USB to I2S receiver (WaveIO/Amanero etc)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Καλησπέρα,
είμαι στο ψάξιμο για ένα USB to Ι2S μετατροπέα. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά?

Από διάβασμα που έριξα σε διάφορα site και forum φαίνεται το WaveIO να είναι το καλύτερο (και ακριβότερο) από όλα αλλά χωρίς DSD.

Το amanero από την άλλη δεν έχει isolated I2S και λόγο του ότι έχω κάποια θέματα με ground loops με τον υπολογιστή μου
θα είναι καλό feature.

Γενικά πόσο καιρό κάνουν να έρθουν αυτά τα δύο στην Ελλάδα από την παραγγελία τους?

To DAC με το οποίο θα συνδεθεί είναι το DSD/PCM1792 μάλλον.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
IMHO
θες και DSD μιας και ψάχνεις σήμερα – έστω για το tickbox – feature full.
η επιλογή σίγουρα είναι δύσκολη
 
Καλησπέρα,
είμαι στο ψάξιμο για ένα USB to Ι2S μετατροπέα. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά?

Από διάβασμα που έριξα σε διάφορα site και forum φαίνεται το WaveIO να είναι το καλύτερο (και ακριβότερο) από όλα αλλά χωρίς DSD.

Το amanero από την άλλη δεν έχει isolated I2S και λόγο του ότι έχω κάποια θέματα με ground loops με τον υπολογιστή μου
θα είναι καλό feature.

Γενικά πόσο καιρό κάνουν να έρθουν αυτά τα δύο στην Ελλάδα από την παραγγελία τους?

To DAC με το οποίο θα συνδεθεί είναι το DSD/PCM1792 μάλλον.

IMHO Amanero.. για I2S isolation σου δίνω εγώ πλακετάκι, είτε δικής μου σχεδίασης είτε του DIYINHK..

Τώρα, αν το πάρεις μέσω GB στο diyaudio μπορεί να αργήσει αρκετά, ανάλογα σε τι φάση θα πετύχεις το GB..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Χαιρετώ την παρέα και ομολογώ ότι έχω χαθεί για τα καλά τον τελευταίο καιρό...

Το παρόν νήμα είναι ίσως ευκαιρία να συγκεντρώσουμε τα του usb->i2s που σκόρπια είναι ριγμένα εδώ και εκεί και δυστυχώς δεν υπάρχει αρκετή πληροφόρηση με εξαίρεση το diyaudio το οποίο επικεντρώνει το 95% της παγκόσμιας συζήτησης περί του θέματος.
Θα ήταν καλό να αναφερθούν και οι ιδιαιτερότητες κάθε υλοποίησης σε θέματα σύχρονης/ασύγχρονης λειτουργίας και το πως αλληλεπιδρά στον ήχο αλλά και στα υποστηριζόμενα audio format.

Οι επιλογές είναι αρκετές, αναλόγως του μικροεπεξεργαστή που στηρίζονται, τη δυνατότητα για απομόνωση (isolation) για μείωση των θορύβων μέσω του υπολογιστή και την τιμή φυσικά. Να αναφερθούν (με ελάχιστο περιορισμό την αναπαραγωγή 192KHz αρχείων) εν συντομία τα:

Αυτά που βασίζονται σε XMOS microprocessor
1) http://jlsounds.com/i2soverusb.html
2) http://luckit.biz/new/?tcp_product=waveio
3) http://www.diyinhk.com/shop/home/18...s-pcb-with-ultralow-noise-65uv-regulator.html

Αυτά που βασίζονται σε Atmel ARM microprocessor
1) http://www.amanero.com/ πολύ καλή ανάλυση στο: http://hifiduino.wordpress.com/2012/09/18/amanero-usb-i2s-interface/

Αυτά που βαζίζονται σε CM6631A microprocessor
1) http://www.diyinhk.com/shop/audio-k...if-cm6631a-pcb-for-es9018-ak4399-pcm1794.html
2) http://www.ebay.com/itm/24bit-192KHz-CM6631A-USB-to-SPDIF-coaxial-DAC-SC-Assembled-/370851652075
πολύ καλή ανάλυση στο http://hifiduino.wordpress.com/2013/04/03/c-media-cm6631a-based-usb-i2s-interface/

Τέλος να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι ο τρόπος σύνδεσης αυτών των πλακετών με τα dac είναι είτε συστρεμμένα ζεύγη (catX) είτε μέσω των u.fl ακροδεκτών και καλωδίων τα οποία είναι πιστοποιημένα για 50 Ohm.

Προσωπικά αναμένω δύο εκ των τελευταίων, για τους προσωπικούς μου πειραματισμούς και θα επανέλθω με νεότερα.
 
