Tuxera ntfs for Maverick osx

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Tuxera_NTFS.jpg
 

Pritanis

Established Member
2 December 2007
131
Καθότι νέος σε MAC, "ψάχνωμαι" για να μη χαθώ!

Νομίζω ότι και το PARAGON είναι παρόμοιο πρόγραμμα , προσπαθώ να εντοπίσω τις διαφορές μεταξύ τους.

ΕΡΩΤΗΜΑ: Έχοντας εγκαταστήσει ένα εκ των παραπάνω προγραμμάτων, και με χρήση BOOTCAMP (καθότι νέος), θα μπορώ μέσω του finder να έχω πρόσβαση σε αρχεία που υπάρχουν και στα δύο partitions (MAC και BOOTCAMP )?
Για παράδειγμα θα μπορώ να ανοίγω αρχεία office είτε από Maverics είτε από Win?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση (και ελπίζω να σας απαςχολήσω έχω λίγες ερωτήσεις στο μέλλον !)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Καλημέρα...
Για αρχή να ξεκαθαρίσουμε πως τα Paragon και Tuxera είναι plug-ins ώστε να μπορεί το MacOS να διαβάζει NTFS formated εξ. Δίσκους.
Δίσκους δλδ πισένιους.

Μέσω bootcamp, έχετε δημιουργήσει ένα, ανεξάρτητο από το MacOs, windows περιβάλλον.
Ότι αρχεία επιλέξετε, θα ανοίξουν στα windows.

Για τα αρχεία τύπου office δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά νομίζω πως ανοίγουν κανονικά από την σουίτα Microsoft Office for Mac.
Δοκιμάστε το.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Σημείωση: αρχεία που έχετε στον εσωτερικό σας δίσκο, ανεξαρτήτως partition, έχετε πρόσβαση σε αυτά είτε σε περιβάλλον Win είτε MacOs.
Και στα 2 λειτουργικά υπάρχει πρόσβαση σε όλα τα partition.

Αν έχω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο εξπερτ.
 

Pritanis

Established Member
2 December 2007
131
Γνωρίζω ότι τα αρχεία από Win Office μπορούν να επεξεργαστούν από Win Office for MAC.
Ο Προβληματισμός μου αφορά την "ευελιξία" που θα έχω ώστε να μπορώ να ανοίγω αρχεία office ανεξάρτητα από ποιο partition είναι αποθηκευμένα είτε με Win Office for MAC είτε με Win Office από το Bootcamp.
Αυτού του είδους η ευελιξία μου είναι απαραίτητη στην αρχή τουλάχιστον.
Επίσης πολλές φορές υπάρχει απαίτηση να δώσω αρχεία μου σε μέσα αποθήκευσης άλλων, όπου 999/1000 θα είναι σε NTFS!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ανκεφαλαιώνοντας λοιπόν...
Α) Τα αρχεία θα είναι προσβάσιμα σε όποιο λειτουργικό και αν είστε.
Β) Για την εγγραφή σε NTFS δίσκους απαιτείται το Paragon ή Tuxera.
Εμένα το δεύτερο είναι σαφώς γρηγορότερο γι' αυτό και το προτιμώ.
 

Pritanis

Established Member
2 December 2007
131
Νομίζω απαντήθηκαν τα ερωτήματά μου, μένει να τα εφαρμόσω και να δουλέψουν απροβλημάτιστα.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Εγκατέστησα το tuxera NTFS διαβάζει τους σκληρούς σε ntfs αλλά δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία από τον ένα στον άλλο, και το χειρότερο τους δίσκους αυτούς τώρα δεν τους διαβάζουν ούτε τα windows μου ζητάνε να τους κάνω φορματ.

Τι γίνεται υπάρχει λύση;


Δεύτερο ερώτημα: Μπορώ στο mac mini να εγκαταστήσω Windows;
Αρκετά μου έσπασαν τα νεύρα....
 

nikfor

AVClub Addicted Member
7 August 2007
2,427
Re: Απάντηση: Tuxera ntfs for Maverick osx

Εγκατέστησα το tuxera NTFS διαβάζει τους σκληρούς σε ntfs αλλά δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία από τον ένα στον άλλο, και το χειρότερο τους δίσκους αυτούς τώρα δεν τους διαβάζουν ούτε τα windows μου ζητάνε να τους κάνω φορματ.

Τι γίνεται υπάρχει λύση;
....

Τα Mac διαβάζουν έτσι και αλλιώς NTFS, αλλά δεν μπορούν να γράψουν σε αυτούς. Για αυτό υπάρχουν τα προγράμματα Tuxera και Paragon.
Έπαθα και εγώ ακριβώς το ίδιο με σένα. Αν πας στο Disk Utility θα δεις πως έχει μετατρέψει τους δίσκους αυτούς σε NTFS+ . Νομίζω πως πρόκειται για ασυμβατότητα του Tuxera με τα Mavericks.

Εν πάση περιπτώσει, έβγαλα το Tuxera, και έβαλα το Paragon (έκδοση v10.1.78) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Διαβάζω και γράφω NTFS δίσκους και τα Windows τους βλέπουν κανονικά. Το σπαστικό ήταν πως χρειάστηκε να μεταφέρω τα δεδομένα από αυτούς που χάλασαν, να τους φορμάρω και να βάλω τα αρχεία στη θέση τους.

επίσης, αν είναι να βάλεις Win στο Mac, δοκίμασε τον πολύ πιο πρακτικό τρόπο των Parallels http://www.parallels.com/landingpage/pd/upgrade/?utm_nooverride=1&gclid=CPeg4NORj74CFbShtAod1CwAEg
 
Last edited:
18 June 2006
7,544
...έχω εγκαταστήσει εδώ και χρόνια το Paragon v.10.2.204 (αγορασμένο) στον iMac και πρόσφατα και στο MacBook Air .....και τα δύο τρέχουν το 10.9.2.....κανένα απολύτως θέμα με τους NTFS δίσκους...γράφω-σβήνω..κάνω ό,τι θέλω....ό,τι μέγεθος αρχείου και αν χρειάζεται να διαχειριστώ....
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Εβαλα και το paragon ν10.1.78 και κανει ακριβως τα ιδια.
Προσπαθω να αντιγραψω ενα αρχειο 6,5gb απο ενα δισκο σε άλλο, στην αρχη ξεκιναει να αντιγραφει (υπολογιζει οτι θα κανει 2 ωρες περιπου) και μετα από λίγο χανει την επεφη με το σκληρο (αποσυνδεεται) και μου βγαζει αυτο το μνμα.

Το Finder δεν ολοκληρώνει τη λειτουργία επειδή δεν είναι δυνατή η ανάγνωση ή η εγγραφή μερικών δεδομένων στο «χχχχχχχχχχ>>
(Κωδικός σφάλματος -36)

Μηπως πρεπει στο παραγκον να κανω καποια ρυθμιση;
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
ποια η διαφορα NTFS 3G kai TUXERA NTFS ?
φαινεται να ειναι της ιδιας εταιρειας .

μαλιστα στο system pref>ntfs 3g>upgrade λεει tuxera the company behind ntfs 3g is now offering a commercial ntfs driver for mac os x . και στο learn more σε βγαζει στο tuxera ntfs

επισης δοκιμασε να κανεις φορματ σε exFat . το διαβαζουν /γραφουν win/mac και δεν εχει τους περιορισμους του fat32
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Θωμά το κάνει με συγκεκριμένο δίσκο ή με ότι και αν κοτσάρεις στο μηχάνημα;
Έχω το αυθεντικό (όχι σπασμένο)... μήπως μπορεί να παίζει κι' αυτό κάποιο ρόλο; Δεν γνωρίζω στα σίγουρα.
Πάντως το δουλεύω 3 χρόνια... 10.7/10.8/10.9 απροβλημάτιστα.
Δοκίμασε και κάτι ακόμα... Φορμάρισε NTFS ένα δίσκο από PC (όχι μέσω Tuxera) και πές μας αν συμβαίνει το ίδιο.

spyrmak από την προσωπική μου εμπειρία, το NTFS 3G ήταν απογοητευτικά αργό.
Το Tuxera είναι πολύ πολύ πιο γρήγορο και ποτέ δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Θα κάνω κάποιες δοκιμές αργότερα.
Επειδή έχω εγκαταστήσει κι άλλα ανάλογα προγράμματα όπως NTFS 3G SL NTFS λέω να τα βγάλω αυτά μήπως κάποιο δημιουργεί πρόβλημα.

Λέω να πάρω ένα σκληρό δίσκο που να συνεργάζεται και με mac και με windows.
Τι μου προτείνετε να επιλέξω;
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.323040

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.304279

Κάτι άλλο;


Μεχρι χθες ήμουν απογοητευμένος και νευριασμένος που ήθελα να καταργήσω τελείως τα os x και να βάλω τα Win 8 διαβάζοντας όμως άλλαξα γνώμη και αρχίζω μελέτη να τα μάθω καλύτερα γιατί φαίνεται πως αξίζουν.
Με απογοήτευαν οι ασυμβατότητες με τα win. Στην ουσία το μακ το χρησιμοποιούσα εδω και ένα χρόνο περίπου μόνο για σερφάρισμα και λέω τι κάνουμε τόσα λεφτά μόνο γι αυτό. Για τα υπόλοιπα χρησιμοποιούσα ένα μικρό της asus με ατομ που έκανε και 24ωρες υπηρεσίες. Τωρα όμως τα έχει παίξει από την πολλή δουλειά και το φανάκι του σφυρίζει σαν τρένο αλλά είναι και απελπιστικά αργό παρόλο που του έκανα φορμάτ και το έστησα από την αρχή.

Θελω λοιπόν να καταργήσω το μικρό της ασους και να μείνω μόνο με το μακ.

Έχω όμως δυο προβληματισμούς:
Το πρωτο αυτό με τις ασυμβατότητες
και δεύτερο φοβάμαι οτι αν το βάλω να δουλεύει ασταμάτητα μήπως τα παίξει κι αυτό και δεν είναι και φθηνό.Τι κάνουμε μετά;

Αν τελικά κρατήσω για φουλ χρήση μόνο το μακ λέω να του κάνω μια αναβάθμιση (εχω το μακ μινι i7) και να του βάλω ssd σκληρό δίσκο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.306079 να εγκαταστήσω το λειτουργικό του εκεί και μαζί να βάλω παράλληλα και τα win 8 για να είμαι σίγουρος. Το δικό του δίσκο να τον έχω σαν αποθήκη μέσα στο μακ.
Για την αύξηση μνήμης δεν ξέρω. Ειμαι υπο σκέψη. (νομίζω οτι είναι καλύτερη αναβάθμιση ο σκληρός δίσκος παρά η μνήμη τι λέτε κι εσείς; 4 γιγα δεν είναι αρκετά;)

Αυτό θα ήταν η ιδανική λύση για μένα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Tuxera ntfs for Maverick osx

Θα κάνω κάποιες δοκιμές αργότερα.
Επειδή έχω εγκαταστήσει κι άλλα ανάλογα προγράμματα όπως NTFS 3G SL NTFS λέω να τα βγάλω αυτά μήπως κάποιο δημιουργεί πρόβλημα.

Λέω να πάρω ένα σκληρό δίσκο που να συνεργάζεται και με mac και με windows.
Τι μου προτείνετε να επιλέξω;
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.323040

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.304279

Κάτι άλλο;


Μεχρι χθες ήμουν απογοητευμένος και νευριασμένος που ήθελα να καταργήσω τελείως τα os x και να βάλω τα Win 8 διαβάζοντας όμως άλλαξα γνώμη και αρχίζω μελέτη να τα μάθω καλύτερα γιατί φαίνεται πως αξίζουν.
Με απογοήτευαν οι ασυμβατότητες με τα win. Στην ουσία το μακ το χρησιμοποιούσα εδω και ένα χρόνο περίπου μόνο για σερφάρισμα και λέω τι κάνουμε τόσα λεφτά μόνο γι αυτό. Για τα υπόλοιπα χρησιμοποιούσα ένα μικρό της asus με ατομ που έκανε και 24ωρες υπηρεσίες. Τωρα όμως τα έχει παίξει από την πολλή δουλειά και το φανάκι του σφυρίζει σαν τρένο αλλά είναι και απελπιστικά αργό παρόλο που του έκανα φορμάτ και το έστησα από την αρχή.

Θελω λοιπόν να καταργήσω το μικρό της ασους και να μείνω μόνο με το μακ.

Έχω όμως δυο προβληματισμούς:
Το πρωτο αυτό με τις ασυμβατότητες
και δεύτερο φοβάμαι οτι αν το βάλω να δουλεύει ασταμάτητα μήπως τα παίξει κι αυτό και δεν είναι και φθηνό.Τι κάνουμε μετά;

Αν τελικά κρατήσω για φουλ χρήση μόνο το μακ λέω να του κάνω μια αναβάθμιση (εχω το μακ μινι i7) και να του βάλω ssd σκληρό δίσκο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.306079 να εγκαταστήσω το λειτουργικό του εκεί και μαζί να βάλω παράλληλα και τα win 8 για να είμαι σίγουρος. Το δικό του δίσκο να τον έχω σαν αποθήκη μέσα στο μακ.
Για την αύξηση μνήμης δεν ξέρω. Ειμαι υπο σκέψη. (νομίζω οτι είναι καλύτερη αναβάθμιση ο σκληρός δίσκος παρά η μνήμη τι λέτε κι εσείς; 4 γιγα δεν είναι αρκετά;)

Αυτό θα ήταν η ιδανική λύση για μένα.

Για την αξιοπιστία του μακ μην το σκέφτεσαι καθόλου, είναι σκυλιά, άφησε το να δουλεύει μέρα νύχτα για χρόνια και δε θα πάθει τίποτα. Το κλείσε-άνοιξε είναι χειρότερο. Το tuxera ntfs το έχω κι εγώ, αλλά πρόσεξα ότι όταν φορμάρω στικάκια σε ntfs για να τα δώσω αλλού πολλές φορές δε διαβάζονται. Στο εξής θα φορμάρω σε fat32, έτσι κι αλλιώς τα αρχεία που δίνω έξω είναι μικρά. Τους σκληρούς δίσκους τους έχω φορμάρει όλους σε HFS+ (το φόρμα του μακ) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Δηλαδή αν φορμάρω το σκληρό σε HFS+θα τον βλέπουν κανονικα τα win αλλά και η τηλεοραση και ο media player (dune);