Fuji X-M1 είναι εδώ....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Τα λόγια είναι περιττά.
7pgr.jpg


Φορτίζει η μπαταρία και βλέπουμε.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Καταναλωτισμού για αρχή και ότι γεννηθεί μετά.
Δεν υπήρχε ανάγκη για τη μηχανή ουσιαστικά την απέκτησα ανταλλάσσοντας την με τη βιντεοκάμερα μου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τι παει να πει ''ειναι εδω'';

Το σωστό ειναι ''μολις παρελαβα''

Πες του ρε Γιάννη...

:p
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Οι πρώτες εντυπώσεις λοιπόν:

Το σώμα της μηχανής και ο φακός είναι πλαστικά, χωρίς όμως αυτό να είναι κακό.Μιλάμε για στιβαρό πλαστικό και ποιοτικό αρκετά.
Το μέγεθος της θα το χαρακτήριζα μεγάλο για mirrorless και ο κιτ φακός εξέχει αρκετά μπροστά από το σώμα,πιο μεγάλη από sony nex και samsung,
δεν μπαίνει σε τσέπη όσο μεγάλη και να είναι και μάλλον πιο κοντά σε dslr πάει παρά σε compact.
Όσον αφορά το βάρος της θα τη χαρακτήριζα βαριά, όχι κάτι τραγικό αλλά και σκέτο το σώμα είναι αρκετά βαρύ για το μέγεθος του,
το καλό όμως σε αυτό είναι ότι ισορροπεί το κέντρο βάρους του συστήματος ώστε αυτό να μην γέρνει πολύ προς τον φακό.
Η μπαταρία φορτίζει με φορτιστή εκτός μηχανής και θέλει 2,5 ώρες για να ολοκληρώσει τη φόρτιση της.(η οποία δε μου γέμισε ποιοτικά το μάτι).
Κουμπιά και ροδέλες υπάρχουν αρκετά στη μηχανή όπου κάνουν εύκολη την πρόσβαση σε πολλές ρυθμίσεις,
τα οποία σε συνδυασμό με το καλό κράτημα της μηχανής είναι στη σωστή θέση.
Το κράτημα της μηχανής όπως έγραψα παραπάνω είναι καλό λόγω και του μεγέθους της μηχανής, δε γλιστράει αλλά και κουράζει γρήγορα
στο κράτημα με το ένα χέρι λόγω του αυξημένου βάρους.
Το μενού της μηχανής, το οποίο έχει και ελληνική γλώσσα, είναι λίγο λιτό και παλαιομοδίτικο στην εμφάνιση αλλά μαθαίνεται γρήγορα και εύκολα θα έλεγα.
Ειδικά η ύπαρξη του Q menu/button είναι απίστευτα βολική και εύχρηστη.
Ο κιτ φακός είναι πλαστικός και το γύρισμα στο ζουμ είναι λίγο σκληρό αλλά η οπτική του ποιότητα ξεπερνάει κάθε κιτ φακό με διαφορά.
Η σπαστή οθόνη είναι χρήσιμη και η ανάλυση και η ευκρίνεια της είναι πάρα πολύ καλή.
Το 3,5 διάφραγμα για εμένα πια είναι τραγικό για εσωτερικές λήψεις συνηθισμένος από 1,8 και 2,8 αλλά η αντοχή του iso φαίνεται να το αντισταθμίζει.
Το οποίο iso έχει ελάχιστη τιμή στα 200,α ρε fuji τσιγκουνιές σε 800 ευρώ μηχανή.
Η εστίαση για αρχή δε φαίνεται να με ενθουσιάζει αλλά ακόμη δεν έχω βρει και πολύ άκρη με τις ρυθμίσεις.(δεν είναι όμως το τραγικό που λένε κάποιοι).
Ακόμη είναι νωρίς για συμπεράσματα και ο καλύτερος κριτής είναι οι φωτογραφίες.
Έχει συννεφιά και τον χάσαμε τον ήλιο από ώρα πάντως θα βγω έξω να δοκιμάσω και το βράδυ θα ανεβάσω πρώτα δείγματα.
Και για το τέλος μία άσχετη διαπίστωση, καμία από τις 2 κόρες μου (1,5 και 5 ετών) δεν ασχολήθηκε με τη μηχανή,
αντιθέτως μόλις δουν την sony rx100 παθαίνουν πώρωση, η μικρή θέλει να τη πιάσει να την φάει να την πετάξει, ενώ η μεγάλη θέλει να τραβήξει φωτογραφίες.
Μάλλον τη βλέπουν πιο πολύ σαν παιχνίδι λόγω του μικρού της μεγέθους αλλά και του σύγχρονου σχεδιασμού της.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Αντε με το καλο....

