Spotify

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία


Spotify_Logo_RGB_Green.png


Μόλις μου ήρθε μειλ ότι το spotify είναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα. Το είχα δοκιμάσει στην Σουηδία και άξιζε
 
Last edited by a moderator:

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Απάντηση: spotify

Ναι είναι επιτέλους πραγματικότητα.
Πάρα πολύ μουσική, ελεύθερη και το βασικότερο απίστευτο database.

Όσοι έστω το είχαν δοκιμάσει στο εξωτερικό, έστω και μία φορά έψαχναν (και η αφεντομουτσουνάρα μου σε αυτούς) τρόπους να ενωθούμε και από Ελλάδα...

Spotify
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: spotify

Έβαλα το spotify στο android.
Μπορω να πω οτιεχω εντυπωσιαστεί!
Είναι δωρεάν μονο για δυο ημερες οπώς μου έβγαλε η απεριόριστα με διαφημίσεις?
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: spotify

Μου κάνει εντύπωση πόσο λίγοι έχουν δει το θέμα και πόσοι λίγοι φαντάζομαι το έχουν δοκιμάσει.
Το spotify απλά τα σπάει (έχω δοκιμάσει και το Napster αλλά δεν συγκρίνεται κατά τη γνώμη μου).
Έχει δοκιμή 30 μέρες το premium account όπου μπορείς να έχεις πλήρη πρόσβαση σε υψηλή ποιότητα σε PC, κινητό, tablet.
Μετά είναι 6,99 το μήνα για το Premium ή 3,49 το Unlimited (μόνο PC ή Mac).
Είναι μάλιστα από ότι λένε φτηνότερο από άλλες χώρες της Ευρώπης.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: spotify

Aν ειχα καποιο σουπερ πακετο δεδομένων στο κινητό (2gb και ανω), μάλλον θα ειχα βάλει την premium.
Διαφορετικά θεωρώ οτι δεν έχει νόημα....
Σαν υπηρεσία/παροχές , ειναι βέβαια καταπληκτικό!
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: spotify

Aν ειχα καποιο σουπερ πακετο δεδομένων στο κινητό (2gb και ανω), μάλλον θα ειχα βάλει την premium.
Διαφορετικά θεωρώ οτι δεν έχει νόημα....
Σαν υπηρεσία/παροχές , ειναι βέβαια καταπληκτικό!

Μπορείς να κατεβάζεις στο κινητό τις Playlistw που θες όταν είσαι σε wifi και να τις ακούς offline στο κινητό αν σε ενδιαφέρει πρωτίστως το κινητό.
Και φυσικά στο σπίτι ακούς τα πάντα μέσω του κινητού ή του tablet αν δεν θες να μπλέξεις με PC με airplay, bluetooth ή μέσω squeezebox, wd και από ότι διαβάζω και από samsung τηλεόραση.
Το θέμα είναι να ακούς μουσική. Αν δεν ακους δεν έχει νόημα.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: spotify

Aν ειχα καποιο σουπερ πακετο δεδομένων στο κινητό (2gb και ανω), μάλλον θα ειχα βάλει την premium.
Διαφορετικά θεωρώ οτι δεν έχει νόημα....
Σαν υπηρεσία/παροχές , ειναι βέβαια καταπληκτικό!

Σιγουρα ειναι ακομα πιο ευχρηστο με μεγαλο data plan αλλα και για το σπιτι ειναι καταπληκτικη λυση μιας και εχεις instant access σε μια πολυ μεγαλη μουσικη συλλογη, και μαλιστα ολα αυτα απο καποιον που εχει μια αρκετα μεγαλη συλλογη albums.. αλλα το να κανεις reference, να θυμασαι παλια κομματια ή να ακους ολα τα group που παιζουν live στην πολη σου, για να δεις αν θελεις να πας στο live τους, ειναι απο τις μεγαλυτερες ευκολιες. Θα μου πεις υπαρχει και το youtube για δειγματισμο αλλα δεν ειναι το ιδιο..

