Audeze lcd2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jgavaris

Established Member
31 May 2009
174
ΣΠΑΡΤΗ
Η εμπειρια μου απο ακουστικα ειναι απο μικρη εως ανυπαρκτη. Αυτα που εχω τωρα ειναι τα AKG K530. Παντα ομως ηθελα να παρω ενα ζευγαρι καλα ακουστικα.
Ειδα οτι τα συγκεκριμενα εισαγονται πλεον και στην Ελλαδα. Διαβασα διθυραμβικες εντυπωσεις απο κατοχους αυτων. Τα ακουσματα που τους ταιριαζουν καλυτερα ειναι τα ιδια με τα δικα μου.
Λογω της οικονομικης καταστασης που διανυουμε, τα τελευταια χρονια δεν εχω προχωρησει σε καμμια αγορα οσον αφορα το συστημα μου (μαλλον γενικοτερα σε καμμια αγορα). Απ την αλλη αφιερωσα πιο πολυ χρονο στο να ακουω την μουσικη που εχω (αφου το ριξαμε στην οικονομια).
Τωρα ομως αποφασισα να τα παρω τα ακουστικα για να απολαμβανω την μουσικη μου χωρις να ενοχλω.
Ετσι τα παρηγγειλα και θα τα εχω απο εβδομαδα.
Αν τα εχει καποιος ας μου πει κατι που πρεπει ενδεχομενως να προσεξω ή τις εμπειριες του απο αυτα.
Ευχαριστω.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Καλώς να τα παραλάβεις!

Από που τα παράγγειλες? και πόσο?
 

jgavaris

Established Member
31 May 2009
174
ΣΠΑΡΤΗ
Ευχαριστω,
τα υπολοιπα δεν ειναι κατι το φοβερο αλλα τ' ευχαριστιεμαι..
xtz A100D ενισχυτης
JBL studio 190 ηχεια
Yamaha cds 700 cd player
Denon 720a network player
Furutech Adl gt40 Headphone Amplifier-usb dac.
Με το που ερθουν θα σας πω πρωτα οσον αφορα την ανεση των ακουστικων, και αρχιζω απο κει διοτι εμενα λογικα θα μου αρεσουν σιγουρα ηχητικα για τον λογο οτι δεν εχω την αναλογη εμπειρια την δικια σας απο ακουσματα.
Ειναι η πιο ακριβη επενδυση που κανω στο θεμα "ηχος" , οπως βλεπεται και πιο πανω ολα κοστιζουν λιγοτερα απο τα ακουστικα.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Ευχαριστω,
τα υπολοιπα δεν ειναι κατι το φοβερο αλλα τ' ευχαριστιεμαι..
xtz A100D ενισχυτης
JBL studio 190 ηχεια
Yamaha cds 700 cd player
Denon 720a network player
Furutech Adl gt40 Headphone Amplifier-usb dac.
Με το που ερθουν θα σας πω πρωτα οσον αφορα την ανεση των ακουστικων, και αρχιζω απο κει διοτι εμενα λογικα θα μου αρεσουν σιγουρα ηχητικα για τον λογο οτι δεν εχω την αναλογη εμπειρια την δικια σας απο ακουσματα.
Ειναι η πιο ακριβη επενδυση που κανω στο θεμα "ηχος" , οπως βλεπεται και πιο πανω ολα κοστιζουν λιγοτερα απο τα ακουστικα.

Μην το λες, μια χαρα ισορροπημενο συστημα εχεις! :2thumb22sup:
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Καλώς να τα παραλάβεις και από εμένα...
Αλήθεια, πώς κατέληξες σε αυτά και τί μουσικές ακούς;
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Το σύστημα είναι πολύ value for money και τα ακουστικά πρέπει να είναι άπιαστα. Να έχεις χρόνο για ακροάσεις να τα χαίρεσαι όλα!
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Με το καλό. Δεν είχα την τύχη να τα ακούσω μέχρι τώρα αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να σε ζηλεύω...
 

jgavaris

Established Member
31 May 2009
174
ΣΠΑΡΤΗ
Ευχαριστω ολους.
Η μουσικη που ακουω ειναι γενικως τα παντα εκτος απο ελληνικα και κλασσικη. Εχω μια εμφαση στο ambient και γενικως στα ηλεκτρονικα ακουσματα (οχι ομως trance και τετοια πριονια) αλλα ακουω και popακια.
Στυλ depeche mode,
γενικα ψαχνομαι να ακουω καινουρια ακουσματα, ξεκοκαλιζω τις προτασεις του ηχου στις στους δισκους, δηλ. τα ακουω ολα στο youtube ή itunes και αν μου αρεσει κατι το αγοραζω.
Ακουω και 80ς ομως. Οχι τοσο disco οσο pop.(μου ερχονται ευχαριστες αναμνησεις).
Και γι' αυτο προτιμησα τα συγκεκριμενα που απ´οτι διαβασα εχουν μια προτιμηση σε αυτα τα ακουσματα, με ρυθμο ας πουμε.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Ευχαριστω ολους.
Η μουσικη που ακουω ειναι γενικως τα παντα εκτος απο ελληνικα και κλασσικη. Εχω μια εμφαση στο ambient και γενικως στα ηλεκτρονικα ακουσματα (οχι ομως trance και τετοια πριονια) αλλα ακουω και popακια.
Στυλ depeche mode,
γενικα ψαχνομαι να ακουω καινουρια ακουσματα, ξεκοκαλιζω τις προτασεις του ηχου στις στους δισκους, δηλ. τα ακουω ολα στο youtube ή itunes και αν μου αρεσει κατι το αγοραζω.
Ακουω και 80ς ομως. Οχι τοσο disco οσο pop.(μου ερχονται ευχαριστες αναμνησεις).
Και γι' αυτο προτιμησα τα συγκεκριμενα που απ´οτι διαβασα εχουν μια προτιμηση σε αυτα τα ακουσματα, με ρυθμο ας πουμε.

Για τη μουσικη που ακους ειναι εξαιρετικα. Δεν γνωριζω τον ενισχυτη που εχεις ομως απο την εμπειρια μου ειναι απαιτητικα σε οδηγηση, συνοδα και ηχογραφησεις οπως καθε σοβαρο μηχανημα. Με το τριπτυχο αυτο ομως θα ξανα-ανακαλυψεις την μουσικη! Δωστους αρκετο χρονο για στρωσιμο.
 

jgavaris

Established Member
31 May 2009
174
ΣΠΑΡΤΗ
Τα εχεις "bluthner" ?
Ο ενισχυτης ακουστικων(νομιζω σε αυτον αναφερεσαι) ειναι της ADL μιας εταιρειας της furutech. Καλος νομιζω ειναι. Ευχαριστημενος ειμαι, ειναι και usb dac.
Βασικα ο ανθρωπος που επικοινωνησα της αντιπροσωπιας που τα φερνει μου ειπε οτι ειναι πολυ ευκολοδηγητα και τετοια..(δεν ανεφερα οτι ειχα ενισχυτη).
Αν τα εχεις για πες τις εμπειριες σου απο αυτα, πως ακουγοντουσαν με ενισχυτη αλλα και με χωρις.
Και κατι τελευταιο, επειδη δεν εχω ξαναμπει σε τετοια διαδικασια, οταν εννοεις στρωσιμο εννοεις να τα αφησω να παιζουν καποιες ωρες χαμηλα? να μην τα τσιτωσω για καποιο χρονικο διαστημα? καπως αλλιως?
Ευχαριστω.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Τα εχεις "bluthner" ?
Ο ενισχυτης ακουστικων(νομιζω σε αυτον αναφερεσαι) ειναι της ADL μιας εταιρειας της furutech. Καλος νομιζω ειναι. Ευχαριστημενος ειμαι, ειναι και usb dac.
Βασικα ο ανθρωπος που επικοινωνησα της αντιπροσωπιας που τα φερνει μου ειπε οτι ειναι πολυ ευκολοδηγητα και τετοια..(δεν ανεφερα οτι ειχα ενισχυτη).
Αν τα εχεις για πες τις εμπειριες σου απο αυτα, πως ακουγοντουσαν με ενισχυτη αλλα και με χωρις.
Και κατι τελευταιο, επειδη δεν εχω ξαναμπει σε τετοια διαδικασια, οταν εννοεις στρωσιμο εννοεις να τα αφησω να παιζουν καποιες ωρες χαμηλα? να μην τα τσιτωσω για καποιο χρονικο διαστημα? καπως αλλιως?
Ευχαριστω.

Ναι τα εχω. Σαν μαγνητοστατικα δεν ειναι ευκολο φορτιο, παιζουν ικανοποιητικα απευθειας σε φορητες συσκευες αλλα δεν προκειται να αναδειξεις τις πραγματικες τους δυνατοτητες αν δεν τα οδηγησεις με ενα ποιοτικο και ισχυρο ενισχυτη. Ο ηχος τους ανοιγει αρκετα μετα απο 50 ωρες περιπου.
 

bluthner

Senior Member
2 December 2011
371
Και για να καταλαβεις τι εννοω για την ισχυ του ενισχυτη που καλειται να οδηγησει τα ακουστικα σου ο ενισχυτης σου βγαζει 80mw στα 32ohm και ο violectric v200 (που θεωρειται ιδανικο ταιρι για μαγνητοστατικα) βγαζει 2.000mw στα 32 ohm!
Αν δεν τα εχεις αγορασει ακομα εγω θα σου προτεινα τα καλα μοντελα της denon για τη μουσικη που ακους και ειναι εξαιρετικα ευκολοδηγητα. Τα audeze εχουν πιο σοφιστικε ηχο αλλα με υποδεεστερα συνοδα μαλλον ακουγονται κατωτερα των προσδοκιων που η φημη τους εχει δημιουργησει.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αγαπητέ jgavaris νομίζω πως η αγορά ενός ποιοτικότερου ενισχυτή ή amp/dac στην πορεία είναι μονόδρομος.
Τέτοιες συσκευές το ζητούν από μονές τους το "καλύτερο"...
Χωρίς σε καμία περίπτωση να υπονοώ πως ο εν/της/dac που εχεις δεν είναι καλός!!!!
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
να μη χαλάμε τη διάθεση του φίλου μας για τα lc2, αλλά πιθανότατα θέλει καλύτερα ενισχυτικά το ακουστικό αυτό.
Τα ίδια έχω πάθει και εγώ με τα Κ1000 που ήδη τα έχω 8-9 χρόνια και ακόμα να βρώ έναν ενισχυτή που πραγματικά τους αξίζει.
Με αποτέλεσμα να ακούω 7 στις 10 τα πιό φθηνά μου μοντέλα.