Last edited:

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Απλά να ενημερώσω ότι τελικά παράγγειλα το amanero. Τελική είναι 88 +20 ΦΠΑ με τα μεταφορικά. Αρκετά πιο ακριβά από άλλα.
Το καλό είναι ότι έχει αρκετή υποστήριξη από τον ίδιο και συνέχεια βλέπω να προσθέτει features κτλπ.
Επίσης το ΦΠΑ μπορείτε να το γλυτώσετε όσοι έχετε επαγγελματικό ΑΦΜ, αρκεί να του στείλετε mail για να σας στείλει τιμολόγιο PAYPAL με το ΦΠΑ εκτός.

Για isolation μάλλον θα γίνει στην πλακέτα του DAC με τα Si8640.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Πολυ ορθά επραξες Lemon που τα μαζεψες.
Με δεδομενο οτι οι τιμες σχεδον ειναι ιδιες (εκτος του diyinhk που ειναι μεν φθηνοτερος αλλα εχει πολλα μεταφορικα),το ερωτημα ειναι ποιά ειναι η καλλιτερη επιλογη.
 

panos444

Established Member
2 July 2012
208
Απλά να ενημερώσω ότι τελικά παράγγειλα το amanero. Τελική είναι 88 +20 ΦΠΑ με τα μεταφορικά. Αρκετά πιο ακριβά από άλλα.
Το καλό είναι ότι έχει αρκετή υποστήριξη από τον ίδιο και συνέχεια βλέπω να προσθέτει features κτλπ.
Επίσης το ΦΠΑ μπορείτε να το γλυτώσετε όσοι έχετε επαγγελματικό ΑΦΜ, αρκεί να του στείλετε mail για να σας στείλει τιμολόγιο PAYPAL με το ΦΠΑ εκτός.

Για isolation μάλλον θα γίνει στην πλακέτα του DAC με τα Si8640.

κατσε λιγο,γιατι δεν το πηρες μεσω του diyaudio? 48ευρω στην πορτα σου. ο τελευταιος ειμαι εγω. https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmX4TyHWgSmNdE5laDJQNlA3UVBYaWlrczJwYS1EcXc#gid=0
ειναι απο το νημα στο σαιτ που γραφω. ποιον απομονωτη πηρες? ψαχνω και γω!:) ντακ του Βασιλη να φανταστω? πηρες και ενισχυτη ακουστικων?
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Status closed λέει οπότε μάλλον δεν γίνετε να μπω στην αγορά.

Ο απομονωτής είναι ο Si8640 (ακόμα δεν τα έχω παραγγείλει τα chip αν θες πες μου να πάρω και για σένα)

DAC θα είναι δικής μου υλοποίησης και θα δω τι θα κάνω εκεί.
Ενισχυτή ακουστικών έχω πάρει αυτό http://sound.westhost.com/project113.htm αλλά ακόμα δεν το έχω φτιάξει.
 

panos444

Established Member
2 July 2012
208
Status closed λέει οπότε μάλλον δεν γίνετε να μπω στην αγορά.

Ο απομονωτής είναι ο Si8640 (ακόμα δεν τα έχω παραγγείλει τα chip αν θες πες μου να πάρω και για σένα)

DAC θα είναι δικής μου υλοποίησης και θα δω τι θα κάνω εκεί.
Ενισχυτή ακουστικών έχω πάρει αυτό http://sound.westhost.com/project113.htm αλλά ακόμα δεν το έχω φτιάξει.

δεν νομιζω οτι δεν μπορεις να μπεις αν δεν στο εστειλε! ειναι καλυτερο απο το χμος αυτο? δεν ειχα δει οτι δεν ειναι χμος τοσο καιρο!:/
λινκ απο τον απομονωτη?
ενισχυτη ακουστικων πηρα το lovely cube (ακριβης κλωνος του Λεμαν) που ειχε προτεινει ο σουπερσονικ στο νημα με το ντακ του Βασιλη.
 

panos444

Established Member
2 July 2012
208
δεν ειναι σε pcb? εγω θελω μετα το i2s του usb να περναει απο τον απομονωτη και μετα στο i2s του ντακ! το σκεφτομαι λαθος? ποσο κοστιζει?
 

VFXCode

Senior Member
6 June 2007
374
Είναι μόνο το chip χωρίς πλακέτα.
Για πλακέτες ή πρέπει να φτιάξεις μόνος σου ή να πάρεις έτοιμες.
Μπορεί να έχουν ήδη chip πάνω οι έτοιμες.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πολυ ορθά επραξες Lemon που τα μαζεψες.
Με δεδομενο οτι οι τιμες σχεδον ειναι ιδιες (εκτος του diyinhk που ειναι μεν φθηνοτερος αλλα εχει πολλα μεταφορικα),το ερωτημα ειναι ποιά ειναι η καλλιτερη επιλογη.