Επισης το ιδιο (σχεδον) μπορω να εχω και με ενα Synology nas, οπου μεσω smartphone/tablet, μπορεις να εχεις μαζι σου παντου, ολη τη μουσικη του nas, αλλα μεχρι να ερθουν FTTH συνδεσης με μεγαλο upload δεν θα υπαρχει σωστη αναπαραγωγη, ειδικα αν το nas εκτελει και αλλες εργασιες στο ιντερεντ.
 
Last edited:

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Απάντηση: spotify

Μόλις εχθές το εγκατέστησα σε linux/ubuntu, εντυπωσιακό θα έλεγα. Μόνο να μη είχε τις διαφημίσεις και θα επαιρνε 10/10, επίσης με χάλασε που δεν έχει πολλές παραμετροποιήσεις, πχ έξοδο για ήχο, πράγμα πολύ σημαντικό. Επίσης ,μάλλον είναι bug, δε ξέρω αν υπάρχει και στις άλλες πλατφόρμες, δεν δουλεύει η αναζήτηση φίλου.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: spotify

Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά ακούω καλά λογια γενικά, μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει; Αν έχω καταλάυει καλά είναι ιντερνετικό ραδιόφωνο με τραγούδια κατ' επιλογή, σωστά; Τα τραγούδια που ακούς μπορείς να τα κατεβάσεις και σε mp3 format;
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: spotify

Μόλις εχθές το εγκατέστησα σε linux/ubuntu, εντυπωσιακό θα έλεγα. Μόνο να μη είχε τις διαφημίσεις και θα επαιρνε 10/10, επίσης με χάλασε που δεν έχει πολλές παραμετροποιήσεις, πχ έξοδο για ήχο, πράγμα πολύ σημαντικό. Επίσης ,μάλλον είναι bug, δε ξέρω αν υπάρχει και στις άλλες πλατφόρμες, δεν δουλεύει η αναζήτηση φίλου.

Οι διαφημίσεις είναι μόνο στην free έκδοση... Από όσο γνωρίζω μετά από 6 μήνες, θα μπορείς να ακούς μόνο 10 ώρες τον μήνα, ή κάτι τέτοιο...
Επίσης στην free έκδοση η ποιότητα ήχου είναι χαμηλή.
Για φίλους δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω facebook :)
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: spotify

Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά ακούω καλά λογια γενικά, μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει; Αν έχω καταλάυει καλά είναι ιντερνετικό ραδιόφωνο με τραγούδια κατ' επιλογή, σωστά; Τα τραγούδια που ακούς μπορείς να τα κατεβάσεις και σε mp3 format;

Δεν μπορείς να τα κατεβάσεις και σου ανήκουν αν αυτό εννοείς.
Μπορείς να τα κατεβάσεις για να τα παίζεις offline (είτε στο PC είτε στο κινητό) αλλά δεν είναι mp3. Είναι κωδικοποιημένα και παίζουν μόνο μέσω της εφαρμογής του spotify.
Δηλαδή μόλις σταματήσεις την συνδρομή δεν θα μπορείς να τα παίξεις καν.

Κατά τ' άλλα είναι όπως τα λες περίπου. Ουσιαστικά έχεις μια τεράστια database τραγουδιών στην διάθεσή σου, να την ακούσεις, να την οργανώσεις σε λίστες κλπ κλπ.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: spotify

Ok σε ευχαριστώ. Μάλλον δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα προσωπικά καθώς έχω ήδη μιά δική μου μεγάλη database με κατεβασμένα τραγούδια και οργανωμένα σε λίστες όπως με βολέυουν, ενώ από ραδιόφωνο έχω στον δέκτη μου περασμένους εκατοντάδες ιντερνετικούς σταθμούς με κάθε είδους μουσικής. Άρα μάλλον στην περίπτωσή μου δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Αυτό που θα είχε για εμένα ενδιαφέρον θα ήταν να ακούς κανονικό ραδιόφωνο από πρόγραμμα που κάνει άλλος και μόλις ακούς κάποιο κομμάτι που σε ενδιαφέρει να μπορείς αυτομάτως να το κατεβάζεις τοπικά, αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: spotify

