Nordost made in China ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι μια απο τις πιο επιτυχημενες εταιριες στον χωρο του hi-end καλωδιου ειναι η Αμερικανικη Nordost. Στην σελιδα της υπαρχει μια σημαια stars n stripes με μια ωραια Made In the USA επιγραφη. Κανα δυο φτηνα που εχω ειναι Αμερικανικα.

Τις προαλλες λοιπον, σερφαροντας για καλωδια (πιο πολυ ματι παρα αγορα) επεσα πανω σε μια σελιδα του γνωστου εμπορικου τοπου Alibaba που ουτε λιγο ουτε πολυ πουλαει καλωδια Nordost....

απο εμφανιση σκιζουν, και ειναι πιο φτηνα και απο τα δικα μου τα ντιουικα... To Alibaba ομως δεν φημιζεται για τα original προιοντα του..

Μηπως οι κινεζοι αρχησαν να βγαζουν Nordost με γευση μπανανα ?

παραθετω κανα 2 λινκ για του λογου το αληθες.

http://www.alibaba.com/product-gs/953177351/Nordost_Tyr_2_Loudspeaker_Cable.html

http://www.alibaba.com/product-gs/1436133906/Hi_End_Nordost_Odin_Interconnect_cable.html


 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
1-10 δολλάρια το ζεύγος λέει για τα IC;
Μαϊμού-ξεμαϊμού,βλέπω να ξεπουλάει...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Στις τιμές που τα πουλάνε θα ήταν ξεφτίλα να χρησιμοποιούν εργοστάσιο στη Κίνα...
Αλλά και πάλι, δεν μπορείς να ξέρεις μέχρι που μπορεί να φτάσει η απληστία ενός ανθρώπου.

Τα heimdal που έχω πάντως, πάνω στις μπόρνες γράφουν "Made in USA".
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
και τα καλωδια του Αλιμπαμπα γραφουν made in USA, και δυσκολευομαι πολυ να βρω τις διαφορες
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
To "οdin", έχει μεγάλες διαφορές..

Και βέβαια το κινέζο δεν έβαλε καν τα nextgen της WBT που
έχει η Nordost στα αυθεντικά Οdin...

Θα του κόστιζε παραπάνω από την μαιμού καλώδιο!:flipout:

View attachment 98532
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και στο ebay υπαρχει στανταρ εμπορας με διμετρα red dawn στα 60-80 ευρω. Δηλωνει μαλιστα οτι ειβαι γνησια. Μου εχει πει σε πμ πηγαινε τα στον authorised dealer για να το επιβεβαιωσεις. Οι ακροδεκτες δεν ειναι οι ιδιοι και στο ξεκαθαριζει απο την καταχωρηση ακομα. Θετικα σχολια στο φουλ φυσικα.

Τελικα δεν πηρα...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Θέλει προσοχή στο ebay σε κάθε περίπτωση ύποπτα χαμηλής τιμής. Το παρακολουθώ αρκετά. Πάντως οι μαιμουδιές φαίνονται τις περισσότερες φορές.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Οταν ειχα δει την "αγγελια" για τα Odin, εστηλα και ενα price inquiry γιατι αν εκαναν 10$ θα επερνα ετσι για την πλακα κανενα, να δω που εχει φτασει η τεχνη της μαιμους. Σημερα ειχα την απαντηση

Hi Panagiotis
the best price for RCA cable we can offer you USD450 /pair


Best regards
Leo Leng

Δεν ειναι και τοσο φτηνα για μαιμουδες..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ξεχασα, ειχαμε και συνεχεια.. Μια που δεν τους απαντησα για την καταπληκτικη προσφορα των μαιμουδων στα 450 $ ζευγος, μου εστηλαν και δευτερη

Hi Dear Mr. Panagiotis K
How are you?
Thanks for your mail,we are glad to hear from you
The price for Hi-End Nordost Odin Interconnect cable 1M will be USD220/Pair
Thanks


Best regards
Leo Leng

Δεν λεω, κανουν σοβαρες προσπαθειες, και γιατι οχι δλδ. με τοσο σοβαρο προιον
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Ξεχασα, ειχαμε και συνεχεια.. Μια που δεν τους απαντησα για την καταπληκτικη προσφορα των μαιμουδων στα 450 $ ζευγος, μου εστηλαν και δευτερη

Hi Dear Mr. Panagiotis K
How are you?
Thanks for your mail,we are glad to hear from you
The price for Hi-End Nordost Odin Interconnect cable 1M will be USD220/Pair
Thanks


Best regards
Leo Leng

Δεν λεω, κανουν σοβαρες προσπαθειες, και γιατι οχι δλδ. με τοσο σοβαρο προιον

Μην απαντήσεις να δούμε που θα το φτάσουν!...Μάλλον στα $10 όπως έγραφαν αρχικά...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εχω στηλει μαιλ σε ενα φιλο, της εταιριας (Νορντοστ) και περιμενω επισημη απαντηση.

αμα το φτασουν 10 θα κανουμε group buy. εγω θα τα χρησιμοποιησω για να στολισω το χριστουγενιατικο δεντρο
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πάντως αν η ομοιότητα των μαϊμούδων είναι ικανοποιητική,μετά δεν είναι να εμπιστεύεται κανείς ούτε την ίδια την Nordost.
Θα υπάρχει κίνδυνος να συμβεί ότι είχε συμβεί με κάτι επώνυμες τσάντες,που η αναλογία είχε φτάσει στο 60-40 μεταξύ αυθεντικών και μαϊμούδων στα εξουσιοδοτημένα.
Κι εδώ μάλιστα που τα ποσά είναι πολύ μεγαλύτερα,1 στα 10 να περάσει κάποιος,το έβγαλε το μεροκάματο...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
για το επισημο δικτυο θα ανησυχουσα λιγο, αλλα για τα μεταχειρισμενα που σκανε στο ebay, ΑΜ, audiogon κτλ νομιζω πως θελει μεγαλη προσοχη. πολυ μεγαλη
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
.....για τα μεταχειρισμενα που σκανε στο ebay, ΑΜ, audiogon κτλ νομιζω πως θελει μεγαλη προσοχη. πολυ μεγαλη


Στα ebay, ΑΜ, audiogon εμφανίζονται κατά μεγάλη πλειοψηφία Odin κομμένα..Παίρνει κάποιος δηλαδή
ένα πχ τετράμετρο ρεύματος (ή και ηχείων) και το κόβει ανάλογα.Το τερματίζει με τα βύσματα της Furutech και το πουλάει..

Σε περίπτωση που υπάρχει ενδιαφέρον για την αγορά καλωδίου μέσω των παραπάνω
ιστοτόπων, ζητάμε από τον πωλητή το SN και επικοινωνούμε για επαλήθευση με την Nordost.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ετσι ειναι και το σωστο, ειδικα σε καλωδια τετοιας κατηγοριας. απλα νομιζω οτι αρκετοι δεν το γνωριζουν/ κανουν
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Πάνο με τον συγκεκριμένο πωλητή έχω μιλήσει τον περασμένο Μάρτιο. Η απάντηση στο mail μου ξεκάθαρη.

Hi dear Vasilis
How are you?
Thanks for mailing us,we are glad to hear that you are interested in our items
The nordost cable was out of line now,how about this one:
...................
...................
This version we do have in stock
The price for it will be USD130/Pair
Told you the truth,this cable was not original my friend,I wana to do business serious,some guys in china will told you this is original,
if you really interested in original items.please do not buy it from china or online
,it more safe buy it from local agent
but the quality for our cables also very good
Thank you

Best Regards,
Yours Leo.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: Απάντηση: Nordost made in China ?

Πάνο με τον συγκεκριμένο πωλητή έχω μιλήσει τον περασμένο Μάρτιο. Η απάντηση στο mail μου ξεκάθαρη.

Hi dear Vasilis
How are you?
Thanks for mailing us,we are glad to hear that you are interested in our items
The nordost cable was out of line now,how about this one:
...................
...................
This version we do have in stock
The price for it will be USD130/Pair
Told you the truth,this cable was not original my friend,I wana to do business serious,some guys in china will told you this is original,
if you really interested in original items.please do not buy it from china or online
,it more safe buy it from local agent
but the quality for our cables also very good
Thank you

Best Regards,
Yours Leo.

Αθλιότητες του κινέζου. Αν είναι σωστός και ξεκάθαρος ας αλλάξει brand name στη σαβούρα που πουλάει, και θα δούμε ποσα απίδια πιάνει ο σάκος. Ας τα πει π.χ. Leo Chong cables.co
Ούτε η μάνα του δε θα τα αγόραζε.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ειχα και απαντηση απο την Nordost

Dear Panagiotis.

Thank you for sending us this e-mail regarding fake cables from China sold on Alibaba.

I can assure you that all our cables are 100 percent made in Boston USA at Nordost. Even our Blue Heaven HDMI cable is 100 percent made in USA, (even the termination is done by hand at the factory).

Well, it is an issue that we see quite often that some people or companies tries to take advantage of our fine products. It is a shame and it upsets me a lot, because it will damage our brand and devaluate the product.
If you look at the picture of the Odin interconnect it is quite easy to see that it is a fake, because it is not the same connectors that we are using. On the fake one they are using some kind of no name gold-plated connector. We are using the Rhodium WBT RCA Connector.

Well, my dear friend, I have copied our VP Johann Graham and our President Mr. Joe Reynolds into my reply, because it is very important that they know what is going on on.

But, as I said, I can guarantee you that our products are 100 percent made in USA.

....