Fuji X-A1/2 και Χ-Α10

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
ας ανοίξω το νήμα για τη νέα μηχανή που παρουσίασε η Fuji, την X-A1 η οποία (μάλλον) ενσωματώνει τον αισθητήρα της Sony, που τόσο ευρέως χρησιμοποιούν και άλλες εταιρίες (Nikon, Pentax, κλπ). Ουσιαστικά είναι η φτηνή πρόταση της εταιρίας για κάποιον που θέλει πρόσβαση στους φακούς και εν γένει στο σύστημα της Fuji αφού η αμέσως επόμενη πρόταση βρίσκεται στα +200 Ευρώ και είναι η X-M1.

Θεωρητικά είναι άμεσος ανταγωνιστής των Nex-5R, Ε-PL5 και απομένει να φανεί πόσο θα "πουλήσει" στη mass κατηγορία που στοχεύει:

http://www.dpreview.com/news/2013/0...ource=news-list&utm_medium=text&ref=title_0_1

Προσωπικά να πω ότι είμαι από τους fans της εταιρίας η οποία θεωρώ στοχεύει κυρίως στην ποιότητα της φωτογραφίας αφήνοντας, εν μέρει, στην άκρη gadget λειτουργίες - ειδικά στη διαχείριση θορύβου δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη πρόταση, μεγέθους APS-C, που να τη συναγωνίζεται
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji X-A1

απο ποιοτητα εικονας μια χαρα τα παει η fuji, αλλα δυστυχως πασχει σε πολλους αλλους τομεις.
Δεν εχει γρηγορη εστιαση, ουτε φιλικο μενου.
Δεν εχει κι αυτη καλους ζοομ φακους με σταθερο διαφραγμα, μονο πολυ καλους prime.
Τελος, δεν εχει καλη σχεση με το βιντεο, πραγμα πολυ βασικο στις μερες μας.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

Απο ευχρηστια πάντως φημίζεται ως καλή, δεδομένων και των ρυθμιστικών που εχει στο σώμα για επιλογή ταχύτητας / διαφραγματος - Στη Pentax πχ σπάνια καταφευγω στο μενού αφού εχει τα αντίστοιχα κουμπιά στο σώμα για κάθε σχεδόν δυνατή παραμετροποιηση

Τωρα όσον αφορά το βίντεο, πρεπει να έχεις δίκιο, σε σχέση και με τις Panasonic Sony. Βέβαια εξαρτάται ποσο μετράει στον καθένα αυτή η λειτουργικότητα..
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Fuji X-A1

Η Fuji έχει για μένα ίσως τις πιο όμορφες mirrorless, και με όχημα τον X-Trans και τα χρώματα τα του έχει φτιάξει πολύ καλό όνομα. Βλέπω πάρα πολλούς απο τους μεγάλους φωτογράφους, για προσωπική τους Travel μηχανή να έχουν μια X100 ή μια ΧΕ1. Σε καλό φώς πολύ ορκίζονται στην Fuji. Παρόλο που σε απόλυτα κριτήρια σε θέμα οξύτητας και θορύβου υπολείπεται ξεκάθαρα των Sony και των Olympus που μεταξύ τους βρίσκονται αρκετά κοντά.

Η τιμολογιακή της πολιτική είναι άλλο θέμα όμως. Οι μηχανές της είναι υπερτιμολογημένες. Ακριβές σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνισμό τους. Η εισαγωγή μιας φθηνότερης λύσης είναι σίγουρα θετικό βήμα. Απο την άλλη με την χρήση ενός "συμβατικού" αισθητήρα, χάνει το μεγαλύτερο της πλεονέκτημα έναντι των άλλων... Δύσκολη κίνηση, μπορεί να της βγεί και σε καλό και σε κακό.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-A1

Οι fuji έχουν καταπληκτικό jpeg, οι μόνες καλύτερες από τις oly. Ίσως γι αυτό οι μεγάλοι τις προτιμούν, θέλουν κάτι "για την πάρτη τους" χωρίς πολλά-πολλά σε επεξεργασία. Επίσης οι "Χ" είναι άκρως ερωτεύσιμες, με κλασσικές απλές γραμμές και τα χειριστήρια στις "σωστές" θέσεις. Πειρασμός...
 
