Aγορά ηχείων για ραδιοενισχυτή Pioneer VSX-322-K

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Καλησπερα , ενδιαφερομαι για 5 ηχεια (γουφερ εχω ενα απλο προς το παρον και προσανατολιζομαι για το
YAMAHA YST-SW030 ) για τον ραδιοενισχυτη μου Pioneer VSX-322-K ωστε να εχω ενα αξιοπρεπες συστηματακι 5.1 για ταινιες .
Πρεπει να ειναι οσο τον δυνατον οικονομικα και αρκετα δυνατα ωστε να εχω οσο γινετε καλο δυνατο ηχο χωρις να ''μπουκωνουν''.
Εχει κανεις καμια προταση?
Ευχαριστω.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K





http://www.skroutz.gr/s/2422387/Wharfedale-Crystal-3-Pack-CR-30-1-CR-30-Center-CR-30-4.html


Δυνατα σημαινει αρκετα ευαισθητα ηχεια, πραγμα δυσκολο για κατηγορια γενικα οικονομικων ηχειων. Παρ'ολα αυτα το παραπανω σετ, ειναι αρκετα vfm και θα παιξει για τα χρηματα του αξιοπρεπως και μουσικη.
Δεν διευκρινησες budget, οποτε διαλεξα ενα σετ οσο γινοταν πιο οικονομικο.
Επισης, δεν αναφερεις ποσα τετραγωνικα χωρο εχεις.
Το σετ εχει ηχεια δαπεδου καταλληλα για χωρους 30-35 τ.μ.
Αν ο χωρος σου ειναι πολυ μικροτερος (15-20) ισως ηταν καλυτερα να κινηθεις σε ηχεια βασης.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Ευχαριστω!
Δεν ανεφερα μπατζετ γιατι απλα θελω οτι πιο οικονομικο και καλο και δεν ξερω που ξεκινα κατι τετοιο.
Τετραγωνικα χωρου που θα περιβαλεται απο τα ηχεια 16τμ(4χ4) τμ αλλα συνολικος χωρος σαλονιου 32τμ(4χ8) .
Να υποθεσω οτι δεν υπαρχει κατι αλλο φθηνο καλο και πιο κομπακτ σε μεγεθος?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Τον χωρο δεν τον υπολογιζουμε με τα τεραγωνικα που θα περιστοιχιζουν τα ηχεια , αλλα συνολικα σαν χωρο. Ο ηχος απλωνει παντου.

32τ.μ. ειναι σχετικα μεγαλος χωρος και ηχεια δορυφοροι θα χαθουν στο χωρο. Ασε που 5.1 δορυφοροι για να εχεις και εναν αξιοπρεπη ηχο, μιλαμε για εκατονταδες ευρω.

Δεν ξερω τι εννοεις compact σε μεγεθος. Εχει να κανει με την αισθητικη σου, ή απο οικονομικης αποψης το λες. ?
Ξεκαθαρισε αν θες το maximum budget που θες να διαθεσεις για να μην γινονται αστοχες προτασεις.
Παντως ενδεικτικα, για ηχεια δαπεδου οταν αρχιζουμε να μιλαμε για ποιοτικα αξιοπρεπη ηχο, μιλαμε για εκατονταδες ευρω για δαπεδου ως minimum.
Οποτε αντιλαμβανεσαι οτι η συγκεκριμενη γνωστη μαρκα θεωρειται απο τις πιο vfm.

Kατα την αποψη μου, δεν αξιζει να ψαλιδισεις μερικα ευρω και να πεσεις ειτε σε τιποτα ανωνυμα ειτε σε κατηγορια δορυφορων που θα τσιριζουν στο χωρο.

Δωσε τουλαχιστον ενα οριο στο κοστος για να ξερουμε για τι μιλαμε.!
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

:)
Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω μαζι με το γουφερ ειναι γυρω στα 500 ευρω . Αν βεβαια μπορουσα δεν θα με χαλαγε να εδινα λιγοτερα αλλα προφανως με λιγοτερα θα παρω οπως λες κατηγορια δορυφορου και τσιριγματα !
Οποτε πιστευω οτι η προταση σου ειναι παρα πολυ καλη !
Κομπακτ εννοω σε μεγεθος αν και οσο κοιταω τα ηχεια που προτείνεις ειναι αρκετα ομορφα παρολο που στο μυαλο μου ειχα κατι πιο συμμαζεμένο.
Εαν επαιρνα 4 Wharfedale CR-30-1 και οχι 2 και 2 CR-30-4 ,θα ειχα αποτελεσμα?
Υπαρχει και γουφερ της ιδιας μαρκας ωστε να δεσω ενα καλυτερο 5.1 ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Oχι. Το μικρο ηχειο που προοριζεται για surround, ναι μεν θα μπορουσε να παιξει το ρολο ενος βασικου ηχειου σε δικαναλο ηχο σε εναν μικρο χωρο, ωστοσω υπολλειπεται στις χαμηλες συχνοτητες. Κατεβαινει μεχρι τα 75hz.

Αυτο σημαινει οτι στη μουσικη δεν θα εχεις μπασο. (εκτος κι αν βαζεις ταυτοχρονα και το subwoofer)
Οταν ομως χρησιμοποιηθει ως surround στις ταινιες, ο ενισχυτης το βλεπει ως "small: και εκτρεπει τις χαμηλες συχνοτητες που θα επρεπε να παιξει αυτο στο sub και ολα καλα.

Αν θες τελικα, μπορεις να χρησιμοποιησεις και ηχεια βασης για ολα τα καναλια, αλλα πιστευω οτι τα δαπεδου ειναι προτιμοτερα στα τετραγωνικα σου.

Οσον αφορα το sub, αν δεν εισαι φανατικος του ματσαρισματος, μπορεις να βαλεις οποια μαρκα θες, ακομη και μεταχειρισμενο (στις ταινιες δεν ειναι τοσο πολυ κρισιμο το ματσαρισμα , οσο στη μουσικη οταν επιλεγεται)

Παντως Wharfedale subwoofer to skroutz δειχνει αυτα.

http://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia.html?keyphrase=wharfedale+subwoofer

Αποψη μου ειναι να κινηθεις σε καποια αλλη μαρκα ή ακομα και σε καποιο μεταχειρισμενο. (καποιο καπου στα 250-300 ευρω πιστευω να σε καλυψει) Αρκετοι ειναι αυτοι που διαλεγουν και επιτηδες subwoofers αλλης εταιριας αν εχουν την αισθηση οτι το sub της εταιριας των ηχειων τους δεν ειναι και τοσο καλο.
Μια μαρκα consumer εμπορικη και συνηθισμενη ειναι η yamaha. Εχεις ομως πολλες επιλογες, κι αν θες κατι αρκετα καλο, δωσε οριο τιμης και σιγουρα αρκετοι θα σου απαντησουν για μαρκες μοντελα.

Ειχα την αισθηση ομως οτι στο πρωτο σου post ειπες οτι εχεις subwoofer.

Aν δεν θες να ξεφυγεις καθολου απο το οριο των 500 ευρω που εθεσες, σου μενουν 150 ευρω για sub.
Σε αυτη την περιπτωση θα σε συμβουλευα να αρχισεις να κοιτας αγγελιες για μεταχειρισμενα subwoofer.
Θα βρεις παρα πολλα.
 
Last edited:

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Εαν λοιπόν ,με το σκεπτικο οτι εστιαζω σε ταινιες κ οχι στη μουσικη απαραιτητα ,παρω τα 4 βάσης το κεντρικό κ ενα γουφερ οπως το Pioneer VSX-322-K θα είμαι πιστευεις οριακα καλά;
είναι ολα μαζι στα 380 ευρώ περίπου που ειναι πολύ σπέσιαλ τιμη !
Γουφερ εχω ενα που ματσαρει ελάχιστα κ χρήζει αντικατάστασης απλα φαντάζομαι θα μπορούσα να το παρω αργότερα.
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Εαν λοιπόν ,με το σκεπτικο οτι εστιαζω σε ταινιες κ οχι στη μουσικη απαραιτητα ,παρω τα 4 βάσης το κεντρικό κ ενα γουφερ οπως το Pioneer VSX-322-K θα είμαι πιστευεις οριακα καλά;
είναι ολα μαζι στα 380 ευρώ περίπου που ειναι πολύ σπέσιαλ τιμη !
Γουφερ εχω ενα που ματσαρει ελάχιστα κ χρήζει αντικατάστασης απλα φαντάζομαι θα μπορούσα να το παρω αργότερα.
Λάθος γουφερ ήθελα να γραψω YAMAHA YST-SW030
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

.. κ ενα γουφερ οποτε μπορεις να επιλεξεις απο αρκετες μαρκες που εχουν πολλα μοντελα βασης.
Βεβαια, μην ξεγελιεσαι. Μπορει να δεις ενα ηχειο βασης στα τριπλα+ χρηματα απο το δαπεδου.
Εχει να κανει με την ποιοτητα ηχου.

Τωρα, ειτε θα παραμεινεις στα wharfadale για να κρατησεις το κοστος χαμηλα, ειτε θα επιλεξεις καποια αλλη μαρκα, με ανωτερο ποιοτικα ηχο στο ηχειο βασης.

Για να σου φυγει η απορια λοιπον ναι, αν βαλεις ηχεια βασης μπροστα (τα surround μπορει να ειναι και βιβλιοθηκης ή καποιο ακομα φθηνοτερο μοντελο αν θες για οικονομια) σε συνδιασμο με subwoofer και δηλωμενα ολα τα ηχεια ως small, θα εχεις ομοιογενη ηχο.
Βεβαια το subwoofer θα κληθει να παιζει τις χαμηλες απο ολα τα καναλια καθως και το καναλι LFE, οποτε ισως πρεπει να επιλεγει ενα πιο ακριβο για καλυτερη αποδοση/ελεγχο.!

Ανεξαρτητως λοιπον καποιων βασικων κανονων που θελουν ηχεια δαπεδου ως προστινα σε μεγαλους χωρους, αν εσυ θες ηχειο βασης (με οτι αυτο συνεπαγεται) περι ορεξεως... μονο σε εσενα πεφτει ο λογος.

Ομως το συγκεκριμενο ηχειο surround εχει woofer 4 ιντσων και οχι 6.5 και εχει λιγοτερη ευαισθησια.
Στη θεση του δαπεδου θα μπορουσε να παει καποιο απο τα παρακατω. (αλλαζοντας ομως και το κεντρικο για να ταιριαξει ηχητικα στην διαφορετικη σειρα/μοντελο)



http://www.skroutz.gr/s/340896/Wharfedale-Diamond-10-1.html

http://www.skroutz.gr/s/340895/Wharfedale-Diamond-10-2.html

και καλο θα ηταν τα παραπανω βασης να ματσαριστουν με αυτο το κεντρικο.
http://www.skroutz.gr/s/340897/Wharfedale-Diamond-10-CC.html

Υπολογισε μεσα σε ολα και την αγορα δυο βασεων για να πατησουν τα ηχεια βασης πλεον.

Που σημαινει οτι ακομα κι αν επιλεξεις το φθηνοτερο απο τα παραπανω βασης, εχει την ιδια τιμη με του δαπεδου...ομως προσθεσε αλλα 41 ευρω για το ακριβοτερο κεντρικο που πρεπει να επιλεξεις καθως το κοστος βασεων, επιλεγεις μια οδο ηχητικα οχι καλυτερη, αλλα σιγουρα ακριβοτερη.
 
Last edited:

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Re: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Μαλλον θα προσπαθησω να υλοποιησω την αρχικη προταση σου με τα δαπεδου και βασης .
Σ'ευχαριστω πολυ !
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Δεν εχω μεγαλη ενσταση να χρησιμοποιηθει το βασης, δεν ξερω κι ολας επειδη ειναι διαφορετικη σειρα αν ακουγεται καλυτερα η οχι απο το δαπεδου (ποιο ποιοτικα) αλλα το θεμα ειναι οτι αν ΟΛΑ τα ηχεια δηλωθουν μικρα στον ενισχυτη pioneer τοτε το subwoοfer θα κληθει να παιξει τα μπασα KAI απο τα 5.1 καναλια.

Που σημαινει οτι αν παρεις ενα φθηνο entry level subwoofer και φορτωθει απο ολα τα καναλια τις χαμηλες, ισως χασει τον ελεγχο, μπουκωνει, λασπωνει κλπ.
Και κατα την αποψη μου κακο μπασο = κακος ηχος που επηρρεαζει ολο το φασμα.
Οποτε ακομα κι αν τα συγκεκριμενα βασης υπερεχουν εστω και λιγο ηχητικα σαν ηχος, θα χασουν το οποιο πλεονεκτημα απο το κακο μπασο στο χωρο.

Απο τη αλλη, παιρνοντας ολα τα μπασα ο ενισχυτης του subwoofer, θα βοηθησει τον pioneer να οδηγει καλυτερα τα ηχεια, απο πλευρας επαρκειας ρευματων.

Οπως και να εχει, εσυ αποφασιζεις, υπαρχουν κι αλλα ηχεια βασης μπροστινα να κοιταξεις, ακομα πιο ποιοτικα, αλλα θα ανεβαινει αντιστοιχα και το κοστος.
Η πρωτη μου επιλογη, ηταν και παραμενει με γνωμονα το οικονομικο setup.

Σε αυτα τα χρηματα δυσκολα θα βρεις δαπεδου+κεντρικο+surround απο επωνυμη μαρκα.!

Περιμενε κι αλλες γνωμες απο αλλα παιδια και αν μπορεις επισκεψου και κανενα καταστημα τωρα τις γιορτες μπας και βρεις στημενα συστηματα να παιζουν για να εχεις και ο ιδιος αποψη για το πως παιζουν.

Προσπαθουμε παντα να ακουσουμε αυτο που θα αγορασουμε ή και αλλα συστηματα για να εμπλουτισουμε ακουστικα το αυτι μας. Φυσικα κατανοω οτι συνηθως ειναι δυσκολο να βρεις και να ακουσεις αυτο που θες. Προσπαθησε ομως.! Εστω και αλλα συστηματα για να εχεις μια αποψη.!
 
Last edited:

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Καλησπέρα στη παρέα!
Δυστυχώς δυομιση χρόνια μετα το ποστ μου δεν εχω καταφερει λογω οικονομικων δυσκολιων να πραγματοποιησω την αγορά ηχειων .
Θα ηθελα λοιπόν τωρα που μπορώ να πραγματοποιησω την αγορά να μου πειτε αν αυτη η ππρόταση που μου ειχατε κανει τοτε ευσταθεί ακόμη ή αν εχετε κατι πιο σύγχρονο να προτείνεται .
Θα ηθελα ακομη τη γνωμη σας για τις εξής προτασεις που μου κανανε για δυο πιο συγχρονα αισθητικα σύνολα που ομως δεν γνωρίζω τις δυνατότητες τους
http://www.skroutz.gr/s/298013/Yamaha-NS-PC210.html και
http://www.skroutz.gr/s/2791007/Yamaha-NS-PA40.html .Στο μεν πρωτο εαν θεωρείται οτι αξιζει θα ηθελα κ μια πρόταση για γουφερ που δεν περιλαμβανεται .
Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Aγορα ηχειων για ραδιιοενισχυτη Pioneer VSX-322-K

Τον χωρο δεν τον υπολογιζουμε με τα τεραγωνικα που θα περιστοιχιζουν τα ηχεια , αλλα συνολικα σαν χωρο. Ο ηχος απλωνει παντου.

Γιάννη να μου επιτρέψεις, έχω την εντύπωση ότι είσαι λάθος, μ αυτή τη λογική αν εγώ σε ένα σαλόνι 100τ.μ. κάθομαι σε μια γωνία με τα ηχεία σε απόσταση από μένα στα 2 μέτρα θα πρέπει να πάρω ηχεία κι ενισχυτή 1000 Watt? Νομίζω όχι, τα ηχεία τα υπολογίζουμε βάσει της απόστασης ακρόασης κι όχι του συνολικού χώρου. Ως εκ τούτου αν υποθετικά κάθεται στο μέσο του χώρου, τα ηχεία θα απέχουν απ τη θέση ακρόασης μάξιμουμ 2 μέτρα.
Για το φίλο τώρα, δυστυχώς λόγω μπάτζετ δεν μπορεί να κινηθεί σε κάτι εκτός από σετάκια 5.1 εκτός αν πάει σε μεταχειρισμένα από κάποια αγγελία για πιο ποιοτικό ήχο. Πάντως για το χώρο του αυτό το σετάκι θα κάνει μια χαρά τη δουλιά του γνωρίζοντας πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις και με τους αντίστοιχους συμβιβασμούς σε σύγκριση πάντα με ξεχωριστά ηχεία full range.

Υ.Γ. 1 Ωραία ευκαιριούλα αν μπορούσες να αυξήσεις μπάτζετ.
Υ.Γ. 2 Ψάχνοντας λιγάκι αν και δεν τα έχω ακούσει, βρήκα τα παρακάτω τα οποία είναι στο μπάτζετ σου:
2 ζευγάρια απ αυτά ένα για μπροστά ένα για πίσω ως περιφερειακά στα 90 ευρώ.
Το αντίστοιχο κεντρικό του στα 75 ευρώ.
Κι ένα υπογούφερ στα 225 ευρώ όλα μαζί βγαίνουν στα 500 ευρώ, ξαναλέω όμως δεν τα έχω ακούσει και δεν ξέρω για τις επιδόσεις τους, αν κάποιος ξέρει και μπορεί να μας βοηθήσει αν αξίζει τον κόπο το συγκεκριμένο σετ να το μοιραστεί μαζί μας.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κωστη αν μιλαμε για καλυψη db φυσικα και υπολογιζουμε τον χωρο οπως λες. Το διαστημα μεταξυ ηχειων/ακροατη.

Εγω αναφερομουν σε περιπτωσεις που ο ακροατης καλειται να επιλεξει ηχεια βασης ή δαπεδου, οσον αφορα συνηθως την καλυψη χαμηλων στον χωρο.
( ή και υπολογισμο για ενα sub)
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Σας ευχαριστώ πολύ!
Κάποιο σχόλιο για τα yamaha που μου προτάθηκαν και μου άρεσε και το design τους ?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Aγορά ηχείων για ραδιοενισχυτή Pioneer VSX-322-K

Κωστη αν μιλαμε για καλυψη db φυσικα και υπολογιζουμε τον χωρο οπως λες. Το διαστημα μεταξυ ηχειων/ακροατη.

Εγω αναφερομουν σε περιπτωσεις που ο ακροατης καλειται να επιλεξει ηχεια βασης ή δαπεδου, οσον αφορα συνηθως την καλυψη χαμηλων στον χωρο.
( ή και υπολογισμο για ενα sub)

Α σόρυ φίλε, εγώ νόμιζα έτσι όπως το διατύπωσες ότι πρέπει να διαλέξει ηχεία βάσει του συνολικού του χώρου που είναι λάθος, οκ.
 

orionas9

Established Member
15 March 2013
212
Λάρισα
Σας ευχαριστώ πολύ! ! !
Κάποιο σχόλιο για τα yamaha που μου προτάθηκαν και μου άρεσε και το design τους ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η δικη μου αποψη ειναι τα ηχεια δορυφοροι να ειναι η τελευταια σου επιλογη ως προς την ποιοτητα ηχου. (στα entry level συστηματα δορυφορων)
Δωσε κατι παραπανω και πηγαινε τουλαχιστον σε ηχεια βασης.
 

ELENI

Established Member
14 November 2016
104