Ενισχυτής ακουστικών Lovely Cube (Lehmann κλώνος)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Αφιχθη πριν από λίγες ώρες και αφού συνδέθηκε βιαστικά με μτς και rca εισόδου λαλεί εδω και δυο ώρες διαδοχικά με τα 240 270 αλλα και 340.
Πρώτες εντυπώσεις
αβιαστη απλοχερη οδηγηση λεπτομέρεια ανάλυση και το πιο εκτεταμένο και καθαρό χαμηλό που εχω ακούσει που ξεπέρασε ακομα και τον mbl.
Ολο αυτό το διάστημα αλλαζω κομμάτια παίζοντας το στοίχημα τι θα ακούσω διαφορετικό στο καθένα. ...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Lovely Cube (Lehmann κλώνος)

Καλημέρα, ποια ακριβώς υλοποίηση, το πήρες έτοιμο στο κουτάκι του, τα πάντα όλα ?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Lovely Cube (Lehmann κλώνος)

καλημέρα σε όλους.
Χτες ή μέρα ήταν γεμάτη και δύσκολη και μέσα σε όλα ήρθε και ο "κύβος" συνεπώς αρκέστηκα σε ελάχιστα (και μάλιστα από το κινητό).
Όπως είπα πιό πάνω είναι κλώνος του Lehmann black cube στην (σύμφωνα με το headfi και άλλες αναφορές) πιό πιστή του αντιγραφή - Lovely Cube.
Τα υλικά είναι εξαιρετικά (βιαστικά θυμάμαι, nichicon, dale, alps κλπ), με δυό εξόδους και έξοδο line και έξοδο ρεύματος γιά dac (αν θέλεις).
Επίσης είναι αυστηρή η αντιγραφή της τοπολογίας της πλακέτας με τις ψύκτρες πλαγιασμένες και όχι όρθιες, και τα dip switches ανάποδα.
Εριξα τρελλό διάβασμα πριν καταλήξω ανάμεσα σε δεκάδες (κυριολεκτικά) κλώνους και κινέζους.
Η μόνη απομάκρυνση από το μανίσιο είναι η ύπαρξη βάσης για τον τελεστικό, για τον οποίο προσφέρονται και upgrades από 627 και βάλε.

Να συμπληρώσω ότι ειλικρινά δεν ξέρω ούτε μπορώ να έχω γνώμη για τους άλλους κλώνους.
Όμως περίμενα να φάω λίγο σοκ, από τις περιγραφές, και η ένταση του σοκ ήταν πάνω κάτω όπως την περίμενα.

Εκρινα ότι έπρεπε να πάρω αυτό και όχι να ξεκινήσω με τιμή βάσης έναν χ κινέζο και μετά να αρχίσω βγάλε αυτό για βάλε εκείνο και ταλαιπωρώ και κάποιες εμφανώς πρόχειρες πλακέτες.

Η μόνη παραχώρηση που έκανα ήταν να πάρω αρχικά την συναρμολογημένη πλακέτα και να βάλω δικό μου τοροειδή 80VA απο προηγούμενα βουβάλια και σε επόμενη φάση θα πάρω το κουτί του (αν δεν μπορέσω να τρυπήσω καλά μιά πρόσοψη ενός άλλου πολύ καλού κουτιού που έχω και κάθεται).

Η παραγγελία μπήκε 9/9 και 23 ήρθε το ειδοποιητήριο.
Αψογο packing και ανταπόκριση.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Lovely Cube (Lehmann κλώνος)

καλημέρα και ευχαριστώ.
Είχα πολύ καιρό να αναβαθμιστώ ακουστικά (από την εποχή των Κ1000).
Κουτί δίνει αυτός (από όσο είχα δει) πολύ καλό.

Ακόμα πάντως δεν έβαλα πάνω τα Κ1000.
Σήμερα ίσως φτιάξω έναν αντάπτορα.
Πάντως στα ατού του θεωρώ είναι η διπλή έξοδος, το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως προ (μιά έξοδος κλείνει το Line out), έχει επιχρυσες εξόδους και εισόδους και άλλες εξοδους βάζεις της επιλογής σου και όχι τις πλαστικές που δίνουν οι άλλοι.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Lovely Cube (Lehmann κλώνος)

Βάλε μας ένα link πλιζ... και καλορίζικος, καλοάκουστος... :ernaehrung004:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
το λινκ του μάστορα είναι αυτό

http://www.alicemagicbox.com/lasercollection/lovelycubeheadamp.html

σημειωτέον, ο συγκεκριμένος (χονγκκονγκνέζος) ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με αυτήν την κατασκευή και βελτίωση αναβάθμιση.
Στο site του έχει εξαιρετικά review και μετρήσεις, οδηγίες, μετατροπές κλπ. Και απαντάει γενικώς.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
και εδώ πολλές φωτό και λίστα υλικών (με τις διαδοχικές αναβαθμίσεις τους)

http://www.alicemagicbox.com/lasercollection/lovelycubeheadamp.html

Να σημειώσω επίσης έρχονται σε ένα σακουλάκι leds για δική σου επιλογή για ένδειξη λειτουργίας.

Τα υπόλοιπα το βράδυ.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
με την εκδοση premium ειμαστε οκ ή θα επρεπε να ζητήσουμε κάποια αναβάθμιση στα υλικά της? και ο matrix m-stage κατι τετοιο δεν ειναι? εννοω απομίμηση..
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
με την εκδοση premium ειμαστε οκ ή θα επρεπε να ζητήσουμε κάποια αναβάθμιση στα υλικά της? και ο matrix m-stage κατι τετοιο δεν ειναι? εννοω απομίμηση..

ρε Τόμας τι ψάχνεσαι ; πόσο διαφορά θα έχει από τον Μάτριξ σου ; το ίδιο σχέδιο είναι ... άντε όσα ανέφερε ο υπερήχας να δίνουν ένα 3% ...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ναι... όσοι έχετε Matrix μην μπαίνετε στο τριπάκι BCL... έχετε το ίδιο μηχάνημα...

Για τελεστικούς έχω δύο AD797 επάνω σε browndog... είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει... κατά την ταπεινή μου άποψη ανώτερο από OPA 627 (ακόμα και πολωμένα σε τάξηΑ)... έχετέ το στα υπόψιν...
 
Last edited:

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
ρε Τόμας τι ψάχνεσαι ; πόσο διαφορά θα έχει από τον Μάτριξ σου ; το ίδιο σχέδιο είναι ... άντε όσα ανέφερε ο υπερήχας να δίνουν ένα 3% ...

Γιατί δεν θυμόμουν ποιανού απομίμηση ειναι ο matrix αλλα και γιατι στο σαλόνι που κάθομαι τα βραδια δεν ..υπαρχει ο matrix, αφού τον έχω στην υπογα. Αλλα με όσα λέμε εδω θα πηγαίνω στην υπογα :)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
tio... μέχρι πριν γραφούν αυτά που γράφονται στο παρών νήμα... σου άρεσε ο matrix?