Αγορά AV ενισχυτή & ηχείων

psideras

New member
18 April 2013
94
Ψάχνω κι εγώ να στήσω το πρώτο μου Home Cinema και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ενισχυτής Pioneer VSX-923 (ή VSX-528) και ηχεία Cambridge Audio με S70 μπροστά S50 κεντρικό S20 surround και S90 (ή S80) subwoofer.
Ο χώρος μου είναι πολύ μικρός όμως σύντομα ευελπιστώ να πάω σε μεγαλύτερο. Είδα και τη σείρα C της KEF με C5 μπροστά και C1 πίσω όμως ξεφεύγουμε στην τιμή και δεν ξέρω αν αξίζουν τη διαφορά. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για το πάντρεμα Pioneer - Cambridge Audio καθώς και για το αν αξίζει η επιλογή του S90 sub έναντι του S80. Ή ακόμα αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε κυρίως σε ηχεία.
Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα κι ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Με τον 923 θα έχεις αρκετά καλύτερα αποτελέσματα όποια ηχεία και να διαλέξεις. Δεν αναφέρομαι στην παραπάνω ισχύ του, αλλά στο πιο πλήρες σύστημα ισοστάθμισης.
 

DemisDenton

New member
2 January 2010
90
Εχω τα S30 μιας και ο χωρος μου ειναι πολυ μικρος και μπορω να οτι εχουν πολυ ωραιο ηχο με μπασο που δεν το περιμενα!!! σε 2 εβδομαδες θα παρω και το κεντρικο της σειρας το s50. Θα γραψω εντυπωσεις, εκτος αν το παρεις πρωτος εσυ οποτε γραψε εσυ εντυπωσεις!!
Επειδη και εγω ψηνμαι για τα 2 subwoofer που αναφερεις το s90 πιανει ποιο χαμηλες συχνοτητες απο το s80 και εχει πιο πολλες ιντσες. το S80 ειναι κανονικα μερος ενος σετ ηχειων νομιζω. παντως ισως και και να μη ζητανε τα αυτια σου woofer με τα s30 και τα s70. θα υπαρχει ικανοποιητικο μπασο, εγω το καταλαβαινω σκεψου απο τα μικροτερα s30!! Περιμενω αντυπωσεις αποτα s70 (που και αυτα με ενδιαφερουν μακροπροθεσμα)
 

DemisDenton

New member
2 January 2010
90
παντως αν ο χωρος ειναι μικρος πχ15 τμ τα s70 δε θα ειναι too much? (εκτος αν πας σε μεγαλυτερο χωρο αργοτερα)
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για ενισχυτή έχω σχεδόν καταλήξει σε 923. Ο χώρος τώρα ειναι 15τμ όμως θα μετακομίζω σίγουρα μες τον χρόνο γι αυτο πάω για s70. Μάλλον ειναι υπερβολικά τωρα οπότε ίσως αφήσω το sub για αργότερα. Για πίσω σκέφτομαι τα s20. Όμως με προβληματίζει το ότι λένε 80 watt max amp power. Ο 923 απο τα 150 που λέει ποσά ειναι πραγματικά ανά κανάλι σε 5.1;;
 

FiLam

New member
9 January 2014
2
Είμαι και εγώ fan της Pioneer. Οι άνθρωποι φτιάχνουν πραγματικά αριστουργήματα στους ενισχυτές. Από ότι είδα εδώ δεν είναι τόσο τραγική η τιμή για αυτό που έχεις σκοπό να πάρεις.
 
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά AV ενισχυτή & ηχείων

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Για ενισχυτή έχω σχεδόν καταλήξει σε 923. Ο χώρος τώρα ειναι 15τμ όμως θα μετακομίζω σίγουρα μες τον χρόνο γι αυτο πάω για s70. Μάλλον ειναι υπερβολικά τωρα οπότε ίσως αφήσω το sub για αργότερα. Για πίσω σκέφτομαι τα s20. Όμως με προβληματίζει το ότι λένε 80 watt max amp power. Ο 923 απο τα 150 που λέει ποσά ειναι πραγματικά ανά κανάλι σε 5.1;;

Μη σε προβληματίζει. Καλύτερα περισσότερη ισχύς παρά λιγότερη. 150 βαττ στο κανάλι δεν φτάνει ούτε στο κρεβάτι του προκρούστη... .

Sub οπωσδήποτε θα πρέπει να πάρεις είτε πρόκειται να έχεις ηχεία δαπέδου είτε ραφιού. Το .1 στο home cinema είναι ξεχωριστό κανάλι και ηχογραφημένο +10dB πιο πάνω από τη στάθμη των υπόλοιπων καναλιών. Τα sub έχουν σχεδιαστεί για αυτή τη δουλειά. Μην ξεπατώσεις τους κώνους των ηχείων.
 

DemisDenton

New member
2 January 2010
90
Re: Απάντηση: Αγορά AV ενισχυτή & ηχείων

Μη σε προβληματίζει. Καλύτερα περισσότερη ισχύς παρά λιγότερη. 150 βαττ στο κανάλι δεν φτάνει ούτε στο κρεβάτι του προκρούστη... .

Sub οπωσδήποτε θα πρέπει να πάρεις είτε πρόκειται να έχεις ηχεία δαπέδου είτε ραφιού. Το .1 στο home cinema είναι ξεχωριστό κανάλι και ηχογραφημένο +10dB πιο πάνω από τη στάθμη των υπόλοιπων καναλιών. Τα sub έχουν σχεδιαστεί για αυτή τη δουλειά. Μην ξεπατώσεις τους κώνους των ηχείων.
μαθαμε κατι καινουριο σημερα! παλι θα ξεφραγκιαστω τον παραλλο μηνα.... με εκαψες τωρα με το sub
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Δεν νοείται home cinema χωρίς sub. Εντάξει, αν κρατάς τις στάθμες χαμηλά δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα, αλλά και αυτό είναι μακριά από τη λογική του Home Cinema.

Για τον 923, ελληνική δοκιμή εδώ. Το μηχανάκι τα σπάει για τα λεφτά που ζητάει. Προσωπικά μου άρεσε γιατί είναι πολυεργαλείο και δεν του λείπει τίποτε το ουσιώδες.
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Χαχαχα. Εγώ να δεις! Με βλέπω σαν τον άλλον σε ένα post που ξεκίνησε με 1000 budget και έφτασε το 3χίλιαρο!! Φαντάζεστε τα 15τμ με s70 και s90 sub.

Βρήκα αυτά τα stands για τα s20 αλλά δεν ξέρω αν ειναι καλό το ύψος 80cm για surround και κατα πόσο καλά κουμπώνουν πάνω. Ξέρει κανείς αν έχουν τα s20 από κάτω υποδοχές για να βιδώσουν σε βάσεις;

http://www.btechavmounts.com/produc...unts-and-stands/speaker-stands/products/bt608
 

psideras

New member
18 April 2013
94
Χαχαχα. Εγώ να δεις! Με βλέπω σαν τον άλλον σε ένα post που ξεκίνησε με 1000 budget και έφτασε το 3χίλιαρο!! Φαντάζεστε τα 15τμ με s70 και s90 sub.

Βρήκα αυτά τα stands για τα s20 αλλά δεν ξέρω αν ειναι καλό το ύψος 80cm για surround και κατα πόσο καλά κουμπώνουν πάνω. Ξέρει κανείς αν έχουν τα s20 από κάτω υποδοχές για να βιδώσουν σε βάσεις;

http://www.btechavmounts.com/produc...unts-and-stands/speaker-stands/products/bt608
Κανείς;;
 

bagasas

New member
5 September 2010
76
Λαμία
Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας επειδή θέλω να αναβαθμίσω τον ήχο σε ένα παλιό 3 ετών ολοκληρωμένο Homecinema LG που κατέχω. Πρώτα θα ήθελα τη γνώμη κάποιου ειδικού για το αν ο ενισχυτής που πρόκειτε να αγοράσω, pioneer vsx-s510 μπορεί να σηκώσει (να τα οδηγεί σωστά) τα εξής : μπροστά Cambridge Audio S30 , κεντρικό S50 , πίσω τους παλιούς δορυφόρους από το ολοκληρωμένο Homecinema LG και SUB ομοίως από το LG. Για τα Cambridge Audio S30 , S50, διαβάζοντας το φόρουμ πείστηκα να τα αγοράσω και ευτυχώς χωρούν και στην βιβλιοθήκη. Δυστυχώς παίρνω αυτόν τον ενισχυτή λόγω του χαμηλού ύψους του, είναι ο μόνος που χωράει σε 11 εκατοστά ύψος ράφι που έχω. Τα χαρακτηριστικά του εδώ : http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/VSX-S510-S/specs.html . Η χρήση τους θα είναι 70/30 ταινίες - μουσική. Ο χώρος μου είναι γύρω στα 16 μ2.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Βλέπω ότι η Pioneer στους slim έχει μέχρι και οδήγηση παθητικού sub.
 

bagasas

New member
5 September 2010
76
Λαμία
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Βλέπω ότι η Pioneer στους slim έχει μέχρι και οδήγηση παθητικού sub.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου. Δεν είναι μικρός σε ισχύ για τα Cambridge Audio S30, γράφουν για 100 Watt ενισχυτή; Το κεντρικό S50 με ευαισθησία 87 db θα έχω κάποιο θέμα μήπως; Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου δείχνουν ασχετοσύνη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου. Δεν είναι μικρός σε ισχύ για τα Cambridge Audio S30, γράφουν για 100 Watt ενισχυτή; Το κεντρικό S50 με ευαισθησία 87 db θα έχω κάποιο θέμα μήπως; Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου δείχνουν ασχετοσύνη.

Recommended maximum amplifier power: 100Watt

Για το κεντρικό λέει 80W max.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Προχώρα και περιμένουμε εντυπώσεις. Τα ηχειάκια είναι εύκολα, ο ενισχυτής μπορεί να τα οδηγήσει, το sub και παθητικό να είναι, έχει επιλογή ο ενισχυτής να το οδηγήσει και τα περισευούμενα ηχεία κουτάκια από το προηγούμενο όλα-σε-ένα δεν πρόκειται να είναι απαιτητικά.
Μάλλον από τις καλύτερα στοχευμένες αγορές θα κάνεις.
 

bagasas

New member
5 September 2010
76
Λαμία
Προχώρα και περιμένουμε εντυπώσεις. Τα ηχειάκια είναι εύκολα, ο ενισχυτής μπορεί να τα οδηγήσει, το sub και παθητικό να είναι, έχει επιλογή ο ενισχυτής να το οδηγήσει και τα περισευούμενα ηχεία κουτάκια από το προηγούμενο όλα-σε-ένα δεν πρόκειται να είναι απαιτητικά.
Μάλλον από τις καλύτερα στοχευμένες αγορές θα κάνεις.
Ευχαριστώ, περιμένω την intersys να τον φέρει Ελλάδα και μετά θα γράψω εντυπώσεις για όλα.