Pioneer MCACC (Ερωτήσεις - Εντυπώσεις - Απορίες...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Κύριοι χαιρετώ

Παίρνω πολύ σκληρό ήχο από τον pioneer και επειδή δεν βοηθάει και ο χώρος μου, γνωρίζει κανείς να με κατευθύνει στις manual ρυθμίσεις του mcacc για καλύτερο απότέλεσμα; Έχω τον Vsx-Lx55...
Έχω κάνει το auto Mcacc και χρησιμοποιώ το all ch adj... Ο ήχος όμως ξυρίζει τα αυτιά ενώ στις μεσοχαμηλές είναι άδειος.
Ιδέες;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Κάπου έχει έναν γραφικό ισοσταθμιστή (16 περιοχών αν θυμάμαι καλά) για να φέρεις τον ήχο στις προτιμήσεις σου, αλλά μπορείς να πας και στο manual MCACC στο standing wave, όπου θα βρεις 3 φίλτρα για κάθε ηχείο με ρύθμιση q factor. Αυτό προϋποθέτει να κάνεις μέτρηση με το μικρόφωνο πρώτα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Το ξύρισμα είναι σύμπτωμα της υπερβολικής στάθμης στο sub. Σίγουρα 10db κάτω τα θέλει ίσως και ακόμα τόσα. Τοποθέτησε το μικρόφωνο σωστά στη θέση ακρόασης στο ύψος της κεφαλής πάνω σε τρίποδο και όχι πεταμένο στης πολυθρόνες, τοποθέτησε τα ηχεία έτσι ώστε να ισαπέχουν από τη θέση ακρόασης και κάνε ξανά τις μετρήσεις.

Όταν τελειώσουν απενεργοποίησε τα auto eq και άφησε μόνο τις βασικές ρυθμίσεις.
Τα σημεία που πιθανόν ξέφυγαν κατά πολύ είναι, η στάθμη και η απόσταση του sub.
Τις αποστάσεις μπορείς να τις μετρήσεις το sub όμως θέλει υπομονή προσεκτικές ακροάσεις.

Αν έχεις καλά ταιριασμένα ηχεία και σωστές ρυθμίσεις μπορείς να ζήσεις και χωρίς την αυτόματη ισοστάθμιση και με καλύτερα αποτελέσματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Ο φίλος αναφέρει ότι οι μεσοχαμηλές είναι άδειες. Συνεπώς το χαμήλωμα της στάθμης του sub αντενδείκνυται. Ξύρισμα στις χαμηλές πρώτη φορά ακούω. Συνήθως αυτό περιγράφει τις τονισμένες υψηλές.

Το MCACC έχει πολλές ρυθμίσεις και επιλογές. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις καλύτερο ήχο απενεργοποιώντας το. Προσπάθησε να φέρεις τον ήχο με τον ισοσταθμιστή και αν δεν τα καταφέρεις πειραματίσου με το standing wave. Θέλει βέβαια λίγο υπομονή αλλά απαξ' και καταλάβεις τη λειτουργία του τότε κάνεις παπάδες με αυτό.
Άλλωστε κι εσύ ο ίδιος είπες ότι είναι θέμα χώρου. Αυτό διορθώνει το standing wave.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Η υπερβολικές εντάσεις στο sub όχι μόνο αίσθηση ότι ξυρίζουν οι ψιλές μπορεί να δώσουν αλλά δημιουργεί και ένα σορό ψυχοσωματικές διαταραχές όπως ίλιγγο ακόμα και παραισθήσεις σε πολύωρες ακροάσεις.

Μεσοχαμηλές εγώ αντιλαμβάνομαι τις συχνότητες μεταξύ 125-90 hz και η υπόθεση αφορά αποκλειστικά τα ηχεία και όχι το sub εκτός και αν μιλούμε για μικρά δορυφόρακια.

Για το πόσο καλά η κακά μπορείς να φέρεις το ήχο με manual η αυτόματες ρυθμίσεις με μόνο 16 η 8 περιοχών parametric equalizer η την διόρθωση φάσης των ηχείων είναι ένα άλλο θέμα.
Και φυσικά ο καλύτερος ήχος είναι όπως τον αναλαμβάνεται ο κάθε ένας.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Καλή ιδέα για την Pioneer αυτή. Στην επόμενη γενιά ραδιοενισχυτών να παρουσιάσει το MCACCD. Όπου D βάλτε Dromokaitio... :Banane0:

ΟΚ, πέρα από την πλάκα, ο φίλος έχει θέμα με τις ακυρώσεις του χώρου προφανώς και η Pioneer έχει ένα πολύ καλό εργαλείο για αυτό.
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Κύριοι σας ευχαριστώ που απαντήσατε άμεσα στο θέμα μου. Συγνώμη που δεν μπόρεσα να απαντήσω άμεσα αλλά έχω κάτι τρεξίματα τελευταία...

Να αρχίσω από την αρχή λοιπόν...
Το σύστημα αποτελείται από:
AV: Pioneer Vsx-Lx55
Amplifier: Parasound A23 για τα main
Ηχεία 5.1:
Main: Crystal Audio Tx-T2SE
Κεντρικό: Klipsch KL-650
Surrounds: Crystal Audio THX-Dipole
Subwoofer: Crystal Audio THX-12 (Το select μοντέλο)

Το home cinema είναι στημένο στο υπόγειο του σπιτιού μου. Ο χώρος μου είναι "κακός" λόγω του ότι οι τοίχοι δεν είναι από τούβλα αλλά από οπλισμένο σκυρόδεμα άρα φαντάζομαι ότι οι ανακλάσεις κάνουν πάρτι. Οι μετρήσεις με το μικρόφονο που κάνω γίνονται ως εξής:

1. Βάζω μια καρέκλα πάνω στον καναπέ
2. Πάνω στην καρέκλα τοποθετώ ένα μικρό μεταλικό δοχείο
3. Με κολλητική ταινία προσαρμόζω στο δοχειο ένα μολύβι που στην κορυφή του είναι στερεωμένο το μικρόφωνο (τελικό ύψος, αυτό των αυτιών μου...)

Κάνω μετρήσεις με Auto Mcacc και χρησιμοποιώ την all ch adj, λόγω της διαφορετικότητας των ηχείων, η οποία μου δίνει και λίγο πιο προβολικό μπάσο από το symmetry.
Νοιώθω αδειες τις μεσαίες ενώ το tremble μου τρυπάει τα αυτιά... Βλέπω σε ξένα forum ότι αν γνωρίζεις από mcacc μπορείς να κάνεις θαύματα και θέλω να δω τι μπορώ να κάνω στο manual με reverbation κλπ μπας και βγάλω άκρη... Ιδέες;

Edit: Αν ανοίξω το THX Mode κόβει λίγο τα πρίμα αλλά ο ήχος μου φαίνεται μπουκωμένος και με κακό διαχωρισμό...
Το ίδιο και αν πειράξω το curve...
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Για να καταλάβω είναι αποκλειστικά πρόβλημα του χώρου το οποίο προσπαθείς με ισοστάθμιση να διορθώσεις, η κάτι άλλο που απλά νομίζεις ότι πάει λάθος?
Απενεργοποίησες την ισοστάθμιση για να συγκρίνεις το αποτέλεσμα?
Σε μουσική στέρεο με απενεργοποιημένη την ισοστάθμιση πως σου φαίνεται η ποιότητα?
Ο χώρος είναι γεμάτος έχει έπιπλα κουρτίνες κλπ?
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Πιστεύω ότι οι παράμετροι που επηρεάζουν είναι πολλοί...
Δεν αποκλείω τον χώρο μου... Τον θεωρώ από τους βασικούς υπόπτους... Αλλά το tremble είναι κουραστικό και αυτό δικαιολογείται και από τα reviews που βγάζουν τον av "bright". Αρκετός κόσμος έχει παρόμοιο θέμα.
Με απενεργοποιημένη ισοστάθμιση ο ήχος είναι μάπα... τέρμα μουντός... Με την ισοστάθμιση κάτι γινεται αλλά σε ψηλές εντάσεις κουράζει... Με το standing wave νομίζω ότι κάτι πάει να γίνει μιας και είναι σαν χρησή τομή... Ψάχνω όμως κάποιον οδηγό σεταρίσματος για να μην ξεφύγω πολύ από το προβλεπόμενο.
Ο χώρος έχει καναπέδες, χαλιά, βιβλιοθήκες αλλά πίσω από τα ηχεία είναι γυμνός. Σε πολύωρη ακρόαση ειδικά δεν παλεύεται η κατάσταση...
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Κάπως περίεργα μου ακούγεται το γεγονός από την μουντάδα να περνά στα τονισμένα πρίμα και άδειες μεσαίες.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο ιδιαίτερο που μπορείς να κάνεις με τον ενισχυτή από το να τρέξεις το full auto mcacc. Αν πράγματι είναι τόσο τραγική η κατάσταση λίγα πράγματα νομίζω μπορείς να καταφέρεις με τις manual ρυθμίσεις. Το x curve μπορεί να προσθέσει λαμπρότητα στα πρίμα από τα 2khz και πάνω αν το έχεις στο max αλλά σε τόσο προβληματικό σημείο δε νομίζω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Αν θυμάμαι καλά, το x curve κάνει roll off στις ψηλές, κάτι που ίσως να ενδείκνυται στην περίπτωσή σου, αλλά είναι τυποποιημένη ρύθμιση. Όπως και ο γραφικός ισοσταθμιστής αλλά μπορείς να παίξεις σε περισσότερες συχνότητες. Χωρίς ισοστάθμιση ξέχνα το. Την ίδια μουντάδα μου έβγαζε και ο LX-87.

Στη θέση σου θα πήγαινα στον γραφικό ισοσταθμιστή και κατόπιν στο standing wave όπου μπορείς να κάνεις πιο ακριβείς ρυθμίσεις. Κάτι άλλο που μπορεί να γίνει χειροκίνητα δεν θυμάμαι. Για τις αντηχήσεις, χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν επιδέχονται κάποια ρύθμιση. Το μόνο που κάνει είναι να σου δείχνει το αποτέλεσμα των αντηχήσεων κατόπιν των επεμβάσεων που έχεις κάνει.
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Παιδιά νομίζω ότι πρέπει να βρούμε ένα καλό οδηγό για να χειριστούμε καλύτερα το manual mcacc για να κάνουμε παπάδες...
Σίγουρα ο χώρος δεν βοηθάει πάντα και επειδή το να τον ντύσεις με μπασοπαγιδες, διαχυτές κλπ κοστίζει ακριβά, καλό είναι να το φτιάξουμε όσο μπορούμε από το mcacc. Οι Pioneer θεωρούνται γενικά "bright" av οπότε το θέμα με τις ψηλές συχνότητες πρέπει να είναι σύνηθες...
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Μου κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιείς την επιλογή "symmetry". Συνήθως έχει σαφώς καλύτερα αποτελέσματα απ' την "all ch. adj."

Δοκίμασες να πειραματιστείς με την x-curve?

Βάλε την επιλογή στο -1 dB/oct και δες αν υπάρχει διαφορά. Δοκίμασε και με -2dB.

Από το menu του ήχου φαντάζομαι έχεις κάνει bypass το ΤΟΝΕ (μη τυχόν παίζεις με πρίμα στο +6..... :p)
 

greenpeace933

Established Member
11 March 2010
113
Re: Οδηγίες για να σετάρουμε σωστά το Mcacc του pioneer av μας;

Το symmetry δημιουργεί πολύ καλό περιβάλλοντα ήχο.
Από την φύση όμως της μεθόδου νομίζω ότι δουλεύει καλύτερα με πακέτα ηχείων 5.1 που έχουν ακριβώς ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.
Το all ch adj το πρότειναν σε πολλά φόρουμ ως καλύτερη λύση για συνδιασμούς ηχείων (δαπέδου βάσεις) και συνδιασμούς διαφορετικών μαρκών.
Το x-curve το βάζω στο -1.5 (συνήθως, αλλά μοιάζει να μπουκώνει λίγο ο ήχος).
Το Tone εννοείται ότι το έχω bypass διότι δεν θέλω να επιβαρύνω τον ενισχυτή με αλλαγές στο bass και tone.
To dynamic range το έχω στο off, όπως και το sound retriever.
 
Last edited:

ikariwths

Established Member
6 February 2008
112
ερωτηση για mcacc της pioneer

καλημερα παιδια,εχω μια πανασονικ 50αρα και εναν pioneer 423.εκανα την εγκατασταση με το συστημα mcacc,και πηγε μια χαρα.αυτο που εχω απορια ειναι,το αν μπορω να εχω δυο θεσεις ακροασης.πχ το εχω ρυθμισει η θεση ακροασης να ειναι στο καναπε,εχω ακομα μια θεση ομως που ειναι πιο κοντα στη τηλεοραση και με βολευει,μπορω να εχω δυο ξεχωριστες ρυθμισεις για τη θεση ακροασης?αν ναι πως?
σας ευχαριστω προκαταβολικα
 

predatorGR

Established Member
20 June 2011
289
Re: ερωτηση για mcacc της pioneer

μπορεις απλα να σωσεις 2 ξεψωριστα mcacc σε αλλο memory slot.
ο δικος μου lx-56 εχει 6 θεσεις μνημης.
οταν τρεχεις το full auto mcacc σε αφηνει να επιλεξεις σε ποια θεση αποθηκευει. ;)
μετα πατας το κουμπι mcacc στο remote σου και αλλαζεις μνημες. απλο! :D
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Έχω τον vsx-1131 σε 5.1 με τα monitor audio mr4 mr-centre mr1 και mrw-10
Το mcacc τα βλέπει όλα μεγάλα κι εγώ αλλάζω το κεντρικό και τα πίσω σε μικρά με το crossover στα 80hz. Προτιμώ το μπροστινά large γιατί δεν θέλω να παίζει το sub σε stereo.
Το θέμα μου είναι το εξής. Ακούγεται εντελώς διαφορετικά με το mcacc eq on και off. Όταν το ανοίγω έχω καλύτερη στερεοφωνική εικόνα και καλύτερες υψηλές αλλά έλλειψη στις μεσοχαμηλές ενώ το sub παίζει μια χαρά. Πως μπορώ να δω τι τιμές δίνει το full auto mcacc στο equalizer; Όταν πάω να επέμβω στο manual eq όλα είναι flat. Στα level και τις αποστάσεις των ηχείων τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όμως με το eq δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί.


Sent from my iPad using Tapatalk