RHA in ear headphones

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Απο την Αγγλια, μια εταιρεια που ακουει στο ονομα RHA, με custom μοναδες, λογικες τιμες και αψογο design που μου κινησε το ενδιαφερον.

ma750-01.png


MA750-04.png
 
Last edited:

pride4eagles

New member
10 December 2009
55
Wherever the music takes me
Χαιρετώ όλη την παρέα των :ears: :worshippy: Ξαναποστάρω μετά από καιρό, αν και παρακολουθώ τα γραφόμενά σας (είμαι της CIA)...
Τα πάντα όλα βλέπω να έχει η συσκευασία...



image.jpg



imag213e.jpg



image.jpg



ima22ge.jpg
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Εξαρτάται τι συγκρίνεις... οι τιμές είναι πολύ καλές για την ποιότητα, εμφάνιση και ηχητική απόδοση που έχουν... είναι δε στο φτηνότερο άκρο από την γκάμα τιμών για αξιοπρεπείς ψείρες... το οποίο ξεκινά από 80-90 ευρώ... κάτω από εκεί είναι απλά για να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να έχει κανείς ηχητικές απαιτήσεις...

Μην πεις για τα MH1,... αυτά αποτελούν εξαίρεση διότι είναι καλύτερα από αντίστοιχα της ίδιας κατηγορίας και τιμής, και η λιανική τους είναι επίσης 80 ευρώ..., μην κοιτάς που αγοράζουμε από στοκατζίδικα κλπ με 10 ευρώ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Εξαρτάται τι συγκρίνεις... οι τιμές είναι πολύ καλές για την ποιότητα, εμφάνιση και ηχητική απόδοση που έχουν... είναι δε στο φτηνότερο άκρο από την γκάμα τιμών για αξιοπρεπείς ψείρες... το οποίο ξεκινά από 80-90 ευρώ... κάτω από εκεί είναι απλά για να κάνεις την δουλειά σου χωρίς να έχει κανείς ηχητικές απαιτήσεις...

Μην πεις για τα MH1,... αυτά αποτελούν εξαίρεση διότι είναι καλύτερα από αντίστοιχα της ίδιας κατηγορίας και τιμής, και η λιανική τους είναι επίσης 80 ευρώ..., μην κοιτάς που αγοράζουμε από στοκατζίδικα κλπ με 10 ευρώ...

δεν συγκρίνω ούτε λέω για ΜΗ1.
(θα το έβλεπες).
βλέπω rrp 300 αν δεν κάνω λάθος και το ρηβιού δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι συνάδει με την τιμή αυτή.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τα 750 έχουν 80 λίρες και τα 750i 90 λίρες στο Amazon, δεν είναι άσχημα...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Για καθαρα μουσικη αναπαραγωγη δεν χρειαζεται καποιος να παρει αυτα με το μικροφωνο. απ την αλλα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη.

οταν τα ειδα με εντυπωσιασαν με το φινιρισμα και την προσοχη στην λεπτομερεια. αραγε απο ηχο ειναι σε αντιστοιχο επιπεδο ?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ξεθάβω το παλιό νήμα, για να σας πω μερικά πράγματα για τα RHA MA-750i.

Τα πήρα στην έκθεση ακουστικών πέρυσι, από τότε έχω να πω ότι αναβάθμισαν σημαντικά τον φορητό μου ήχο.

Και παρέα με το Fiio X3, αλλά και κατευθείαν από το κινητό μου.

Στο παλιό Samsung S4 που έχω λειτουργεί το μικρόφωνο/κουμπί (διλπό κλικ) για επόμενο τραγούδι μόνο, επειδή τα "i" είναι για συσκευές της apple.

Και με τις δύο συσκευές αυτές παίζει άψογα, δεν έχει θέμα οδήγησης ούτε από το κινητό (αν και από το Fiio ακούγονται με περισσότερη λεπτομέρεια και αέρα, και φυσικά με πιο ελεγχόμενα τα μπάσα, αλλά και με το Samsung ο πιο ζεστός ήχος είναι αξιοπρεπέστατος).

Μαζί με το Chord Mojo που έχω αυτές τις μέρες δανεικό σπίτι δίνει ρέστα και είναι ο καθημερινός βραδινός νανουριστικός μου σύντροφος με συνδυασμό FiioX3/digital coaxial/Mojo/RHA MA-750i

μου αρέσει πολύ η φασματική ισορροπία, τα καθαρά πρίμα χωρίς να κουράζουν και το μπάσο που ενώ είναι σφριγηλό δεν μπουμάρει ώστε να εισέρχεται στις μεσοχαμηλές/μεσαίες και να θολώνει την εικόνα, αρκετά fun ήχος που πλησιάζει τον χαιφινταλάδικο μεγάλων ακουστικών.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω και πολλά περισσότερα, όλα τα ριβιού τα βγάζουν κορυφή για την κατηγορία τιμής τους.

Πούλησα τα TT-Pod που είχα, και τα αγαπημένα μου Denon είναι στην θήκη τους και θα παραμείνουν εκεί μου φαίνεται.

Αφήστε που μου έχει ανοίξει η όρεξη για τα RHA T-20, που άκουσα στην έκθεση και μου άρεσαν επίσης πολύ. (τότε τα τσιγκουνεύτικα στα διπλά χρήματα ήταν περίπου)

Όποιος ενδιαφέρεται στην κατηγορία τιμής λίγο κάτω από κατοστάρικο,και θέλει πιο ισορροπημένο ακουστικό από τα συνηθισμένα V-shaped, δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Χρήστο για την ευκολία χρήσης τι έχεις να πεις; Έχω την εντύπωση ότι είναι παρόμοια ως προς τη χρήση με τα δικά μου Shure SE215, τα οποία ναι μεν μου αρέσουν και με ικανοποιούν πολύ ηχητικά, αλλά με εκνευρίζουν κιόλας, αφού κάθε φορά πρέπει να τα τοποθετήσεις με ορισμένη κυκλική κίνηση, για να μπουν σωστά.

Τα pads (ανταλλακτικά βύσματα) ποιάς ποιότητας και από τι υλικό είναι φτιαγμένα; Για τα αντίστοιχα των Shure SE215 έχω να πω ότι φθείρονται εύκολα.

Ίσως φανεί παράξενο που κάνω αυτή τη σύγκριση, αλλά από τις περιγραφές σου καταλήγω στο συμπέρασμα ότι έχουν παρόμοιο ήχο με τα δικά σου RHA!
Και βρίσκονται στην ίδια τιμή, στο κατοστάρικο.
Οπότε η σύγκριση είναι αναπόφευκτη! :D
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τα 750 έχουν σκληρότερο καλώδιο με ήδη σχήμα ημικυκλικό εκεί που μπαίνουν μέσα στα ακουστικά, ώστε να έχουν ήδη την σωστή φόρμα όταν τα βάζεις πάνω από τα αυτιά.

Είναι περίεργο τις πρώτες φορές που τα βάζεις αλλά μετά είναι συνήθεια και δεν είναι δύσκολο καθόλου.

Τα earplugs είναι από σιλικόνη και δεν υπάρχει θέμα φθοράς, μέσα στην συσκευασία έχει και με memory foam αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει διότι με σφίγγουν πολύ, ίσως αυτά να έχουν μια κάποια φθορά στον χρόνο, αλλά το θέμα είναι πως τα μεταχειρίζεται κανείς, σε κάτι αρχαία Koss plug εκτός ότι μαλακώσανε πού κάτι αντίστοιχα μαξιλαράκια δεν διαλύθηκαν.

Ηχητικά δεν νομίζω τα δύο αυτά ακουστικά να έχουν ομοιότητες.

Τα Shure δεν μου αρέσουν έχουν πολύ βαρύ ήχο στα μπάσα με πολύ πρόθεση στις μεσαίες και πολύ λιγότερη ανάλυση και ρολαρισμένες ψηλές, τουλάχιστον αυτή είναι η εντύπωση που έχω από τα 215 όταν τα είχα ακούσει παλαιότερα και δεν μπήκα στον κόπο να τα πάρω. Το θετικό αυτού του ηχοχρώματος είναι ότι δεν κουράζουν αλλά εμένα δεν με ενθουσίασαν.

Τα 750 έχουν αντιδιαμετρικό ήχο, καθαρότητα και ζωηράδα, στακάτο μπάσο, και μέτρια προβολική μεσαία. Δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος με κάποια ριβιού που λένε ότι τα 750 έχουν πολύ μπάσο, θεωρώ ότι έχουν όσο χρειάζεται. Και έχω δοκιμάσει πολλά earplugs για να έρθω σε αυτό το συμπέρασμα.
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
τα ειχα αγορασει τα 750 πριν καμποσο καιρο αλλα να πω τη πικρη αληθεια δε με βολεψαν καθολου

ηχητικα, αν εξαιρεσεις τα λιγακι τσιριχτα πριμα (τα οποια ομως στρωνουν μετα απο πολλεεες ωρες) τα βρηκα εξαιρετικα για τη κατηγορια τιμης τους οταν καθοταν σωστα στο αυτι
ειναι αρκετα βαρια σαν ακουστικα και το καλωδιο παραειναι χοντρο πιστευω. με ο,τι tip και να εβαζα, παντα εβγαιναν και δε σφραγιζαν σωστα με αποτελεσμα να μη μπορω να τα ευχαριστηθω. αν τα κρατουσα με το χερι στη σωστη θεση, ο ηχος τους ηταν εξαιρετικος. δυστυχως δε τα ξαναχρησιμοποιησα..

τα Τ20 που δοκιμασα προσφατα ειναι εντελως αλλη κατηγορια ηχητικα και εχουν σαφως καλυτερο fit
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Τα Τ20 και τα 750 έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο με τον οποίο κρέμονται από το αυτί, έχουν το ίδιο καλώδιο, και έχουν ακριβώς τα ίδια earplugs... τα Τ20 είναι και βαρύτερα, πως βρήκες στα Τ20 καλύτερο fit είναι απορίας άξιο.

Όταν συνηθήσει κανείς την τοποθέτηση over ear, δεν ξαναγυρνά ποτέ στο συμβατικό τρόπο εφαρμογής IEM με το καλώδιο προς τα κάτω.

Είναι πολύ πιο ξεκούραστο δεν ασκεί πίεση στο αυτί και δεν σου φεύγουν ποτέ από τα αυτιά τα ακουστικά.

Τα πρίμα δεν είναι τσιριχτά, αυτό μπορεί να το ένιωσες λόγω της κακής εφαρμογής, των ελλιπών μπάσων (κατά συνέπεια της κακής εφαρμογής) και της ενδεχόμενης υψηλής στάθμης (και ίσως όχι καλής ποιότητας πηγής).

Το στρώσιμο στα πρίμα μετά από πολλές ώρες μου ακούγεται σαν καραμέλα μου τρώγεται πολύ στο headfi... εμένα όπως ήταν όταν τα αγόρασα έτσι μείνανε.

Αφού υπάρχουν τόσα after market earplugs, δεν βρήκες κανένα που να ταιριάζει στο αυτί σου? προτίμησες να παρατήσεις τα 750?

Αλήθεια με τι IEM ακούς τώρα? με τα Τ20?
 

asahi

Established Member
27 March 2011
122
Τα Τ20 και τα 750 έχουν ακριβώς τον ίδιο τρόπο με τον οποίο κρέμονται από το αυτί, έχουν το ίδιο καλώδιο, και έχουν ακριβώς τα ίδια earplugs... τα Τ20 είναι και βαρύτερα, πως βρήκες στα Τ20 καλύτερο fit είναι απορίας άξιο.

Όταν συνηθήσει κανείς την τοποθέτηση over ear, δεν ξαναγυρνά ποτέ στο συμβατικό τρόπο εφαρμογής IEM με το καλώδιο προς τα κάτω.

Είναι πολύ πιο ξεκούραστο δεν ασκεί πίεση στο αυτί και δεν σου φεύγουν ποτέ από τα αυτιά τα ακουστικά.

Τα πρίμα δεν είναι τσιριχτά, αυτό μπορεί να το ένιωσες λόγω της κακής εφαρμογής, των ελλιπών μπάσων (κατά συνέπεια της κακής εφαρμογής) και της ενδεχόμενης υψηλής στάθμης (και ίσως όχι καλής ποιότητας πηγής).

Το στρώσιμο στα πρίμα μετά από πολλές ώρες μου ακούγεται σαν καραμέλα μου τρώγεται πολύ στο headfi... εμένα όπως ήταν όταν τα αγόρασα έτσι μείνανε.

Αφού υπάρχουν τόσα after market earplugs, δεν βρήκες κανένα που να ταιριάζει στο αυτί σου? προτίμησες να παρατήσεις τα 750?

Αλήθεια με τι IEM ακούς τώρα? με τα Τ20?

τα Τ20 μπορει να φοριουνται με τον ιδιο τροπο, καθονται ομως καλυτερα λογω του οβαλ σχηματος τους. τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω οσες φορες τα τσεκαρα. εχω φορεσει πολλα over ear και συμφωνω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για iem

οσον αφορα τα πριμα, δε ξερω τι αναπαραγουν τα διαφορα site, τη πρωτη φορα που τα εβαλα δεν τα αντεξα πανω απο 10 λεπτα. τα αφησα να στρωσουν σχεδον μια εβδομαδα και μετα η διαφορα ηταν εμφανης. το κακο fit δεν αλλαζε τοσο τα πριμα, οσο τις χαμηλες, δε πιστευω οτι ηταν η φαντασια μου.

τωρα οσον αφορα τα after market...δοκιμασα comply tips αλλα εχανε λιγο σε ποιοτητα ο ηχος, οπως και tips απο αλλα ακουστικα. γενικα δε βρηκα καποια λυση που να με ικανοποιει και τα εβαλα στη ακρη. μετα "πηδησα" κατηγορια οποτε δε ξανασχοληθηκα..

σε καμια περιπτωση δε λεω οτι ειναι κακο ακουστικο, το αντιθετο, ειναι εξαιρετικο vfm. απλα σε μενα, με τα περιεργα αυτια μου δεν ηθελαν να κατσουν.. :ears:

τωρα ακουω σχεδον παντα με τα Westone W40, το πιο εργονομικο και ελαφρυ iem που εχω βαλει ποτε. οπως και το καλωδιο τους, δε καταλαβαινεις οτι τα φορας.
επισης κατα καιρους ακουω με τα Ultimate ears UE900s και σπανιοτερα τα Audio Technica IM-02

btw να πω τη γνωμη μου οσον αφορα τα T20, αν δεν ειχα ηδη τα παραπανω και εχοντας δοκιμασει δεκαδες iem τα τελευταια χρονια, θα αγοραζα ενα ζευγαρι Τ20 και θα εμενα εξισου ικανοποιημενος με ελαχιστες παραχωρησεις..τοσο καλο vfm ειναι
 
Last edited: