Unipivot + πικαπ αναρτησης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

26 June 2006
14,830
Athens
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Ανοιγω αυτο το νημα για λογαριασμο του φιλου Σταυρου που παροτι εχει επενδυσει ενα σεβαστο ποσο στο αναλογικο front end του δεν εχει πετυχει τον ηχο που θα ηθελε. Dr Pan K



Το δικό μου πικάπ: VDH Frog /Morch UP-4 Gold / Gyrodec (DIY εξωτερικό μοτέρ), πάνω σε πλάκα γρανίτη (και όλο το ράκ πάνω σε 20 πόντους μάρμαρο). Ιδιοκατασκευή phono (DIY Lehmann Black Cube, INA217 front end, κατασκευή 2000).

Το παράπονό μου: ενώ έφαγε άπειρες ρυθμίσεις, ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει σωστά!!
 

Attachments

  • DSC_0703.jpg
    DSC_0703.jpg
    173.4 KB · Views: 558
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Δηλαδή για να χουμε καλό ρώτημα. ..ήξερες πως ήθελες να ταν ηηηηη λεεεμε τωρα
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Δεν παίζει μουσική ρε συ..
Δεν τό κανα ποτέ να παίξει καλύτερα από cd (σε κανένα τομέα: εικόνα, μπάσο, πρίμα, αληθοφάνεια - ούτε καν πιο μουσικό).
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Ωραίες φώτο Χρήστο!

Το δικό μου πικάπ: VDH Frog /Morch UP-4 Gold / Gyrodec (DIY εξωτερικό μοτέρ), πάνω σε πλάκα γρανίτη (και όλο το ράκ πάνω σε 20 πόντους μάρμαρο). Ιδιοκατασκευή phono (DIY Lehmann Black Cube, INA217 front end, κατασκευή 2000).

Το παράπονό μου: ενώ έφαγε άπειρες ρυθμίσεις, ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει σωστά!!

Πικάπ με ανάρτηση ελατηρίων με βραχίονα Unipivot έστω και κορυφαίο όπως ο δικός σου είναι πρακτικώς αδυνατον να "έρθει"
Τράμπαρε τον Morch με έναν Rega RΒ-1000 ή εναν αντίστοιχα καλό SME και τα ξαναλέμε. Είδαλιώς θέλεις πλατώ μάζας..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Θα συμφωνησω με τον Πετρο, σε γενικες γραμμες ο συνδιασμος Unipivot + πικαπ αναρτησης ειναι αδυναμος.

εχεις ακουσει το βατραχι σε κλασσικο βραχιωνα και πικαπ μαζας?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Αυτα τα ξωτικά θα σας φανε.
Πάρτε ρε ενα θορενσακι να ακούσετε μουσικούλα
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
το θεμα εδω ειναι δυστυχως μηχανικης συζευξης. Η ενεργεια που δημιουργειται στην κεφαλη κατα την αναγνωση δεν γειωνεται λογω του Unipivot αλλα αντανακλαται πισω στο armwand. (ο moerch το καταπολεμα μεσω silicone oil damping και σχεδιασμου σωληνα αλλα παραμενει σε ενα βαθμο). Τα στασιμα κυματα αυτα θολωνουν καπως τον ηχο.

επιπλεων τα πικαπ αναρτησης δεν εχουν την ιδια εκταση στα χαμηλα οπως αυτα με σχεδιο μαζας. εχουν αλλα προτερηματα βεβαια, οπως η ακουστικη απομονωση απο τους μηχανικους κραδασμους. επισης πολλες φορες υποφερουν λιγο στο pitch καθοτι δεν εχουν μεγαλη αδρανιακη μαζα στο πλατο.

οπως και να εχει, νομιζω οτι πρεπει να γινουν 2 κινησεις.

πρωτα πρεπει να ακουσει ο Σταυρος την κεφαλη του πανω σε ενα πικαπ μαζας με "κλασικο" βραχιωνα και σωστο loading για να παρει μια ιδεα του τι μπορει να κανει.

μετα, αν η πρωτη εμπειρια ειναι ικανοποιητικη, θα πρεπει να διαλεξει τι θελει να αλλαξει, πικαπ η βραχιωνα.

εγω θα ημουν της αποψης να αλλαξει τον βραχιωνα, που μπορει σε αλλα πικαπ να πεταει, αλλα στο συγκεκριμενο ισως να μην ειναι τοπ. με τα χρηματα αυτα χτυπαει ενα μετ/μενο στιβαρο βραχιωνα που θα αναδειξει τι εστι βατραχι
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Αυτα τα ξωτικά θα σας φανε.
Πάρτε ρε ενα θορενσακι να ακούσετε μουσικούλα

ΑΑχχ αυτά τα ...άκια... σαν τα ραδίκια φυτρώνουν όπου νάναι.. -bye-
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Εγώ έχω να πώ οτι το Michell είναι το καλύτρο πικάπ με ελατήρια που έχω ακούσει και το μόνο που σέβομαι παρότι αυτή η φιλοσοφία δεν με βρίσκει σύμφωνο προσωπικά.

Επειδή προφανώς σου αρέσει απλά επέλεξε έναν άλλο βραχίονα προτείνω έναν SME και μετα απλά απόλαυσε το για πρώτη φορά. Κρίμα είναι τέτοιο πλατώ και κεφαλη να μην τα έχεις ευχαριστηθεί ακόμα, χώρια την ταλαιπωρία που θα έχει φάει το cantilever του βατραχιού απο τον συνδυασμό του ντόινγκ ντόνκ των ελατηρίων με τις συσπασιόν κινήσεις του Sme..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά... Έχεις την άδεια μου να μαζέψεις την πατάτα που έγραψα..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Ελπίζω μην κάνει κανα ποθεν έσχες δέκα πενταετία ς ο στουρνυ
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
The GRASSHOPPER III SLA 3.315,00
The GRASSHOPPER III GLA 4.145,00
The GRASSHOPPER III CHA 4.595,00

από τον κατάλογο της vdh 2013...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Σόρρυ για το βατράχι μιλάμε...


Frog 2.080,00
Frog HO 2.595,00
Frog Gold 2.595,00

κατάλογος 2013



Αυτό που πόσταρες είναι μετατροπή? δεν ξέρω τι είναι...
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Φίλε Σταύρο κατά την γνώμη μου πρωτού μπείς σε περιπέτειες αλλαγών,το set up κεφαλή-πλατώ είναι πολύ καλό, ΠΕΤΑ τους ΓΡΑΝΙΤΕΣ και τα μάρμαρα απο το συστημα!!!βρές κάτι σε ξύλο πχ απλό τρπεζάκι για αρχή να δοκιμάσεις και δεύτερον δες τι γίνεται με το diy phono stage,ξέρω ότι το πονάς αλλά δοκίμασε κάτι με ζεστό ήχο όπως Heed Audio Quasar ,Linn Linto ,Trichord Research Dino + κτλ Είναι κρίμα αδικείς το σύστημά σου.......................

Ανοιγω αυτο το νημα για λογαριασμο του φιλου Σταυρου που παροτι εχει επενδυσει ενα σεβαστο ποσο στο αναλογικο front end του δεν εχει πετυχει τον ηχο που θα ηθελε. Dr Pan K



Το δικό μου πικάπ: VDH Frog /Morch UP-4 Gold / Gyrodec (DIY εξωτερικό μοτέρ), πάνω σε πλάκα γρανίτη (και όλο το ράκ πάνω σε 20 πόντους μάρμαρο). Ιδιοκατασκευή phono (DIY Lehmann Black Cube, INA217 front end, κατασκευή 2000).

Το παράπονό μου: ενώ έφαγε άπειρες ρυθμίσεις, ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει σωστά!!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Φωτογραφιες Κεφαλων Πικαπ

Φίλε Σταύρο κατά την γνώμη μου πρωτού μπείς σε περιπέτειες αλλαγών,το set up κεφαλή-πλατώ είναι πολύ καλό, ΠΕΤΑ τους ΓΡΑΝΙΤΕΣ και τα μάρμαρα απο το συστημα!!!βρές κάτι σε ξύλο πχ απλό τρπεζάκι για αρχή να δοκιμάσεις και δεύτερον δες τι γίνεται με το diy phono stage,ξέρω ότι το πονάς αλλά δοκίμασε κάτι με ζεστό ήχο όπως Heed Audio Quasar ,Linn Linto ,Trichord Research Dino + κτλ Είναι κρίμα αδικείς το σύστημά σου.......................

Θα συμφωνησω.
Επισης μετα απο 12-13 χρονια θα εκανα και ελεγχο στην κεφαλη.