Denon DA 300 USB DAC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Οπως ηταν αναμενομενο, ολοι μα ολοι μπαινουν δυναμικα στο παιχνιδι που απο niche market εγινε mainstream.

DA-300USB_Release_02.jpg


http://www.monoandstereo.com/2014/0...ONO+AND+STEREO+Ultra+High-End+Audio+Magazine)

DSD 2.8MHz/5.6MHz, PCM 192kHz/24bit, asynchronous mode corresponding USB-B input · PCM 192kHz/24bit corresponding coaxial digital input × 1, optical digital input × 2
- high-speed buffer circuit with headphone amplifier equipped (6.3mm jack)
- Line-out (output level fixed / 2.0V (10kΩ))
- The noise isolation circuit with a high quality design and high-speed digital isolator with know-how and Hi-Fi audio technology of Denon cutoff (PC Pure Direct Lite (provisional)) the PC noise
Analog-school form of reproduction technology Denon proprietary "Advanced AL32 processing"
- DSD5.6MHz & PCM192kHz/32bit corresponding D / A converter (Burr-Brown PCM1795)
- new design, compact and slim size that matches the organic EL display desktop that automatically rotates together two clock pulses stand for every jitter minimization-length by (44.1kHz & 48kHz), in the direction of installing accessories foot horizontal · AC adapter
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Τέτοια μαζική επιστροφή στο HI-FI απο τους κατασκευαστές είχε δεκαετίες να καταγραφεί. Ένα απο τα "δώρα" της νεας ψηφιακής εποχής στο χόμπυ.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Αν όντως αληθεύουν τα τεχνικά χαρακτιριστικα και η τεχνολογία είναι δανεισμένη απο την μεγάλη σειρά cd της εταιρίας....καλό είναι να πάνε στα σπίτια τους η Ευρωπαίοι και η Αμερικανοί να δουν πως σχεδιάζουν dac ...γιατί προσωπικά ότι καλύτερο σε cd απο το 1990 το έχω ακούσει σε sony denon marantz με εξαίρεση την musical fidelity m1 με ιαπωνική τοπολογία όμως delta sigma .
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Denon DA 300 USB DAC

Αν όντως αληθεύουν τα τεχνικά χαρακτιριστικα και η τεχνολογία είναι δανεισμένη απο την μεγάλη σειρά cd της εταιρίας....καλό είναι να πάνε στα σπίτια τους η Ευρωπαίοι και η Αμερικανοί να δουν πως σχεδιάζουν dac ...γιατί προσωπικά ότι καλύτερο σε cd απο το 1990 το έχω ακούσει σε sony denon marantz με εξαίρεση την musical fidelity m1 με ιαπωνική τοπολογία όμως delta sigma .

Μεγάλες αλήθειες!!!
Πώς γίνεται να διαβάζεται κανονικά το λογότυπο και σε οριζόντια και σε
κάθετη τοποθέτηση;
 
Last edited:

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Οπως στα κινητα που τα γυριζεις και αλλαζει η τοπολογια της οθονης,ειναι οθονη ενδειξεων οχι τυποποιημενο λογοτυπο..
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ναι, η οθόνη ειναι καλα κρυμμένη πισω απο το μαύρο πλαστικο της προσοψης, δείχνει και τυπο συνδεσης, Bitrate..

Αν η επισημη λιανικη ειναι 399 και το βρίσκεις και λιγο πιο κατω πιστευω θα κανει θραυση.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Ναι, η οθόνη ειναι καλα κρυμμένη πισω απο το μαύρο πλαστικο της προσοψης, δείχνει και τυπο συνδεσης, Bitrate..

Αν η επισημη λιανικη ειναι 399 και το βρίσκεις και λιγο πιο κατω πιστευω θα κανει θραυση.
'Η θα γεμισουν οι αγγελιες στα μεταχειρισμενα,
Ας μην κανουμε προβλεψεις υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος και δεν βλεπω κατι παραπανω απ τους αλλους εκτος του ονοματος.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Αν όντως αληθεύουν τα τεχνικά χαρακτιριστικα και η τεχνολογία είναι δανεισμένη απο την μεγάλη σειρά cd της εταιρίας....καλό είναι να πάνε στα σπίτια τους η Ευρωπαίοι και η Αμερικανοί να δουν πως σχεδιάζουν dac ...γιατί προσωπικά ότι καλύτερο σε cd απο το 1990 το έχω ακούσει σε sony denon marantz με εξαίρεση την musical fidelity m1 με ιαπωνική τοπολογία όμως delta sigma .