Καμια "κοντρα" με την RX100 να δουμε.... (και με την D7000) ....
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Μερικές πρώτες φώτο με προτεραιότητα διαφράγματος και αυτόματη εστίαση πολλών σημείων η οποία δεν κλείδωνε σε μερικές με την πρώτη το σημείο που ήθελα αλλά αυτό νομίζω ότι γενικά συμβαίνει.
Το iso εκτός από την πρώτη φωτογραφία στις υπόλοιπες ήταν στο auto με ελάχιστο το 200 και μέγιστο το 1600.Όλες είναι τραβηγμένες στο χέρι και μία σχετική βιασύνη.
H ώρα ήταν 17:30 με τον ήλιο να έχει δύσει και με συννεφιά.
Στην πρώτη έχω κάνει ένα μικρό crop(είναι αρκετά ευρυγώνιος ο φακός).
Περιμένω τα σχόλια σας όπως πάντα.

12120281256_7570b55b6d_b.jpg


12120012514_e79b4580d5_b.jpg


12119891353_9a5f212479_b.jpg


12119584835_3478b2bcf1_b.jpg


12120235686_2f024c471b_b.jpg


12119965204_aa787b129a_b.jpg


12119834213_b748d53d0a_b.jpg


12119935244_7eb2ed140c_b.jpg
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Εσύ πως το βλέπεις Βλάση για τα καμπαναριά δεν έχω τόσο έμπειρο μάτι.
Πάντως μου έδωσες καλή ιδέα για φωτογραφίες με κόσμο και χωρίς.
Τώρα το χειμώνα γενικά είναι έρημο το νησί σχετικά με τον πανικό του καλοκαιριού.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Εσύ πως το βλέπεις Βλάση για τα καμπαναριά δεν έχω τόσο έμπειρο μάτι.
Πάντως μου έδωσες καλή ιδέα για φωτογραφίες με κόσμο και χωρίς.
Τώρα το χειμώνα γενικά είναι έρημο το νησί σχετικά με τον πανικό του καλοκαιριού.

Κοίταξε... για την οξύτητα δεν θα μιλήσουμε διότι δεν γνωρίζεις τη μηχανή και η ώρα και η συννεφιά δεν βοηθά. Όμως αν δεν έκανες επεξεργασία, τότε το δυναμικό εύρος και τα χρώματα είναι πολύ καλά, πάρα πολύ καλά. Αν πάντως θέλεις να κρατήσεις τη μηχανή προσωπικά θα πήγαινα στον 18-55. Δείχνει άλλος φακός.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Μην επιλεγεις ποτε εστιαση πολλων σημειων... δε ξερεις που εστιαζει και δεν εχεις κανενα ελεγχο.
Τα καμπαναρια ειναι οντως θολα, μαλλον εστιασε καπου αλλου.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Νομίζω ότι είναι θολά γιατί έκανα ζουμ με συνέπεια να σκοτεινιάσει ο φακός στο 5.6 οπότε και ζόρισαν τα πράγματα.
Οι φακοί της fuji είναι πιο αλμυροί και από σαρδέλα.
Αν εννοείς αυτόν Βλάση http://www.amazon.co.uk/Fujifilm-FU...TF8&qid=1390584442&sr=8-1&keywords=fuji+18-55
είναι καλή περίπτωση αλλά με την επιστροφή που έχει βγαίνει στα 500 ευρώ τελική τα οποία μου φαίνονται πολλά και πάλι.
Και το ξαναλέω δύσκολα θα έπαιρνα την x-m1 στα 800 ευρώ που έχει στην Ελλάδα.