FORTHNET vs OTE και άλλα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Πάμε τώρα στην κριτική πως τόσα χρόνια η Nova μας κορόιδευε, 60ρια με το ζόρι και όποιος θέλει κτλ κτλ. Πρώτ' απ' όλα άλλο η παλιά Nova και άλλο η Nova/Forthnet. Από την ώρα που πήρε τη Nova η Forthnet άλλαξαν πολλά. Υποπακέτα μπήκαν πρώτη φορά όταν την πήρε η Forthnet - και ήταν το σημαντικότερο κομμάτι κριτικής που κάναμε τότε. Αλλά σίγουρα η αλλαγή της ιδιοκτησίας δε ξεπλένει το παρελθόν και δικαιολογημένα κάποιοι αγανακτούν. Αλλά τι φέρνουν σαν εναλλακτική; Τον ΟΤΕ; Που μας ξεζούμισε με τα dial-up και τις ISDN; Που αν δεν είχες μπάρμπα στην Κορώνη δεν έβαζες τηλέφωνο; Που μας χρέωνε 60ρια για την DSL των 384 και μας έδινε με το ζόρι το μόντεμ του Κόκκαλη; Μήπως του ΟΤΕ που ακόμα και σήμερα κάνει αλλαγές στα ζεύγη για να εξυπηρετεί τους δικούς του πελάτες αβανταδόρικα; Ε όχι δηλαδή, ήρθε να μας επιδείξει ήθος και σεβασμό προς τον πελάτη ο ΟΤΕ; Ο ίδιος ΟΤΕ; Έλεος.

Αποδείξεις για το

"μήπως του ΟΤΕ που ακόμα και σήμερα κάνει αλλαγές στα ζεύγη για να εξυπηρετεί τους δικούς του πελάτες αβανταδόρικα;"

υπάρχουν; Αποδείξεις εννοώ να έχει γίνει καταγγελία και για την οποία η ΕΕΤΤ να έχει υποβάλει πρόστιμο; Καλή και πλακατζίδικη η ραδιοαρβύλα, αλλά καλό είναι να μην ξεφεύγουμε στα όρια του παραλόγου.

Επίσης, ο ΟΤΕ κάποτε ξεκίνησε μαζί με την Vivodi να δίνουν ST585v5 και v6 τη στιγμή που άλλοι έδιναν AirTies και Crypto. Όταν ο ΟΤΕ έδινε Jetspeed, άλλοι τον ξεπερνούσαν δίνοντας την μπαχατελίτσα της Crypto που με 50 connections γονάτιζε.

Να θυμηθούμε μήπως και την καταγγελία χρηστών από άλλο forum στην Forthnet; Που επί 1.5 χρόνο ανεβοκατέβαιναν τα links με το εξωτερικό και χάνονταν πακέτα ενώ καταλήγαμε να κατεβάζουμε definitions για το antivirus με 1KB/s σε (έως) 24άρες ADSL; Που το Skype έγινε εφαρμογή 'ψυχαγωγικού' χαρακτήρα και που δεν ήταν η προτεραιότητα της εταιρίας αυτού του είδους οι εφαρμογές; Που η Forthnet πάτησε πάνω στη γύμνια της ΕΕΤΤ που δεν έχει θεσπίσει ποιοτικά κριτήρια για τις συνδέσεις τόσο χρόνια; Που δεν αποζημίωσε ΚΑΝΕΝΑΝ χρήστη και ειδικά αυτούς που είχαν δέσμευση με συμβόλαιο και δεν μπορούσαν να φύγουν ενώ τα προβλήματα συνεχίζονταν; Για άλλες εταιρίες (βλ traffic shaping από HOL) δεν μπαίνω καν στον κόπο να μιλήσω γιατί θα γράφω μέχρι αύριο.

Και τέλος, εντάξει, η Nova έγινε καλή και τίμια γιατί την πήρε η Forthnet. Ο ΟΤΕ θα είναι πάντα ο κακός, ανήθικος ΟΤΕ άσχετα αν έχει αγορασθεί από τον όμιλο της DT. Ξέρω, πάντα θα ζούμε το παραμύθι μας μαζί με τα κολλήματα μας, τώρα μπορούμε να ανακαλύψουμε ότι οι Γερμανοί είναι οι οχτροί μας. Κατά τα άλλα, "επιθετικοί' λέει ο petasis. 'Τον αράπη και αν τον πλένεις...' λέω εγώ! Πάντως malakudi, μόνος σου δικαιολογείς επάξια αυτά που κάποιοι ανέφεραν για εσένα πιο πάνω.
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Αποδείξεις έχω αλλά δε θέλω να χάσουν τη δουλειά τπυς τεχνικοί που με εξυπηρέτησαν. Δεν είναι ράδιο αρβύλα, οι περιπτώσεις που από καλό ζεύγος βρέθηκαν με σάπιο πελάτες εναλλακτικών είναι άπειρες.

Είχα αγοράσει zyxel router πολύ ανώτερο από το jetski αλλά επέμεναν να μου το δώσουν.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Αποδείξεις έχω αλλά δε θέλω να χάσουν τη δουλειά τπυς τεχνικοί που με εξυπηρέτησαν. Δεν είναι ράδιο αρβύλα, οι περιπτώσεις που από καλό ζεύγος βρέθηκαν με σάπιο πελάτες εναλλακτικών είναι άπειρες.

Αποδείξεις λες πως έχεις ΕΣΥ. ΕΠΙΣΗΜΑ υπάρχει κάτι; Ο κάθε τεχνικός μπορεί να πετάξει την μπούρδα του και την εξυπνάδα του. ΕΠΙΣΗΜΑ εφαρμόζεται αυτή η πολιτική από την εταιρία; ΕΛΕΟΣ, μην λέμε ότι θέλουμε!

Είχα αγοράσει zyxel router πολύ ανώτερο από το jetski αλλά επέμεναν να μου το δώσουν.

Και λοιπόν; Αν στο έδιναν τσάμπα, το έπαιρνες και το είχες backup. Φίλε malakudi, μην πάμε να βγάλουμε και από την μύγα ξύγκι....
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Αποδείξεις για το

"μήπως του ΟΤΕ που ακόμα και σήμερα κάνει αλλαγές στα ζεύγη για να εξυπηρετεί τους δικούς του πελάτες αβανταδόρικα;"

υπάρχουν; Αποδείξεις εννοώ να έχει γίνει καταγγελία και για την οποία η ΕΕΤΤ να έχει υποβάλει πρόστιμο; Καλή και πλακατζίδικη η ραδιοαρβύλα, αλλά καλό είναι να μην ξεφεύγουμε στα όρια του παραλόγου.

Πώς θα μαζευτούν τέτοιες αποδείξεις; Ίσως αν είχαμε στατιστικά πόσο χρόνο κάνει η μετάβαση από εναλλακτικό στον ΟΤΕ (1-2 μέρες) και από τον ΟΤΕ σε εναλλακτικό (1-2 βδομάδες), κάτι να γινόταν. 2 ολόκληρες βδομάδες διήρκεσε η μετάβαση από ΟΤΕ σε φόρθνετ φίλου στο Μαρούσι τον Ιούλιο που μας πέρασε. Ξέρω, μεμονωμένο και τυχαίο...
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δε μου το έδιναν τσάμπα, το χρέωναν 100+ ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ήμουν από τους πρώτους συνδρομητές DSL.

Αποδείξεις λες πως έχεις ΕΣΥ. ΕΠΙΣΗΜΑ υπάρχει κάτι; Ο κάθε τεχνικός μπορεί να πετάξει την μπούρδα του και την εξυπνάδα του. ΕΠΙΣΗΜΑ εφαρμόζεται αυτή η πολιτική από την εταιρία; ΕΛΕΟΣ, μην λέμε ότι θέλουμε!