Το ποια είναι η καλύτερη επιλογή είναι μεγάλη κουβέντα και δεν είναι μόνο σύγκριση επί των τεχνικών χαρακτηριστικών, αλλά και το πως το καθ' ένα παραμετροποιείται μέσω του οδηγού του και στην τελική τι διαφορές δίνει το καθένα στον παραγόμενο ήχο.
Στην αρχή ας αναφερθεί ο καθένας με αυτό που έχει ή αυτά που έχει και σιγά-σιγά μπορεί να ωριμάσει το νήμα με πλήθος πληροφοριών και εμπειριών.

Προσωπικά όπως έγραψα προτίμησα ένα πάμφθηνο πάνω στο C6631A, βγήκε γύρω στα 27 ευρώ με τα μεταφορικά και ένα του diyinhk με γαλβανική απομόνωση πάλι με C6631A (και κάποια ποιο προσεγμένα στοιχεία επάνω του) το οποίο κόστισε με μεταφορικά γύρω στα 43 ευρώ.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Παιδιά πολύ πανικός με το i2s , ξαναεπαναλαμβάνω δεν είναι τοσο ο τρόπος διαμεταγωγής που κάνει την διαφορά , την διαφορά την ουσιαστική την κάνει το ίδιο το τσιπάκι που μεταφέρει την διεργασία της αναπαραγωγής των αρχείων έξω απο το εκάστοτε μηχανάκι και μακριά απο το βρώμικο περιβάλον του , επίσις όλα τα πλακετάκια οπως έρχονται χωρίς ένα τροφοδοτικό της πρόκοπης απο την στιγμή που τραβάνε την πιό χειριστη μορφή ρεύματος για audio , αυτής του usb ,, τότε λοιπάμε αλλα δεν κερδίζουμε τίποτα απο τον ένα τσιπάκι στο άλλο , για να μην πώ ότι μια καλή ψιλο ντεμι στουντιακή καρτούλα θα παίξει καλύτερα παντού ! οπότε ψυχραιμία δεν είναι πανάκια ,

και επανέρχομαι στο i2s ,, αυτήν την στιγμή έχω σετάρει ένα cm6631 με δικό του τροφοδοτικό ( hex fet diode , low drop reg , nicicon muse , ) λοιπον ,, με ένα διακοπτάκη εν θερμώ επιλέγω είτε i2s είτε spdif , το ντάκ και στις 2 περιπτώσεις παίζει με το δικό του ρολογάκι ,


ελάτε να βάλουμε ένα dewars και μισο κιλο Αιγίνης στοιχήμα να μου πείτε ποιά είσοδο παίζει ,,

Για να σας προλάβω το τεστάκι έγινε με imac με το amara οδηγό , καπάκι πάνω στο cm που έδινε στο es9023 με 2 τρόπους όπως πρείπα , μετά 300B SET που κοπάναγε ένα K712 PRO ακούστικό ( αμα τα πάρεις πίσω Μητσο ,,, να με χέεε )

αυτά ,,

το χάσαμε λίγο έτσι ? αλλα νομίζω ότι ήταν χρίσιμη εμβολή ..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: USB to I2S receiver (WaveIO/Amanero etc)

Παιδιά πολύ πανικός με το i2s , ξαναεπαναλαμβάνω δεν είναι τοσο ο τρόπος διαμεταγωγής που κάνει την διαφορά , την διαφορά την ουσιαστική την κάνει το ίδιο το τσιπάκι που μεταφέρει την διεργασία της αναπαραγωγής των αρχείων έξω απο το εκάστοτε μηχανάκι και μακριά απο το βρώμικο περιβάλον του , επίσις όλα τα πλακετάκια οπως έρχονται χωρίς ένα τροφοδοτικό της πρόκοπης απο την στιγμή που τραβάνε την πιό χειριστη μορφή ρεύματος για audio , αυτής του usb ,, τότε λοιπάμε αλλα δεν κερδίζουμε τίποτα απο τον ένα τσιπάκι στο άλλο , για να μην πώ ότι μια καλή ψιλο ντεμι στουντιακή καρτούλα θα παίξει καλύτερα παντού ! οπότε ψυχραιμία δεν είναι πανάκια ,

και επανέρχομαι στο i2s ,, αυτήν την στιγμή έχω σετάρει ένα cm6631 με δικό του τροφοδοτικό ( hex fet diode , low drop reg , nicicon muse , ) λοιπον ,, με ένα διακοπτάκη εν θερμώ επιλέγω είτε i2s είτε spdif , το ντάκ και στις 2 περιπτώσεις παίζει με το δικό του ρολογάκι ,


ελάτε να βάλουμε ένα dewars και μισο κιλο Αιγίνης στοιχήμα να μου πείτε ποιά είσοδο παίζει ,,

Για να σας προλάβω το τεστάκι έγινε με imac με το amara οδηγό , καπάκι πάνω στο cm που έδινε στο es9023 με 2 τρόπους όπως πρείπα , μετά 300B SET που κοπάναγε ένα K712 PRO ακούστικό ( αμα τα πάρεις πίσω Μητσο ,,, να με χέεε )

αυτά ,,

το χάσαμε λίγο έτσι ? αλλα νομίζω ότι ήταν χρίσιμη εμβολή ..

