3 way horn speaker

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kotsias

New member
8 December 2013
45
Καλημερα παιδια,σκεφτομαι να φτιαξω ενα 3 -way speaker και εχω καταληξει στα εξης μεγαφωνα

fostex fw305 (open bafle)
BMS 4591 + jabo horn kh-53 (370 -4.000Hz)
fostex d 1405 + jabo horn kh-30 (4.000- 20.000
θελω να ρωτησω αν εχει καποιος εμπειρια με τετοιου τυπου drivers?
δηλαδη ,επειδη ειναι επαγγελματικου τυπου ο ηχος θα ειναι ποιοτικος η θα ακουγεται μεταλλικος- ξερος ας πουμε.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
χρησιμοποιώ εμινενς χαμηλά και b&c με tractrix ψηλά (κάποια στιγμή μπήκε και ένα T90A από πάνω), και ο ήχος μόνο μεταλλικός δεν είναι .....
οι μονάδες που αναφέρεις, εκ πρώτης, προδιαθέτουν για καλό αποτέλεσμα ....


για κρος τι σκέφτεσαι ?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Κι εμένα Eminence δεκάρια έχουν χαμηλά,με ακόρνιαν συράουντ.
Καθαρό μπάσο,ακριβές κι αντέχει πολύ ξύλο.
 

kotsias

New member
8 December 2013
45
ευχαριστω γιατην απαντηση,ειναι το πρωτο project μου και επειδη ειναι αρκετα τα λεφτα ,για αθτο ρωταω αν θα εχω αξιοπρεπες ηχο,βασικα για το κρος μου ειπε ο γερμανος που θα αγορασω και τις jabo κορνες οτι μπορει να μου τα φτιαξουν αυτοι..δηλαδη λετε να προχωρησω?
 

kotsias

New member
8 December 2013
45
χρησιμοποιώ εμινενς χαμηλά και b&c με tractrix ψηλά (κάποια στιγμή μπήκε και ένα T90A από πάνω), και ο ήχος μόνο μεταλλικός δεν είναι .....
οι μονάδες που αναφέρεις, εκ πρώτης, προδιαθέτουν για καλό αποτέλεσμα ....


για κρος τι σκέφτεσαι ?
το ποιο δυσκολο κοματι ειναι το κρος απο οτι εχω καταλαβει,εχεις κατι να προτεινεις?
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
τις κόρνες θα τις πάρεις από τον mast_mutter ?

και οι δικές μου οι Jabo από αυτόν είναι, ξέρω και 2-3 που έχουν πάρει κρος από τον ίδιον ....

τα δικά μου κρος τα έφτιαξα μόνος μου (παθητικά) ..... και ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι ...


για ηλεκτρονικό κρος δεν το σκέφτεσαι ? κάτι σαν το B5 πχ ή κάτι άλλο ?
 

kotsias

New member
8 December 2013
45
τις κόρνες θα τις πάρεις από τον mast_mutter ?

και οι δικές μου οι Jabo από αυτόν είναι, ξέρω και 2-3 που έχουν πάρει κρος από τον ίδιον ....

τα δικά μου κρος τα έφτιαξα μόνος μου (παθητικά) ..... και ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι ...


για ηλεκτρονικό κρος δεν το σκέφτεσαι ? κάτι σαν το B5 πχ ή κάτι άλλο ?

art of sound ,τον βρηκα στο ebay και εχει και τις jabo και τα μεγαφωνα,να σου πω την αληθεια κοιταζω και για ηλεκτρονικο κρος ,ακομα δεν εχω αποφασισει,προς το παρον θα παραγειλω τα κοματια σιγα σιγα και βλεπουμε ..
παντος δεν τον ηξερα τον mast_mutter,μπορει να ρωτησω και εκει για το κρος,ευχαριστω?το ηλεκτρονικο σιγουρα ειναι ποιο ευχρηστο κατα τα αλλα τι ειναι καλυτερο?
 

kotsias

New member
8 December 2013
45
+1 για τον Werner Jagusch ("mast_mutter"). Με κλειστά μάτια θα επέλεγα τα κροσόβερ του.
Απόλυτα ευχαριστημένος με τα κρος που μου έφτιαξε για τα Klipsch HeresyIII.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/56429

ναι εχω δει το thread σου,αρα καλυτερα να παω σε καποιον που γνωριζουμε λιγα πραγματα...thanks.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Έχω κακή πείρα από κρός του Jagusch. Βέβαια το δικό μου ήταν κάπως πολύπλοκο(τετράδρομο) και με περίεργες μονάδες. Καλά υλικά αλλά τελικό αποτέλεσμα "κουκουρούκου".
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Τι πινελιά ήταν αυτή!! Έλαμψε όλο το Σαλόνι. Μοναδικός ο Πρόεδρος:worshippy:
Χρόνια Πολλά Δημήτρη,πιστεύω να τα πούμε σύντομα από κοντά και να παίξουμε καμιά μπομπίνα.
 

kotsias

New member
8 December 2013
45
Έχω κακή πείρα από κρός του Jagusch. Βέβαια το δικό μου ήταν κάπως πολύπλοκο(τετράδρομο) και με περίεργες μονάδες. Καλά υλικά αλλά τελικό αποτέλεσμα "κουκουρούκου".

Καθε αποψη δεκτη ,δεν ειναι κακο να ξερουμε 2 , 3 που φτιαχνουν κρος,οπως ειπα ειναι και το πρωτο μου project,αν ξερετε και καποιον αλλο θα βοηθουσε..
επισης μεγαλο μπραβο για το συστημα σας,πρεπει να ακουγετε φοβερο!
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
αν θες να προσπαθήσεις να φτιάξεις δικό σου κρος ,
ή έστω να πειραμαστιστείς και ίσως και να μάθεις 1-2 πραγματάκια,
ρίξε μια ματιά εδώ ..

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/82775-PCD?highlight=


*παίρνεις και ένα μικρόφωνο, κατεβάζεις και το αρτα και έχεις ένα πρώτης τάξεως παιχνίδι (για μεγάλα παιδιά) ..... :worshippy:
 
Last edited:

kotsias

New member
8 December 2013
45
αν θες να προσπαθήσεις να φτιάξεις δικό σου κρος ,
ή έστω να πειραμαστιστείς και ίσως και να μάθεις 1-2 πραγματάκια,
ρίξε μια ματιά εδώ ..

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/82775-PCD?highlight=


*παίρνεις και ένα μικρόφωνο, κατεβάζεις και το αρτα και έχεις ένα πρώτης τάξεως παιχνίδι (για μεγάλα παιδιά) ..... :worshippy:
Πολυ ενδιαφερον thread,ευχαρστω !Σαφως θα το διαβασω και νομιζω πως οταν κανεις κατι τετοιο δεν διανοειτε να μην ριξεις διαβασμα και πειραματισμους.Για να ειμαι καλημενος εστειλα μυνημα και στον
Werner για το κρος και μου ειπε οτι ειναι καλος συνδιασμος οι drivers που εχω διαλεξει και οτι μπορει να μου φτιαξει και το κρος.Επισης μιλησα και στο πρωτο Γερμανικο μαγαζι που θα αγορασω καποια πραγματα και τον
ρωτησα,απο την εμπειρια του τι γνωμη εχει για αυτους τους drivers.Η απαντηση του ηταν οτι με ενα καλο κρος και με τετοιους studio drivers μπορεις να πετυχεις hi end αποτελεσματα.
Οπως ειχα πει και στην αρχη το μονο που με φοβιζει ειναι ποσο nautural θα ακουγοντε.να μου πεις καπως ετσι ξεκινησε και το hi end,altec , klipshorn... εννοωντας studio monitors.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: 3 way horn speaker

το έμαθα Γιώργο ...

άκουσα όμως οτι με μια πινελιά από τον πρόεδρο το γλυκό έδεσε ....

Αν με το 'πινελιά' εννοείς το ότι έκανε καινούριο κρος από την αρχή και το παλιό του Γερμανού έφυγε εντελώς, ναι έτσι είναι.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
Re: Απάντηση: Re: 3 way horn speaker

Αν με το 'πινελιά' εννοείς το ότι έκανε καινούριο κρος από την αρχή και το παλιό του Γερμανού έφυγε εντελώς, ναι έτσι είναι.

αυτό ακριβώς εννοώ Κωνσταντίνε ...
μια πινελία, αλλά τι πινελιά !!!

καλή χρονιά να έχουμε !!!!!!!!!
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: 3 way horn speaker

Καθε αποψη δεκτη ,δεν ειναι κακο να ξερουμε 2 , 3 που φτιαχνουν κρος,οπως ειπα ειναι και το πρωτο μου project,αν ξερετε και καποιον αλλο θα βοηθουσε..
επισης μεγαλο μπραβο για το συστημα σας,πρεπει να ακουγετε φοβερο!

Δεν είναι άποψη, είναι η πραγματικότητα. Έκοβε όπου να ναι με overlap ολόκληρες οκτάβες και στάθμες αλλού γι αλλού. Κρίμα οι double c-core πυρήνες.