Φίλε μου μην επιμένεις. Υποστηρίζω δεκάδες πελάτες στην περιοχή της Πάτρας και ξέρω πολλές περιπτώσεις που τεχνικός ΟΤΕ άλλαξε ζεύγος δίνοντας το "καλό" σε πελάτη ΟΤΕ και το "σάπιο" σε πελάτη εναλλακτικού. Το αντίθετο δε θα γίνει ποτέ. Φυσικά "επίσημη" πολιτική δεν υπάρχει, αυτό όμως δε σημαίνει πως δε γίνεται.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Πώς θα μαζευτούν τέτοιες αποδείξεις;

Με μια καταγγελία. Ας γίνει μια καταγγελία σε ανάλογο forum και ας γίνει ανάλογη ακρόαση από την ΕΕΤΤ παρουσία αντιπροσωπείας του ΟΤΕ και των θιγόμενων. Αυτά που λες για 'στατιστικά' δεν έχουν βάση και δύσκολα αποδεικνύουν κάτι. Εξάλου ο malakudi μίλησε για αλλαγή ζευγών στο ΚΑΦΑΟ και όχι για χρόνους μετάβασης.

Φίλε μου μην επιμένεις. Υποστηρίζω δεκάδες πελάτες στην περιοχή της Πάτρας και ξέρω πολλές περιπτώσεις που τεχνικός ΟΤΕ άλλαξε ζεύγος δίνοντας το "καλό" σε πελάτη ΟΤΕ και το "σάπιο" σε πελάτη εναλλακτικού. Το αντίθετο δε θα γίνει ποτέ. Φυσικά "επίσημη" πολιτική δεν υπάρχει, αυτό όμως δε σημαίνει πως δε γίνεται.

Κι εγώ σε ρωτάω. ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι ΕΠΙΣΗΜΑ η ΟΤΕ ΑΕ εφαρμόζει αυτή την πολιτική υπάρχουν; Αν όχι, μιλάμε να αβάσιμες ραδιοαρβύλες.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Πως ακριβώς θα βρεθεί η απόδειξη ότι εφαρμόζει επίσημα ο ΟΤΕ αυτή την πολιτική; Κάποιο εσωτερικό memo θες; Όχι αυτό δεν υπάρχει. Αλλά επειδή δεν υπάρχει, δε σημαίνει πως είναι ράδιο αρβύλα. Η στατιστική μπορεί να μην είναι απόδειξη, αλλά δείχνει πως συμπεριφέρονται οι τεχνικοί του ΟΤΕ όταν πρόκειται για πελάτες ΟΤΕ και πως όταν πρόκειται για πελάτες εναλλακτικών. Ο διαχωρισμός του ΟΤΕ ήταν η μόνη σωστή λύση αλλά δυστυχώς δεν έγινε και πλέον μετά την πώληση του ΟΤΕ νομίζω δε μπορεί να γίνει πια.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Όχι αυτό δεν υπάρχει.

Εφόσον δεν υπάρχει, δεν υφίσταται. Ας πάει νομικά. Μαζευτείτε Χ θιγόμενοι, κάντε καταγγελία και πήγαινε μάρτυρας.

Η στατιστική μπορεί να μην είναι απόδειξη, αλλά δείχνει πως συμπεριφέρονται οι τεχνικοί του ΟΤΕ όταν πρόκειται για πελάτες ΟΤΕ και πως όταν πρόκειται για πελάτες εναλλακτικών.

Δύο φορές έχω αλλάξει από ΟΤΕ σε εναλλακτικό. Οι αλλαγές έγιναν μέσα σε 3 ημέρες. Στο αντίθετο, πήρε παραπάνω και μάλιστα στην μία εξ'αυτών, αναγκάστηκα να πάω στον ΟΤΕ της περιοχής μου γιατί δεν πήγαινε άλλο. Να έρθω κι εγώ για μάρτυρας;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Εφόσον δεν υπάρχει, δεν υφίσταται. Ας πάει νομικά. Μαζευτείτε Χ θιγόμενοι, κάντε καταγγελία και πήγαινε μάρτυρας.
Δεν έχω κανένα σκοπό να πάω νομικά. Ξέρω ότι υφίσταται κι εσύ μπορείς να λες ότι θέλεις. Αν με μηνύσει ο ΟΤΕ για συκοφαντική δυσφήμηση, πίστεψέ με μπορώ να αποδείξω ότι αυτό που λέω ισχύει.
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Πώς θα μαζευτούν τέτοιες αποδείξεις; Ίσως αν είχαμε στατιστικά πόσο χρόνο κάνει η μετάβαση από εναλλακτικό στον ΟΤΕ (1-2 μέρες) και από τον ΟΤΕ σε εναλλακτικό (1-2 βδομάδες), κάτι να γινόταν. 2 ολόκληρες βδομάδες διήρκεσε η μετάβαση από ΟΤΕ σε φόρθνετ φίλου στο Μαρούσι τον Ιούλιο που μας πέρασε. Ξέρω, μεμονωμένο και τυχαίο...

Μην το λες.Όντας συνδρομητής Οτε, για μεταφορά γραμμής στο ίδιο Α/Κ έκανε 13 μέρες!Μεμονωμένο και τυχαίο η δική μου περίπτωση και δεν ειρωνεύομαι επ' ουδενί.Σίγουρα ο Οτέ εξυπηρετεί τους δικούς του καλύτερα από αυτούς των εναλλακτικών, αλλά μη νομίζεις πως σκίζονται κιόλας για τους συνδρομητές τους.

Γενικά πάντως για το θέμα των ζευγών......μπορεί να τα κάνει ο Οτέ, αλλά και οι εναλλακτικοί δεν πάνε πίσω.Από τους "πόρτα_πόρτα" της hol με τις οπτικές ίνες, τα λάθη του λογιστηρίου της forthnet, το φταίξιμο στον Οτέ για βλάβες κλπ, κλπ.Πείτε μου μια εταιρία που δεν έχει "αμαρτίες".Καμιά θα πω εγώ.

ΥΓ:Τη σχέση το dial-up και οι "μαυραγορίτικες" εποχές dsl του Οτέ;nova vs otetv είναι το νήμα.Το ότι η forthnet σε αναγκάζει να έχει ίντερνετ-σταθερό σε αυτή για να έχεις Νόβα δε σημαίνει πως έχουμε όλοι την ίδια άποψη.Δηλαδή όποιος έχει κινητό στη wind ή στη vodafone και το συνδυάσει με σταθερό-ίντερνετ και έχει εκπτώσεις ή όπου δεν έχει ιδιόκτητο η forthnet, είναι όλοι μ@λ@κες.Ο Οτέ δίνει το full pack 28 ευρώ και η Νόνα 62.Αυτή είναι η αλήθεια.Οι προσφορές και 3p(l)ay είναι μαρκετίστικα κόλπα.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Re: Απάντηση: Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Αυτό ακριβώς είπα και γω. Η συζήτηση αφορά τα δορυφορικά πακέτα και το όχι κατά πόσο ηθικοί είναι οι 2 όμιλοι, για αυτό θα χαμε να λέγαμε. Κάποια πράγματα είναι δεδομένα. Όπως το ότι η nova έχει το πακέτο της τόσα χρόνια στην αγορά και μπορεί (και πρέπει) να κριθεί για το τι έχει κάνει στην πορεία αυτή, ενώ ο OTE TV όπως και να το κάνουμε με το ζόρι έκλεισε τα 2. Ό,τι έχει γίνει μέσα σε αυτό το διάστημα βεβαίως εμπίπτει στην κουβέντα, απο κει και πέρα το αν ο ΟΤΕ άλλαζε ζεύγη, σε μια συζήτηση nova-ote tv όπως αυτή εδώ είναι όσο off-topic δεν πάει...
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

O OTE επισήμως δεν δίνει Triple Play. Δίνει Double Play + OTE TV. Αν δεν κάνω λάθος, πρόσφατα άνοιξε νομικά το θέμα για Triple Play. Τιμολογιακά κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.
 
Last edited by a moderator:

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Στο παρελθόν του ομίλου ναι αλλά όχι του ίδιου προιόντος, εκεί είναι η διαφορά. Είναι σαν να κατηγορούνται δύο άτομα ότι είναι κλέφτες, ο ενας επειδή όντως έκλεψε και ο άλλος επειδή έκλεβε ο πατέρας του... Θα το δούμε και το OTE TV τη πορεία θα ακολουθήσει και εδώ θα είμαστε να σχολιάζουμε.

Όσο για το 3-play σίγουρα γίνεται πιο δελεαστικό το πακέτο της nova, αλλά θα αναγνωρίζεις θεωρώ ότι δεν καλύπτει όλους τους υποψήφιους πελάτες όπως το μεμονωμένο δορυφορικό για πολλούς λόγους: Μη-κάλυψη περιοχών από ιδιόκτητο Forthnet, πελάτες εξωτερικού, πελάτες με τρέχουσα δέσμευση σε άλλο πάροχο λόγω παλιότερης προσφοράς και βέβαια, πελάτες που δεν έχουν ανάγκη από προγράμματα απεριορίστων και βολεύονται με συνδρομή 15-20 ευρώ για τηλεφωνία/ιντερνετ και ενδιαφέρονται να βάλουν δορυφορικό πακέτο (γνωρίζω αρκετούς). Όλοι αυτοί είναι ένα μεγάλο κομμάτι των υποψήφιων αγοραστών. Επομένως για αυτούς η σύγκριση παραμένει 27-67 ενώ το 3play μάλλον είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Με μια καταγγελία. Ας γίνει μια καταγγελία σε ανάλογο forum και ας γίνει ανάλογη ακρόαση από την ΕΕΤΤ παρουσία αντιπροσωπείας του ΟΤΕ και των θιγόμενων. Αυτά που λες για 'στατιστικά' δεν έχουν βάση και δύσκολα αποδεικνύουν κάτι. Εξάλου ο malakudi μίλησε για αλλαγή ζευγών στο ΚΑΦΑΟ και όχι για χρόνους μετάβασης.

Καταγγελία σε τι; Είχα το ζεύγος 12 και με ρίξανε στο 18, και έπεσε η σύνδεση; Ο ΟΤΕ τα κάνει αυτά, επειδή ξέρει ότι δεν μπορούν να μαζευτούν στοιχεία, γιατί έχουν πρόσβαση μόνο οι τεχνικοί του.

Δύο φορές έχω αλλάξει από ΟΤΕ σε εναλλακτικό. Οι αλλαγές έγιναν μέσα σε 3 ημέρες. Στο αντίθετο, πήρε παραπάνω και μάλιστα στην μία εξ'αυτών, αναγκάστηκα να πάω στον ΟΤΕ της περιοχής μου γιατί δεν πήγαινε άλλο. Να έρθω κι εγώ για μάρτυρας;

Μένεις σε προνομιούχα περιοχή τότε, και σίγουρα όχι στο Μαρούσι. :smile:

Αν δεν κάνω λάθος, πρόσφατα άνοιξε νομικά το θέμα για Triple Play. Τιμολογιακά κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.
Τι θα πει άνοιξε νομικά το θέμα;
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Έτσι μου 'ρχεται να πάω σε ένα Forthnet shop και να τα καταργήσω όλα. Η παράνοια της τηλεφωνικής υποστήριξης δεν αντέχεται άλλο.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Α οκ, γιατί νόμιζα ότι το πρωτοφανές για τηλεφωνική υποστήριξη "Είμαστε απασχολημένοι, κλείστε και πηγαίνετε σε κανένα κατάστημα"!!! που άκουγα επί μια εβδομάδα συνεχόμενα προσπαθώντας να καταργήσω την σύνδεση του πατέρα μου πρόσφατα ήταν συγκυριακό!

