Epson EH-TW9200 / TW9200W

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

3 July 2006
206
Αθήνα
Πριν από λίγο επέστρεψα από την έκθεση, όπου είδα τον Epson TW-9200 και σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου:

Ο προβολέας ήταν ρυθμισμένος από τον Μανώλη Καστρουνή ως εξής: Cinema mode, High Lamp, Frame interpolation Low.
Για μένα που έχω προβολέα CRT από το 2003, ο Epson ήταν μία ευχάριστη έκπληξη. Ήταν μια εικόνα με την οποία θα μπορούσα άνετα να ζήσω.
Το βασικό θέμα που δεν με ικανοποιούσε μέχρι στιγμής ήταν η απόδοση του μαύρου στους ψηφιακούς προβολείς. Το 2008 είχα πάρει για λίγο τον Sony VPL-HW10, από τον οποίο, στον τομέα του μαύρου δυστυχώς απογοητεύτηκα πολύ.
Ο Epson είχε μεγάλη διαφορά στην απόδοση του μαύρου, σε σχέση με τον Sony. Πολύ καλό επίπεδο μαύρου με λεπτομέρεια στις διαβαθμίσεις. Η λειτουργία της δυναμικής ίριδας εξαιρετική. Δεν έγινε ποτέ αντιληπτή ακόμη και σε σκηνές με εναλλαγές από σκοτεινά σε φωτεινά πλάνα. Τα χρώματα πολύ έντονα, αλλά φυσικά. Τίποτε δεν έδειχνε υπερκορεσμένο ή να φωσφορίζει. Οι ανθρώπινες επιδερμίδες ήταν πολύ πειστικές και αληθοφανείς.
Η ευκρίνεια πολύ καλή, χωρίς να υπάρχουν ψηφιακά τεχνουργήματα λόγω αυξημένου sharpness. Αν έπρεπε να βρω κάτι το οποίο ήθελε βελτίωση θα έλεγα πως ήταν η κίνηση σε οριζόντια παναρίσματα της κάμερας. Δεν ξέρω αν σε αυτό φταίει το frame interpolation ή όχι. Ο Μαωώλης θα μας πει περισσότερα πάνω σε αυτό.
Συνοψίζοντας μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε η απόδοση στα σκοτεινά πλάνα, που ήταν και το μοναδικό πράγμα που μου έλειπε από τους ψηφιακούς προβολείς μέχρι τώρα. Επειδή παρακολουθώ πολλές ταινίες και σειρές επιστημονικής φαντασίας, που έχουν πολλά σκοτεινά πλάνα σε εσωτερικούς χώρους ή διαστημικά πλάνα, η απόδοση του μαύρου είναι πολύ σημαντική για μένα. Με την εικόνα που είδα από τον Epson δεν θα είχα κανένα παράπονο και θα απολάμβανα τις ταινίες μου. Πιστεύω ότι στα χρήματα που κοστίζει είναι μια πολύ καλή επιλογή.



----------------------------------Edit εκ της διαχείρισης --------------------------------------------


ehqtw9200_03.png.nac.png.png




EH-TW9200

3LCD projector
Enhanced by Epson’s 3LCD panels, the EH-TW9200 provides superb high-quality images and rich, deep blacks for a wide variety of content. An equally high White and Colour Light Output of 2,400 lumens and ISF certification mean you can watch the latest films with bright and accurate colours in a variety of light levels.

Easy set up
The wide lens shift, powerful zoom lens and centred lens make it quick and easy to set up in a variety of positions, without picture blurring or distortion.

3D Home Cinema
You can watch bright 3D content with Epson’s luminance enhancement technology and lightweight, rechargeable Radio Frequency (RF) active shutter 3D glasses1. Also, the projector easily converts 2D high definition films into 3D, allowing you to experience even more 3D content.

Sharp, clear projections
Epson's Super Resolution technology and Frame Interpolation create a sharp, clear viewing experience with smooth, fluid screen movement for enjoyable entertainment in both 2D and 3D.




Key Features

Very deep blacks 600,000:1 contrast ratio
Bright output 2,400lm White and Colour Light Output
High quality images
3LCD Full HD technology
ISF certification
Colour accuracy standard
Clear, sharp 3D
Frame Interpolation and Super Resolution




Projection System 3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter LCD Panel 0,74 inch with MLA (D9)

Color Light Output 2.400 lumen
White Light Output 2.400 lumen
Resolution Full HD 1080p, 1920 x 1080, 16:9
High Definition Full HD 3D
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio 600.000 : 1
Lamp ETORL, 230 W, 176 W (economy mode), 4.000 h durability, 5.000 h durability (economy mode)
Keystone Correction Manual vertical: ± 30 °
Video Processing 10 Bits
2D/3D Frequency Image 240 Hz / 480 Hz
2D Vertical Refresh Rate 192 Hz - 240 Hz
3D Vertical Refresh Rate 400 Hz - 480 Hz

Projection Ratio 1,34 - 2,87:1
Zoom Manual, Factor: 1 - 2,1
Projection Lens Zoom Ratio 1 - 2,1 : 1

Lens Optical
Lens Shift Manual - Vertical ± 96,3 %, horizontal ± 47,1 %
Projection Size 30 inches - 300 inches
Projection Distance Wide 0,9 m - 9 m (100 inch screen)
Projection Distance Tele 1,9 m - 19,2 m (100 inch screen)
Projection Distance Wide/Tele 2,88 m - 6,36 m (100 inch screen)
Projection Lens F Number 2,3 - 3,6
Focal Distance 22,5 mm - 47,2 mm
Focus Manual

Security Control panel lock, Password lock
2D Colour Modes Dynamic, Living room, Natural, Cinema
3D Colour Modes 3D Dynamic, 3D Cinema
3D Supported formats Side by side, Top and bottom, Frame packing
Features 3D depth adjustment, 480hz drive for 3D viewing, Automatic keystone correction, Epson Cinema Filter, Frame interpolation, ISF certification, Long lamp life, Super resolution
Video Color Modes Cinema, Dynamic, Living room, Natural

Energy Use 334 W, 270 W (economy)
Supply Voltage AC 100 V - 240 V,50 Hz - 60 Hz
Product dimensions 466‎ x 140 x 395 mm (Width x Depth x Height)
Product weight 8,4 kg
Noise Level Normal: 32 dB (A) - Economy: 22 dB (A)
Temperature Operation 5° C - 35° C, Storage -10° C - 60° C
Humidity Operation 20% - 80%
Options 3D active shutter glasses
What's in the box RF 3D Glasses x 2, HDMI Cable Clamp, Main unit, Power cable, Quick Start Guide, Remote control incl. batteries, User's Manual Set


http://www.epson.eu/ix/en/viewcon/corporatesite/products/mainunits/overview/12416



Διαφορες με το προηγουμενο μοντελο (9100)....

Καινουργια πανελ MLA D9 C2
Καινουργιο φακο, παλι fujinon, ο οποιος εχει διαφορα στην αποσταση των γυαλιων μεταξι τους. Ειναι πολυ πιο κοντα και ισχυριζονται
οτι αυτο δινει πιο ευκρινη εικονα.
Το fi οντως προστεθηκε και στο 3d.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Απο το λιγο που καθησα στην εκθεση,προσωπικα εντυπωσιαστηκα απο την αποδοση του εν λογω προβολεα. Χωρις να εχω γνωσεις τεχνικες, αυτο που εβλεπα με ικανοποιουσε απολυτα και ιδιαιτερα στις 106 ιντσες. Πολυ καλο μαυρο και κινηση απροσκοπτη χωρις κολληματα. Συγκρινοντας το κοστος του συγκεκριμενου προβολεα σε σχεση με το αστρονομικο κοστος των τηλεορασεων που ηταν στις διπλα αιθουσες, η συγκριση ηταν ανιση.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Για τα χρήματα τους γενικά οι Epson είναι πάντα καλές επιλογές.

Αν δεν είχαν κακό qc θα ηταν καλύτερα τα πράγματα...

Κατα τα αλλά, υποψιάζομαι ότι ο Μανωλης "φταίει" για πολλά από αυτά που ειδες...
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Σε σχεση με τον 1070 ? αξιζει τα 1200+ ευρω παραπανω???
 
3 July 2006
206
Αθήνα
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Σε σχεση με τον 1070 ? αξιζει τα 1200+ ευρω παραπανω???

Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις και εξαρτάται από τις προτιμήσεις σου. Δες και τους 2 να παίζουν, επέλεξε ποιά εικόνα σου αρέσει περισσότερο και συνυπολόγισε το πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Πέρα από τις διαφορές στην εικόνα ο 9200 έχει frame interpolation, ίριδα, οριζόντιο και κατακόρυφο lens shift. Αυτά τα καλούδια στοιχίζουν.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Και όπως διδαχτήκαμε το πόσο κοντά ή μακριά είναι απο οποιονδήποτε άλλο προβολέα θα εξαρτηθεί από το χώρο και τάισμα που θα του κάνουμε.

Εξαιρετικός όντως ο 9200, πάντως!
 
3 July 2006
206
Αθήνα
Re: Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Εγώ πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την εικόνα του που σκέφτομαι να τον αγοράσω. Δυστυχώς αυτό το διάστημα δεν έχω την οικονομική δυνατότητα.
 
Last edited by a moderator:

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Ακούστε λοιπόν και τις δικές μου εντυπώσεις
Χτες το απόγευμα του αφιέρωσα πάνω απο ένα μισάωρο και μπορώ να πω ότι η λέξη εντυπωσιάστηκα ειναι λίγη.
Σε σχέση με τα περσινά μοντέλα Epson αρκετά βελτιωμένος ,βέβαια η θέαση έγινε σε υλικό 3d Avatar στις γνωστές σκηνές αναφοράς .
Το frame interpolation στο full και τα σαγόνια κάτω.
Το μαύρο του η ευκρίνεια του η κίνηση στα παναρισματα της κάμερας με άφησαν άφωνο.
Βέβαια αυτό το αποτέλεσμα οφείλετε απο ότι διάβασα παραπάνω και στο isf εργαλείο που στα χέρια του (γιατρού ) απογειωνετε.
Παντός ο δικός μου benq 5000 τον πλησιάζει αρκετά σε ευκρίνεια αλλά χάνει κατα κράτος στα σκοτεινά πλάνα και στην απόλυτα φυσική κίνηση
Την ίριδα δεν την κατάλαβα ούτε δευτερόλεπτο .
Επίσης και σαν κατασκευή δείχνει αξιόλογη , παρατηρούσα τον φακό ,δεν ξέρω βέβαια αν εχει αλλάξει με τους περσινούς ,αυτό μπορούν να το απαντήσουν όσοι γνωρίζουν
Μπαίνει υποψήφιος προς αγορά , αν φτιάξουν κάποια στιγμή τα οικονομικά , α ρε καταραμένη κατάσταση ....!!!!
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Σε ποσο καιρο πιστευετε θα πεσει η τιμη του εκει κοντα στα 1500-1700 ευρω για να καταφερω να τον αγορασω?
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

γιατι? θα ειναι ο πρωτος προβολεας που η τιμη του δεν θα πεσει ποτε?
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

γιατι? θα ειναι ο πρωτος προβολεας που η τιμη του δεν θα πεσει ποτε?

Γενικά οι προβολείς δεν έχουν μεγάλη πτώση τιμών. Δεν είναι προιόντα ευρείας κατανάλωσης όπως πιχι οι τηλεοράσεις και πλέον τα ακριβά μοντέλα ειδικά είναι πολλές φορές κατά παραγγελία. Μέσα στην πορεία θα έχει κάποια πτώση αλλά δε νομίζω να φτάσει σε αυτή την τιμή που λές. Ειδικά για τους epson η τιμή στην Ελλάδα είναι χαμηλότερη από άλλες χώρες του εξωτερικού.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Οχι. Ο 8100 ειναι ο 9100 χωρις τα δυο ζευγαρια γυαλια που δινει μεσα στο πακετο ο 9100.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Λίγο offtopic, αλλά κοιτάω τον 7200, έχει κανείς άποψη?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Τον είδα και εγώ στην έκθεση και το μηχάνημα είναι best value for money. Ο Μανώλης είχε κάνει εξαιρετική δουλεια και η εικόνα "έλαμπε".
Δεν ξέρω εάν όντως υπάρχουν ακόμα θέματα QC, αλλα εάν δεν υπάρχουν, το μηχανάκι είναι άψογο..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Τον είδα και εγώ στην έκθεση και το μηχάνημα είναι best value for money. Ο Μανώλης είχε κάνει εξαιρετική δουλεια και η εικόνα "έλαμπε".
Δεν ξέρω εάν όντως υπάρχουν ακόμα θέματα QC, αλλα εάν δεν υπάρχουν, το μηχανάκι είναι άψογο..

o tempora o mores....

Να σε δω με Epson και τι στον κόσμο....

(θα σου κανω δωρo και Galaxy......S3)

:p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Γιατί ρε συ, εάν παίζει καλα; Δεν έχω τέτοια κολλήματα, παρα την συμπάθεια που έχω σε ορισμένες εταιρίες. Σημασία έχει η απόδοση, σε όλα... ;)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Epson TW-9200: Εντυπώσεις από την έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ SHOW

Ναι, ρε, το ξέρω (εισαι αδίστακτος :p)

Περαν της πλακας, το βασικό πρόβλημα των Epson (για μένα) ειναι το κακό QC (τρέχα γυρευε τι κομματι θα σου κάτσει κλπ).

Κατα τα αλλα, παντα για τα λεφτα τους ηταν super.

Εχω χρονια να δω αλλα τωρα ακουω οτι ειναι και πολύ καλά ανεξαρτήτως τιμής.

Θα θελα ομως να τους δω σε ''κανονικες'' συνθηκες και όχι σε εκθεση, εκει δλδ που το φως δεν ειναι αυτό που θα σε ''παρασύρει''.