Last edited:

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

Η Fuji έχει για μένα ίσως τις πιο όμορφες mirrorless, και με όχημα τον X-Trans και τα χρώματα τα του έχει φτιάξει πολύ καλό όνομα. Βλέπω πάρα πολλούς απο τους μεγάλους φωτογράφους, για προσωπική τους Travel μηχανή να έχουν μια X100 ή μια ΧΕ1. Σε καλό φώς πολύ ορκίζονται στην Fuji. Παρόλο που σε απόλυτα κριτήρια σε θέμα οξύτητας και θορύβου υπολείπεται ξεκάθαρα των Sony και των Olympus που μεταξύ τους βρίσκονται αρκετά κοντά.

Η τιμολογιακή της πολιτική είναι άλλο θέμα όμως. Οι μηχανές της είναι υπερτιμολογημένες. Ακριβές σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνισμό τους. Η εισαγωγή μιας φθηνότερης λύσης είναι σίγουρα θετικό βήμα. Απο την άλλη με την χρήση ενός "συμβατικού" αισθητήρα, χάνει το μεγαλύτερο της πλεονέκτημα έναντι των άλλων... Δύσκολη κίνηση, μπορεί να της βγεί και σε καλό και σε κακό.

Είχα την αίσθηση οτι σε διαχείριση θορύβου ειναι καλύτερες των Sony, Olympus. Το έχεις διαπιστώσει προσωπικά οτι δεν τα πηγαίνει τοσο καλα ή απο κάποιο site;
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Fuji X-A1

Είναι σχεδόν καθολική η άποψη όσον έχω διαβάσει, είτε πρόκειται για review, είτε για προσωπικές απόψεις. Σε καλό φώς έχει άπιαστο δυναμικό εύρος και απόδοση χρωμάτων, αλλά σε χαμηλό ο θόρυβος είναι πολύ εμφανής. Τα δείγματα/συγκριτικά στο dpreview το δείχνουν επίσης.
Όπως και η διαφορά στην οξύτητα. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε πολύ ισχυρό AA filter λόγω της διάταξης του X-trans (ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει ο Ηλίας Γιαρίμης σε αυτό που κατέχει το θέμα των αισθητήρων καλά, αν δει το νήμα) αλλά υπάρχει διαφορά.
Απο την άλλη, είναι μικρά γράμματα. Τα jpeg της είναι πολύ καλά, έχει την εξομοίωση των θρυλικών φιλμ Fuji, in camera και όλα αυτά συντελούν στο να την επιλέγουν άνθρωποι με εμπειρία κ γνώσεις. Πολύ σπάνια θα δείς να έχει πάρει Fuji κάποιος που δεν έχει πρότερη επαφή με την φωτογραφία, σε αντίθεση με τις ΝΕΧ/Ολυ. Και αυτό κάτι σημαίνει.
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Fuji X-A1

Οι fuji έχουν καταπληκτικό jpeg, οι μόνες καλύτερες από τις oly. Ίσως γι αυτό οι μεγάλοι τις προτιμούν, θέλουν κάτι "για την πάρτη τους" χωρίς πολλά-πολλά σε επεξεργασία. Επίσης οι "Χ" είναι άκρως ερωτεύσιμες, με κλασσικές απλές γραμμές και τα χειριστήρια στις "σωστές" θέσεις. Πειρασμός...

εμενα παλι το jpeg απ τη μηχανη ( Χ100 ) μου φαινεται πολυ φλατ...Θελει νομιζω αρκετη δουλεια για να γινει ετοιμο!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-A1

Δεν έχω κάποια Χ, οπότε μιλάω βλέπωντας τα δείγματα από διάφορα site (τα κατεβάζω βέβαια, όταν δίνεται η δυνατότητα). Βλέπω κι εγώ ότι έχουν μειωμένη οξύτητα σε σχέση με άλλες, αλλά πιθανολογώ ότι ανεβάζοντας την από τις ρυθμίσεις μπορείς να πάρεις αυτό που θές - στα review είναι πάντα στο 0 για ευνόητους λόγους. Η χρωματική παλέτα όμως είναι - με βάση τα προσωπικά μου γούστα - κορυφαία! Μπορεί βέβαια να είμαι "κατεστραμένος" από την συμβίωσή μου με διάφορες μικρές fuji στο πρόσφατο παρελθόν (και παρόν)...

Edit: βλέπω επίσης πολύ καλή συμπεριφορά στο θόρυβο, αλλά αυτό μπορεί να συνδυάζεται με την κάπως μειωμένη οξύτητα.
 
