Αγορά αφυγραντήρα

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

Στο σπίτι που μένω έχω σοβαρό πρόβλημα με υγρασία που εμφανίζεται το χειμώνα στις 4 ακριανές εσωτερικές γωνίες του σπιτιού (μονοκατοικία).
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν αφυγραντήρα για την αντιμετώπισή του. Έχετε κάποια πρόταση? Τί να προσέξω? Τί να αποφύγω?

Ευχαριστώ,

Αλέξης
 
εγώ έχω olimpia splendid secco pur s.

Κάνει καλή δουλειά, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την αξιοπιστία του.

Μου χάλασε μια φορά (έδειχνε ότι είχε φουλάρει νερό ενώ ήταν άδειος ο κάδος) και τον πήγα για σέρβις (50ρικο).

Και τώρα ένα χρόνο μετά το σέρβις άρχισε να το ξανακάνει ελαφρώς.

Αλήθεια είναι βέβαια ότι 3-4 χρόνια που τον έχω δε τον κλείνω ποτέ το χειμώνα...
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Είχα πρόβλημα υγρασίας σε παραθαλάσσιο εξοχικό και πριν 2 χρόνια πήρα έναν που είχε προσφορά το praktiker νομίζω στα 100 ευρώ τότε, με δοχείο 3 λίτρων αλλά και με παροχή για να βάλεις λάστιχο και να πηγαίνουν τα νερά απευθείας στην αποχέτευση - τον έβαλα να λειτουργεί με χρονοδιακόπτη 2 φορές την εβδομάδα απο 4 ώρες και είχε πολύ καλά αποτελέσματα. Επειδή εσύ όμως θα τον έχεις στο σπίτι, νομίζω οτι θα πρέπει πρώτα να κοιτάξεις το επίπεδο θορύβου, τα λίτρα αφύγρανσης ανά ώρα/ημέρα και την κατανάλωση ρεύματος και ύστερα κάποιες "ευκολιες" όπως π.χ. ψηφιακή οθόνη ή ο ενσωματωμένος χρονοδιακόπτης.
 

mmanous13

New member
23 December 2008
93
αθηνα
ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στις βορινες γωνιες του σπιτιου και ειχα αγορασει πριν απο μερικα χρονια καποιον philco. Τον χρησιμοποιω καθε μερα του χειμωνα και φαινεται να κανει δουλεια. Το μονο αρνητικο του ειναι ο θορυβος.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Συμπτωματικά το πρωϊ που κοίταξα την υγρασία δωματίου (ήταν στο 75%) σκεύτικα πως πρέπει να πάρω οπωσδήποτε αφυγραντήρα. Θεωρώ πως είναι πολύ 75%.
Έχω και εγώ πρόβλημα με την υγρασία στις γωνίες αλλά αυτό είναι το λιγότερο μπροστά στην υγεία.
Γνωστός μου έχει πάρει αυτόν https://www.skroutz.gr/s/277383/Delonghi-DES-16-EW.html?cf=delongi+des+16&keyphrase=delonghi+des+16
και η υγρασία του δωματίου του είναι στο 50%
Δε πίστευα όταν έβλεπα το νερό που βγάζει το μηχάνημα, κανάτες ολόκληρες με νερό.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Έχω κι εγώ τον delonghi DES 16 ew εδώ κι ένα μήνα ο οποίος είναι απο τους λίγους που μπορείς να τους κρεμάσεις σε τοίχο για να μην εμποδίζει.
Πέρα απο αυτό, είναι πολύ αποτελεσματικός στην λειτουργία του, και έχει 4(αν θυμάμαι καλά) modes.
1. φουλ αφύγρανση
2. σκέτος αέρας
3. αποφασίζει μόνο του τις ιδανικές συνθήκες δωματίου και δουλεύει ανάλογα.
4. ρυθμίζεις εσύ το ποσοστό υγρασίας.

Έχει 2 βαθμίδες ανεμιστήρα, στην χαμηλή είναι οκ απο θόρυβο, στην μεγάλη όμως ακούγεται και δεν προτείνεται πχ για υπνοδωμάτιο.
Έχει ενδείξεις θερμοκρασίας υγρασίας χώρου πέρα απο τις ζητούμενες.

Κάνει δουλειά. Είναι delonghi(προσανατολιζόμουν σε olimpia splendid καθότι υπάρχουν και γι αυτούς πολύ καλές κριτικές στο διαδίκτυο) αλλά προτίμησα αυτόν(ίσως ψυχολογικό).

Αυτό που πρέπει να προσέξεις θεωρώ, είναι watt, επίπεδο θορύβου κι αν θα καλύπτει τα τμ του σπιτιού.

υ.γ αυτό που δεν ξέρω κι ίσως να πρέπει να το συζητήσεις με κάποιον που κατέχει τα του κλιματισμού είναι αν θα σε βολέψει 1 μηχάνημα για όλο το σπίτι.
Κι αυτό γιατί τα δωμάτια είναι σαν μικρά κλουβιά που εγκλωβίζουν τον αέρα και δεν γίνεται εύκολα κυκλοφορία(σαν ας πούμε να ήταν ένας ενιαίος χώρος) έτσι ώστε να επιτύχει το μηχάνημα τα επιθυμητά αποτελέσματα για όλο το σπίτι.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Σκέφτομαι να πάρω έναν που να είναι για περίπου 30 τμ και να τον βάζω να δουλεύει από το πρωι μέχρι το απογευμα (που λείπουμε και δεν θα μας ενοχλεί ο θόρυβος)
και να τον μεταφερω κάθε μέρα από το ένα δωματιο στο άλλο, συνεπώς θα γίνεται αφύγρανση σε κάθε δωματιο κάθε 4 ημέρες.
Θα δουλέψει η λύση ή λάθος το σκέφτομαι?
Το σκέφτηκα έτσι γιατί είναι πολλά τα λεφτά για πάρω 4.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Δυστυχως με το που σταματαει να δουλευει η υγρασια επανερχεται. Η καλυτερη λυση ειναι να χρησιμοποιεις air condition για θερμανση που ξεραινει την ατμοσφαιρα (ετσι εγω απο 67 - 68 παω 47) και βεβαια το ανοιχτο παραθυρο ριχνει την υγρασια ( conflict ομως με την θερμανση).
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Εμείς στην δουλειά έχουμε στα βαν αφυγραντήρες της DELONGHI.
@Γιαννης Σπυρου Ο αφυγραντής αναρροφά τον αέρα του χώρου και περνώντας τον πάνω από ένα ψυκτικό στοιχείο, υγροποιεί τους υδρατμούς και τους αποβάλλει υπό μορφή νερού σε δοχείο ή με λάστιχο σε αποχεύτευση
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Αλέξη δεν νομίζω πάντως απο την περιγραφή που κάνεις να είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα που έχεις.. (στις 4 γωνιές του σπιτιού κλπ)
Δεν είναι δηλαδή οτι μαζεύεις υγρασία στα τζάμια, δεν μουχλιάζουν οι τοίχοι γενικά, είναι 4 συγκεκριμένα σημεία.
Αν το μέγεθος της στάμπας είναι περίπου ενός πακέτου τσιγάρων τότε θεωρώ,με τα ελάχιστα που ξέρω, οτι με ένα μηχανάκι σαν αυτό που σκέφτεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Καλό θα ήταν βέβαια, πριν την αγορά αφυγραντήρα, να δεις αν μπορείς να μετρήσεις τα επίπεδα υγρασίας στο σπίτι σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά.
Και μην φαντάζεσαι οτι θα δουλεύει μέρα νύχτα και θα βγάζεις κουβάδες με νερό, αυτό ίσως να γίνει στην αρχή αν τα ποσοστά υγρασίας είναι μεγάλα(γι αυτό πολλοί αφυγραντήρες έχουν "turbo mode" έτσι ώστε στην αρχή να δουλέψει δυνατά μέχρι να έρθει το επίπεδο υγρασίας του χώρου σε ανεκτά επίπεδα.

υ.γ εννοείται οτι ξέρεις οτι η μούχλα καθαρίζεται με χλωρίνη. πριν την αγορά αφυγραντήρα καλό θα είναι να καθαριστούν τα προβληματικά σημεία με χλωρίνη και μετά να δεις αν και μετά απο πόσο καιρό θα ξαναπαρουσιάσει στάμπες.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Δυστυχως με το που σταματαει να δουλευει η υγρασια επανερχεται. Η καλυτερη λυση ειναι να χρησιμοποιεις air condition για θερμανση που ξεραινει την ατμοσφαιρα (ετσι εγω απο 67 - 68 παω 47) και βεβαια το ανοιχτο παραθυρο ριχνει την υγρασια ( conflict ομως με την θερμανση).

Το ότι θα επανέλθει είναι το μόνο σίγουρο. Απλά ελπίζω σε 4 ημέρες να μην είναι σε τέτοιο βαθμό που να δημιουργεί πρόβλημα (μούχλα κλπ).
Το air condition είναι μια λύση, αλλά προσωπικά δεν το αντέχω με τίποτα ... η αίσθηση του αέρα με χαλάει σε βαθμό που με πιάνει δύσπνοια.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Δεν κατάφερα ποτέ να αφυγράνω με το κλιματιστικό...
Στα υπόψιν φυσικά, οτι ο αέρας που θα βγάζει ο αφυγραντήρας ΔΕΝ θα είναι κρύος καθότι τον ξαναζεσταίνει πριν τον αποβάλει.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,318
Re: Απάντηση: Αγορά αφυγραντήρα

Αλέξη δεν νομίζω πάντως απο την περιγραφή που κάνεις να είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα που έχεις.. (στις 4 γωνιές του σπιτιού κλπ)
Δεν είναι δηλαδή οτι μαζεύεις υγρασία στα τζάμια, δεν μουχλιάζουν οι τοίχοι γενικά, είναι 4 συγκεκριμένα σημεία.
Αν το μέγεθος της στάμπας είναι περίπου ενός πακέτου τσιγάρων τότε θεωρώ,με τα ελάχιστα που ξέρω, οτι με ένα μηχανάκι σαν αυτό που σκέφτεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Καλό θα ήταν βέβαια, πριν την αγορά αφυγραντήρα, να δεις αν μπορείς να μετρήσεις τα επίπεδα υγρασίας στο σπίτι σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά.
Και μην φαντάζεσαι οτι θα δουλεύει μέρα νύχτα και θα βγάζεις κουβάδες με νερό, αυτό ίσως να γίνει στην αρχή αν τα ποσοστά υγρασίας είναι μεγάλα(γι αυτό πολλοί αφυγραντήρες έχουν "turbo mode" έτσι ώστε στην αρχή να δουλέψει δυνατά μέχρι να έρθει το επίπεδο υγρασίας του χώρου σε ανεκτά επίπεδα.

υ.γ εννοείται οτι ξέρεις οτι η μούχλα καθαρίζεται με χλωρίνη. πριν την αγορά αφυγραντήρα καλό θα είναι να καθαριστούν τα προβληματικά σημεία με χλωρίνη και μετά να δεις αν και μετά απο πόσο καιρό θα ξαναπαρουσιάσει στάμπες.

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι μεγάλο ... μιλάμε για νερό όχι αστεία (και στα τζάμια αλλά σε μικρότερο βαθμό). Μούχλα έχω αρκετή σε μία από τις 4 γωνίες.

Θα ξεκινήσω με έναν και βλέπουμε. Κοιτάζω ή τον δικό σου ή του Πάνου (για τον Olimpia το σκέφτομαι μετά από αυτά που έγραψε και ο Στέργιος).
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Το air condition είναι μια λύση, αλλά προσωπικά δεν το αντέχω με τίποτα ... η αίσθηση του αέρα με χαλάει σε βαθμό που με πιάνει δύσπνοια.
Το ιδιο προβλημα θα εχεις τοτε μαλλον και με τον αφυγραντη....
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Αγορά αφυγραντήρα

Το ιδιο προβλημα θα εχεις τοτε μαλλον και με τον αφυγραντη....

Το ένα όμως το χρησιμοποιείς συνεχώς για να ζεστάνεις ενώ το άλλο κατα διαστήματα για να αφυγράνεις, δεν είναι το ίδιο.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Εμενα το θεμα ειναι ιδιορυθμο. Λογω πυλωτης απο κατω και ανεπαρκους θερμομονωσης (μετρηθηκε με ειδικο μηχανημα) η διαφορα θερμοκρασιας δημιουργουσε υδρατμους και υγρασια. Με το καλοριφερ ειχα 63 - 70. Με το air condition 45- 50. Δεν εχω υγρασια σε καποια γωνια ή τοιχο απλα ειχα στην ατμοσφαιρα.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Ψάχνομαι και γώ αλλά τελικά μάλλον έκανα δουλειά με το κλιματιστικό. Ειδικά με το άπλωμα ρούχων εντός (εξαιτίας των τζακιών και της βρώμας τα απογέυματα/βράδια), το θέμα της υγρασίας ήταν απαράδεκτο...
 
τα σύγχρονα σπίτια με τα "σφραγιστά" κουφώματα και τους σοβάδες που δεν αναπνέουν είναι δυστυχώς το δεδομένο.

Ότι αφυγραντήρα και να βάλεις πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο να αερίζεις το σπίτι και εννοείται ότι δεν απλώνεις ρούχα μέσα! (το έκανα πέρσι και γέμισε μούχλα το σπίτι ΚΑΙ με τον αφυγραντήρα να βγάζει 6 λίτρα το 24ωρο).

Οι υγρασίες δημιουργούνται συνήθως από κατασκευαστικά λάθη (ελλειπείς μονώσεις-λάθος μελέτες) και μερικές φορές είναι εύκολο να διορθωθούν.

6 λίτρα ανα 24ωρο....παράγω! Και το βράδυ που κοιμόμαστε τον κλείνω (για να ακούω τα πάντα).