Ok σε ευχαριστώ. Μάλλον δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα προσωπικά καθώς έχω ήδη μιά δική μου μεγάλη database με κατεβασμένα τραγούδια και οργανωμένα σε λίστες όπως με βολέυουν, ενώ από ραδιόφωνο έχω στον δέκτη μου περασμένους εκατοντάδες ιντερνετικούς σταθμούς με κάθε είδους μουσικής. Άρα μάλλον στην περίπτωσή μου δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Αυτό που θα είχε για εμένα ενδιαφέρον θα ήταν να ακούς κανονικό ραδιόφωνο από πρόγραμμα που κάνει άλλος και μόλις ακούς κάποιο κομμάτι που σε ενδιαφέρει να μπορείς αυτομάτως να το κατεβάζεις τοπικά, αλλά μάλλον δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Αυτό μπορείς να το κάνεις με το spotify. Απλά δεν το κατεβάζεις, το προσθέτεις π.χ. σε μια Playlist για να το έχεις να το ακούσεις όποτε θες.
Δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ υπηρεσία που να κατεβάζεις όσα τραγούδια θες με 7 ευρώ το μήνα.
 

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Απάντηση: spotify

Οι διαφημίσεις είναι μόνο στην free έκδοση... Από όσο γνωρίζω μετά από 6 μήνες, θα μπορείς να ακούς μόνο 10 ώρες τον μήνα, ή κάτι τέτοιο...
Επίσης στην free έκδοση η ποιότητα ήχου είναι χαμηλή.
Για φίλους δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω facebook :)


Καλά ούτε εγώ έχω facebook, εννοω φίλο απο λογαριασμο στο spotify. Σοβαρα τώρα? δλδ μετα απο την free εκδοση, που ξερω οτι έχω ναι, υποβαθμίζεται κι άλλο? καλά κρασιά :)
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: spotify

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι είναι δωρεάν πλέον και σε android συσκευές
το δοκίμασα στην ταμπλέτα και παίζει κανονικά χωρίς χρόνο δοκιμής και δωρεάν
εντάξει έχει και διαφημίσεις
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
...μόλις εγγράφηκα στο 30 ημερών trial!!! Δεν ξέρεις τι να πρωτοακούσεις...
Το χρησιμοποιείτε;
To free ή όχι;
Το υψηλής ποιότητας streaming του τι ανάλυσης είναι;;
Σκέψεις περι του θέματος;;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: spotify

εγώ είμαι αρνητικά προκατειλλημένος, ίσως και να κάνω λάθος, αλλά μου αρέσει να ανακαλύπτω ένα ένα καινούρια πράματα (στη μουσική) και να τα μαθαίνω, όποτε είχα πρόσβαση σε μεγάλη ποσότητα μουσικής (πχ παλαιότερα mp3 από το "θείο") δεν το ευχαριστήθηκα, το μόνο θετικό ότι ανακάλυπτα κάποια που δεν ήξερα. Ότι μου άρεσε και ήταν φθηνό το αγόραζα σιγά σιγά (2-3 σιντάκια το μήνα). Μέσα στα cd αυτά ανακάλυπτα και κομμάτια που αρχικά δε μου γέμιζαν το μάτι, αλλα στην πορεία γινόντουσαν από τα αγαπημένα μου, αν τα άκουγα σε streaming ρυθμό απλά θα πατούσα το next.

Επίσης πολλά πράγματα λείπουν πχ led zeppelin νομίζω ότι μπήκανε πρόσφατα, πόσα άλλα αξιόλογα δεν υπάρχουν άραγε;

Διαβάστε και δύο επιφυλακτικές απόψεις, που σε πολλά που γράφουν είμαι σύμφωνος

http://blogs.hbr.org/2011/07/why-im-not-going-near-spotify/

http://seersuckermag.com/culture/read/algorithms-are-destroying-music-spotify-show-pandora-artists-kcrw-bently