RIAA ΑΠΟ EBAY

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
229
Καλημέρα
εχτές καθώς έκανα ένα ψάξιμο στο ebay για riaa με λάμπες βρήκα και μια δουλειά από ένα Έλληνα και μετά διαπίστωσα ότι είναι και φίλος
άντε με το καλό και οι ελληνικές προσπάθειες να ταξιδεύουν και στα εξωτερικά
http://www.ebay.co.uk/itm/RADI0KIT-...Amplifiers&hash=item4612d9fcd8#ht_4333wt_1012
 
22 June 2006
229
Re: Απάντηση: RIAA ΑΠΟ EBAY

εαν ειχε απαντησεις του τυπου που αναφερει ο papakostasl το παρον θεμα,θα ειχε λογο υπαρξης πιστευω,τωρα δεν το βλεπω.

βλέπω πως είναι κάτι νέο που μάλλον να μην το έχει κάποιος φίλος από εδώ μέσα
θα το ζητήσω να του ρίξω ένα ξεσκόνισμα και θα αναφέρω
και προπάντων μην προδικάζετε το παρόν το μελών κλπ πριν ακούσετε Ι ακούσουν κάποιοι
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
πριν καποια χρονια ειχαμε φτιαξει ενα φωνο με 1 ECC83 ανα καναλι και παθητικη αποεμφαση. βεβαια δεν ειναι ακριβος το ιδιο, εχει ανορθωση λυχνιας, τσοκ και μεγαλη για τα δεδομενα εξομαλυνση.

παρολαυτα νομιζω οτι το σχεδιο ειναι παρομοιο και αν κρινω απο το δικο μου θα παιζει ικανοποιητικα. το κερδος ειναι αρκετο για ΜΜ, και αν καποιος θελει MC μπορει να χρησιμοποιησει SUT.

στην πολυ καλη τιμη που δινει την πλακετα αξιζει να πειραματιστει καποιος. προσωπικα θα πηγαινα κατευθειαν στην ακριβη εκδοση με τα καλυτερα υλικα, καθοτι οι πυκνωτες κανουν την διαφορα.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Έτυχε να ακούσω αυτόν τον προενισχυτή πικάπ σε φίλο, και μου φάνηκε οτι παίζει πολύ καλά. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες οταν τον ακούσω προσεκτικότερα στο δικό μου χώρο ...
 

papakostasl

Established Member
6 November 2009
130
Απάντηση: Re: RIAA ΑΠΟ EBAY

Έτυχε να ακούσω αυτόν τον προενισχυτή πικάπ σε φίλο, και μου φάνηκε οτι παίζει πολύ καλά. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες οταν τον ακούσω προσεκτικότερα στο δικό μου χώρο ...

γειά σου Δημήτρη,

μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Για παράδειγμα αν άκουσες τη φτηνή ή την ακριβή έκδοση, με τι υλικά ή τι τροφοδοτικό.

Φυσικά περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από την ακρόαση.

ευχαριστώ,

Λευτέρης
 

kirk223

New member
8 February 2008
19
Re: Απάντηση: RIAA ΑΠΟ EBAY

Πάντως 9,6 λίρες μεταφορικά...
Το γνωστό τρυκ για βγούνε περισσότερα λεφτά?
Μάλλον πρέπει να ενημερωθείς καλύτερα για το πώς γίνονται οι αποστολές και οι χρεώσεις μέσω ebay. Επίσης θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά στις καινούργιες τιμές των ΕΛΤΑ. Περιληπτικά να σου πω ότι το ebay παίρνει πλέον ποσοστό επί της αξίας των μεταφορικών και επίσης ότι είναι υποχρεωτικό στα εκάστοτε μεταφορικά να προσθέσεις 23% ΦΠΑ αν θέλεις να είσαι νόμιμος και να συνοδεύσεις το οποιοδήποτε αντικείμενο θέλεις με παραστατικά. Υπάρχει επίσης και το οξύμωρο όπου για το ebay δυστυχώς η αποστολή από Ελλάδα σε Ελλάδα θεωρείται ουσιαστικά το ίδιο με αποστολή από Ελλάδα σε Ευρώπη οπότε τα μεταφορικά που εμφανίζει είναι τα ίδια με το να έστελνες το ίδιο δέμα πχ στην Γαλλία. Επίσης αν προσέξεις θα δεις ότι πρόκειται για συστημένη αποστολή που επιβαρύνει το κόστος με 2.5 Ευρώ + 23% ΦΠΑ. Δεν υπάρχει τρόπος να ορίσεις την Ελλάδα σαν τοπική αποστολή. Νομίζω όμως ότι μια επικοινωνία με τον πωλητή θα λύσει αμέσως το πρόβλημα. Δεν έχει νόημα να παραγγέλνεις σε Ελληνική επιχείρηση μέσω ebay αν μπορείς να το κάνεις απ'ευθείας. Οπότε με λίγο καλύτερη έρευνα δεν υπάρχει λόγος για τόση καχυποψία.
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: Re: Απάντηση: RIAA ΑΠΟ EBAY

