Κουρευτική μηχανή προτάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Ενδιαφέρομαι για μια κουρευτική μηχανή, κυρίως για να ψευτοξυρίζομαι, περιποίηση γενιών καλύτερα. Το λεγόμενο τριών ημερών. Είχα αγοράσει μια της gilette,
http://www.gillette.com/el/gr/Products/Razors/gillette-trimmer.aspx αλλά τα έφτυσε μετά απο ένα 4μηνο.
Δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά. Έχει κανεις να προτείνει μάρκα, μοντέλο τύπο; Είδα πως έχει αυτολιπαινόμενες και άλλες που απαιτούν λάδωμα οι λεπίδες
Ας πούμε στο 50αρικο μάξιμουμ
 
17 June 2006
9,768
Οι κουρευτικές για το μούσι είναι για τα πανηγύρια. Αγοράζα από τα 18 και κάθε 2-3 χρόνια μέγιστο ήθελε αλλαγή, δεν έκοβε, έπεφτε και έσπαγε ο οδηγός κλπ κλπ.
Η λύση είναι μια. Παίρνεις μια κουρεύτική για μαλλιά με καλώδιο κατά προτίμηση για να μην τρέχεις κάθε λίγο για μπαταρίες ή για να μην αναγκάζεσαι όταν τα παίζει η ενσωματωμένη να τα αλλάζεις.
Κόβουν απίστευτα καλύτερα και με μόνο 1-2 περάσματα, όταν οι κουρευτικές για το μούσι θέλουν πολλαπλά.
Την παρακάτω έχω και λογικά δεν θα χρειαστεί αλλαγή για δεκαετίες:
http://www.ebay.co.uk/itm/REMINGTON...-/200899266726?pt=Shaving&hash=item2ec68788a6
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Καμμιά 20αριά χρόνια τώρα που χρησιμοποιώ beard trimmer έχω αλλάξει 3-4, όλα phillips και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κανένα δεν χάλασε, τα άλλαζα όταν η επαναφορτιζόμενη παρέδιδε πνεύμα.
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Απάντηση: Κουρευτική μηχανή προτάσεις

Ε εντάξει, άμα μιλάμε για πτώση... πλαστικά είναι, τι περιμένεις... Οσο για την κουρευτική μαλλιών που πήρες, απ'ότι είδα έχει πολλά χτενάκια οπότε κάποιο θα κάνει, μία που έχω πάρει με 1 χτενάκι δεν βολεύει με τίποτα για μούσι, είναι πολύ μεγάλο.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Έχω αλλάξει 2 μέχρι τώρα και πάω για την 3η

Η πρώτη ήταν Babyliss κουρευτική ρεύματος και παίζει ακόμα, αλλά ζορίζεται πολύ το μοτέρ... ήταν πολύ φτηνιάρα του στύλ 10 ευρώ απ´το hondos...
Η χτένα έσπασε σχεδόν άμεσα, οπότε έπαιζα κατευθείαν με το μέταλλο. Ακόμα τη χρησιμοποιώ που και που, αλλά είναι άβολη που ζορίζεται το μοτέρ και που δεν παίζει ρύθμιση μήκους...

Η δεύτερη ήταν για τριμάρισμα και ξύρισμα, αλλά τα μαχαίρια της ήταν πολύ μικρά και στενά, με αποτέλεσμα τα εξαρτήματα να μη είναι καν χρησιμοποιήσιμα...
Και πάλι χρήση μόνο με το μέταλλο. Στα 2 χρόνια τά παιξε και μάλλον θέλει ανταλλακτικό, αλλά μάλλον θα πάρω καμιά καινούρια.

Βλέπω τις remington... καλές φαίνονται.
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κουρευτική μηχανή προτάσεις

Ε εντάξει, άμα μιλάμε για πτώση... πλαστικά είναι, τι περιμένεις... Οσο για την κουρευτική μαλλιών που πήρες, απ'ότι είδα έχει πολλά χτενάκια οπότε κάποιο θα κάνει, μία που έχω πάρει με 1 χτενάκι δεν βολεύει με τίποτα για μούσι, είναι πολύ μεγάλο.

Από χτενάκια άλλο τίποτα στη συσκευασία, αλλά ακόμη και αν καταφέρεις να χαλάσεις κάποιο (πιο πιθανό απλά να το χάσεις) είναι πολύ εύκολο να πάρεις ανταλλακτικό.
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Απάντηση: Κουρευτική μηχανή προτάσεις

Κόβουν απίστευτα καλύτερα και με μόνο 1-2 περάσματα, όταν οι κουρευτικές για το μούσι θέλουν πολλαπλά.

Επίσης, αυτό που λες εξαρτάται από το μήκος της τρίχας. Οταν είχα αφήσει λίγο πιο μακρύ μούσι όντως με παίδευε, ήθελε πολλά περάσματα, στο πολύ κοντό όμως, αυτό που λέμε αξύριστο λουκ ή 3 ημερών δουλεύει καλύτερα, 1-2 περάσματα αρκούν.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Έριξα ένα καλό καθάρισμα στην Babyliss και της έριξα και μερικές σταγόνες λαδάκι singer. Σαν καινούρια... Κοντεύει τα 10 η καημένη και ακόμα το παλεύει...
Αν δεν είχε σπάσει η βλακεία το εξάρτημα του ύψους να μπορώ να πάρω και το μούσι.... Θα κάνω καμιά πατέντα με σύρμα από ηλεκτρολογικό καλώδιο μου φαίνεται :p :D:D:D:D
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Σας ευχαριστώ. Στον άνθρωπο που κουρεύομαι δοκίμασα μία panasonic επαγγελματική που φύσαγε κ είχε δυνατό μοτερ. Αλλα δεν λεει να δωσω 150ε. Καλοβλέπω κ γω τις remington. Braun είχα μια ξυριστική cruzer κάποτε και αν είχες πάνω απο τρεις μέρες αξύριστος σου έκανε καινούριο δέρμα, γδάρσιμο σκέτο και αυτό με τα χίλια ζόρια
 
17 June 2006
9,768
Μια μέση μηχανή για το μούσι πάντα έχει χειρότερο μοτέρ/επιφάνεια κοπής γιατί στατιστικά οι μηχανές για το μούσι χρησιμοποιούνται στατιστικά κάθε 3-5 ημέρες και πρέπει να κόψουν λίγα πράγματα, ενώ οι μαλλών πρέπει να μπορούν να κόψουν πολύ μαλλί και μετά από πολύ καιρό. Για αυτό στη χαμηλή κατηγορία τιμής απλά δεν υπάρχει σύγκριση...
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Σας ευχαριστώ. Στον άνθρωπο που κουρεύομαι δοκίμασα μία panasonic επαγγελματική που φύσαγε κ είχε δυνατό μοτερ. Αλλα δεν λεει να δωσω 150ε. Καλοβλέπω κ γω τις remington. Braun είχα μια ξυριστική cruzer κάποτε και αν είχες πάνω απο τρεις μέρες αξύριστος σου έκανε καινούριο δέρμα, γδάρσιμο σκέτο και αυτό με τα χίλια ζόρια

Η Brown Cruzer face ήταν και η δική μου η δεύτερη....
Ποτέ ξανά...
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
χρησιμοποιουσα μια κουρευτικη της WAHL για μαλλια σχεδον δεκα χρονια,αλλα απο τις πολλες τουμπες τα φτυσε.
Φοβερη μηχανη,στη συνεχεια πηρα παλι την ιδια,αλλα την ειχαν ευτελισει σε σχεση με τις παλιες και μου εβγαλε προβλημα το οποιο οσο και να το εψαξα,δε βρηκα τι εφταιγε.
Τωρα εχω παρει 2 κινεζικες με μπαταρια στα 16 ,τη δευτερη την εχω για καβατζα.
Δοκιμασμενη κι απ'τον κουρεα μου,εχει βγει σκυλι.
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Re: Απάντηση: Κουρευτική μηχανή προτάσεις

Remington mb320c ,στην προτείνω ανεπιφύλακτα! Το μοτέρ σκοτώνει ,πολύ ποιοτική και πολύ βολικος μηχανισμός ρύθμισης μήκους κοπής.

http://www.amazon.co.uk/Remington-MB320C-Barba-Beard-Trimmer/dp/B000SZ7460

Φαίνεται ποιοτική ναι. Το μήκος κοπής μπορεί να ναι και μικρό στο αξύριστο λουκ; Επειδή η κεφαλή φαίνεται μακριά
Μια μέση μηχανή για το μούσι πάντα έχει χειρότερο μοτέρ/επιφάνεια κοπής γιατί στατιστικά οι μηχανές για το μούσι χρησιμοποιούνται στατιστικά κάθε 3-5 ημέρες και πρέπει να κόψουν λίγα πράγματα, ενώ οι μαλλών πρέπει να μπορούν να κόψουν πολύ μαλλί και μετά από πολύ καιρό. Για αυτό στη χαμηλή κατηγορία τιμής απλά δεν υπάρχει σύγκριση...
Ωραίο σκεπτικό, συμφωνώ.
Η Brown Cruzer face ήταν και η δική μου η δεύτερη....
Ποτέ ξανά...
Απογοήτευση σκέτη. Ένιωθα σαν κοτόπουλο που το μαδάνε
χρησιμοποιουσα μια κουρευτικη της WAHL για μαλλια σχεδον δεκα χρονια,αλλα απο τις πολλες τουμπες τα φτυσε.
Φοβερη μηχανη,στη συνεχεια πηρα παλι την ιδια,αλλα την ειχαν ευτελισει σε σχεση με τις παλιες και μου εβγαλε προβλημα το οποιο οσο και να το εψαξα,δε βρηκα τι εφταιγε.
Τωρα εχω παρει 2 κινεζικες με μπαταρια στα 16 ,τη δευτερη την εχω για καβατζα.
Δοκιμασμενη κι απ'τον κουρεα μου,εχει βγει σκυλι.

Πλέον είναι πολύ φτηνές, με προβληματίζει αυτό
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κουρευτική μηχανή προτάσεις

Πλέον είναι πολύ φτηνές, με προβληματίζει αυτό


καλα εγω τη πηρα τιμη χονδρικης 16 .
Τη συγκεκριμενη την εχω περιπου 6 μηνες και δουλευει αψογα.
Η μπαταρια κραταει πολυ και ειναι και δοκιμασμενη στη σκληρη χρηση του κουρεα.
 

lxar

AVClub Enthusiast
5 September 2010
720
Θα μπορούσα να χω κανένα λινκ ή μοντέλο; Ευχαριστώ
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Κουρευτική μηχανή προτάσεις

Φαίνεται ποιοτική ναι. Το μήκος κοπής μπορεί να ναι και μικρό στο αξύριστο λουκ; Επειδή η κεφαλή φαίνεται μακριά

ειναι η καλύτερη μηχανή για γένια που εχω πάρει...(απο τις 4 συνολικα) (βασικά και για κούρεμα κανει). Οι σκάλες είναι :

1=1.5mm, 2=2.5mm, 3=4mm, 4=5.5mm, 5=7mm, 6=9mm, 7=11mm, 8=14mm, 9=18mm.

εάν βγάλεις το πλαστικό της κεφαλής τότε ειναι όσο πιάνει το ξυράφι μπροστά δηλαδή γένια 1-2 ημερών.

α και σημαντικό... εχει κεραμικό ξυράφι που σημαινει οτι δεν θέλει ποτέ λαδωμα!