Έτσι κιαλλιώς φίλε Μάκη όλα τα σύγχρονα τσιπάκια σε ΔΣ δουλεύουν. Πάντως έχεις δίκιο, ειδικά στα χαμηλά βλάντια ο ανταγ νισμός έχει ανεβάσει ολύ ψηλά τον πήχη.
 

panos444

Established Member
2 July 2012
208
Ποια αλλά παιζουν σε αυτήν την τιμή και με αυτά τα χαρακτηριστικά; μονο το matrix μίνι προ βρίσκω. Το οποίο λένε έχει πολύ καλο ενισχυτή ακουστικών. Τσαμπα τον πήρα μαλλον..
 

economo

Senior Member
4 December 2007
586
ΑΘήνα, Ελλάδα
Ποια αλλά παιζουν σε αυτήν την τιμή και με αυτά τα χαρακτηριστικά; μονο το matrix μίνι προ βρίσκω. Το οποίο λένε έχει πολύ καλο ενισχυτή ακουστικών. Τσαμπα τον πήρα μαλλον..

Η τιμή κ τα χαρακτηριστικά είναι η "εισαγωγή"...
Το θέμα είναι να "παίζει" κ μουσική, ανάλογη κατ' αρχήν των χρημάτων που ζητάει με βάση τα χαρακτηριστικά του κ μετά να δούμε αν κ πόσο "χτυπάει" ακριβότερες υλοποιήσεις, αντίστοιχων χαρακτηριστικών.
Δεν είναι λοιπόν τόσο εύκολο να τo κατατάξουμε από τις φωτογραφίες κ τα specs.
Ας το ακούσουμε πρώτα κ βλέπουμε...
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Παιδια ενα ντακ των 400 θα παζει οπως ενα ντακ των 700 προπερσυνο μην περιμενετε μαγικα και giant killers αυτα δεν υπαρχουν,
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Άλλο απο τα 500 στα 700 και άλλο απο τα 300 στα 500, άν και πάλι έχω ακούσει πρόσφατα ντάκ στα 400 σε σπίτι μέλους που ήταν εξαιρετικό και πολύ καλύτερο απο τα κόστος του. Φυσικά στα 300 ευρώ υπάρχουν και αρκετές μπουρούχες αλλα σε λίγο έτσι όπως πάμε θα αρχίσουμε τις στατιστικές. Επίσης καλό θα ήταν να είμαστε λίγο σταθεροί στην συζήτηση και να μήν αλλάζουμε συγκρίσεις απο την μία κατηγορία τιμής στην άλλη κατα πώς μας βολεύει.

Και επειδή ρέπουμε τραγικά προς το off topic πιστεύω οτι το Denon έχει σίγουρα πολλά να πεί και οτι θα είναι καλό, επίσης πιστεύω οτι στα 500 με 700 ευρώ υπάρχουν αυτήν την στιγμή διαμάντια στην αγορά. Είναι πολύ πιθανόν συσκευές σαν το Denon να κατεβάσουν κιάλλο τον πήχη του εξαιρετικού (μερικές φορές και εξωπραγματικού με τα δεδομένα του πρόσφατου περελθόντος) λόγου τιμής πρός απόδοση. Φυσικά αυτό μένει να αποδειχτεί και στην πράξη..
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
κα για να επεκτεινω την συζητηση δεν ειναι ανοητοι αυτοι οι κινεζοι που κοστολογουν αυτο στην οκταπλασια τιμη του Denon και του οποιου αλλου.
http://www.6moons.com/audioreviews/auralic5/1.html
και για οσους ξερουν και εχουν εμπειρια απο καλα ντακ ολη την δουλεια την κανουν τα φιλτρα,δηλαδη το λογισμικο,καποιοι εχουν καψει απειρες εργατοωρες να κατσουν να γραψουν κωδικες,εκει ειναι ολο το ψωμι.
Τα τσιπακια ειναι ολα αρκουντως δυνατα την σημερον ημερα και κανουν ολα καλα την δουλεια τους.
Τωρα αν θα παιζει dsd Χ64 Χ128 ή Χ256 νεο φρουτο ποσως με ενδιαφερει.
Ομολογουμένως αυτός είναι ένας εξαιρετικός DAC!!!
Οσο άκουσα στην έκθεση με ακουστικά και τον συνοδό εν/τη της εταιρίας το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό!!!
Υπάρχει βέβαια το ψυχολογικό "3000 για Κινέζικο" ... ε σιγά σιγά θα το ξεπεράσουε!!
Αν κάποιος έχει σκοπό να κινηθεί στην κατηγορία πρέπει να τον ακούσει!!!!

Οι διαφορές ανάμεσα στους DACs σαφώς και δεν είναι αμελητέες (οι διαφορές ξαναλέω)!!

Το Denon δείχνει καλή περίπτωση... ελπίζω να μπορέσουμε να το ακούσουμε σύντομα!!
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Δεν έχω ακούσει DAC των 3.000 (δυστυχώς ή ευτυχώς...). Όσα έχω ακούσει είναι στην κατηγορία τιμής 250-500 με την εξαίρεση του Concero HP. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 3.000 για DAC είτε κινέζος το έχει φτιάξει είτε εξωγήινος διότι αυτά τα χρήματα είναι μια χαρά για προκαταβολή για το καινούριο αυτοκίνητο που χρειάζομαι. (Κυκλοφορώ με αυτοκίνητο του 98, δεν είμαι ψώναρος btw...). Αυτό δεν σημαίνει τίποτα για όποιον τα έχει και γουστάρει να τα δώσει έτσι; μην παρεξηγηθούμε. Επειδή λοιπόν το Concero HP κάνει κοντά 800 και δεν τα δίνω, νομίζω ότι αυτό το Denon θα ταιριάξει μια χαρά με τα ομογάλακτα ΑΗ-7000. Δε ξέρω τι θα κάνει με τα αχόρταγα HIFIMAN-500. Αν κρίνω όμως από το πόσο ωραία και γλυκά ταιριάζουν τα τελευταία με το Meridian Explorer νομίζω (ψυχολογικά) ότι θα επιδιώξω να ακούσω το συγκεκριμένο...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
παιδιά εμένα η denon με έχει διδαξη τρία πράγματα υλοποίηση cd. dl 103 συνδυασμός μάζας βραχίονα και μετασχυματιστη βλέπε pma 2010 ae καθαρός ήχος !θα συμφωνήσω πως θα κάτσει το dac στο σύστημα σου εχω το m1 ναι είναι από τα πιο μουσικά και ήσυχα dac που εχω ακούσει τη έλειπε η αρμόνικες που βγάζει το βινύλιο πήρα λοιπόν το χ 10v3 μαζί με το x psy ο συνδυασμός αυτός έδωσε καλό αποτέλεσμα γιατί πολύ απλά ξεχωριστό dac με τροφοδοσία chok σε δικό του σασί και μετά το αναλογικό με λάμπες vista με ξεχωριστή τροφοδοσία ...Ναι θα ήθελα να ακούσω το denon da 300 γιατί πολύ απλά αν θέλουν οι ιαπωνες .......
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Έχω ένσταση με το πως ακούγεται το Musical Fidelity M1... έχει μια τραχύτητα και ασάφεια που δυστυχώς άργησα να την καταλάβω (έψαχνα το πρόβλημα αλλού...) στα δύο χρόνια που είχα αυτό το DAC... μια απλή lampucera παίζει πολύ καλύτερα σε όλους τους τομείς... ο λόγος τούτου βρίσκεται κυρίως στο γεγονός της κακής επιλογής τροφοδοσίας SMPS (δηλαδή διακοπτικού τροφοδοτικού)...

Οι κυριότερες διαφορές που παρατηρούνται μεταξύ των DAC (φτηνότερης με ακριβότερης κατηγορίας) είναι η ασαφής στερεοφωνική εικόνα και έλλειψη δυναμικών κατά κύριο λόγο, και μετά έρχεται η έλλειψη τραχύτητας χωρίς να συμβιβάζεται ο "αέρας" και η λεπτομέρεια... δηλαδή όπως περιγράφουμε λέγοντας ότι παίζουν με "φυσικότητα"...

Φυσικά πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι όλα αυτά θα τα ακούσουμε σε ένα σύστημα που μπορεί να αναδείξει αυτές τις διαφορές... τα περισσότερα μικρά daκάκια παίζουν σε μικρά συστήματα που δεν έχουν δυνατότητα ανάλυσης, οπότε ενδεχομένως να μην ακούγονται αυτές οι διαφορές λόγω ανικανότητας του συστήματος, και όχι ότι δεν υπάρχουν ή ότι είναι δυσδιάκριτες...

Το συγκεκριμένο προϊόν το βρίσκω ενδιαφέρων, ειδικά λόγω παρουσίας ηλεκτρικής απομόνωσης στο USB αλλά και ότι έχει εξωτερικό τροφοδοτικό που μπορεί άνετα να αναβαθμιστεί δίνοντας σίγουρα αναβάθμιση στον ήχο... και εμένα τα DSD με αφήνουν παγερά αδιάφορο, αλλά είναι πολύ καλό ότι υπάρχει η δυνατότητα αναπαραγωγής για τους μελλοντικούς αγοραστές που τους ενδιαφέρει αυτή η δυνατότητα...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Εσύ δεν ακούς διαφορές στο σύστημα σου, και θεωρείς ότι όποιες διαφορές ακούς είναι ψυχικά φαινόμενα... αλλά δεν ξέρω τι σύστημα έχεις ούτε την μεθοδολογία που ακολουθείς, και χωρίς παρεξήγηση δεν με πολυενδιαφέρει...

Εγώ και πολύ άλλοι που τοποθετήθηκαν ακούμε διαφορές στα συστήματα μας ακόμα και από παραμικρές αλλαγές...

Έχουμε συζητήσει πολλές φορές αυτά τα θέματα, και δεν νομίζω ακόμα μια άποψη να δώσει φως σε αυτά τα θέματα.

Ας συνεχίσουμε επί του Denon...