Καχυποψία με τα μεταφορικά για δικτυακές αγορές πάντα υπάρχει.
Προσωπικά λόγω της δουλειάς μου στέλνω με κούριερ παντού μέχρι 2 κιλά με 4 ευρά και υπάρχουν και φθηνότεροι!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Το δεκαρικακι πλέον είναι ταρίφα για μεσαίο βάρος στο ebay
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δεν ειναι μονο τα ταχυδρομικα,ειναι και το κοστος των υλικων για ασφαλη συσκευασια κλπ.
Αλλο κοστος ας πουμε εχει μια καλη συσκευασια για λαμπες και αλλη για ενα αντικειμενο που δεν σπαει.
 
22 June 2006
229
λοιπόν
μετά από αρκετό καιρό ακούσματος και δοκιμών μπορώ να αναφέρω τα έξεις
Ι riaa είναι σε 2 έκδοσις
Ι φτηνή και Ι ακριβή
πάμε λοιπόν
1 φτηνή είναι μια αρκετά καλή riaa που μετά από αρκετές ώρες ακούσματος θα έλεγα ότι παίζει πόλι καλά για τα χρήματα που έχει και μάλιστα με τα θετικά που προσφέρει Ι λάμπα αρμονικές γλυκά κλπ
2 ακριβή Ι διαφορά από την πρώτη είναι ότι έχει υλικά καλής ποιότητας οπός αντιστάσεις πυκνωτές κλπ
όσο αφορά τον ήχο ναι είναι αρκετά πανό από την φτηνή
σε κόντρα με την δικιά μου riaa που έχω στο σύστημα μου δυσκολεύτηκα να καταλάβω διαφορές και επίσης μου έχει στοίχιση αρκετά σε κόπο χρήμα κλπ
Ι δικιά μου είναι clone dynaco pass4

πρόκειται για μια riaa που μπορεί να κατασκευάση οποίος έχει ένα κολιτηρη και γνώσις πόλι κάτω του μετρίου θα έλεγα έως και αρχάριος το μονό που θέλει προσοχή είναι οι κανόνες περί ηλεκτρικού ρεύματος
και οι 2 έκδοσις θα σας είναι ευχάριστες σαν αποτέλεσμα και μάλιστα με πόλι λίγο χρήμα και κόπο.
 
22 June 2006
229
σε επόμενο ποστ θα επανέλθω με σχεδία αναλυτικά φώτο κλπ που θα είναι ευγενική προσφορά του Κ kontarini προς το forum μας

kai
δεν θα ήθελα μερικοί να το εκλάβουν σαν διαφήμιση
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Πράγματι, πολύ καλή δουλειά με ανάλυση του κυκλώματος και αναλυτικές λεπτομέρειες για την συναρμολόγηση.
Για το φίλο που ρώτησε, ακούσαμε την ακριβή έκδοση.
Επίσης μπορούμε να κανονίσουμε, αν θέλετε, να το ακούσουμε και σε σχέση με άλλες RIAA, αν υπάρχουν διαθέσημες ...
 

papakostasl

Established Member
6 November 2009
130
Απάντηση: Re: RIAA ΑΠΟ EBAY

Πράγματι, πολύ καλή δουλειά με ανάλυση του κυκλώματος και αναλυτικές λεπτομέρειες για την συναρμολόγηση.
Για το φίλο που ρώτησε, ακούσαμε την ακριβή έκδοση.
Επίσης μπορούμε να κανονίσουμε, αν θέλετε, να το ακούσουμε και σε σχέση με άλλες RIAA, αν υπάρχουν διαθέσημες ...
Είμαι διαθέσιμος για ακρόαση.
Μπορώ να φέρω και το EAR 834p για τα ακούσουμε μαζί.

Λευτέρης