Maleficent

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..


Imdb | Wikipedia | Home Page | Facebook

From Disney comes “Maleficent”—the untold story of Disney’s most iconic villain from the 1959 classic “Sleeping Beauty.”

A beautiful, pure-hearted young woman, Maleficent has an idyllic life growing up in a peaceable forest kingdom, until one day when an invading army threatens the harmony of the land. Maleficent rises to be the land’s fiercest protector, but she ultimately suffers a ruthless betrayal—an act that begins to turn her pure heart to stone. Bent on revenge, Maleficent faces an epic battle with the invading king’s successor and, as a result, places a curse upon his newborn infant Aurora. As the child grows, Maleficent realizes that Aurora holds the key to peace in the kingdom—and perhaps to Maleficent’s true happiness as well.

The film stars Angelina Jolie as Maleficent, Sharlto Copley, Elle Fanning, Sam Riley, Imelda Staunton, Juno Temple and Lesley Manville.

“Maleficent” is produced by Joe Roth and directed by Robert Stromberg, with Angelina Jolie, Don Hahn, Matt Smith, Palak Patel and Sarah Bradshaw serving as executive producers. Linda Woolverton wrote the screenplay. “Maleficent” opens in theaters on May 30, 2014.


Disney's Maleficent Official Teaser Trailer

Η νέα ταινία της Angelina Jolie που θα βγει τέλος Μαίου του 2014.
Μαγεία και πάλι από την Disney! ;)

 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Maleficent (2014)

Έκανε πρεμιέρα χθες!

Mπορείτε να κανονίσετε για Σ/Κ με τα παιδιά σας! :cool:


Σκηνοθεσία:ΡΟΜΠΕΡΤ ΣΤΡΟΜΠΕΡΓΚ
Σενάριο:ΛΙΝΤΑ ΓΟΥΛΒΕΡΤΟΝ, ΤΖΟΝ ΛΙ ΧΑΝΚΟΚ
Ηθοποιοί:ΑΝΤΖΕΛΙΝΑ ΤΖΟΛΙ, ΣΑΜ ΡΑΙΛΙ, ΕΛ ΦΑΝΙΝΓΚ, ΤΖΟΥΝΟ ΤΕΜΠΛ, ΣΑΡΛΤΟ ΚΟΠΛΕΪ
Διάρκεια:98 λεπτά
Πρεμιέρα:Πέμπτη, 29 Μαΐου 2014
Χρονολογία παραγωγής:2014
Είδος ταινίας:ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ
Χώρα παραγωγής:ΗΠΑ
Καταλληλότητα ταινίας:ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ


Η Maleficent είναι μια πανέμορφη και αγνή νεαρή κοπέλα. Μεγαλώνει στο δάσος, σε ένα φιλήσυχο βασίλειο, και η ζωή της είναι ειδυλλιακή. Μέχρι που η ειρήνη στη χώρα διαταράσσεται, όταν ένα απειλητικό στράτευμα εισβάλλει στο βασίλειο.
Η Maleficent αποδεικνύεται η πιο ισχυρή προστάτιδα της πατρίδας της, όμως το τίμημα είναι μεγάλο. Προδομένη, η Maleficent γίνεται σκληρή και εκδικητική.
Έτσι, καταλήγει να καταραστεί τη νεογέννητη κόρη του νέου βασιλιά. Στην πορεία όμως, η Maleficent θα συνειδητοποιήσει ότι το μικρό κορίτσι μπορεί να εξασφαλίσει την ειρήνη στο βασίλειο και ίσως και την πραγματική ευτυχία της ίδιας της Maleficent.
 
Last edited:

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: Maleficent (2014)

η επομενη ταινια που θα δω αυτη τη βδομαδα... Δυστηχως δε προλαβα τη πρεμιερα πως τα καταφερα δε ξερω.... Μπηκε μεσα η ανιψια αλλα ωσπου να φτασω εγω με τη κινηση που πετυχα δεν αξιζε το κοπο ειχα νασει χαλαρα το 1/3 της ταινιας. Η ανιψια παντως το ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΕ και με το παραπανω!!! Τοσο ενθουσιασμο ειχα να δω αποτο ΧΜΕΝ χαχαχαχαααα!!! Κοιτα να δεις λεω κωλοφαρδια θα δουμε δυο καλες ταινιες μεσα σε μια βδομαδα!!!
 

delpiero10

Established Member
30 May 2011
186
peristeri
Re: Maleficent (2014)

πολύ ωραια ιστοριουλα με αποτομο τελος αλλα σε γενικες γραμμες μου αρεσε παρα πολύ καιη angelina θεαραααααααα
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Maleficent (2014)

Ψηφίζω μέτρια γιατί περίμενα πολύ περισσότερα. Τα ειδικά εφέ ήταν πολύ καλά μεν όπως και η σκηνοθεσία και η φωτογραφία , απογοήτευση όμως η Jolie στον ρόλο της μάγισσας και γενικά το καστ δεν έπειθε με τίποτα (ειδικά ο Copley καμία σχέση με ότι έδειξε στο Elysium).
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Maleficent (2014)

Το στορυ μου αρεσε αλλά ειναι απο τις ταινιες που μετα απο κανα διμηνο δεν θα την θυμομαστε..
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Maleficent (2014)

Από τις ωραιότερες ταινίες της Disney που έχω δεί. Μαγικά τοπία μέσα στο δάσος που ορισμένες φορές μου θύμιζαν Avatar. Η μουσική επένδυση από μόνη της σε ταξιδεύει. Η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας φυσικά είναι άψογη!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Αισχρη.
Η Jolie δεν θυμαμαι ποτε ειχε παιξει τελευταια σε ταινια της προκοπης.
Μονο για να βγαινει στις εφημεριδες πλεον...
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
H Jolie όντως μου την σπάει και μένα στους ρόλους της τα τελευταία χρόνια..

Αλλά παρ' όλα αυτά επειδή μου αρέσουν τα παραμυθάκια, και είχε καλή παραγωγή ψήφισα καλή! :cool:
 

Tektonas

Senior Member
3 May 2014
517
Βγάλε κιάλι χολή κόsh :p

Η ταινία παραμένει πολύ όμορφη και με μπόλικη μαγια και δεν αφορά ( αν κρίνω από την στάση σου ) ανθρώπους 40 βάλε...

Παρόλα ταύτα , δεν αποτελεί κάτι το εξαιρετικό γιαυτο και ψήφισα πολύ καλή και όχι εξαιρετική.

Την ταινία δεν την έχω δει ακόμα :p

Εγώ περίμενα Visual Effects από το Hobbit , αλλα έκανα λάθος και μετά το Harry Potter , το maleficent είναι αυτό που έρχεται να σώσει λίγο την κατάσταση.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Maleficent (2014)

Από τις ωραιότερες ταινίες της Disney που έχω δεί. Μαγικά τοπία μέσα στο δάσος που ορισμένες φορές μου θύμιζαν Avatar. Η μουσική επένδυση από μόνη της σε ταξιδεύει. Η ερμηνεία της πρωταγωνίστριας φυσικά είναι άψογη!

Μάλλον μας τρολάρεις.:p

Εγώ άνετα θα την ψήφιζα ανάμεσα στις 10 χειρότερες του 2014. Μόνο με τον Noah την συγκρίνω σε αποτυχία.

Η ταινία παραμένει πολύ όμορφη και με μπόλικη μαγια και δεν αφορά ( αν κρίνω από την στάση σου ) ανθρώπους 40 βάλε...

Όντως αφορά μόνο από 15 και κάτω.:p
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Πάντα έλεγα ότι νιώθω σαν δεκαπεντάχρονος !! ;)

Να σου πω.... για να δεις τι καλό παιδί που είμαι, θα σε κάνω παρέα αλλά σινεμά μαζί δεν πρόκειται να πάμε.... -bye-