Αν σκεφτείς ότι θέλει να την κόψει πάντως εδώ και 3 μήνες και δεν το χει κάνει ακόμα, το κόλπο δουλεύει μια χαρά!
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

@mclisme: Η αναφορά στο παρελθόν του ΟΤΕ είχε να κάνει με την κριτική που ασκούν ορισμένοι για το παρελθόν της Nova και το μόνο που δείχνει είναι πως όποιος βρίσκεται σε μονοπωλιακή θέση, κάνει τα ίδια.

Παναγιώτη ο ΟΤΕ παλιότερα που ήταν κρατικός είχε βάλει ADSL σε κάποια κατσικοχώρια που κανένας ιδιώτης πάροχος δεν θα πλησιάσει στον αιώνα τον άπαντα.

Τους έχουμε δει τους εναλλακτικούς τύπου forthnet τι ποιότητα internet πουλάνε , όπως έγραψε και ο King η ταχύτητα του ADSL με την Forthnet έπεσε ΜΟΝΟ (!!!) 5 MBPS.:flipout:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Παναγιώτη ο ΟΤΕ παλιότερα που ήταν κρατικός είχε βάλει ADSL σε κάποια κατσικοχώρια που κανένας ιδιώτης πάροχος δεν θα πλησιάσει στον αιώνα τον άπαντα.

Εγώ (στις ελάχιστες περιοχές που παρακολουθούσα) έβλεπα τον ΟΤΕ να ακολουθεί αμέσως μετά την εγκατάσταση κάποιου εναλλακτικού (Ναύπλιο, Ελευσίνα, Ασπρόπυργο). Στην περιοχή μου (μεταξύ Ελευσίνας και Ασπροπύργου) κανείς δεν είχε έρθει (ούτε εναλλακτικός ούτε Ο ΟΤΕ), μέχρι που περίσσεψε εξοπλισμός από κέντρα που αναβαθμίστηκαν σε adsl2. Έτσι κολλήσαμε στα 2Mbps αιώνες, μέχρι που βρήκα μια ευκαιρία και έκανα μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ (για άσχετο), και ο ΟΤΕ απάντησε ότι εντός τριμήνου θα αναβαθμίσει την περιοχή (και το τήρησε).
Τους έχουμε δει τους εναλλακτικούς τύπου forthnet τι ποιότητα internet πουλάνε , όπως έγραψε και ο King η ταχύτητα του ADSL με την Forthnet έπεσε ΜΟΝΟ (!!!) 5 MBPS.:flipout:

Ποια λες να είναι η αιτία; Θύμωσε το μόντεμ επειδή είδε εξοπλισμό άλλου παρόχου στην άλλη άκρη της γραμμής, η άλλαξε "κάτι" στην γραμμή; :flipout:
Αλλά είπαμε, δεν τιμωρούνται πελάτες όταν φεύγουν από τον ΟΤΕ με αλλαγή γραμμών, αυτά είναι ράδιο-αρβύλα μιας και δεν υπάρχουν αποδείξεις.
Οπότε τι μένει; Οι εναλλακτικοί έχουν σκάρτα μηχανήματα και μπαγιάτικα πρωτόκολλα... :smile:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Πολύ απλά η forthnet δεν έχει αρκετό bandwidth για να καλύψει σωστά τους πελάτες της.

Ο μπατζανάκης μου που έχει forthnet στον Γέρακα έχει μια 3 mbps και μια 10 ανάλογα πόσοι άλλοι είναι στο διαδίκτυο μάλλον.:flipout:
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: NOVA vs ΟΤΕ TV

Το γνωρίζεις ότι οι ταχύτητες αυτές αφορούν αποκλειστικά την επικοινωνία μόντεμ και τηλεφωνικού κέντρου, έτσι;
Γιατί δεν σχετίζεται *καθόλου* με το bandwidth που έχει ο πάροχος στο δίκτυό του.
Ο μπατζανάκης σου έχει πέσε σε γραμμή με θόρυβο (πιθανώς από παρεμβολές). Αν γείτονές του (στο ίδιο ΚΑΦΑΟ) έχουν ΟΤΕ και καλύτερες ταχύτητες συγχρονισμού, μπορείς να υποθέσεις τι έχει παιχτεί...