονισμένος σε μία ανάλυση που δεν δέχεται η ΤV μου (Samsung 32" HD Ready μοντέλο αν χρειάζεται βρίσκω). Θα ήθελα να ρωτήσω αφενώς αν γνωρίζει κάποιος κάποιον τρόπο να κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων απο τον αποκωδικοποιητή ή το τηλεχειριστήριο χωρίς να βλέπω το μενού και αφετέρου αν κάποιος είναι κάτοχος του συγκεκριμένου receiver (ή κάποιου άλλου crypto που λογικά έχουν τα ίδια μενού) και μπορεί να με "καθοδηγήσει" στο πώς από το μενού να αλλάξω την ανάλυση ή να κάνω το reset. Ευχαριστώ πολύ!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ακριβώς αυτό φαίνεται πως έχει γίνει.
Αν έχεις κάποιο καλώδιο scart, σύνδεσέ τον με αυτό και θα έχεις εικόνα για να αλλάξεις πάλι τις ρυθμίσεις.
Αν δεν έχεις, πάτα μενού, κάτω, κάτω, δεξιά, οκ. Τώρα είσαι στο μενού αναλύσεων. Με τα πάνω/κάτω μπορείς να επιλέξεις άλλη ανάλυση (στα τυφλά).

Δεν βγάζει αυτός ο δέκτης προειδοποιητικό μήνυμα με αντίστροφη μέτρηση όταν γίνει αλλαγή ανάλυσης;
 

bl2002

New member
17 October 2014
3
Re: Crypto ReDi 210 MP

Παιδιά σόρυ αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση που θα κάνω, αλλά με την αναζήτηση δεν βρήκα κάτι. Οπότε αναφέρω το πρόβλημά μου. Αγόρασα σήμερα το crypto dvb-t mpeg4 receiver ReDi 215A και αφού βρήκε άμεσα όλα τα κανάλια, δοκίμασα να ανεβάσω την ανάλυση που ήταν default στα 720p, όταν έφτασε όμως στο μέγιστο 1080p πάτησα να ανέβει κι άλλο από περιέργεια και χάθηκε η εικόνα. Πλέον έχει μόνο ήχο, όταν πατάω τις διάφορες λειτουργίες (menu, radio κλπ) λειτουργούν όλα κανονικά αλλά μόνο με ήχο, δεν κόλλησε δλδ το μηχάνημα. Προσπάθησα να βρω κάτι στο εγχειρίδιο, έστω πώς να κάνω reset μα δεν βρίσκω τίποτα. Έστειλα και ένα mail στην εταιρεία αλλά υποθέτω θα πάρω απάντηση από Δευτέρα, πήρα και τηλέφωνο αλλα δουλεύουν μέχρι τις 5 το απόγευμα. Γνωρίζει κάποιος το πρόβλημα ή έστω πώς κάνω reset? Ευχαριστώ.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ρώτησέ τους μήπως υπάρχει και κανένα νέο firmware για τον δέκτη. Αυτοί μπορεί να έχουν και να μην το ανέβασαν πάλι στο site.
 

bl2002

New member
17 October 2014
3
Re: Απάντηση: Crypto ReDi 210 MP

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Problem solved!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ρώτησα και για firmware, αν μου στείλουν κάτι θα το ανεβάσω κι εδώ. Thanks