Βασιλη αν δεν κανω λάθος ο Βουλγαρος δεχεται και εξωτερικη τροφοδοσια ,πραγμα που για μενα ειναι το πιο σημαντικο,γιατι οπως λες και συ τροφοδοσια απο usb δεν...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Βασίλη με τη φράση " δεν είναι τοσο ο τρόπος διαμεταγωγής που κάνει την διαφορά" εννοείς ότι είτε spdif είτε i2s το ένα και το αυτό εάν υλοποιηθούν σωστά ή αναφέρεσαι για το επόμενο στάδιο του dac?

Για την πλακέτα i2s προφανώς αναφέρεσαι σε αυτή
efdb8a2b2b125655.jpg


είναι μία από αυτές που περιμένω και όπως σωστά γράφεις δεν έχει επιλογή για εξωτερική τροφοδοσία και θέλει χέριασμα. Δεν την έχω μπροστά μου για να προτείνω σε ποιο σημείο και πως, αλλά μιας και είμαστε σε diy φόρουμ καλό θα ήταν να δίνουμε κάποια στοιχεία και στα λοιπά μέλη.
Εάν και της μόδας για τα ψηφιακά είναι η χρήση super low noise on board regulators, θα την τροφοδοτήσω με ένα 5V Salas το οποίο μου μετρά κάτω από 1mV θορύβου στα όρια του ψηφιακού μου παλμογράφου.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα τυχόν onboard regulators που τυχόν θα έχει μιας και βλέπω 3 ρολογάκια και το CM6631A (στη φώτο βλέπω τουλάχιστον δύο).
Κάποιος κάτοχος περισσότερες πληροφορίες για τις τροφοδοσίες που απαιτεί πάνω της;
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Αυτό ακριβώς , ειτε spdif ειτε i2s , λίγο έχει να κάνει σε σχέση με την εν γένει κατασκέυη και το τροφοδοτικό , εκέι πρέπει να δώσουμε βάρος ! παρά πως στέλνεις τό σήμα στον κονβερτορα !


σορυ εάν ειμαι λίγο στενός στις εξηγήσεις απο τις εμπειρίες που αποκομίζω αλλα είναι λόγω κεκετημένης ..

το πλακετάκι που πήρες θέλει χεράκι ... παράξενο ,, πρέπει να βγάλεις το usb ακροδέκτη και να το βάλεις εκτός , έχει κάνει σταυροδρόμι το rail *πανω στο ποδαράκι που τσιμπάει τά 5 βόλτ ,


παρεπιπτοντος ,, έχω χάσει στα ταχυδρομεία κάμποσα ,, περιμένω 5 να έρθουν απο διάφορους ,, αλλα δεν ..

για να μην χάσουμε και την ροή του νήματως ,,


έχω ακούσει περι τις 10 πλακέτες με cm , όλες σχεδόν τις εφαρμογές με xmos , και είναι όλες οι προτάσεις άριστες !! εφόσον υπάρξουν οι συνθήκες ,

το τεράστιο πρόβλημα σε όλα είναι να μην τσιμπίσει λουπα γείωσης απο το usb ,,, τον ηπιαμε που λέει και το άσμα .... ρολόγια cpu διακοπτικά κτλ κτλ .. πάνω στο τουήτερ όλα , έχω 'ενα χρέπι λαπτοπ το οποίο είνα μονο και μόνο για διαπίστωση προβλήματων αυτού τού τυπου ,, ότι και να του βάλεις θα περάσει τρελά σκουπίδια μέσα στο σήμα , ακόμα και το περήφιμο γαλαβανικό τσιπάκι ( δεν θυμάμαι πως το λέν ) δεν έκανε δουλειά ,


αυτό που έκανε δουλειά ήταν ενα τυχαίος *μ/τ τηλεφωνίας ενα προς ένα μεταξύ γείωσης τού usb πλεκετίδιου με το pc , και ξέρετα ότι εαν δεν δεί γείωση το usb δεν πάιρνει μπρός ,, πέρα απο το - της πόρτας

αυτά

νανι .. κουράστηκα ..
 
Last edited: