"Εσωτερικό" πιάτο: Γίνεται;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Επανέρχομαι με ερώτηση ξενιτεμένου που θέλει να έχει nova ή ote σε διαμέρισμα χωρίς βεράντα/μπαλκόνι αλλά δεν μπορεί να βγάλει το πιάτο έξω από το παράθυρο λόγω κανονισμών. Ταράτσα δεν υπάρχει. Έχει ωστόσο έναν μεγάλο (εσωτερικό) χώρο με θέα στο νότο στον οποίο θα μπορούσε να τοποθετήσει πιάτο ή προτιμότερα (για λόγους αισθητικής) επίπεδη δορυφορική κεραία αλλά αναγκαστικά θα βρίσκεται πίσω από τζάμι. Απ'όσο γνωρίζετε επιτυγχάνεται λήψη πίσω από τζαμαρία ή να μην το προσπαθήσει κάν;
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Θα σε στεναχωρησω, ως ομοιοπαθης. Επι της αρχης μπορει να δουλεψει, αλλα το σημα εχει σημαντικοτατες απωλειες σε σημειο που να ενοχλει. Σε περιπτωσει που χιονιζει ή βρεχει το ξεχνας αμεσως. Αυτο που μπορει να γινει ειναι να παρεις μια selfsat κεραια και να την βαλεις καπως ετσι, με ενα αυτοκολλητο πανω που να ταιριαζει στο χρωματισμο της κατοικιας σου
clarke_tech_flat_200_fensterkralle_2.jpg
. Εμενα με γλιτωσε απο γκρινιες..
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Γενικά στην κεντρική ευρώπη οι δορυφόροι έχουν ισχυρά σήματα, οπότε πιάνονται εύκολα πίσω από το τζάμι, με μικρά σχετικά κάτοπτρα της τάξης των 45cm. Λογικά και με το κάτοπτρο της φώτο θα κατεβαίνει.
Άλλο μέλος του φόρουμ, κατέβασε σήμα πίσω από τέντα, σίγουρα με το τζάμι θα είναι πολύ καλύτερα!
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Ο 19,2 μπορεί να βγαίνει άνετα αλλά ο φίλος θα βάλει είτε nova είτε ote, με προτίμηση στον οτε άρα μιλάμε για EUTELSAT 9A. Οπότε μάλλον το ξεχνάει το "από μέσα" λοιπόν. Την λύση της επίπεδης κεραίας την είχαμε υπόψη ως λιγότερο "αισθητή" υλοποίηση, αλλά αναρωτιέμαι που κυμαίνεται από άποψη απόδοσης σε σχέση με κλασσικά πιάτα κ αν τελικά μπορεί να παρακολουθεί κάποιος τον 9Α χωρίς (συχνά) προβλήματα.
 

DJman

Senior Member
25 June 2011
420
Μαρουσι
Θα πω κατι που μπορει να εχεις σκεφτει ήδη. Καποιος γειτονας εκει δεν εχει ωστε να παρεις και εσυ σημα? Επισης στα κεραμιδια (εφοσον δεν εχεις ταρατσα) δεν μπορεις να βαλεις?
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Μιλάμε για σπίτι στο εξωτερικό οπότε είναι σχεδόν απίθανο να βρει κάποιον γείτονα κοντά με στόχευση στον 9Α και να μπορεί να ζητήσει να μοιραστεί το σήμα. Επίσης για να εγκαταστήσει οτιδήποτε στη στέγη πρέπει να εγκριθεί από την ιδιοκτήτρια εταιρία της πολυκατοικίας η οποία μάλλον αποκλείεται να δώσει συγκατάθεση για τέτοια εγκατάσταση που θα αφορά κάποιον μεμονωμένα. Άρα ό,τι κάνει μόνος, του και μάλιστα στο χώρο που του επιτρέπεται δηλαδή εσωτερικά ή έστω βγαλμένη από το παράθυρο, όχι πιάτο όμως αλλά το πολύ πολύ, μία επίπεδη κεραία. Γενικά απ'οσο έχω καταλάβει οι εγκαταστάσεις σε πολλές πόλεις/χώρες του εξωτερικού είναι πολύ πιο αυστηρές και περιορισμένες απ'ότι συμβαίνει στην Ελλάδα που πρακτικά ο καθένας μπορεί να βάζει ό,τι θέλει, όπου θέλει, όπως το θέλει κάτι που δυσκολεύει την παρακολούθηση ελληνικής τηλεόρασης δορυφορικά.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Χωρις να θελω να διαφωνησω με τους προλαλησαντες, η υλοποιηση για μενα ηταν δυσκολη αν θελεις να κανεις κατι που δε θα σε ενοχλει αλλα θα ειναι και λειτουργικο. Δεδομενου του ο,τι δε θελεις ενα τεραστιο πιατο στη μεση του δωματιου σου, τo Selfsat H30D1 εχει την αντιστοιχια πιατου 65cm. Μεσα απο καθαρο τζαμι, χανεις τουλαχιστον 1-1.5db (εδω οπου εχουμε διπλα τζαμια, ειχα παρατηρησει 2db+ απωλειες) το οποιο ουσιαστικα κανει το πιατο σου πραγματικα 50- βαρια-βαρια 55cm. Απο εκει κ περα, αποδασιζεις αναλογα με το ποιο μερος εισαι και τι ελαχιστες απαιτησεις εχει ο δορυφορος που θελεις.
Φιλικα
Κωστης
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Οκ, αυτά ήθελα να ακούσω ώστε να έχει μία ιδέα του τι να περιμένει ο φίλος και σε τι λύσεις να στραφεί. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη βεβαίως! Ευχαριστώ.
 

dimios77

Established Member
24 December 2011
261
Αν τελικά καταλήξει στη selfsat να πάρει την H21D που έχει απόδοση 34.5 dBi έναντι 33.7 της H30D.
Έχει την απόδοση μιας καλής 60Χ65.
Αν είναι στη κεντρική Ευρώπη και ιδίως αν βάλει hotbird που είναι ο πλέον ισχυρός όλων, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ακόμη και πίσω από το τζάμι.

ΥΓ. Ο κατασκευαστής "απαγορεύει" παντέντες πίσω από τζάμια.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
ΥΓ. Ο κατασκευαστής "απαγορεύει" παντέντες πίσω από τζάμια.

Τίθεται ζήτημα επιβλαβούς για τον άνθρωπο λειτουργίας ας πούμε ή κάτι τέτοιο;
 

dimios77

Established Member
24 December 2011
261
Όχι βέβαια. Δεν το συστήνει γιατί πίσω από το τζάμι έχουμε εξασθένιση του σήματος και μπορεί να μην έχουμε ικανοποιητική λήψη του δορυφόρου.
Και η εταιρία θέλει να αποποιηθεί κάθε ευθύνη μιας και λόγω του μεγέθους του πιάτου, της βάσης για να το βάλεις σε τραπέζι, σε αρκετούς περνά η σκέψη να το βάλουν σε εσωτερικό χώρο.
 

ASiC

New member
3 June 2011
18
Εγώ πάντως θα πήγαινα σε λύση με slingbox 350. Η εγκατάσταση του εξοπλισμού στην Ελλάδα (στο πατρικό) και θέαση στο εξωτερικό μέσω streaming.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
ΆΛΛΗ ερώτηση: Βλέπω ότι η H21D έχει απόδοση 34.5 dbi. Kοιτάζοντας την τιμή που δίνει ο κατασκευαστής του δικού μου πιάτου βλέπω ότι έχει απολαβή 38.2 db (db και dbi είναι το ίδιο; ) Πόσο μεγάλη είναι αυτή η διαφορά επι της ουσιάς; Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη κλίμακα είναι λογαριθμική άρα τα +3.7 db του πιάτου μπορεί να ισοδυναμούν πρακτικά με διπλάσια απόδοση; Υπάρχουν άλλες επίπεδες κεραίες με μεγαλύτερη απολαβή από την συγκεκριμένη;


ΥΓ.