Last edited:

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

αντιγράφοντας από το τεστ της X-M1 στο dpreview:

As with the the X-Pro1 Adobe Camera Raw's processing of the X-M1's files exhibit remarkably low noise figures, when compared with its Bayer sensor rivals

επίσης αν δείτε στο συγκριτικό πίνακα στα 6400 εχει πολυ λιγοτερο θορυβο από τη 5Ν πχ:

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-m1/10

Το λεω γιατι θεωρουσα οτι η Fuji τα παει πολυ καλα στη διαχειριση θορυβου..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

Είναι σχεδόν καθολική η άποψη όσον έχω διαβάσει, είτε πρόκειται για review, είτε για προσωπικές απόψεις. Σε καλό φώς έχει άπιαστο δυναμικό εύρος και απόδοση χρωμάτων, αλλά σε χαμηλό ο θόρυβος είναι πολύ εμφανής. Τα δείγματα/συγκριτικά στο dpreview το δείχνουν επίσης.
Όπως και η διαφορά στην οξύτητα. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε πολύ ισχυρό AA filter λόγω της διάταξης του X-trans (ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει ο Ηλίας Γιαρίμης σε αυτό που κατέχει το θέμα των αισθητήρων καλά, αν δει το νήμα) αλλά υπάρχει διαφορά.
Απο την άλλη, είναι μικρά γράμματα. Τα jpeg της είναι πολύ καλά, έχει την εξομοίωση των θρυλικών φιλμ Fuji, in camera και όλα αυτά συντελούν στο να την επιλέγουν άνθρωποι με εμπειρία κ γνώσεις. Πολύ σπάνια θα δείς να έχει πάρει Fuji κάποιος που δεν έχει πρότερη επαφή με την φωτογραφία, σε αντίθεση με τις ΝΕΧ/Ολυ. Και αυτό κάτι σημαίνει.

μα, δεν εχει ΑΑ filter..
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Fuji X-A1

Πολύ σπάνια θα δείς να έχει πάρει Fuji κάποιος που δεν έχει πρότερη επαφή με την φωτογραφία, σε αντίθεση με τις ΝΕΧ/Ολυ. Και αυτό κάτι σημαίνει.

off topic, σωστο αυτο που έγραψες για την Fuji, διπλά σωστό για την Sony, λάθος νομίζω για την Οlympus που ειναι καθαρα φωτογραφική εταιρία και τα μοντέλα ΟΜ, Pen έχουν βασιστεί κυριως σε αυτο και στην ιστορια της στον χωρο, τι αλλο επρεπε να κανει δηλαδή να βγαλει φίλμ?

Μου αρέσει η παλλέτα χρωματων της Fuji και αυτο που εχει παρουσιασει με τις τρεις μηχανες της με εναλλάξιμους φακους αυξανει τον ανταγωνισμό των ακάθρεπτων μηχανών, τη πιο σωστη επιλογη κατα την γνώμη μου δυνατοτητων - μεγεθους - ποιοτητας σωματος αποτελει το μεσαιο σωμα η Ε-Χ1.

Η έλειψη ΕVF, το πλαστικό σώμα, η αργη ακομη εστιαση σε χαμηλο φωτισμο (review του dpreview) , η ενσωματωση λειψων δυνατοτητων (Wi-fi) δεν βοηθουν τετοια μοντελα όπως η Χ-Ε1 να επιζησουν σε σχεση με τον ανταγωνισμό.
 
Last edited:

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Fuji X-A1

off topic 1
Οι μισοί που γνωρίζω από τα παλιά, φωτογράφιζαν με Olympus OM από τα γεννοφάσκια τους

off topic 2
Δεν ξέρω τι κάνουν με τα "σκοτεινά" οι ακάθρεπτες Fuji, ξέρω όμως ότι την Χ100s δεν την απασχολεί αυτό το θέμα...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-A1

Για να επανέλθουμε, το καλό είναι ότι η Fuji δείχνει να έχει βρεί έναν "μπούσουλα" - οι πωλήσεις πάνε πολύ καλά πλέον, ενώ αυτό συμβαίνει με τον "σωστό" τρόπο: επειδή έβγαλε επιτέλους προϊόντα της προκοπής. Ατέλειες υπάρχουν (ελπίζω οι "τζόγοι" που ανέφερε ο Νίκος να αποτελούν παρελθόν), αλλά γενικά έχουμε πλέον άλλη μια επιλογή, κι αυτό είναι πολύ καλό για εμάς τους φωτογράφους - καταναλωτές...
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

Ισως με τη νεα σειρά μηχανών που θα κυκλοφορήσει μέσα στον Οκτώβρη λύσει κι όσες τυχόν ατέλειες εχει προσφέροντας μας ενα φωτογραφικό εργαλείο - βλέπω κι αρκετούς επαγγελματίες να τις χρησιμοποιούν πλέον και οχι ως δευτερα σώματα, κατι που σημαίνει πολλά για την ποιότητα λήψης

Προσωπικά πάντως με συγκινούν ιδιαίτερα ισως λόγω ρετρό σχεδίασης ισως γιατι θυμίζουν εικόνες απο αναλογικες..
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Fuji X-A1

Αυτό που έγραψα δεν έχει να κάνει με το τί έχει κάνει η κάθε εταιρία για αυτό, αλλά το πόσο γνωστό είναι το εκάστοτε σύστημα/εταιρία στον μη σχετικό καταναλωτή. Η Sony είναι η πιο γνωστή εταιρία ηλεκτρονικών και είναι συχνά η επιλογή του μη σχετικού που απλά ξερει την εταιρία επειδή είναι τέτοια η τηλεοραση του.
Η Ολύμπους μπήκε νωρίς στο παιχνίδι των mirrorless και έχει αυτή την στιγμή το πιο ολοκληρωμένο σύστημα. Απο όπου και να το δείς. Σώματα και φακοί για όλα τα γούστα, βαλάντια και ανάγκες. Ειδικά η κορυφαία σειρά (με την ΕΜ1 τώρα) είναι εκπληκτική. Είναι και εταιρία με μεγάλη ιστορία στην φωτογραφία. Όλοι είχαν κάποιο θείο που είχε Olympus. Με αυτήν την επιτυχία είναι αναμενόμενο οτι είναι η προφανής επιλογή αυτού που θέλει να μπεί στην φωτογραφία και ξέρει αρκετά ώστε να αποφύγει την Sony (έτσι νομίζει δλδ).
Την Fuji παρά την μεγάλη ιστορία της, όποιος δεν ασχολείται με την φωτογραφία δεν ξέρει οτι έκανε και μηχανές και φακούς εκτός των φιλμ. Αυτός που την παίρνει, το κάνει συνειδητά. Ξέρει για τις αδυναμίες τις, αλλά την προτιμά για τα θετικά της. Σπάνια θα βρεθεί κάποιος να την πάρει τυχαία ή χωρίς να έχει δεί με ακρίβεια τον ανταγωνισμό. Κάτι που δεν ισχύει για τις άλλες εταιρίες.
Και αυτό δεν έχει να κάνει με τις εταιρίες, ή τις δυνατότητες τους, αλλά με το πόσο γνωστές είναι και το τί προφίλ έχουν.
Για μένα, στην πραγματικότητα η Sony με μηχανές όπως η Nex 7 όταν πρωτοβγήκε, η RX1 και η επερχόμενη FF-NEX είναι στην πρωτοπορία, βγάζοντας μηχανές που οι άλλες εταιρίες δεν έχουν την δυνατότητα να βγάλουν.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-A1

Απολύτως αντιληπτό το πνεύμα σου Άλεξ, η fuji προς το παρόν είναι αποκλειστικά και μόνο για συνειδητοποιημένους. Εντελώς συμπτωματικά η Χ-Α1 είναι η πρώτη της προσπάθεια να πουλήσει στους πολλούς...
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

Κι εγω αν αγόραζα τωρα μικρού μεγέθους σώμα, Sony θα έπαιρνα κι ας μη μπορώντας να βλέπω κάθε φορά το λογότυπο της σε αυτή - μα χάθηκαν να κρατήσουν το όνομα Minolta στις φωτογραφικές;

Θέλω ομως πολυ να 'πειστώ' οτι η Fuji ειναι η καλύτερη επιλογή..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Fuji X-A1

Το ephotozine δημοσίευση φωτογραφίες απο την Α1. Αν δείτε στα δείγματα τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά στην διαχείριση θορύβου, τουλάχιστον στα 6400 που κοιτούσα μου φαίνεται καλύτερη και από τις Nex:

http://www.ephotozine.com/article/fujifilm-x-a1-sample-photo-gallery-23032