Video Flip, Orientation, AVCHD και βέλτιστο workflow

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Video Flip, Orientation, AVCHD και βέλτιστο workflow

Έχω ορισμένα βίντεο από κινητό gnexus και από sony actioncam τα οποία είναι ανάποδα 180 μοίρες και άλλα που είναι ‛ξάπλα’ και θέλουν περιστροφή κατά 90 μοίρες. Ή τουλάχιστο έτσι μου τα εμφανίζουν οι Players που χρησιμοποιώ.
Προσπαθώ να βρω το βέλτιστο τρόπο περιστροφής ιδανικά χωρίς reencoding του video.

Από το κινητό gnexus στα video που έχω παρατήρησα το εξής που με έβαλε σε σκέψεις:
Τα βίντεο που έχω τραβήξει κάθετα με σωστό orientation 720p στο PC αναπαράγονται κανονικά. Οι Players στο PC: vlc και mpcHC-madVR
Εάν έχω τραβήξει οριζόντια 720p τότε οι Players pου χρησιμοποιώ τα δείχνουν πάλι κάθετα ξάπλα στις -90 μοιρες. Αντί η αναπαραγωγή να γίνεται σε 720οριζοντιαχ1280κάθετα , το βλέπω ξαπλωμένο στο 1280x720.
Ενώ υπάρχουν και video που τα έχω γυρίσει ανεστραμμένα κατά 180 μοίρες – και οι Players τα δείχνουν ανάποδα.

Το παράξενο είναι ότι το sony vegas pro καταλαβαίνει αυτόματα το orientation, και όταν άνοιξα το ‛ξάπλα’ video – στο Vegas pro εμφανίζεται κανονικά όρθιο. Οποτε δεν προχώρισα σε κάποιο reencode.

Μετά την παραπάνω παρατήρηση σκέπτομαι ότι πιθανά στα video υπάρχει flag για το orientation, το οποίο και χρησιμοποιεί το vegas προ, αλλά δε το σέβονται-συμβουλεύονται οι players vlc και mpchc.
Έχει κανείς σας παραπάνω πληροφορίες ?
Υπάρχει αντίστοιχο flag?
Γίνεται edit?
Players Που να το σέβονται και να το χρησιμοποιούν?

Ιδανικά θα ήθελα να αξιοποιήσω αυτό το flag και για όσα ανάποδα video έχω από την actioncam.
Θα ήταν η βέλτιστη λύση γιατί δε θα χρειαζόταν να κάνω reencode αλλά απλά να ορίσω μια παράμετρο. No loss of quality.

(Σημείωση: πάλι καλά ο vlc έχει εύχρηστο realtime flip, αλλά σε κάθε video πρέπει να το ορίζεις manually την ώρα που το βλέπεις)


Παρόλα τα παραπάνω, ας πούμε ότι είμαι αναγκασμένος να κάνω reencode τα video από την actioncam.
Το αρχικό video είναι AVCHD level10 30fps, ποια θα προτείνατε ως καλύτερη software λύση για να κάνω rotate 180 μοίρες κρατώντας το κατά το δυνατό περισσότερο την αρχική πληροφορία?
Το sony vegas pro , έχει μεν επιλογή rotate που κάνει rotate κατά όσες μοίρες του ορίσεις, 90 , 180 και ενδιάμεσα νούμερα 88 κ.ο.κ.
Δεν είναι δηλαδή flip αλλά rotate και άρα υποπτεύομαι ότι ο αλγόρηθμος που δεν είναι ούτε γρήγορος δεν είναι ούτε ο βέλτιστος.
Ενώ και στις επιλογές εξόδου το vegas δεν έχει προφίλ AVCHD 30p, αλλα 60i οπότε, κατι δε μου πάει και τόσο καλά.