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε λύση με slingbox 350. Η εγκατάσταση του εξοπλισμού στην Ελλάδα (στο πατρικό) και θέαση στο εξωτερικό μέσω streaming.
Νομίζω αυτή θα ήταν μία έσχατη λύση ανάγκης καθώς απ'όσο διαβάζω μετάδοση σήματος HD είναι αδύνατο να γίνει με τέτοιες υλοποιήσεις και όσο να ναι ενδιαφέρει και αυτή η δυνατότητα.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
db και dbi είναι το ίδιο; .
Γενικά όχι, μιας και το dbi αναφερεται σε ιδανικη πηγη εκπομπη σηματος. Στην αγορά όμως ειθισται να θεωρείται το ιδιο.

Πόσο μεγάλη είναι αυτή η διαφορά επι της ουσιάς;
Πτωση κατα 3.7 db ειναι σωστα, πτωση στην αποδοση κατα το μισο. Εμπειρια εχει δειξει πως πισω απο διπλό τζαμι, οι απωλειες ειναι περιπου 2db.

Υπάρχουν άλλες επίπεδες κεραίες με μεγαλύτερη απολαβή από την συγκεκριμένη;
Δεν εχω βρει κάποια με μεγαλυτερο gain
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σχετικά με το slingshot πάλι, το κόστος είναι αυτό της αγοράς του μόνο ή πρέπει να πληρώνεις και κάποιου είδους συνδρομή;
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Για το slingbox δε χρειαζεται συνδρομη εφοσον παρακολουθεις απο υπολογιστη. Εναν παρακολουθεις απο ταμπλετ ή τηλεφωνο, απαιτειται μονον η αγορα της εφαρμογης (10ευρω νομιζω). Καλό ειναι η συσκευη να στεκεται σε συνδεση ιντερνετ με upload τουλαχιστον 800-900kbps, διαφορετικά η ποιοτητα ειναι πολυ μετρια. Εχω δοκιμασει το Slingbox 350 και το Belkin @tv plus. Συστηνω το Belkin @tv plus. Ειναι μισο βημα πιο μπροστα απο τα slingbox της κατηγοριας και εχει χαμηλότερη τιμη.
 

mclisme

Senior Member
4 May 2012
646
Το κακό είναι ότι στο επίπεδο που βρίσκεται το ελληνικό ιντερνετ ακόμα, τέτοιες λύσεις αναγκαστικά "υπολειτουργούν" ενώ σαν ιδέα νομίζω είναι εξαιρετική. Αν μπορούσα να stream-άρω από την τωρινή μου κατοικία όπου έχω την τύχη να έχω πραγματική 100/100 mbps γραμμή με οπτική ίνα θα ήταν πολύ καλή λύση θεωρώ. Αλλά τώρα να στήσω το πιάτο Ελλάδα και να παλεύει να στείλει σήμα από ένα σκάρτο 1 mbps upload (και να μην ξεχνάμε κ τις upload απαιτήσεις του ίδιου του σπιτιού) νομίζω ότι δεν έχει νόημα καν να δοκιμάσω.
 

balander

New member
16 March 2011
45
Θελω να νοικιασω ενα σπιτι και δεν με αφηνει ο ιδιοκτητης να κανω μια τρυπα για να βαλω πιατο. Μπορει το σημα να περασει απο τζαμι; Η καμια αλλη λυση μεσω ιντερνετ; (μενω εξωτερικο)
 
Last edited by a moderator:

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Ναι αν έχεις νότιο παράθυρο και είσαι αρκετά βόρεια.
 
Last edited by a moderator: