Plex media center

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

buffos

Senior Member
17 July 2006
675
Θεσσαλονίκη
Μου φάνηκε λίγο περίεργο που δεν υπάρχει κανένα νήμα αφιερωμένο στο Plex Media Center και είπα να ξεκινήσω εγώ ένα

Καταρχήν έχει καινούργια διεύθυνση https://www.plex.tv/
Και το blog με τα νέα και τις ενημερώσεις είναι στο https://elan.plexapp.com/

Σαν χρήστης του plex θα πω την δική μου πλευρά (και γιατί σταμάτησα να χρησιμοποιώ το XBMC, αλλά και γιατί ταυτόχρονα κοιτάζω και άλλες λύσεις)

1. Καταρχήν είναι server - client εφαρμογή. Δεν είσαι υποχρεωμένος σε κάθε συσκευή να τρέχεις και να σκανάρεις τα πάντα (που είναι τρομερό overkill)
2. Υποστηρίζει τον server σε πάρα πολλά λειτουργικά (Windows - Mac - Linux - FreeBSD) αλλά και NAS (Synology, Netgear, Qnap, unraid κλπ)
3. Το web intereface του σερβερ είναι εξαιρετικό και βελτιώνεται συνέχεια (και γρήγορα)
4. Έχει clients σε οτι κινείται!!! Κινητα.. Ταμπλετες, Samsung Smart TV, Roku ακόμη και Chromcast!! (ναι τόσο γρήγορα)
5. Έχει κάποια features που είναι για paid subscription που προσωπικά δεν με αφορούν (αν και είμαι plexpass lifetime member)
6. Εχεις την δυνατότητα να κάνεις sharing ολόκληρη η κομμάτι της βιβλιοθήκης σου ή μεμονωμένα βίντεο με οποιονδήποτε (αρκεί να έχει κάνει ενα free acount sto myplex)
7. Με την χρήση των myplex accounts μπορείς να έχει ο κάθε ένας το δικό του watched list.
Πχ θες να έχεις εσυ με την γυναίκα σου και το παιδί σου χωριστά watched list. Ο σέρβερ είναι στον δικό σου λογαρισμό. Φτιάχνεις έναν λογαριασμό στο myplex για κάθε χρήστη. "μοιράζεις" σε όποιον θες όποιο μέρος της βιβλιοθήκης σου θες και αυτόματα αυτός θα έχει το δικό του watchlist (ένας από τους βασικούς λόγους που έφυγα από το XBMC)
8. Τα mobile apps είναι απλά εξαιρετικά. Και στα standalone players και σαν remote controls. Μπορείς μέσω το κινητού να επιλέξεις να χειριστείς όποιο ανοιχτό computer plex home theater player θέλεις.
9. Τα scrappers είναι τα κλασσικά, δεν υπάρχει θέμα εκεί.
10. Υπάρχουν και custom skins, αλλα εμένα δεν με ενδιαφέρουν.
11. Υπάρχει το ondeck (που προσπάθησαν αρκετοί στο xbmc μέσω scripts να κάνουν προσομοίωση, αλλα ....) . Βλέπεις μια σειρά, τελειώνεις το επεισόδιο ? Το επόμενο είναι στο ondeck για να μην χάνεσαι
12. Κάνει φυσικά transcoding ανάλογα με την συσκευή και αν το επιθυμείς η αν δεν υποστηρίζει η συσκευή που παίζεις το codec.

Δεν το χρησιμοποιώ σαν music center (γιατι δεν έχω σκοπό να γονατίσω την εφαρμογή με το μέγεθος της συλλογής που έχω)
Δεν βλέπει Network Drives. Απλά θα πρέπει αν θέλετε network drives, να τα κάνετε map σε κάποιο drive sto pc (που είναι απλούστατο)

- Δεν παίζει iso. Υπήρχε (μισο υπήρχε) . Το αφαίρεσαν γιατί έβγαζε προβλήματα σε μη-computer συσκευές κατα την αναπαραγωγή, αλλά υπάρχει ζήτημα εδώ αν κάποιος έχει τέτοια συλλογή (εγώ δεν έχω.. αλλά αν είχα θα υπήρχε θέμα)
- Δεν έχεις τις hiend επιλογές του madVR και videoreclock.
- Δεν έχεις τις hiend audio remixing του Jriver (αν και μπορείς πλέον χρησιμοποιώντας σαν audio device to ASIO Jriver να παίξεις τον ήχο μέσα από το Jriver με ότι μιξάρισμα θέλεις)
- Σίγουρα δεν έχεις τα tagging possibilities του Jriver πχ, αν και για μένα σε Movies & Series δεν μου χρειάζονται. Αν σε κάποιον χρειάζονται, οκ υπάρχει κάποιο θέμα.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μην ξεχνάμε και τις επιλογές transcoding που έχει όταν τρέχει σε dual core και πανω CPU! Ετρεχα plex μονο και μόνο για αυτόν το λόγο. Πάντως μεγάλο του μείον οι υπότιτλοι. Νιώθω οτι ανάλογα με τα καπρίτσια του, ποτε δουλεύουν και ποτε όχι. Άλλο μείον είναι οτι πρεπει να κατεβάσεις μόνος σου υπότιτλους κάτι που to xbmc σε διευκολύνει πολύ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πάντως για να μην φαίνεται οτι είμαι αρνητικός, αν έχεις δυνατό σερβερακι κανείς παπάδες. Το έχω δει να τρέχει σαν client σε lg smart TV και επαθα πλάκα.
 

buffos

Senior Member
17 July 2006
675
Θεσσαλονίκη
* Αυτό με τους υπότιτλους δεν ισχύει πλέον. Κάποτε ναι ήταν πρόβλημα.
Αν δεν σου βλέπει κάτι, απλά πρέπει να αδειάζεις το trash (γιατί ακόμη και να έχεις σβήσει υποτίτλους τους έχει cached ) και με ένα refresh είσαι τζετ

Μάλιστα έχω την υποψία οτι στην τελευταία βέρσιον του σέρβερ κάνει τέτοιο check για personal media ακόμη και όταν κάνεις browse στoν web player

* Transcoding δεν χρειάζεται άμα βρίσκεσαι σε τόπικό δίκτυο και αν η συσκευή σου υποστηρίζει τα codec τα streamαρει κανονικότατα.
Αν δεν υποστηρίζει το φορμα κάνει transcoding (σε dual core είναι παιχνίδι). Επίσης transcoding κάνει αν θέλεις χαμηλότερο bitrate (σε περίπτωση που θες να το δεις όταν είσαι στο δρομο μέσω 3g ή wifi)

* Τέλος έκανα λάθος για Network Drives. Μια χαρά υποστηρίζει UNC paths
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
@buffos

απο περιεργεια, εσυ σε τι συστημα τρεχεις τον σερβερ και σε τι τον client? ο σερβερ ειναι ανοιχτος 24/7; τον χρησιμοποιεις και για αλλες δουλειες (π.χ. τορρεντ); transcoding για παιξιμο μεσω ιντερνετ κανεις; surround sound παιζει κανονικα; εως τι ποιοτητα (dolby digital, dts, dts-hd)?

sorry για τον βομβαρδισμο ερωτησεων, αλλα εως τωρα δεν ειχα βρει κανεναν που να εχει ασχοληθει σοβαρα με plex. Αν δεις, ειχα ανοιξει νημα παλιοτερα για roku οταν εψαχνα να βρω καποιον "απλο" client.

Ευχαριστω πολυ!
 

buffos

Senior Member
17 July 2006
675
Θεσσαλονίκη
@buffos

απο περιεργεια, εσυ σε τι συστημα τρεχεις τον σερβερ και σε τι τον client?

Εναν 4ετίας amd phenom II X4 810 2.6Ghz /ΑΤΙ Radeon 3850 /8GB ram /Windows 8.1 σε SSD
Με τα τωρινά δεδομένα "vintage" :)


ο σερβερ ειναι ανοιχτος 24/7;

Ναι

τον χρησιμοποιεις και για αλλες δουλειες (π.χ. τορρεντ);

Για πολλές άλλες δουλειές. Δεν είμαι φαν του τόρρεντ (που εξάλλου πιο πολύ βάρος στο router είναι παρά στο μηχάνημα)
Ναι είναι 24/7 ανοιχτός. Δεν έχει ιδιαίτερο footprint (ούτε μνήμης ούτε σε επεξεργαστή)


transcoding για παιξιμο μεσω ιντερνετ κανεις;

Έχω δοκιμάσει απλά για να δω πως λειτουργεί και τι φόρτο δημιουργεί, αλλά δεν έχω ανάγκες να δω ταινία ή κάποια σειρά εκτός σπιτιού στο κινητό
Αν κάποια στιγμή έρθει και εδω VDSL με μεγάλο upload τότε θα ήταν δυνατό να δω υλικό πχ στις διακοπές ή όταν είμαι στο σπίτι φίλου.. κλπ


surround sound παιζει κανονικα; εως τι ποιοτητα (dolby digital, dts, dts-hd)?

To "καινούργιο" Plex Home Theater (δηλαδή ο player που υπάρχει από τον Σεπτέμβριο αν θυμάμαι καλά) υποστηρίζει κανονικά TrueHD passthrough (δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω τέτοιο Receiver)

ISO δεν παίζει, γιατί απλά δεν μπορεί να τα stremaρει και βασικά το plex είναι πλεον streamer και οχι "media player" με την κλασσική έννοια
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δηλαδη σερβερ και client τα τρεχεις στο ιδιο pc ετσι;
υποτιτλους ισχυει οτι πρεπει να τους κατεβασεις "χειροκινητα"; ειχα δει οτι υπαρχει επιλογη στον σερβερ να βαλεις το opensubtitles.org και οτι θεωρητικα θα τραβηξει μονος του τον πιο κοντινο υποτιτλος, αλλα δουλευει ποτε αυτο το πραγμα;

εγω το ειχα στησει για την επιλογη transcoding που εχει, ωστε να βλεπω τα βιντεο μου και στη δουλεια οταν ειχα κενο, αλλα το εγκατελειψα οταν εβαλα vdsl, οποτε μπορω να δω οτι εχει bitrate < 4-5 mbit/sec με xbmc που εχω στησει στη δουλεια.

Ο scraper, αν και νομιζω οτι εχει το ιδιο backend με το xbmc, νιωθω οτι τρεχει πιο απροβληματιστα στο plex.
Αυτο που με χαλασε ειναι οτι ενιωθα (ειδικα στα mobile apps), οτι ειναι το ολο συστημα μια κατασταση beta. Βεβαιως, το λεει και ο σερβερ οτι ειναι ακομα 0.9Χ. Αλλα ομως εκνευριστικα οταν ολα δουλευαν ρολόι και μετα εκανε update στα mobile apps και ξαφνικα δεν επαιζα καποια συγκεκριμενα βιντεο... ετσι χωρις λογο και αιτια.

Μαλλον καλα εκανες και εγινες lifetime subscriber γιατι εχω την εντυπωση οτι οταν το φτασουν σε επιπεδο version 1.0 θα ζητουν συνδρομη και οχι απλα να αγορασει τις mobile apps.

Ετσι απο περιεργεια :) .. με τορρεντ δεν ασχολεισαι... iso και αυτουσια δισκακια το πλεξ δεν παιζει.... καθεσαι και ριπαρεις σε mp4/mkv μονος σου;
 

buffos

Senior Member
17 July 2006
675
Θεσσαλονίκη
Δηλαδη σερβερ και client τα τρεχεις στο ιδιο pc ετσι;

Οχι δεν έχω μόνο ένα client. Σερβίρει το δικό μου σπίτι και του αδερφού μου (στο ιδιο lan στο ιδιο subnet). Αρκετούς client.

Με multi user library sharing ο κάθε ένας έχει και το δικό του ondeck (τεράστιο μειονέκτημα του XBMC να μην έχει per user views)

Αυτο που με χαλασε ειναι οτι ενιωθα (ειδικα στα mobile apps), οτι ειναι το ολο συστημα μια κατασταση beta.

Αυτό αλλαξε δραματικά ,με την εισαγωγή του web app και την απόφαση για streaming αποκλειστικά. Η εφαρμογή για το android , που εγώ κάνω χρήση, είναι απλά εξαιρετική.
Μπορώ να κοντρολάρω οποιοδήποτε player στο σπίτι (και γενικά στο lan). Και όχι απλά start stop seek. Όλες οι ρυθμίσεις (υπότιτλοι, ήχοι, κλπ κλπ)

Ετσι απο περιεργεια :) .. με τορρεντ δεν ασχολεισαι... iso και αυτουσια δισκακια το πλεξ δεν παιζει.... καθεσαι και ριπαρεις σε mp4/mkv μονος σου;
υποτιτλους ισχυει οτι πρεπει να τους κατεβασεις "χειροκινητα"; ειχα δει οτι υπαρχει επιλογη στον σερβερ να βαλεις το opensubtitles.org και οτι θεωρητικα θα τραβηξει μονος του τον πιο κοντινο υποτιτλος, αλλα δουλευει ποτε αυτο το πραγμα;

usenet....χρήστης απο αρχαιοτάτων χρόνων :) (δεν το αναπτύσω γιατι θα μας κόψουν.. και καλά θα κάνουν !)

Για υπότιτλους , στις μεν ταινίες για αγγλικούς το couchpotato κάνει μια χαρά δουλειά, γεια σειρές είτε μέσω Subliminal είτε (κυρίως) μέσω sublight.me

Όπως έχω στημένο το σύστημα τώρα, κάνω ελάχιστο κόπο
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Καλημερα.

Χρησιμοποιω εδω και 10 μερες περιπου το Plex για να κανω streaming το υλικο μου (TV σειρες 720p) σε μια Samsung Smart TV (με τον αντιστοιχο client). Μεσω Wifi η συνδεση.

Το προβλημα ειναι οτι η ποιοτητα εικονας ειναι κατωτερη απο αυτο που βλεπω οταν το αρχειο παιζει απο το media player που εχω. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο λογω streaming ή ειναι καποια ρυθμιση στο Plex.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ρύθμιση είναι. Δες στον client σου τις επιλογές bitrate και βάλε την μέγιστη ή ακόμα καλυτερα τσεκαρε το direct play. Εκεί αν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αυτό θα οφείλεται στο WiFi σου.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Αυτα τα ρυθμιζω στο client ή στο server? Ο client της Samsung εχει μονο την παρακατω ρυθμιση: Force local transcoding (το εχω επιλεγμενο) και το quality στο 12 (μεγιστη ποιοτητα).
setting_player.png
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Ευχαριστω buffos (και avpap).

Στον client του Android (tablet) θυμαμαι πως εχει ρυθμισεις για bitrate (και direct play). Αλλα εκει δεν με νοιαζει η ποιοτητα.
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Εγώ πάντως στην Samsung δεν έχω force transcoding και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ποιότητα. Η διαφορά με σένα είναι ότι είμαι ενσύρματος.
Πάντως παίζει απροβλημάτιστα σε ότι client έχω, iOS , android, smarttv
Το μοναδικό μείον αυτή την στιγμή για μένα είναι ότι δεν μπορεί να υποστηρίξει 3D υπότιτλους.
Δεν ξέρω αν έχει βγει κανένα πρόσφατο update που να ακυρώνει αυτό που λέω, αλλά για 3D πάω στον WD
Στο παρελθόν όντως υπήρχε πρόβλημα με τους υπότιτλους.
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Το wifi το σκεφτηκα και εγω αλλα θα ηθελα πρωτα να αποκλεισω το θεμα των ρυθμισεων και αν εχω ακομα θεμα ποιοτητας, τοτε θα κοιταξω και το wifi.