47 Ronin

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,110
Λιβαδειά
voao.jpg









47 Ronin
47 Ronin







» Παίζουν: Κιάνου Ριβς, Ρίνκο Κικούτσι, Χιρογιούκι Σανάντα, Ταντανόμπου Ασάνο, Κο Σιμπασάκι
» Σκηνοθέτης: Καρλ Έρικ Ρινς

» Διάρκεια: - λεπτά
» Κατηγορία: Δράσης | Δράμα

» Έτος παραγωγής: 2013
» Γλώσσα ταινίας: Αγγλικά

» Official Site: 47roninintl.com/
» Πρεμιέρα στην Ελλάδα: 25 Δεκεμβρίου 2013








» Υπόθεση:
47 σαμουράι χωρίς δάσκαλο ο οποίος σκοτώθηκε από έναν αδίστακτο πολέμαρχο, εξορίζοντας μετέπειτα
και τους ίδιους. Έχοντας φύγει από τα σπίτια τους και ψάχνοντας έναν τρόπο για να εκδικηθούν και να
αποκαταστήσουν την τιμή τους, θα πρέπει να ζητήσουν τη βοήθεια του Kai ενός εξόριστου που ανήκει
κατά το ήμισυ στη φυλή τους. Καθώς μάχονται σε έναν άγριο τρομακτικό κόσμο μυθικών τεράτων και
μαγισσών που αλλάζουν μορφές, ο εξόριστος και σκλαβωμένος Kai γίνεται το πιο θανατηφόρο όπλο τους
και θα μεταμορφωθεί στον ήρωα που θα εμπνεύσει τους Ronin να χαράξουν το όνομα τους στην αιωνιότητα.













 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: 47 Ronin (2013)



UHQ Poster! (Click Photo)

VIDEO: Exclusive 47 Ronin Motion Comic: The Way of the Warrior
See the animated prequel to Keanu Reeve’s latest action packed movie.


http://www.craveonline.com/film/previews/616817-47-ronin-exclusive-motion-comic

Πολύ αγαπημένη μου κατηγορία οι ταινίες με πολεμικές τέχνης της ανατολής!
Και για την κουλτούρα τους, και για την αισθητική τους, φωτογραφία! :cool:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,783
Μεσευρώπη
Re: 47 Ronin (2013)

cant wait..

I can. Περίμενα με ανυπομονησία μιά ιστορική ταινία με θέμα το περίφημο, πραγματικό, περιστατικό των 47 Ρόνιν, που είναι η πεμπτουσία του πνεύματος των Σαμουράι. Αντί γι αυτό είδα (στο τρέιλερ) μιά π@π@ριά με καράτε, τέρατα, θεούς και δαίμονες, διαβόλια και τριβόλια. Τζάμπα καίει η λάμπα.
Πάνο, αν θες να δεις τι ευκαιρία χάθηκε, διάβασε εδώ περί τίνος πρόκειται: http://en.wikipedia.org/wiki/Forty-seven_Ronin Αυτό το κατασκεύασμα έχει τόση σχέση με την πραγματική ιστορία όσο και ο Λιονάιντας με τους Θρη Χάντρεντ έχουν σχέση με τον ιστορικό Λεωνίδα και τη Μάχη των Θερμοπυλών.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: 47 Ronin (2013)

Το θεμα δεν ειναι η αντικειμενικη μεταφορα μιας ιστοριας, αλλα το ευχαριστο διωρο που θα μου καλυψει σε μια εφημερια. Οταν ημουν φοιτητης ειχα διαβασει το hagakure kikigaki και ηταν κατι παραπανω απο διαφωτιστικο για την φιλοσοφια και ζωη των ιαπωνων πολεμιστων. Δεν περιμενω απο μια χολιγουντιανη παραγωγη με θεους και δαιμονες να με διδαξει κατι.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: 47 Ronin (2013)

μόνο το όνομα "keanu reeves" πάνω από τον τίτλο της ταινίας φτάνει...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: 47 Ronin (2013)

Καταλαβαίνω την άποψη/θέση του φίλου μας του Κώστα..
αλλά ας πω λίγο πως το βλέπω εγώ το πράγμα, μιας και είπα παραπάνω ότι είναι μία αγαπημένη μου κατηγορία αυτή..

Γενικά το βλέπω με μία χαλαρή διάθεση, που συνδυάζει κάποια πράγματα.. :D

Από την μία είμαι μεγάλος φαν γενικώς των ταινίων φαντασίας/μύθων κτλ που φτάνει και ως το sci-fi..
Επίσης είμαι φαν της κουλτούρας της Ανατολής.. (Κίνας - Ιαπωνίας κτλ..) π.χ βλέπω πολύ NHK World στην δορυφορική! :cool:
Ακόμη μου αρέσει πολύ η αισθητική και η φωτογραφία που αναπτύχθηκε τα τελευταία χρόνια σε αυτές του είδους τις ταινίες.. από το Τίγρης και Δράκος ας πούμε και μετά!
Και τέλος μου έχει μείνει και το κόλλημα από μικρός των ταινιών καράτε.. Μπρούς Λη κτλ.. ;)

Οπότε συνδυάζoντας όλα αυτά μπορούν να μου αρέσουν αυτές οι ταινίες! :cool:

Καλώς/κακώς είναι τελικά και η άποψη που περνάνε τα Studios σε πολλές παραγωγές..
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,783
Μεσευρώπη
Re: 47 Ronin (2013)

Μου αρέσουν οι ταινίες φαντασίας.
Μου αρέσουν και οι ιστορικές ταινίες.
Δε μου αρέσουν οι ταινίες που παίρνουν ένα ιστορικό γεγονός και του αλλάζουν τον αδόξαστο, μετατρέποντάς το σε ταινία φαντασίας. Ένας στοιχειώδης σεβασμός στην ιστορική αλήθεια επιβάλεται. Αν μη τι άλλο γιατί γενιές και γενιές θα σχηματίσουν άποψη για τον Λεωνίδα, το Σπάρτακο και τώρα τους 47 Ρόνιν από την οθόνη, μικρή ή μεγάλη.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: 47 Ronin (2013)

Την ειδα και εγω, οχι, δεν ειναι κακη. Βέβαια ειναι πολυ μακρυά απο την ιστορια, αλλα προφανώς δεν ηταν αυτος ο σκοπος. Δεν θα μπορούσε και να ειναι δεδομένου οτι εμφανίζονται δράκοι και δαίμονες.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: 47 Ronin (2013)

Ψήφισα πολύ καλή! :cool:
.. πάντα υπό μία συνολική/γενικότερη ματιά που εξηγούσα και παραπάνω.. αρκετά καλή σαν παραγωγή.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: 47 Ronin (2013)

Την είδα κι εγώ χτές. Καθόλου κακή. Αν εξαιρέσεις ότι η υπόθεση στηρίχτηκε άλλη μια φορά στην αναποτελεσματικότητα του κακού...

Η αλήθεια είναι ότι μετά τη φόλα του Tai Chi man, κρατούσα μικροσκοπικό καλάθι, αλλά όλα ΟΚ. Και τα εφφέ όμορφα, και οι μάχες πιστευτές.

Δεν θα μείνω στην ιστορική ακρίβεια μιας και δεν περίμενα να δώ ιστορική ταινία. Το είχα δει από το trailer ότι ήταν κάτι άλλο.

Γενικά 2 όμορφες ωρίτσες.
 
17 June 2006
14,350
Re: 47 Ronin (2013)

Eνδυματολογικά σκίζει. Ιδιαίτερα αν βάφετε μινιατούρες της περιόδου Momoyama (1573-1615).
Οπως αυτές εδώ για παράδειγμα

general-kato-kiyomasa-poste-militaire.jpg


g02989_3554208.jpg


photo.jpg




Πέραν τούτου...λίγα πράγματα. Εως ελάχιστα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: 47 Ronin (2013)

Αν εξαιρέσεις την λάθος τοποθετηση των σπαθιών στην τελευταία εικονα, πολυ ομορφες φιγούρες και με λεπτομερεια επιπεδου διαγωνισμού. Κωστα δεν το ηξερα οτι εισαι μαεστρος της μινιατουρας.

Τα ανδρικα κοστουμια ηταν αρκετά εως πολυ καλα, για τα γυναικεία θα ειχα καποιες ενστάσεις αλλα ειπαμε, "φανταστικη" ταινια και οχι ιστορικη.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: 47 Ronin (2013)

Η ταινία υπερέβη τις προσδοκίες μου , ωραία κουστούμια και φωτογραφία , συμπαθητικές ερμηνείες , αρκετά καλό σενάριο , άριστα εφέ. Ψηφίζω "πολύ καλή".
 

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Re: 47 Ronin (2013)

Μια χαρα ταινια ήταν..θα προτιμούσα λιγο μικροτερη διάρκεια.

Δεν μπορω να καταλαβω γενικά μια δυσαρέσκεια που υπαρχει στο πρόσωπο του κιανου ριβς
 
Re: 47 Ronin (2013)

Μου άρεσαν τα κοστούμια,η φωτογραφία,τα σκηνικά και βέβαια τα catana.Οι κακοί της υπόθεσης ήταν πολύ "λίγοι" ερμηνευτικά,για ταινίες με εξωγήινους χωνεύονται,αλλά μέχρι εκεί.Αντίθετα ο καλός "πόλος" της ταινίας στελεχώθηκε μια χαρά,απίστευτη φάτσα ο Ιάπωνας Σαμουράι που είχε παίξει δίπλα με τον τον Τομ Κρούζ στον "Τελευταίο Σαμουράι".Όσο για τον Ριβς,εμένα μου αρέσει.Δεν είναι Πατσίνο,αλλά μου αρέσει.

ΥΓ
Μόνο σε εμένα θύμισε έντονα Jackson η σκηνοθεσία;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,732
Clermont-Ferrand, France
Re: 47 Ronin (2013)

Σε μια ταινία που ο Keanu Reeves είναι ο καλύτερος ηθοποιός, πόσο μπορεί να την σώσουν τα κοστούμια? Δεν είναι να την σταματήσεις, αλλά απλά περνάς 2 ώρες με φωτογραφία και κοστούμια. Κρίμα, θα μπορούσα να ήταν πολύ καλύτερη.