Έχετε να προτείνεται κάποια software εφαρμογή για το βέλτιστο flip που να παράγει και αποτέλεσμα με τις ίδιες προδιαγραφές του αρχικού φόρμα video?
Τι εφαρμογές θα μου προτείνατε? Adobe κοκ ?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
o potplayer tis daum κανει περιστροφή στην εικόνα και παιρνει κ hotkey. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παίζει τα πάντα έχει καλούς κωδικοποιητές, ωραία skins, native 64bit, ελαφρύς..
Εχώ πετάξει πια pot/vlc mpc etc
Πολλά βίντεο που τραβάμε όρθια σε bluescreen με τον pot τα βλέπουμε κανονικά μετα το rotate.

Έχετε να προτείνεται κάποια software εφαρμογή για το βέλτιστο flip που να παράγει και αποτέλεσμα με τις ίδιες προδιαγραφές του αρχικού φόρμα video?
Τι εφαρμογές θα μου προτείνατε? Adobe κοκ ?
αν θελεις να το κάνεις reencode k η πηγη είναι lossy μη περιμένεις θαύματα.
Γενικά είτε premiere pro ή After effects καλύπτουν ανετα.
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
o potplayer tis daum κανει περιστροφή στην εικόνα και παιρνει κ hotkey. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παίζει τα πάντα έχει καλούς κωδικοποιητές, ωραία skins, native 64bit, ελαφρύς..
Εχώ πετάξει πια pot/vlc mpc etc
Πολλά βίντεο που τραβάμε όρθια σε bluescreen με τον pot τα βλέπουμε κανονικά μετα το rotate.

Αδερφέ, με μπέρδεψες...ένας δεν είναι ο Pot? Υπάρχει και άλλος?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Οσον αφορά video από κινητά τηλέφωνα
προφανώς δεν είμαι ο μοναδικός που αντιμετωπίζει ανάλογα προβλήματα.
Ένα flag θα έπρεπε να είναι το orientation και να γίνεται σεβαστό από όλους τους Players.
Ακόμα και η πιο απλή κάρτα γραφικών μπορεί να κάνει flip χωρίς να καταναλώνει πολλούς πόρους.

Βρήκα μπόλικες αναφορές και γκρίνια στο forum του vlc, ο κόσμος το ζητάει … οι developers το ξέρουν μεν, αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες τους σε καμία περίπτωση λ.χ. από το 2010 εδώ https://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=12&t=85088

Για το reencoding από την sony action cam, μετά τα πρώτα πειράματα κάπου κατέληξα, πάλι καλά που το αρχικό Bit rate ήταν υψηλό, αλλά και πάλι λεπτομέρεια χάνεται.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Μπορείς πάντα να το μετετρέψεις σε 10-bit prores / dnxhd πρώτα να κάνεις editing/grading etc, και μετα το βγάζεις σε 264.
Οσο για τα κινητά, δεν φταίνε αυτά που τα κρατά όρθια ο κοσμος ενω γράφει βίντεο...
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στις φετινές μου διακοπές αναγκαστικά έπρεπε να βάλω ανάποδα την actioncam στο παρπριζ. Όλα τα road videos ανάποδα… ξεκίνησα στο vegas το αργό reencoding, μέχρι που το ξανά έψαξα…

Υπάρχει σωτήριο flag στα mp4, για rotate.
Δεν απαιτεί reencode – είναι απλά ένα flag.
Με το ffmpeg :
Κατεβάζουμε το latest static build http://ffmpeg.org/download.html#build-windows
Αποσυμπιέζουμε και το τρέχουμε ως εξής:
ffmpeg.exe -i G:\path\cam2\input.mp4 -c copy -metadata:s:v:0 rotate="180" output.mp4

O vlc το καταλαβαίνει το flag, o mpchc (evr / madvr) όχι δεν το καταλαβαίνει.
Δε πειράζει θα δω τα video με vlc τουλάχιστον άμεσα :)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Και το kodi / openelc μια χαρά δείχνει τα video απλά πειράζοντας το flag :)